Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 29/8/2020 στις 10:30 ΠΜ, liakjim είπε

Από ότι φαίνεται είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για υπνοδωμάτιο!

Να μας το δείξεις και σε θέρμανση τον χειμώνα να δούμε τι κάνει!

To perfera το 25αρι πεφτει εως 120w στη θερμανση. Εχω δει πολλες μετρησεις σε φορουμ στη Βουλγαρια και Τσεχια.

Αρα εχουμε, περιπου 60W καλοκαιρι ... και περιπου 120W χειμωνα. Βαζω το περιπου, γιατι εχουμε και τις τασεις που μπορει να ειναι απο 225v εως 240v και επηρεαζει λιγο το αποτελεσμα.

 

 

Στις 29/8/2020 στις 5:46 ΜΜ, George! είπε

Οκ θα το δοκιμάσω. Επίσης μιας και έχεις πρόσβαση στο eurovent και που γενικά βρίσκεις εύκολα πληροφορίες, μπορείς να δεις πόσα είναι τα ελάχιστα watt που θεωρητικά μπορούν να φτάσουν τα ln25 και daiseikai 9 10PAVPG-E/10PKVPG-E;

Δεν έχω μηνιαία κατανάλωση γιατί το χρησιμοποιώ ελάχιστα και όχι κάθε μέρα. Γενικά η συνηθισμένη κατανάλωση του τις ζεστές μέρες όταν πιάσει θερμοκρασία(26,5 βαθμούς βάζω) είναι σταθερά γύρω στα 117 watt.

  

Θεωρητικά την αντλία θερμότητας την ανάβεις τον χειμώνα και την σβήνεις πριν το καλοκαίρι. Εγώ την προτιμώ σε σχέση με τα κλιματιστικά επειδή μου θερμαίνει τα σώματα του καλοριφέρ. Η αλήθεια είναι ότι καίει(αν θυμάμαι καλά 40kw την μέρα) αλλά και πάλι πιο φθηνά από το πετρέλαιο βγαίνει. Έβαλα και μετρητή στον πίνακα, οπότε τον ερχόμενο χειμώνα θα δω τι πραγματικά κοστίζει. Για την γεωθερμική είχα ψαχτεί εγώ πριν βάλω την κλασική αντλία θερμότητας αλλά δεν με έπειθαν οι εγκαταστάτες που βρήκα ότι έχουν τις κατάλληλες γνώσεις. Επίσης απαιτείται να υπάρχει οικόπεδο για κάθετη τοποθέτηση, ενώ για οριζόντια τοποθέτηση(που είναι και η πιο αποδοτική) θες οικόπεδο μεγαλύτερο από γήπεδο ποδοσφαίρου!

Αγαπητε φιλε @George!

Εχω ψαξει αρκετα σχετικα με το LN25, μιας και ειναι ενα απο τα δυο μηχανηματα που σκεφτομαι να αγορασω μεσα στον μηνα.

Αυτο που εχω δει στην πραξη με το LN35 στο internet ειναι αυτο :

Τον τυπο αυτον, τον πετυχα στο forum που γραφει. Ειχε δειξει αρχικα 60W και καποια στιγμη που ειχε πιο βολικες καιρικες συνθηκες, το μηχανημα επεσε στα 50W.

Μιλαμε για το LN35, οπως βλεπεις. Δεξια στην πριζα εχει θερμομετρο που φαινεται οτι μετραει μπροστα στις περσιδες, καθως και τον χωρο.

Εαν μου δειξεις 45w στην ψυξη με το LN25 ... τοτε θα εχει ΠΟΛΥ ενδιαφερον. :)

 

Το αν πεφτει τοσο χαμηλα το LN25 ... μενει να το δοκιμασεις και να το παιδεψεις.Τον περασμενο μηνα βρηκα διαφορες πληροφοριες σχετικα με την πιστοποιηση του eurovent και μεσα στον χαμο των PDF αναφερεται οτι στα partial load μπορει να υπαρχει on-off cycle , αλλα και σταματημα του εσωτερικου ανεμιστηρα. Αυτα ειναι τα ως γνωστον (20c,25c,30c) . Τα 35c ειναι τα rated.

Στα max/rated loads , αυτο δεν επιτρεπεται και γινονται με full ανεμιστηρα παντα και μοτερ σε λειτουργια.

