Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα φωναξω ενα ψυκτικο τοτε να τσεκαρει και δε βγαλουμε ακρη,θα το παω για πεταμα μαλλον.

Γενικα παντως η μαρκα θεωρειται καλη?

Μετά από τόσα χρόνια δεν έχει σημασία αν είναι καλή - κακή μάρκα, το πιο φτηνό inverter να πάρεις θα είναι ανώτερο και καινούριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Με  ψυκτικο υγρο R22 και R410 συνηθως δεν υπηρχε απαιτηση για 3 μετρα σωληνα.
Μπορει νε εχει διαροη, μπορει απλως να ειναι μικρο για το χωρο η να εχει τελειωσει ο κυκλος ζωης του.

Υπήρχε από μερικές εταιρίες τουλάχιστον.

Η Sharp για παράδειγμα, πριν 8-9 χρόνια παρότι το manual που συνόδευε τα κλιματιστικά με R410a έγραφε "Min-Max Pipe length (m): 1-15", στην ιστοσελίδα συγκεκριμένων κλιματιστικών που κυκλοφορούσαν τότε πρότεινε ως ιδανική επιλογή τα 3m. Και σίγουρα δεν θα ήταν η μοναδική εταιρία που το έκανε τότε, απλά μάλλον "άργησε να φτάσει" στην Ελλάδα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλό seer, καλή απόδοση. Αν το θες 100% για ψύξη και δεν σε αγχωνει η σχετικά μικρή εγγύηση των 3 ετών γιατί όχι; Αν το θες και για θέρμανση, καλύτερα όχι.

10 χρονια εγγυηση δινει! για θερμανση θα χρησιμοποιηθει τις πρωτες κρυες εβδομαδες, δηλαδη πριν ξεκινησει το καλοριφερ.

Βαζω ενα σαιτ για τα σπεκς https://www.climeco.gr/product/comfee-by-midea-18-000btu-af-18hrfn8/

Επεξ/σία από stylish
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, filipN είπε

Υπήρχε από μερικές εταιρίες τουλάχιστον.

Η Sharp για παράδειγμα, πριν 8-9 χρόνια παρότι το manual που συνόδευε τα κλιματιστικά με R410a έγραφε "Min-Max Pipe length (m): 1-15", στην ιστοσελίδα συγκεκριμένων κλιματιστικών που κυκλοφορούσαν τότε πρότεινε ως ιδανική επιλογή τα 3m. Και σίγουρα δεν θα ήταν η μοναδική εταιρία που το έκανε τότε, απλά μάλλον "άργησε να φτάσει" στην Ελλάδα...

 

Ας συμφωνησουμε οτι δεν υπηρχε απαιτηση για ελαχιστο μηκος 3 μετρων στα περισσοτερα κλιματιστικα αυτης της γενιας συμφωνα με τα manuals της εποχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnyboy είπε

σε κάποια gree bora γράφει 5m pipes. 

Και σε κάποια TCL επίσης 5m αλλά δεν γράφει ελάχιστο. Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεται στις συγκεκριμένες τιμές που δίνει με το μηχάνημα να έχει 5m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ειναι περιεργος ,μπορει να δει στο εξελ την πορεια των δεικτων αποδοσης,ελαχιστων watts κλπ για τα 10ρια μοντελα της ναυαρχιδας Daiseikai της Toshiba,απο το "αρχαιο" μοντελο ως το σημερινο.

Toshiba Daiseikai 10ρια απο το παλιοτερο εως σημερινο.xlsx

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν Ρωτήσα ψυκτικό σήμερα και μου είπε ότι 12.000btu μου φτάνουν. 

35 τμ είναι το σπίτι κ περισσότερο το θέλουμε για ψύξη κ όχι θέρμανση. 

Υπάρχει καμία πρόταση; 

Εγώ σκέφτομαι το midea η το Haier 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stylish είπε

Καλησπερα. Τεινω στο 18αρι της midea. Το μοντελο ειναι το comfee AF-18HRFN8 . Το εχει κανεις; Εχει καποιος αποψη;

Ευχαριστώ

Τι σε εκανε να το επιλεξεις ,αναμεσα σε πχ  Haier,TCL και αλλα,με ιδια τιμη?

10 λεπτά πριν, alan boy είπε

Λοιπόν Ρωτήσα ψυκτικό σήμερα και μου είπε ότι 12.000btu μου φτάνουν. 

35 τμ είναι το σπίτι κ περισσότερο το θέλουμε για ψύξη κ όχι θέρμανση. 

Υπάρχει καμία πρόταση; 

Εγώ σκέφτομαι το midea η το Haier 

Πλαφον χρηματων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία μιας και παρακολουθώ το θέμα και έπεσε στο μάτι μου το παρακάτω, τι γνώμη έχετε μόνο για παγωμένο? 

https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/7083601

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, joker99 είπε

1- Κανω το ποστ για να βοηθησω οπως βοηθησαν και εμενα για να κανω το mod.

