Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Exω χασει κατι και ξαφνικα ειναι προτιμητεα τα ον-οφ απο μεγαλα βατ???

Εξεταζουμε μόνο το 18αρι edge. Δεν έχουμε δει τα άλλα μεγέθη ούτε άλλα μοντέλα πχ shorai  ( αν και οι πίνακες εκεί είναι, απλά κάποιος πρέπει να τα μετατρέψει σε διαγράμματα eers, cops ανά φορτίο).  

Επίσης δεν εξετάζεται η θερμική άνεση ή κάτι άλλο.

Παρόλα αυτά φαίνεται ότι το 18αρι edge έχει τον μεγαλύτερο βαθμό στο περίπου 40% του φορτίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξεταζουμε μόνο το 18αρι edge. Δεν έχουμε δει τα άλλα μεγέθη ούτε άλλα μοντέλα πχ shorai  ( αν και οι πίνακες εκεί είναι, απλά κάποιος πρέπει να τα μετατρέψει σε διαγράμματα eers, cops ανά φορτίο).  

Επίσης δεν εξετάζεται η θερμική άνεση ή κάτι άλλο.

Παρόλα αυτά φαίνεται ότι το 18αρι edge έχει τον μεγαλύτερο βαθμό στο περίπου 40% του φορτίου.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ο ιδιος συμπιεστης με ιδιο flow εσωτερικης να εχει αλλη αποδοση στο ιδιο φορτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11.500btu περίπου αν δεν κάνω λάθος οπότε είμαι κατά 1000btu περίπου εκτός του εύρους του daikin (τουλάχιστον με βάση αυτά που λέει ο Κωτσόβολος).

 

Screenshot_20210802-153832.png

Screenshot_20210802-160415.png

Screenshot_20210802-160428.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

11.500btu περίπου αν δεν κάνω λάθος οπότε είμαι κατά 1000btu περίπου εκτός του εύρους του daikin (τουλάχιστον με βάση αυτά που λέει ο Κωτσόβολος).

 

Screenshot_20210802-153832.png

Screenshot_20210802-160415.png

Screenshot_20210802-160428.png

Έχεις 9αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα στο νέο toyotomi umi 9000btu (400ε + 60εγκ). Φαίνεται μια χαρά κλιματιστικό. παγώνει πολύ γρήγορα το δωμάτιο. Λειτουργεί συνήθως στους 27 βαθμούς και γενικά άνετα θα μπορούσα να πω. Με προβλημάτισε όμως ο μάστορας, ούτε κενό πρόσεξα αν έκανε και έβαλε 1.5μ χαλκοσωλήνα και είπε ότι είναι αρκετό. Το χειρότερο χωρίς απόδειξη. Μου είπε στη 1η συντήρηση θα σου αφήσω βεβαίωση και ότι το 1ο χρόνο το καλύπτει το μαγαζί. Πιστέυεται ότι έκανα πατάτα; 

Επειδή θα χρειαστώ και 2ο κλιματιστικό πειτε κανά καλό πιστοποιημενο τεχνικό για Πάτρα

Επεξ/σία από nasos96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ναι το atxc25c.

Το θέμα είναι ότι είπες ότι δε σε καλύπτει και αυτό έχει διπλό αντίκτυπο και δε φτάνει και θα δουλεύει και τέρμα γκάζι συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το θέμα είναι ότι είπες ότι δε σε καλύπτει και αυτό έχει διπλό αντίκτυπο και δε φτάνει και θα δουλεύει και τέρμα γκάζι συνέχεια 

Για καθημερινή χρήση και 24ωρη όπως αρκετοί εδώ μέσα όχι δεν μου κάνει, για μία στο τόσο όπως αυτές τις μέρες που έχει πολύ ζέστη θεωρώ ότι είναι οκ.

Ούτως ή άλλως τώρα δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι άλλο και ούτε θα πάρω κάποιο άλλο για να το αλλάξω και αυτό καινούργιο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Για καθημερινή χρήση και 24ωρη όπως αρκετοί εδώ μέσα όχι δεν μου κάνει, για μία στο τόσο όπως αυτές τις μέρες που έχει πολύ ζέστη θεωρώ ότι είναι οκ.

Ούτως ή άλλως τώρα δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι άλλο και ούτε θα πάρω κάποιο άλλο για να το αλλάξω και αυτό καινούργιο είναι.

Αν δε το θες για θέρμανση και 24 ωρη χρήση εισαι οκ ,μόνο εάν είχες μικρότερο δωμάτιο για να βάλεις αυτό και είχες ανάγκη και για άλλο κλιματιστικό θα έλυνες το πρόβλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξεταζουμε μόνο το 18αρι edge. Δεν έχουμε δει τα άλλα μεγέθη ούτε άλλα μοντέλα πχ shorai  ( αν και οι πίνακες εκεί είναι, απλά κάποιος πρέπει να τα μετατρέψει σε διαγράμματα eers, cops ανά φορτίο).  

Επίσης δεν εξετάζεται η θερμική άνεση ή κάτι άλλο.

Παρόλα αυτά φαίνεται ότι το 18αρι edge έχει τον μεγαλύτερο βαθμό στο περίπου 40% του φορτίου.

Εγω επιμενω πως δεν ειναι λογικο να χρειαζεται υπερδιαστασιολογηση!

Δεν ξερω αν στεκει,αλλα με μια προχειρη και αυθαιρετη δικη μου λογικη(θα τα φτιαξω το βραδυ σε εξελ,αλλα πινακες δεν ξερω με καμπυλες)

εψαξα να δω με τι ΕΕR δουλευει ολη η σειρα Toshiba edge ,για να αποδωσει 2kw με εξωτερικη 35.