 

Ενα PDF της διαδικασιας ειναι αυτο :

https://www.eurovent-certification.com/sites/default/files/2019-01/2018-08 OM-1-2019 AC.pdf

Επισης ενδιαφερον εχει εδω : https://www.rehva.eu/fileadmin/Publications_and_resources/CLIMA2016_Presentations/WS_Presentations/WS7/2016-05-23_Energy_efficent_HP__from_standard_to_seasonal_v3.pdf

Υπαρχει η αναφορα "degradation coefficient" στη σελιδα 13.

 

Και καποιες πληροφοριες για το "degradation coefficient" . Σελιδα 18 : http://www.estif.org/solarkeymarknew/images/downloads/QAiST/qaist d5.1 tr 5.1.2 testing and rating procedures for shp systems.pdf

 

Και ενα ψιλοδιαφημιστικο της daikin : https://www.daikin.eu/content/dam/document-library/catalogues/heat/air-to-water-heat-pump-low-temperature/eblq-cv3/Daikin Altherma Low Temperature - Installer_ECPEN15-724_Catalogues_English.pdf

Εαν θυμαμαι σωστα, τουλαχιστον στην ψυξη τα minimum της daikin τα εχουμε δει εδω . Περιπου 120w για το a/ftxc25 και 60w για το a/ftxm25

Προφανως ειναι θεμα κατασκευαστη το εαν θα περιορισει τα on/off στο part load.

Εαν κρινω απο την toshiba ... Κλαφτε τα. Ειδικα η προτομη/περιτομη .... τι να λεμε.. :D

 

Νομιζω οτι αυτο που ψαχνω ειναι το EN 14825 , το οποιο εχει τις προδιαγραφες για το part load testing.

 

Θα επανελθω μολις βρω τα υπολοιπα PDF, γιατι παει ενας μηνας που τα κοιταζα και εχουν χαθει μεσα στο ιστορικο του browser.

 

 

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Να ρωτήσω κάτι; τι διαφορά έχει το daikin ftxc με το atxc εκτός από κάποιες μικρές διαφορές στα seer scop? 

ΑΤXC θα βρεις σε καταστηματα τυπου Κωτσοβολου/mediamark/πουλαω κουζινες/τηλεορασεις/μιξερ/πλυντηρια αντε και κανα κλιματιστικο.

Τα FTXC ειναι απο καταστηματα που εξιδεικευονται στη θερμανση/ψυξη.

Ειναι διαφορετικο "καναλι" διανομης. Τα "F" μπορεις να τα παρεις με 5ετη εγγυηση, αντι για 3ετη των "A" .

Εχει αναφερθει και αλλες φορες εδω μεσα.  Κανε ενα search για blue dealers και θα δεις τι παιζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, steliosdj είπε

ΑΤXC θα βρεις σε καταστηματα τυπου Κωτσοβολου/mediamark/πουλαω κουζινες/τηλεορασεις/μιξερ/πλυντηρια αντε και κανα κλιματιστικο.

Τα FTXC ειναι απο καταστηματα που εξιδεικευονται στη θερμανση/ψυξη.

Ειναι διαφορετικο "καναλι" διανομης. Τα "F" μπορεις να τα παρεις με 5ετη εγγυηση, αντι για 3ετη των "A" .

Εχει αναφερθει και αλλες φορες εδω μεσα.  Κανε ενα search για blue dealers και θα δεις τι παιζει.

Ναι πριν λίγο έψαξα εδώ στο φόρουμ και όντως είχε ξανααναφερθει και τα διάβασα. Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, steliosdj είπε

To perfera το 25αρι πεφτει εως 120w στη θερμανση. Εχω δει πολλες μετρησεις σε φορουμ στη Βουλγαρια και Τσεχια.

Αρα εχουμε, περιπου 60W καλοκαιρι ... και περιπου 120W χειμωνα. Βαζω το περιπου, γιατι εχουμε και τις τασεις που μπορει να ειναι απο 225v εως 240v και επηρεαζει λιγο το αποτελεσμα.

Αγαπητε φιλε @George!

Εχω ψαξει αρκετα σχετικα με το LN25, μιας και ειναι ενα απο τα δυο μηχανηματα που σκεφτομαι να αγορασω μεσα στον μηνα.

Αυτο που εχω δει στην πραξη με το LN35 στο internet ειναι αυτο :

Τον τυπο αυτον, τον πετυχα στο forum που γραφει. Ειχε δειξει αρχικα 60W και καποια στιγμη που ειχε πιο βολικες καιρικες συνθηκες, το μηχανημα επεσε στα 50W.

