Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nixi είπε

 

cooling.PNG

Τέλειο!

Οπότε δεν ισχύει για το edge αυτά που έλεγα ότι σε χαμηλά φορτία αποδίδει περισσότερο. Κορύφωση κάνει στα 550.

Βέβαια και πάλι καλύτερα 500, παρά 1000 οπότε από εκεί και πάνω αποδίδει ο κανόνας για ξεκούραστο κλιματιστικό παρά ζορισμένο. Πχ το asyg24klca που έχω, θέλει όχι πάνω από 450W. Οπότε μάλλον αντίστοιχα θα ήθελα 24άρι αντί 18άρι (εφόσον έχουν παρόμοιες καμπύλες).

ΥΓ 1 Μακάρι να βλέπαμε για σύγκριση το αντίστοιχο Shorai premium.

ΥΓ2 Μακάρι να είχαμε στη διάθεσή μας καμπύλες από όλα τα κλιματιστικά της αγοράς. Θα ήταν παιχνιδάκι η επιλογή .

3 ώρες πριν, poofklats είπε

Ψάχνω 24ρι κλιματιστικό

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

15 λεπτά πριν, manos_21_ είπε

Θελω να αγορασω ενα 18αρι

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι για φθηνό κλιματιστικό είναι μια χαρά το τηλεκοντρόλ, πολύ πάνω από τον μέσο όρο της κατηγορίας τιμής.

Αυτό είναι το θέμα ότι στους τυφλούς κυριαρχεί ο μόνοφθαλμος. Δεν ειναι ανάγκη να έχεις premium κλιματιστικό για να έχεις ένα αξιοπρεπές χειριστήριο με backlight. Αλλά όπως και στα laptop το "κρατάνε" για τις premium σειρές (αν έχουν και αυτές) να βάλουν backlight, το οποίο έχει πολύ χαμηλό κόστος υλοποίησης.. καθαρό marketing, οπότε αν θέλεις εύχρηστο χειρισμό και σε χαμηλό φωτισμό σε "αναγκάζουν" να πας σε μια ακριβότερη λύση χωρίς να υπάρχει λόγος. 

Το ακριβότερο κλιματιστικό πέρα από τους καλύτερους δείκτες και χαμηλότερη κατανάλωση τι παραπάνω θα μου προσφέρει; Πχ μπορεί να προτιμώ να δίνω λίγο παραπάνω στο ρεύμα κάθε μήνα σιγά σιγά, παρά να δώσω τα διπλάσια για ένα premium κλιματικό που δεν θα μου προσφέρει τίποτα παραπάνω από λίγο καλύτερη απόδοση και κατανάλωση. Αφού και με το "φθηνό" υπερκαλυπτω τις ανάγκες μου.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τέλειο!

Οπότε δεν ισχύει για το edge αυτά που έλεγα ότι σε χαμηλά φορτία αποδίδει περισσότερο. Κορύφωση κάνει στα 550.

Βέβαια και πάλι καλύτερα 500, παρά 1000 οπότε από εκεί και πάνω αποδίδει ο κανόνας για ξεκούραστο κλιματιστικό παρά ζορισμένο. Πχ το asyg24klca που έχω, θέλει όχι πάνω από 450W. Οπότε μάλλον αντίστοιχα θα ήθελα 24άρι αντί 18άρι (εφόσον έχουν παρόμοιες καμπύλες).

Τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα. 

Θα περίμενα περισσότεροι να βάζουμε καταναλώσεις για να μπορεί κάποιος να συγκρίνει ή να επιλέξει με πραγματικά κριτήρια κλιματιστικό. 

Βάζω λοιπόν και γω καταναλώσεις μήπως βοηθήσω κάποιον... 

Κλιματιστικό  Daikin Prefera 12αρι.

Διαμέρισμα του 2004 , 2αρι με σχετικά καλές μονωσεις γύρω στα 80τμ.

Είναι σε σαλοκουζινα 40τμ περίπου με όλες τις πόρτες των δωματίων ανοιχτές. 

Το έχω να δουλεύει με κόφτη 50% στην μεγιστη ισχύ. 

Έτσι καταναλώνει γύρω στα 300w την ώρα. 

Η θερμοκρασία όταν λειτουργεί,  στο σαλόνι είναι στους 27.5 και στα δωμάτια στους 28.5

Περιοχή Θεσσαλονίκη, μέσα στην πόλη. 

Screenshot_2021-08-02-08-49-27-937.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Καλημέρα και από μένα. 