Απο το 7ρι που για να το δωσει δουλευει στο 69% της ισχυος του μεχρι και το 24ρι στο 25% περιπου της ισχυος του,

οι δεικτες αποδοσης ξεκινανε απο το 7ρι στο 5,15 και κατεβαινουν στο 24ρι με 4,39 (εξαιρεση στην κατηφορα το 22ρι

με  5.3 ! θα το ξαναελεγξω αργα αποψε)

 

επισης στην θερμανσηγια να αποδωσει 1,2kw στους 0 εξωτερικη

οι δεικτες αποδοσης ξεκινανε απο το 7ρι στο 4,3 και κατεβαινουν στο 22ρι με 3,6 (εξαιρεση στην κατηφορα το 24ρι

με  4.63 ! θα το ξαναελεγξω αργα αποψε)

Αυτα και το βραδυ ολες οι αποκαλυψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι για 9αρι για το δωμάτιο μου με wifi κάτω απο 500€. Αυτό το carrier αξιζει?? Η μήπως ειναι υπερκοστολογημένο γιατι το έχει μονο ο κωτσόβολος.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω επιμενω πως δεν ειναι λογικο να χρειαζεται υπερδιαστασιολογηση!

Δεν ξερω αν στεκει,αλλα με μια προχειρη και αυθαιρετη δικη μου λογικη(θα τα φτιαξω το βραδυ σε εξελ,αλλα πινακες δεν ξερω με καμπυλες)

εψαξα να δω με τι ΕΕR δουλευει ολη η σειρα Toshiba edge ,για να αποδωσει 2kw με εξωτερικη 35.

Απο το 7ρι που για να το δωσει δουλευει στο 69% της ισχυος του μεχρι και το 24ρι στο 25% περιπου της ισχυος του,

οι δεικτες αποδοσης ξεκινανε απο το 7ρι στο 5,15 και κατεβαινουν στο 24ρι με 4,39 (εξαιρεση στην κατηφορα το 22ρι

με  5.3 ! θα το ξαναελεγξω αργα αποψε)

 

επισης στην θερμανσηγια να αποδωσει 1,2kw στους 0 εξωτερικη

οι δεικτες αποδοσης ξεκινανε απο το 7ρι στο 4,3 και κατεβαινουν στο 22ρι με 3,6 (εξαιρεση στην κατηφορα το 24ρι

με  4.63 ! θα το ξαναελεγξω αργα αποψε)

Αυτα και το βραδυ ολες οι αποκαλυψεις...

Ο κανονας ειναι οσο μεγαλυτερο capacity τοσο να πεφτουν τα EER  και COP σε κλιματιστικα της ιδιας σειρας. Παντα θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Ποιο ειναι το point σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ο κανονας ειναι οσο μεγαλυτερο capacity τοσο να πεφτουν τα EER  και COP σε κλιματιστικα της ιδιας σειρας. Παντα θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Ποιο ειναι το point σου?

Το οτι δεν υπαρχει λογος, για μεγαλυτερο απο οσο χρειαζςται ο χωρος μηχανημα. Και το να επιλεγουμε μεγαλυτερο επειδη κατεβαινει χαμηλοτρα σε βαττ στην συντηρηση ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

Το οτι δεν υπαρχει λογος, για μεγαλυτερο απο οσο χρειαζςται ο χωρος μηχανημα. Και το να επιλεγουμε μεγαλυτερο επειδη κατεβαινει χαμηλοτρα σε βαττ στην συντηρηση ειναι λαθος.

Αυτο το λεμε χρονια. Καλο βεβαια ειναι να μην ειναι οριακο.
πχ σε ενα χωρο που χρειαζεται 10000btu καλυτερα να βαλεις 12αρι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ο ιδιος συμπιεστης με ιδιο flow εσωτερικης να εχει αλλη αποδοση στο ιδιο φορτιο.

Δεν κατάλαβα.

26 λεπτά πριν, kostas123pao είπε

Ψάχνομαι για 9αρι για το δωμάτιο μου με wifi κάτω απο 500€. Αυτό το carrier αξιζει?? Η μήπως ειναι υπερκοστολογημένο γιατι το έχει μονο ο κωτσόβολος.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Τον Μάιο έβγαινε 100€ κάτω, οπότε μάλλον ακριβό τώρα.

17 λεπτά πριν, Specs είπε

Το οτι δεν υπαρχει λογος, για μεγαλυτερο απο οσο χρειαζςται ο χωρος μηχανημα. Και το να επιλεγουμε μεγαλυτερο επειδη κατεβαινει χαμηλοτρα σε βαττ στην συντηρηση ειναι λαθος.

Το ότι το είδαμε ότι δουλεύει αυτό στο 18άρι edge, δεν σημαίνει ότι είναι όλα έτσι.

Πάντως είναι ξεκάθαρο πόσο εύκολο θα ήταν να επιλέξουμε μηχάνημα για τον χώρο μας , εφόσον ξέραμε τις ανάγκες του, αν είχαμε τέτοιους πίνακες για όλα. Θα πηγαίναμε και θα βλέπαμε αν πάω για 18Κ που θα έχει υψηλότερο seer ή τελικά να πάω στο 22Κ αν δω ότι στα μερικά φορτία δίνει υψηλότερα eer από το 18Κ ακόμα και αν έχει χαμηλότερο seer στο ταμπελάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...