Μιλαμε για το LN35, οπως βλεπεις. Δεξια στην πριζα εχει θερμομετρο που φαινεται οτι μετραει μπροστα στις περσιδες, καθως και τον χωρο.

Εαν μου δειξεις 45w στην ψυξη με το LN25 ... τοτε θα εχει ΠΟΛΥ ενδιαφερον. :)

Το αν πεφτει τοσο χαμηλα το LN25 ... μενει να το δοκιμασεις και να το παιδεψεις.Τον περασμενο μηνα βρηκα διαφορες πληροφοριες σχετικα με την πιστοποιηση του eurovent και μεσα στον χαμο των PDF αναφερεται οτι στα partial load μπορει να υπαρχει on-off cycle , αλλα και σταματημα του εσωτερικου ανεμιστηρα. Αυτα ειναι τα ως γνωστον (20c,25c,30c) . Τα 35c ειναι τα rated.

Στα max/rated loads , αυτο δεν επιτρεπεται και γινονται με full ανεμιστηρα παντα και μοτερ σε λειτουργια.

Ενα PDF της διαδικασιας ειναι αυτο :

https://www.eurovent-certification.com/sites/default/files/2019-01/2018-08 OM-1-2019 AC.pdf

Επισης ενδιαφερον εχει εδω : https://www.rehva.eu/fileadmin/Publications_and_resources/CLIMA2016_Presentations/WS_Presentations/WS7/2016-05-23_Energy_efficent_HP__from_standard_to_seasonal_v3.pdf

Υπαρχει η αναφορα "degradation coefficient" στη σελιδα 13.

Και καποιες πληροφοριες για το "degradation coefficient" . Σελιδα 18 : http://www.estif.org/solarkeymarknew/images/downloads/QAiST/qaist d5.1 tr 5.1.2 testing and rating procedures for shp systems.pdf

Και ενα ψιλοδιαφημιστικο της daikin : https://www.daikin.eu/content/dam/document-library/catalogues/heat/air-to-water-heat-pump-low-temperature/eblq-cv3/Daikin Altherma Low Temperature - Installer_ECPEN15-724_Catalogues_English.pdf

Εαν θυμαμαι σωστα, τουλαχιστον στην ψυξη τα minimum της daikin τα εχουμε δει εδω . Περιπου 120w για το a/ftxc25 και 60w για το a/ftxm25

Προφανως ειναι θεμα κατασκευαστη το εαν θα περιορισει τα on/off στο part load.

Εαν κρινω απο την toshiba ... Κλαφτε τα. Ειδικα η προτομη/περιτομη .... τι να λεμε.. :D

Νομιζω οτι αυτο που ψαχνω ειναι το EN 14825 , το οποιο εχει τις προδιαγραφες για το part load testing.

Θα επανελθω μολις βρω τα υπολοιπα PDF, γιατι παει ενας μηνας που τα κοιταζα και εχουν χαθει μεσα στο ιστορικο του browser.

 

Αν έβλεπα 45watt κατανάλωση θα άλλαζα όλα τα κλιματιστικά μου με την σειρά ln! :D Δυστυχώς τα πράγματα σε εμένα είναι πολύ μπερδεμένα και γι΄ αυτό το λόγο σκοπεύω να αλλάξω το μήκος των σωληνώσεων σε 3 μέτρα(έχουν βάλει 1,5 μέτρο) μήπως δω προκοπή. Συγκεκριμένα σε πολύ ζεστές μέρες είχα τις παρακάτω "περίεργες" καταναλώσεις:

ln25a.jpg

ln25b.jpg

ln25c.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, steliosdj είπε

To perfera το 25αρι πεφτει εως 120w στη θερμανση. Εχω δει πολλες μετρησεις σε φορουμ στη Βουλγαρια και Τσεχια.

Αρα εχουμε, περιπου 60W καλοκαιρι ... και περιπου 120W χειμωνα. Βαζω το περιπου, γιατι εχουμε και τις τασεις που μπορει να ειναι απο 225v εως 240v και επηρεαζει λιγο το αποτελεσμα.

Αγαπητε φιλε @George!

Εχω ψαξει αρκετα σχετικα με το LN25, μιας και ειναι ενα απο τα δυο μηχανηματα που σκεφτομαι να αγορασω μεσα στον μηνα.

Αυτο που εχω δει στην πραξη με το LN35 στο internet ειναι αυτο :

Τον τυπο αυτον, τον πετυχα στο forum που γραφει. Ειχε δειξει αρχικα 60W και καποια στιγμη που ειχε πιο βολικες καιρικες συνθηκες, το μηχανημα επεσε στα 50W.