Θα περίμενα περισσότεροι να βάζουμε καταναλώσεις για να μπορεί κάποιος να συγκρίνει ή να επιλέξει με πραγματικά κριτήρια κλιματιστικό. 

Βάζω λοιπόν και γω καταναλώσεις μήπως βοηθήσω κάποιον... 

Κλιματιστικό  Daikin Prefera 12αρι.

Διαμέρισμα του 2004 , 2αρι με σχετικά καλές μονωσεις γύρω στα 80τμ.

Είναι σε σαλοκουζινα 40τμ περίπου με όλες τις πόρτες των δωματίων ανοιχτές. 

Το έχω να δουλεύει με κόφτη 50% στην μεγιστη ισχύ. 

Έτσι καταναλώνει γύρω στα 300w την ώρα. 

Η θερμοκρασία όταν λειτουργεί,  στο σαλόνι είναι στους 27.5 και στα δωμάτια στους 28.5

Περιοχή Θεσσαλονίκη, μέσα στην πόλη. 

Screenshot_2021-08-02-08-49-27-937.jpeg

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αλλά πιστεύω ότι δεν βοηθάνε οι καταναλώσεις αυτές γιατί οι χώροι όλων μας είναι διαφορετικοί. 

Περισσότερο βοηθάει να μας δείξεις τις καμπύλες με στιγμιαία κατανάλωση όπου θα δούμε πόσο χαμηλά πέφτει, αν κάνει onoff κτλ

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως όλα έχουν μια σημασία και αυτο που λες βέβαια. 

Αλλά μόνο η στιγμιαία , το πόσο χαμηλά πέφτει και αν κάνει on-off δε λένε από μόνα τους πολλά. 

Εμένα ας πούμε επειδή ειναι μικρό για το χώρο δε θα πέσει χαμηλά αν του ζητήσω πχ 26 βαθμούς γιατί δε θα μπορεί να τους πιάσει.

Στην παρακάτω φώτο.... 

Ξεκινάει στα 1200w περίπου, Αργότερα το βάζω στο economy και πέφτει η κατανάλωση και στο τέλος το βάζω κόφτη 50% κόφτη στη μέγιστη ισχύ και καίει συνεχώς 300w.

Όση ώρα και να το αφήσω στο φουλ,  νομίζω πως καίει τσάμπα ρεύμα καθώς δε μπορεί να ρίξει και πολύ τη θερμοκρασία καθότι μικρό για το χώρο. 

Πχ σε 2 ώρες στο φουλ καίγοντας 1200w η θερμοκρασία στο σαλόνι από 28.5 πέφτει στους 27.5.

Από κει και μετά δυσκολεύεται να τη ρίξει κι άλλο, όση ώρα και να δουλεύει. 

Screenshot_2021-07-31-17-55-50-301.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Πιστεύω πως όλα έχουν μια σημασία και αυτο που λες βέβαια. 

Αλλά μόνο η στιγμιαία , το πόσο χαμηλά πέφτει και αν κάνει on-off δε λένε από μόνα τους πολλά. 

Εμένα ας πούμε επειδή ειναι μικρό για το χώρο δε θα πέσει χαμηλά αν του ζητήσω πχ 26 βαθμούς γιατί δε θα μπορεί να τους πιάσει.

Στην παρακάτω φώτο.... 

Ξεκινάει στα 1200w περίπου, Αργότερα το βάζω στο economy και πέφτει η κατανάλωση και στο τέλος το βάζω κόφτη 50% κόφτη στη μέγιστη ισχύ και καίει συνεχώς 300w.

Όση ώρα και να το αφήσω στο φουλ,  νομίζω πως καίει τσάμπα ρεύμα καθώς δε μπορεί να ρίξει και πολύ τη θερμοκρασία καθότι μικρό για το χώρο. 

Πχ σε 2 ώρες στο φουλ καίγοντας 1200w η θερμοκρασία στο σαλόνι από 28.5 πέφτει στους 27.5.

Από κει και μετά δυσκολεύεται να τη ρίξει κι άλλο, όση ώρα και να δουλεύει. 

Screenshot_2021-07-31-17-55-50-301.jpeg

Εδώ θα ήταν τέλειο να είχαμε για το perfera καμπύλες απόδοσης σαν αυτές που είδαμε στην προηγούμενη σελίδα για το edge και να το έβαζες να δουλεύει μόνιμα στην περιοχή μέγιστης απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Τι εννοεις?