2- Την βοηθεια μου την εδωσε ενα παλικαρι απο γειτονικο φορουμ και τον ευχαριστω.

3- αν αποφασισετε να το κανετε χανεται η εγγυηση.

Το προβλημα:

το κλιματιστικο μπηκε σε δωματιο οπου υπηρχε μια και μονο θεση να εγκατασταθει,ο τοιχος ομως εκει ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια και το αποτελεσμα ειναι το κλιματιστικο να διαβαζει συνεχεια μεγαλες θερμοκρασιες οποτε δουλευε συνεχεια στο φουλ πχ:

Χθες το βραδυ ξεχασα το AC ανοιχτο και κατα της 5:00 ξυπνησα απο το κρυο.Το ειχα βαλει στους 27,πατησα να δω θερμοκρασια δωματιου και εγραφε 29...οτι θερμοκρασια ειχε δλδ το ντουβαρι σε εκεινο το σημειο.Ενα ψηφιακο θερμομετρο που ειχα δυπλα μου εγραφε 24 βαθμους!!

Η λυση:

κοψιμο και επεκταση 3μετρα του καλωδιου απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας δωματιου του κλιματιστικου με καλωδιο μπλενταριζμενο.

Πηγα τον αισθητηρα κοντα εκει που ειμαι,σαν ενσυρματο follow me δλδ.Το αποτελεσμα στης φωτο.

1- Ο αισθητηρας μετα την επεκταση δυπλα στο AC

2- Ο αισθητηρας μετα την επεκταση μακρια απο το AC,δυπλα ψηφιακο θερμομετρο για συγκριση

3- Θερμοκρασια δωματιου με τον αισθητηρα μακρια απο το AC

4- Ο αισθητηρας

5- το καλωδιο

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Σαν ιδεα ειναι απλοικη αλλα ο αισθητηρας δεν ειναι μονο η μετρηση θερμοκρασιας που κανει. Πιστευω πως αλλαζει εντελως την χαρτογραφης της συμπεριφορας του κλιματιστικου. Αν δεις στα service manual ολων εχουν εξαντλητικο πινακα με την αντισταση του σενσορα σε καθε θερμοκρασια. Με παραμετρους που δεν μπορουμε να ξερουμε. Θα δειξει...

Επισης συνηθως δεν ειναι ο τοιχος στην πλατη το προβλημα. Αλλα το ποσο κολλητα στο ταβανι ειναι τοποθετημενο κ ρουφαει ζεστοτερο διαθεσιμο αερα.

Εν γνωσει του κατασκευαστη ολα αυτα’ εχουν υπολογιστει και διορθωνονται με το να εχει καποιον εως καποιους βαθμους οφσετ’,αλλοτε με καλο αποτελεσμα αλλοτε οχι. Και σε καποιους ρυθμιζομενο οπως θυμαμαι σε φουζιτσου τουλαχιστον

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αισθητήριο θερμοκρασίας χώρου δεν δημιουργεί πρόβλημα στην μεταφορά του, το αισθητήριο θερμοκρασίας εσωτερικού στοιχείου αν υπάρχει θα δημιουργήσει πρόβλημα αν μετακινηθεί από το στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

έχω μια απορία:

 

Είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα 18ρι κλιματιστικό, και μάλλον έχω καταλήξει σε αυτό:

Inventor Supreme SVI32-18WFI/SVO32-18

(7.1 SEER, 5.1 SCOP, 5+5 χρόνια εγγύηση, wi-fi, ιονιστής, στα €849 τελική με μεταφορά και εγκατάσταση)

 

Ψάχνοντας λίγο ακόμα όμως, βρήκα αυτο:

Inventor P9VI32-18WF Passion Eco

Ίδια μάρκα, και φαινομενικά ίδια στατιστικά. €50 παραπάνω απο το Supreme.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα αν διαφέρουν σε κάτι;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Specs είπε

 

Πλαφον χρηματων?

Λέω στα 400-450 χωρις τα περαστικά 

Επειδή είμαι Ανδρο από εδώ 

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-inverter-midea-prime-ma2-12nxd0-i-120

Δεν έχω και μεταφορικά 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stylish είπε

10 χρονια εγγυηση δινει! για θερμανση θα χρησιμοποιηθει τις πρωτες κρυες εβδομαδες, δηλαδη πριν ξεκινησει το καλοριφερ.

Βαζω ενα σαιτ για τα σπεκς https://www.climeco.gr/product/comfee-by-midea-18-000btu-af-18hrfn8/

3 χρόνια έχει με option για επιπλέον 7 μόνο για τον συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις. Το "10 χρόνια " είναι παραπλανητικό μιας και τα υπόλοιπα μέρη πχ η πλακέτα δεν καλύπτονται.

1 ώρα πριν, sargos79 είπε

5+5 χρόνια εγγύηση

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...