Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, stylish είπε

Για να καταλαβω. Γιατί σε νοιαζει η θερμοκρασία δώματος; Ψυχεις κατι εκει; Σορρυ αλλά προσπαθώ να καταλαβω.

Το έχω σαν αυτόνομο σπίτι με τηλεόραση ψυγείο computer ....

Αν το κλείσω θα πάει 60 και δεν θα μείνει τίποτα όρθιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Γι αυτο εχεις θεμα. Πρεπει να το καλυψεις εστω και προχειρα για να μη βλεπει ο ηλιος τον αισθητηρα θερμοκρασιας.

Ανέβηκα και το σκέπασα πρόχειρα. Ένα έχω να πω..

ΜΗΝ ανεβείτε για δουλειές στις ταράτσες

Πήγε αμέσως 1410W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα. Έχω ένα κλιματιστικό fujitsu 24000 btu inverter κ ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό, στην ψύξη όταν του ζητάω 24 βαθμούς π.χ μέτα από κάποια ώρα να κλείνει τελείως η εξωτερική μονάδα κ να σταματάει κ ο ανεμιστήρας εσωτερικά,ωστε να ξαναπαρει σε 2-3 λεπτά ? Δεν βγάζει κάποιο μήνυμα βλάβης, αλλά μου κάνει εντύπωση που σταματάει τελείως. Επιπλέον η απόδοση του δεν είναι η αναμενόμενη...να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosv7 είπε

Παιδια καλησπέρα. Έχω ένα κλιματιστικό fujitsu 24000 btu inverter κ ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό, στην ψύξη όταν του ζητάω 24 βαθμούς π.χ μέτα από κάποια ώρα να κλείνει τελείως η εξωτερική μονάδα κ να σταματάει κ ο ανεμιστήρας εσωτερικά,ωστε να ξαναπαρει σε 2-3 λεπτά ? Δεν βγάζει κάποιο μήνυμα βλάβης, αλλά μου κάνει εντύπωση που σταματάει τελείως. Επιπλέον η απόδοση του δεν είναι η αναμενόμενη...να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Είναι στον ήλιο? Δες στην προηγούμενη σελίδα τα μυνήματά μου. Πιθανόν αντιμετωπίζεις το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ururu sarara

IMG_20210803_152819_copy_750x1000.jpg

IMG_20210803_152508_copy_750x1000.jpg

Η πτωση συνεχιζεται....

IMG_20210803_153443_copy_750x1000.jpg

Περιττο ομως να πω οτι με τετοια καταναλωση σε τετοιες συνθηκες δεν καλυπτει πληρως το comfort zone. Το εχω στο 29 για να δω ποσο μπορει να κατεβει. Θα το παω στους 28 εκει που πιστευω οτι καλυπτει τελεια τον χωρο με αυτες τις συνθηκες..

3 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Περιττο ομως να πω οτι με τετοια καταναλωση σε τετοιες συνθηκες δεν καλυπτει πληρως το comfort zone. Το εχω στο 29 για να δω ποσο μπορει να κατεβει. Θα το παω στους 28 εκει που πιστευω οτι καλυπτει τελεια τον χωρο με αυτες τις συνθηκες..

@George! Ακομα περιμενουμε τα διαγραμματα καταναλωσης του daisekai....😉😉😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα, κάποια πρόταση για τα παρακάτω;

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : μέχρι 480€ με τη τοποθετηση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 18τμ υπνοδωματιο.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πάτρα με μέγιστη 40-42C το καλοκαίρι 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, εγγυηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα.

 

Αυτό αξίζει; Daikin Sensira ATXC25C

Το πιθανότερο είναι ότι θα είσαι μια χαρά με το daikin που λες.

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το κατάστημα, ίσως να έβλεπες να πάρεις από blue dealer με option για 5 χρόνια εγγύηση (ftxc25c). Αλλιώς τρέχουσα προσφορά : https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το πιθανότερο είναι ότι θα είσαι μια χαρά με το daikin που λες.

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το κατάστημα, ίσως να έβλεπες να πάρεις από blue dealer με option για 5 χρόνια εγγύηση (ftxc25c). Αλλιώς τρέχουσα προσφορά : https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

μπορεις να εξηγησεις τι ειναι το blue dealer με 5 χρονια εγγυησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jmallen3 είπε

μπορεις να εξηγησεις τι ειναι το blue dealer με 5 χρονια εγγυησης? 

Επίσημο δίκτυο πωλήσεων https://www.daikin.gr/el_gr/dealer-locator.html#!?f.facet_dealer-types=airconditioning&q=&offset=0&language=el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας έχουν πεθάνει στις πτώσεις τάσης (μάλλον από τη φωτιά στη Βαρυμπόμπη).Τα φώτα παίζουν και ακούω τον ανεμιστήρα του fujitsu να ρίχνει στιγμιαία στροφές.  Έφτιαξα διάγραμμα στο grafana με τα sonoff και πιάνει κάποιες από αυτές:

28.PNG.052f9857ce0935703d0f57e05283570b.PNG

το daikin atxc25b είναι από ότι φαίνεται το πιο ευαίσθητο σβήνοντας τον συμπιεστή του (κόκκινα βελάκια), ενώ carrier crystal II και asyg24klca , συνεχίζουν κανονικά:

27.PNG.d2ad377906442eb6621a21804587683c.PNG

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nixi είπε

Ανέβηκα και το σκέπασα πρόχειρα. Ένα έχω να πω..

ΜΗΝ ανεβείτε για δουλειές στις ταράτσες

Πήγε αμέσως 1410W.

Με 60 στη λαμαρινα ο σενσορας διαβαζει 41.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

35.8 ειναι η εξωτερικη?

Ναι η εξωτερικη  αλλα με τετοια καταναλωση δεν καλυπτει τον χωρο με τετοιες extreme συνθηκες. Παντως κατεβαινει...Το πηγα στους 28 και εχει σταθεροποιηθει στα 116 w. Με 36,6 εξωτερικη και 27,2 εσωτερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το πιθανότερο είναι ότι θα είσαι μια χαρά με το daikin που λες.

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το κατάστημα, ίσως να έβλεπες να πάρεις από blue dealer με option για 5 χρόνια εγγύηση (ftxc25c). Αλλιώς τρέχουσα προσφορά : https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

Με 28 ζητουμενη ...ururu. Το perfera θα χτυπαγε 300ρι..

IMG_20210803_164741_copy_750x1000.jpg

IMG_20210803_164750_copy_750x1000.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...