Μιλαμε για το LN35, οπως βλεπεις. Δεξια στην πριζα εχει θερμομετρο που φαινεται οτι μετραει μπροστα στις περσιδες, καθως και τον χωρο.

Εαν μου δειξεις 45w στην ψυξη με το LN25 ... τοτε θα εχει ΠΟΛΥ ενδιαφερον. :)

Το αν πεφτει τοσο χαμηλα το LN25 ... μενει να το δοκιμασεις και να το παιδεψεις.Τον περασμενο μηνα βρηκα διαφορες πληροφοριες σχετικα με την πιστοποιηση του eurovent και μεσα στον χαμο των PDF αναφερεται οτι στα partial load μπορει να υπαρχει on-off cycle , αλλα και σταματημα του εσωτερικου ανεμιστηρα. Αυτα ειναι τα ως γνωστον (20c,25c,30c) . Τα 35c ειναι τα rated.

Στα max/rated loads , αυτο δεν επιτρεπεται και γινονται με full ανεμιστηρα παντα και μοτερ σε λειτουργια.

Ενα PDF της διαδικασιας ειναι αυτο :

https://www.eurovent-certification.com/sites/default/files/2019-01/2018-08 OM-1-2019 AC.pdf

Επισης ενδιαφερον εχει εδω : https://www.rehva.eu/fileadmin/Publications_and_resources/CLIMA2016_Presentations/WS_Presentations/WS7/2016-05-23_Energy_efficent_HP__from_standard_to_seasonal_v3.pdf

Υπαρχει η αναφορα "degradation coefficient" στη σελιδα 13.

Και καποιες πληροφοριες για το "degradation coefficient" . Σελιδα 18 : http://www.estif.org/solarkeymarknew/images/downloads/QAiST/qaist d5.1 tr 5.1.2 testing and rating procedures for shp systems.pdf

Και ενα ψιλοδιαφημιστικο της daikin : https://www.daikin.eu/content/dam/document-library/catalogues/heat/air-to-water-heat-pump-low-temperature/eblq-cv3/Daikin Altherma Low Temperature - Installer_ECPEN15-724_Catalogues_English.pdf

Εαν θυμαμαι σωστα, τουλαχιστον στην ψυξη τα minimum της daikin τα εχουμε δει εδω . Περιπου 120w για το a/ftxc25 και 60w για το a/ftxm25

Προφανως ειναι θεμα κατασκευαστη το εαν θα περιορισει τα on/off στο part load.

Εαν κρινω απο την toshiba ... Κλαφτε τα. Ειδικα η προτομη/περιτομη .... τι να λεμε.. :D

Νομιζω οτι αυτο που ψαχνω ειναι το EN 14825 , το οποιο εχει τις προδιαγραφες για το part load testing.

Θα επανελθω μολις βρω τα υπολοιπα PDF, γιατι παει ενας μηνας που τα κοιταζα και εχουν χαθει μεσα στο ιστορικο του browser.

Πολύ σημαντικό αυτό που λες για τα partial loads. Τόσο καιρό αναρωτιόμασταν γιατί μερικά κλιματιστικά βλ Daikin έχουν eurovent και technical data books να είναι σχεδόν τα ίδια και στην Toshiba να έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά. Οπότε το eurovent δεν είναι καθόλου ασφαλής μέθοδος εξαγωγής ελάχιστων καταναλώσεων. Απαιτούνται πραγματικές δοκιμές στο πεδίο και μάλιστα με καλό δείγμα μιας και έχουμε δει πόσο πολύ επηρεάζει ο εκάστοτε χώρος τη συμπεριφορά των κλιματιστικών. Φοβερά χρήσιμες πληροφορίες αυτές που μας έφερες, όπως σε κάθε ποστ σου ! 💪💪💪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Να ρωτήσω κάτι; τι διαφορά έχει το daikin ftxc με το atxc εκτός από κάποιες μικρές διαφορές στα seer scop? 

Μη στέκεσαι στις διαφορές των seer, scop. Είναι αμελητέες και το θεωρώ σίγουρο ότι είναι αποτέλεσμα μικροδιαφορών στις αρχικές συνθήκες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2020 στις 8:17 ΜΜ, kronos73 είπε

Αυτό φαίνεται καλή περίπτωση, χωρίς να γνωρίζω και πολλά βέβαια αλλά είναι toshiba

ευχαριστω πολυ αλλα ειναι 9αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, steliosdj είπε

Εχω την εξης απορια.

