Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όντως στη σελίδα του eurovent υπάρχουν

MUZ-LN25VGHZMSZ-LN25VG_1596607898.557.pdf 952 kB · 2 downloads

Όσο για το μήκος, αν είχες το 50 ή το 60 και άνω θα σου έλεγα να μπεις στη διαδικασία. Για το 25 μάλλον όχι. Ειδικά αν δεν έχεις θορύβους ή κραδασμούς από την εξωτερική μονάδα.

Αν δεν σου είναι κόπος και μπορείς, θα μου ήταν χρήσιμα και τα pdf των Daikin atxm25m και Toshiba daiseikai 9 RAS-10PKVPG-E/RAS-10PAVPG-E.

Τέλος αν οι σωλήνες βγουν από την άλλη πλευρά στον τοίχο δίπλα από την μεταλλική βάση της εσωτερικής μονάδας και όχι όπως γυρίζει και εξέχει ο ενσωματωμένος σωλήνας, θα υπάρχει κάποιο μειονέκτημα; Επισυνάπτω και εικόνα για να το κάνω πιο κατανοητό.

fcwfs.jpg

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, George! είπε

Τέλος αν οι σωλήνες βγουν από την άλλη πλευρά στον τοίχο δίπλα από την μεταλλική βάση της εσωτερικής μονάδας και όχι όπως γυρίζει και εξέχει ο ενσωματωμένος σωλήνας, θα υπάρχει κάποιο μειονέκτημα; Επισυνάπτω και εικόνα για να το κάνω πιο κατανοητό.

Νομίζω η εσωτερική μονάδα έχει ενσωματωμένο κανάλι στο πίσω-κάτω μέρος για αυτή ακριβώς τη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, George! είπε

Αν δεν σου είναι κόπος και μπορείς, θα μου ήταν χρήσιμα και τα pdf των Daikin atxm25m και Toshiba daiseikai 9 RAS-10PKVPG-E/RAS-10PAVPG-E.

Τέλος αν οι σωλήνες βγουν από την άλλη πλευρά στον τοίχο δίπλα από την μεταλλική βάση της εσωτερικής μονάδας και όχι όπως γυρίζει και εξέχει ο ενσωματωμένος σωλήνας, θα υπάρχει κάποιο μειονέκτημα; Επισυνάπτω και εικόνα για να το κάνω πιο κατανοητό.

fcwfs.jpg

Τα βρίσκεις στο eurovent.com.

Οι σωλήνες μπορεί να βγουν και από τις δύο πλευρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο eshop την Κυριακή αυτό το Samsung

https://www.e-shop.gr/air-condition-samsung-ar18txhqasineu-18000btu-inverter-p-HAP.003410

στα 659, σε skroutz, Bestprice έχει 925 ακατέβατα.

https://www.skroutz.gr/s/23593043/Samsung-AR18TXHQASINEU-AR18TXHQASIXEU-White.html

1. Μήπως πρόκειται για λάθος τιμή ή μήπως λάθος καταλαβαίνω εγώ;

2. Αν είναι σωστό, στα 659 αξίζει σαν επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Είδα στο eshop την Κυριακή αυτό το Samsung

https://www.e-shop.gr/air-condition-samsung-ar18txhqasineu-18000btu-inverter-p-HAP.003410

στα 659, σε skroutz, Bestprice έχει 925 ακατέβατα.

https://www.skroutz.gr/s/23593043/Samsung-AR18TXHQASINEU-AR18TXHQASIXEU-White.html

1. Μήπως πρόκειται για λάθος τιμή ή μήπως λάθος καταλαβαίνω εγώ;

2. Αν είναι σωστό, στα 659 αξίζει σαν επιλογή;

Samsung και 2 χρόνια εγγύηση; good luck with that 😬

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Είδα στο eshop την Κυριακή αυτό το Samsung

https://www.e-shop.gr/air-condition-samsung-ar18txhqasineu-18000btu-inverter-p-HAP.003410

στα 659, σε skroutz, Bestprice έχει 925 ακατέβατα.

https://www.skroutz.gr/s/23593043/Samsung-AR18TXHQASINEU-AR18TXHQASIXEU-White.html

1. Μήπως πρόκειται για λάθος τιμή ή μήπως λάθος καταλαβαίνω εγώ;

2. Αν είναι σωστό, στα 659 αξίζει σαν επιλογή;

Αυτό είναι ίδιο και οπτικά και σε χαρακτηριστικά με το inventor premium εκτός του ότι δεν έχει ιονιστή, αλλά έχει αυτόματη κίνηση περσίδων δύο κατευθύνσεων. Το inventor έχει πάνω κάτω μόνο. 