΄Οτι στον χώρο μου ένα αποδοτικό 24άρι αρκείται σε 450W σε ημέρες με ζέστη. Άρα αν πήγαινα σε edge θα ήταν ίσως προτιμότερο να πάω στο 24άρι edge παρά στο 18αρι (εφόσον οι καμπύλες απόδοσης 18 vs 24 είναι παρόμοιες) μιας και το 18άρι θα ήθελε λόγω μικρότερης παροχής αέρα περισσότερα watts για να καλύψει τον ίδιο χώρο οπότε θα έπαιζε σε περιοχή μικρότερης απόδοσης.

1 λεπτό πριν, alexdeskas είπε

Αν μπορώ να κάνω κάποιο τεστ και να βάλω τα αποτελέσματα σε διαγράμματα κατανάλωσης πείτε μου. 

Ένα βράδυ που δεν θα κάνει ζέστη και θα έχεις έξω παρόμοια θερμοκρασία με τον χώρο σου, αν μπορείς δείξε μας πόσο χαμηλά πάει για συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Το έχω να δουλεύει με κόφτη 50% στην μεγιστη ισχύ. 

Έτσι καταναλώνει γύρω στα 300w την ώρα. 

Η θερμοκρασία όταν λειτουργεί,  στο σαλόνι είναι στους 27.5 και στα δωμάτια στους 28.5

Πως το κανεις αυτο; έχει τετοια λειτουργια;

Τα 300w δεν ειναι το 50% της μεγιστης ισχυς.

Διατηρει  τη θερμοκρασια με αυτη την καταναλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2021-08-02-10-09-13-644.jpeg.014c72193d47cfeb7d67c79819e0563e.jpegΑυτό γίνεται μόνο με το application  της Daikin ... Όχι από το τηλεχειριστήριο. 

Βάζω φώτο... 

Screenshot_2021-08-02-10-09-13-644.jpeg

Screenshot_2021-08-02-10-09-32-039.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 11:12 ΠΜ, userAnon είπε

shelly 1 pm

https://www.skroutz.gr/s/22790027/Shelly-1PM-Κόκκινο.html

 

και τα 2 με τις αντίστοιχες εφαρμογές παίρνουν επιπλέον συσκευές και μπορεί να γίνουν διάφοροι αυτοματισμοί. Θεωρητικά τα aqara έχουν περισσότερες δυνατότητες αυτοματισμού (και συσκευών) αλλά δεν είναι το θέμα μας εδώ.

και τα 2 παραπάνω στην εφαρμογή έχουν (αν θυμάμαι καλά) την συνολική κατανάλωση, ημέρας, μήνα, έτους, αλλά το pow δεν έχει τα watt ανά λεπτό (το shelly δεν γνωρίζω) που είναι πολύ χρήσιμο για αυτά που συζητάμε εδω

υπάρχει κανένα τέτοιο που να συνεργάζεται με tuya ?

κατά προτίμηση όχι πρίζα αλλά για πάνω στο καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, atrias είπε

υπάρχει κανένα τέτοιο που να συνεργάζεται με tuya ?

κατά προτίμηση όχι πρίζα αλλά για πάνω στο καλώδιο

Δεν το γνωριζω αλλα ειναι πιθανο να υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και μια βοήθεια στην επιλογή κλιματιστικού. Δεν θέλω να ξεφύγω από τα 700€ και να πω ότι με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη. Λέτε κάποια που βλέπω με uv Light αξίζουν για καθαρισμό του εσωτερικού τους;

Το διαμέρισμα είναι 70τμ και  παρακάτω παραθέτω θερμικές απώλειες από ενα λινκ που προτάθηκε από συμφορουμίτη

 

Screenshot_20210802-102558.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BELL είπε

Καλημέρα και μια βοήθεια στην επιλογή κλιματιστικού. Δεν θέλω να ξεφύγω από τα 700€ και να πω ότι με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη. Λέτε κάποια που βλέπω με uv Light αξίζουν για καθαρισμό του εσωτερικού τους;

Το διαμέρισμα είναι 70τμ και  παρακάτω παραθέτω θερμικές απώλειες από ενα λινκ που προτάθηκε από συμφορουμίτη

 

Screenshot_20210802-102558.png

Συμπλήρωσε αν θες το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου και ο υπολογισμός πάει ΜΟΝΟ για τον χώρο που θέλουμε να καλύψουμε. Όχι όλο το σπίτι (το οποίο θα θέλει παραπάνω από ένα κλιματιστικό κατά 99%)΄.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...