Εαν αγορασεις FTX απο καταστημα (οχι απο blue dealer) ... μπορεις μετα να παρεις την πενταετη εγγυηση πηγαινοντας σε καποιον blue dealer την αποδειξη ?

Η εγκατασταση θα ειναι απο επαγγελματια .

Ετσι και αλλιως, απο οσο εχω μαθει , τα υπολοιπα καταστηματα αγοραζουν απο εναν dealer . Ειναι απο το επισημο καναλι δηλαδη. Το να εισαι blue dealer εχει εξτρα απαιτησεις απο την αντιπροσωπεια και πολλα καταστηματα δεν θελουν να προχωρησουν το καθενα για τους λογους του. Αναφερομαι παντα στα F και οχι στα Α .

Αυτο θελω να μαθω απο την εταιρια πριν κανω την κινηση. Εαν γνωριζεις κατι παρα περα, θα μου ηταν χρησιμο.

Μετά από email και τηλεφωνική απάντηση από εκπρόσωπο της εταιρίας ισχύει το παρακάτω: Τα πέντε χρόνια εγγύηση τα λαμβάνεις μόνο αν αγοράσεις το προϊόν μέσα από το εξουσιοδοτημένο δίκτυο της daikin (blue dealer). 'Ολα τα άλλα είτε F είτε A σειρές έχουν 3 χρόνια εγγύηση.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Τα πέντε χρόνια εγγύηση τα λαμβάνεις μόνο αν αγοράσεις το προϊόν μέσα από το εξουσιοδοτημένο δίκτυο της daikin (blue dealer)

Με το ανάλογο "καπέλο";

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Με το ανάλογο "καπέλο";

Παράδοξο αλλά αληθινό. Δεν υπάρχει καπέλο ή καλύτερα δεν υπάρχει σε όλους. Δηλαδή έχεις επιλογές έστω και περιορισμένες.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc25b-rxc25b.html

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Μετά από email και τηλεφωνική απάντηση από εκπρόσωπο της εταιρίας ισχύει το παρακάτω: Τα πέντε χρόνια εγγύηση τα λαμβάνεις μόνο αν αγοράσεις το προϊόν μέσα από το εξουσιοδοτημένο δίκτυο της daikin (blue dealer). 'Ολα τα άλλα είτε F είτε A σειρές έχουν 3 χρόνια εγγύηση.

Πελάτες και εγγυήσεις δύο ταχυτήτων ,ως κατοχος daikin αυτό θα μου γίνει μάθημα ώστε να μην αγοράσω ξανά ούτε μανταλάκι που λέει ο λόγος από αυτούς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πελάτες και εγγυήσεις δύο ταχυτήτων ,ως κατοχος daikin αυτό θα μου γίνει μάθημα ώστε να μην αγοράσω ξανά ούτε μανταλάκι που λέει ο λόγος από αυτούς 

Να προσθέσω οτι τα δύο επιπλέον έτη εγγύησης (3 +2=5) τα λαμβάνεις με email από την εταιρία όταν παραδώσεις στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα από το οποίο αγόρασες το κλιματιστικό απόδειξη τοποθέτησης του κλιματιστικού από πιστοποιημένο τεχνικό εγκαταστάτη. Είναι δηλαδή ένα είδος επέκτασης της αρχικής εγγύησης των τριών ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Να προσθέσω οτι τα δύο επιπλέον έτη εγγύησης (3 +2=5) τα λαμβάνεις με email από την εταιρία όταν παραδώσεις στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα από το οποίο αγόρασες το κλιματιστικό απόδειξη τοποθέτησης του κλιματιστικού από πιστοποιημένο τεχνικό εγκαταστάτη. Είναι δηλαδή ένα είδος επέκτασης της αρχικής εγγύησης των τριών ετών.

Τα ξέρω φίλε μου αυτά , επισης όσοι έχουμε atxc σειρά η οποία βλάβη δυσλειτουργία η οτιδήποτε άλλο δεν αντίμετωπιζετε από την daikin αλλά από άλλη εξωτερική εταιρεία με την ονομασία service one 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα ξέρω φίλε μου αυτά , επισης όσοι έχουμε atxc σειρά η οποία βλάβη δυσλειτουργία η οτιδήποτε άλλο δεν αντίμετωπιζετε από την daikin αλλά από άλλη εξωτερική εταιρεία με την ονομασία service one 

Όντως δύο μέτρα και δύο σταθμά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...