Έχω το premium 18kbtu, καλό είναι,

αλλά το Samsung έχει 2 χρόνια εγγύηση μόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2020 στις 4:52 ΜΜ, liakjim είπε

Έχω ανεβάζει video εδώ https://www.youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOgNOjSXq2iId5MCxc8bILUS

Για κριτικές δες εδώ https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html#reviews

(υπάρχει και η δική μου)

Παιδια σε αυτη την τιμη περιπου υπαρχει κατι καλυτερο απο το  Fujitsu(24αρι)?

Εχω δυο 12αρια inventer καλα ειναι αλλα κανουν θορυβο(ειδικα οταν εχουν σταματησει και ξεκινουν το ακουω στον υπνο μου και δεν εχω την καλυτερη ακουη).https://www.skroutz.gr/s/12271328/Fujitsu-ASYG12LLCE.html

Επεξ/σία από Dannie
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω 2 κλιματιστικά εδώ και ένα χρόνο στο σπίτι. Κατά την εκκίνηση για 5 λεπτά έχει μια άσχημη μυρωδιά (σαν υγρασία). Όταν πετάει κρύο αέρα δεν μυρίζει. Φώναξα συνεργείο και μου έκανε πλήρη καθαρισμό, πλύναμε και τα πλαστικά, φίλτρα πλένουμε κάθε μήνα.

Ξέρει κανείς από που προέρχεται αυτή η μυρωδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, geo555 είπε

ποια ειναι η γνωμη σας για juro-pro κλιματιστικα? προφανως φασον απο κινεζικο.

εχουν ομως καλες κριτικες στο σκρουτζ.

Να κοιταξεις TCL, Haier, Midea. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα απο το ASYG24KMTA

Το δουλεύω συνεχόμενα σχεδόν 3 μέρες τώρα. Τελικά είμαι χαρούμενος που πήγα σε 24αρι γιατί από τα αποτελέσματα καταλαβαίνω οτι ο χώρος μου έχει πολλές απώλειες. Έχω σταθερή ζήτηση για 24 και αφού πέρασε η πρώτη μέρα που το κλιματιστικό έδειχνε να ισορροπεί στους 26 (θερμόμετρο 5.5 μέτρα μακριά και 2 μέτρα αριστερά απο την ευθεία του κλιματιστικού) πλέον μετράω σταθερά 25 και πάει 25.5 αν ανοίξω πόρτα κλπ.

Αυτές τις 2 μέρες έγιναν πολλές δουλειές στο σπίτι, ήρθε καθαρίστρια, άνοιγαν πόρτες εσωτερικές και μπαλκονόπορτες και σχεδόν όλη την ώρα βρίσκονταν τουλάχιστον 2 άτομα στο χώρο. Επίσης δουλεύει σχεδόν συνέχεια πλυντήριο πιάτων γιατί με τη μετακόμιση έγιναν όλα χάλια. Με λίγα λόγια δεν είναι και λίγες οι πηγές θερμότητας εκτός από τις απώλειες. 

Όπως φαίνεται και στο γράφημα κατά τη διάρκεια της μέρας ισορροπεί στα 600-650 watt με εξωτερικές μέχρι 34-35. Χαμηλότερες καταναλώσεις έχω δει στις 6μιση - 7 το πρωί όπου έχει κατέβει μέχρι τα 185 watt.

3 καρφιά που φαίνονται το βράδυ της πρώτης μέρα είμαι εγώ που έπαιζα με το powerfull :) 

Έχω το fan συνέχεια στο auto και μετράω σε ισορροπία όπου λογικά είναι στη χαμηλή σκάλα 60 db στην έξοδο του αέρα, 40 κάτω απο το κλιματιστικό και 32-33 στο 1.5 μέτρο. 

Δεν έχω προλάβει να παίξω με quiet κλπ.

 

Asyg.PNG

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Νεότερα απο το ASYG24KMTA

Το δουλεύω συνεχόμενα σχεδόν 3 μέρες τώρα. Τελικά είμαι χαρούμενος που πήγα σε 24αρι γιατί από τα αποτελέσματα καταλαβαίνω οτι ο χώρος μου έχει πολλές απώλειες. Έχω σταθερή ζήτηση για 24 και αφού πέρασε η πρώτη μέρα που το κλιματιστικό έδειχνε να ισορροπεί στους 26 (θερμόμετρο 5.5 μέτρα μακριά και 2 μέτρα αριστερά απο την ευθεία του κλιματιστικού) πλέον μετράω σταθερά 25 και πάει 25.5 αν ανοίξω πόρτα κλπ.

Αυτές τις 2 μέρες έγιναν πολλές δουλειές στο σπίτι, ήρθε καθαρίστρια, άνοιγαν πόρτες εσωτερικές και μπαλκονόπορτες και σχεδόν όλη την ώρα βρίσκονταν τουλάχιστον 2 άτομα στο χώρο. Επίσης δουλεύει σχεδόν συνέχεια πλυντήριο πιάτων γιατί με τη μετακόμιση έγιναν όλα χάλια. Με λίγα λόγια δεν είναι και λίγες οι πηγές θερμότητας εκτός από τις απώλειες. 

Όπως φαίνεται και στο γράφημα κατά τη διάρκεια της μέρας ισορροπεί στα 600-650 watt με εξωτερικές μέχρι 34-35. Χαμηλότερες καταναλώσεις έχω δει στις 6μιση - 7 το πρωί όπου έχει κατέβει μέχρι τα 185 watt.

3 καρφιά που φαίνονται το βράδυ της πρώτης μέρα είμαι εγώ που έπαιζα με το powerfull :) 

Έχω το fan συνέχεια στο auto και μετράω σε ισορροπία όπου λογικά είναι στη χαμηλή σκάλα 60 db στην έξοδο του αέρα, 40 κάτω απο το κλιματιστικό και 32-33 στο 1.5 μέτρο. 

Δεν έχω προλάβει να παίξω με quiet κλπ.

Asyg.PNG

Είχες τρέξει το εργαλείο με τις απώλειες , συμβαδίζει με την εικόνα που βλέπεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είχες τρέξει το εργαλείο με τις απώλειες , συμβαδίζει με την εικόνα που βλέπεις ?

ναι το είχα τρέξει και έβγαζε 4.7. μετά έκανα κάτι αλλαγές και έβγαλε 5.2. Νομίζω οτι λογικά πρέπει να είμαι κάπου στα 5.5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είχες τρέξει το εργαλείο με τις απώλειες , συμβαδίζει με την εικόνα που βλέπεις ?

Με το απολύτως καλύτερο seer της αγοράς για 24άρι, τι θα ήθελες να κάνει;

55 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Νεότερα απο το ASYG24KMTA

Το δουλεύω συνεχόμενα σχεδόν 3 μέρες τώρα. Τελικά είμαι χαρούμενος που πήγα σε 24αρι γιατί από τα αποτελέσματα καταλαβαίνω οτι ο χώρος μου έχει πολλές απώλειες. Έχω σταθερή ζήτηση για 24 και αφού πέρασε η πρώτη μέρα που το κλιματιστικό έδειχνε να ισορροπεί στους 26 (θερμόμετρο 5.5 μέτρα μακριά και 2 μέτρα αριστερά απο την ευθεία του κλιματιστικού) πλέον μετράω σταθερά 25 και πάει 25.5 αν ανοίξω πόρτα κλπ.

Αυτές τις 2 μέρες έγιναν πολλές δουλειές στο σπίτι, ήρθε καθαρίστρια, άνοιγαν πόρτες εσωτερικές και μπαλκονόπορτες και σχεδόν όλη την ώρα βρίσκονταν τουλάχιστον 2 άτομα στο χώρο. Επίσης δουλεύει σχεδόν συνέχεια πλυντήριο πιάτων γιατί με τη μετακόμιση έγιναν όλα χάλια. Με λίγα λόγια δεν είναι και λίγες οι πηγές θερμότητας εκτός από τις απώλειες. 

Όπως φαίνεται και στο γράφημα κατά τη διάρκεια της μέρας ισορροπεί στα 600-650 watt με εξωτερικές μέχρι 34-35. Χαμηλότερες καταναλώσεις έχω δει στις 6μιση - 7 το πρωί όπου έχει κατέβει μέχρι τα 185 watt.

3 καρφιά που φαίνονται το βράδυ της πρώτης μέρα είμαι εγώ που έπαιζα με το powerfull :) 

Έχω το fan συνέχεια στο auto και μετράω σε ισορροπία όπου λογικά είναι στη χαμηλή σκάλα 60 db στην έξοδο του αέρα, 40 κάτω απο το κλιματιστικό και 32-33 στο 1.5 μέτρο. 

Δεν έχω προλάβει να παίξω με quiet κλπ.

Asyg.PNG

Από θόρυβο πως σου φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...