Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Specs είπε

Σαν ιδεα ειναι απλοικη αλλα ο αισθητηρας δεν ειναι μονο η μετρηση θερμοκρασιας που κανει. Πιστευω πως αλλαζει εντελως την χαρτογραφης της συμπεριφορας του κλιματιστικου. Αν δεις στα service manual ολων εχουν εξαντλητικο πινακα με την αντισταση του σενσορα σε καθε θερμοκρασια. Με παραμετρους που δεν μπορουμε να ξερουμε. Θα δειξει...

Επισης συνηθως δεν ειναι ο τοιχος στην πλατη το προβλημα. Αλλα το ποσο κολλητα στο ταβανι ειναι τοποθετημενο κ ρουφαει ζεστοτερο διαθεσιμο αερα.

Εν γνωσει του κατασκευαστη ολα αυτα’ εχουν υπολογιστει και διορθωνονται με το να εχει καποιον εως καποιους βαθμους οφσετ’,αλλοτε με καλο αποτελεσμα αλλοτε οχι. Και σε καποιους ρυθμιζομενο οπως θυμαμαι σε φουζιτσου τουλαχιστον

Εχω κανει παρα πολλες δοκιμες εως τωρα και δουλευει ρολοι.Οπως εγραψε ο φιλος μετα το μνμ σου,μονο εαν πειραξεις τον αισθητηρα θερμοκρασιας εσωτερικου στοιχειου θα δημιουργησει προβλημα.Βασικα ειναι κολλημενος οποτε δεν βγαινει και να θελει καποιος εκτος και αν τον σπασει..

Πιστευω οι κατασκευαστες γιαυτο εβγαλαν το "follow me",για να μην υπαρχουν αυτα τα προβληματα.Ειναι μια λειτουργια που προτεινω σε ολους να την εχει το κλιματιστικο που θα αγορασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, berserker7 είπε

Ενα 24αρι μονο πανω ή απο δυο 12αρια σε καθε εννοω. Η διαρρυθμιση δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, απλα υπαρχει μια εσωτερικη σκαλα στη γωνια του δωματιου με την οποια επικοινωνουν οι δυο οροφοι.

Δε στεκει το διλλημα.
Αποφασισε πρωτα σε ποιους χωρους χρειαζεσαι κλιματισμο και για ποιο λογο.
Για θερμανση? Για ψυξη?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chill είπε

Παιδιά την βοήθεια σας. 

Όταν η ατμόσφαιρα εξωτερικά της οικίας έχει γεμίσει με καπνούς τι κάνουμε με το κλιματιστικό; Το αφήνουμε σε λειτουργία ή το σβήνουμε; 

Παραθερίζω στην Ηλεία, η φωτιά είναι στα 5km από εδώ.....η κάπνα έχει καλύψει τα πάντα, στάχτες παντού και η ατμόσφαιρα αποπνικτική. 

Ένας λόγος ακόμα για να το έχεις σε λειτουργία σφραγίζεις το σπίτι να κάθεσαι μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει οικιακό κλιματιστικό που μπορείς να το ρυθμίσεις να "παίρνει" αέρα απ΄ έξω;

Ρωτάω γιατί συνέχεια ακούω ότι πρέπει να τα ρυθμίσουμε στην ανακύκλωση. Λογικά τα κλιματιστικά των αυτοκινήτων θα εννοούν.
 

33 λεπτά πριν, chill είπε

Παιδιά την βοήθεια σας. 

Όταν η ατμόσφαιρα εξωτερικά της οικίας έχει γεμίσει με καπνούς τι κάνουμε με το κλιματιστικό; Το αφήνουμε σε λειτουργία ή το σβήνουμε; 

Παραθερίζω στην Ηλεία, η φωτιά είναι στα 5km από εδώ.....η κάπνα έχει καλύψει τα πάντα, στάχτες παντού και η ατμόσφαιρα αποπνικτική. 

Η εισαγωγή του αέρα γίνεται από την εσωτερική μονάδα και η επικοινωνία που έχουν μεταξύ τους είναι ο σωλήνας του φρέον. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι αν υπάρχουν πολλές στάχτες, ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας θα τις μεταφέρει στο εσωτερικό της, που ίσως δεν είναι ότι καλύτερο. Πρόβλημα υγείας όμως, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να προκαλέσει.

Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν ή υπήρχαν ελάχιστα μοντέλα split που φέρνουν και αέρα απέξω τα οποία είναι πανάκριβα. Θυμάμαι μια σειρά της Daikin. Τα παλιά θορυβώδη μονομπλόκ έφερναν. Επίσης τα κεντρικά συστήματα. 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Περισσοτερα απο αρχικη εγκατασταση??? ελεος! με ενα 30ρι-40ρι θα το εβρισκα λογικο.Εχει καποια ιδιαιτεροτητα?

Καμιά ιδιαιτερότητα. Και σημειώνω μόνο την εξωτερική μονάδα. Εγώ ένα 40έυρω χωρίς ΦΠΑ θα το έβρισκα λογικό. Ο άλλος μου είπε 25 για να το βγάλει και 70 για να το ξαναβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου βγαζει σμρ ενα error το ac..E3 μου βγαζει κ ειναι midea..Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι??

Καθαρισα τα φιλτρα πριν μια βδομάδα..Παιζει να εκαψε τπτ τρ με τις ψιλοδιακοπες που εκανε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Παιδια μου βγαζει σμρ ενα error το ac..E3 μου βγαζει κ ειναι midea..Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι??

Καθαρισα τα φιλτρα πριν μια βδομάδα..Παιζει να εκαψε τπτ τρ με τις ψιλοδιακοπες που εκανε??

E3 - Indoor fan speed out of control
https://www.youtube.com/watch?v=YosSXTHA9N4

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-Ποσο μεχρι 1.000

2-Νεα αγορα κληματιστικου

3-Καταστημα αλυσιδας για αγορα με δοσεις

4-Και για ψυξη και για θερμανση..Δεν θα ειναι αποκλειστικο μεσο θερμανσης

6-Σαλονοκουζινα με προσβαση στα 2 δωματια και το μπανιο

8-Βολος

9-Εξω απο την πολη..Σε προποδες βουνου

10-15380.16

13226.94

153.80

132.27

Για 22 βαθμους..

 

Ειχα κανει λαθος  την προηγουμενη φορα στο ερωτηματολογιο και βγηκαν λαθος μετρησεις..

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να παρω ένα κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο με σκοπό να δροσιζει λίγο και διπλανό δωμάτιο. Το βράδυ δε κοιμάμαι ποτέ με κλιματιστικό οποτε θα το ανοίγω να δροσισει ο χώρος (δωματιο εγκατάστασης-διαδρομος και διπλα δωμάτιο) όπως φαίνεται στο σχέδιο.
Έχω καταλήξει σε 2
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

Κυρίως κοιτάω το TCL. Αξίζει σαν κλιματιστικό? Αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για το morris? Έχετε μήπως καμία άλλη πρόταση? ή μήπως το 12άρι παρά είναι και θα τη βγάλω με ένα 9άρι όπως αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232124-a-c-in9btu-tcl-09chsa-vei-miracle?view=fromvariation

  1. Ποσό που διαθέτουμε:  500€
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο. Αν και τα συγκεκριμένα που βλέπω τα βλέπω στον Κοτσοβολο με δωρεάν αγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού: Κυρίως ψύξη. Πολύ σπάνια για θέρμανση. (90%-10%)
  5. Συχνότητα χρήσης: Περιστασιακή, κυρίως για ψύξη το καλοκαίρι σε καυσωνες - πολύ ζεστη. Σπααανια για θέρμανση.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο 13τμ. που όμως θέλω να ψύχει και διπλανό δωμάτιο. Βάζω σχεδιάγραμμα.
  7. Τοποθεσία: Αθήνα 30-40 καλοκαίρι, 5-10 χειμώνα.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi, εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Το δωμάτιο είναι ανατολικό, ενώ το δεύτερο βορινό. Κουφώματα αλουμινίου απλά. Γενικά είναι δροσερο το δωμάτιο που θα τοποθετηθεί.

pdfresizer.com-pdf-crop_page-0001.jpg

Το morris είναι φασόν tcl. Με μισή εγγύηση και άλλα χαρακτηριστικά.

4 ώρες πριν, lazarefa είπε

Ερώτηση: Τα αρκετά διαφορετικά μοντέλα της Daikin στα 12.000ΒΤU τι διαφορές έχουν, πέρα από τους διαφορετικούς κωδικούς μοντέλων;

 https://www.skroutz.gr/s/27832180/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35C-ARXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/27962497/Daikin-FTXF35C-RXF35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/18325018/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35B-ARXC35B-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

Κάπου έχω πελαγώσει γιατί δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;

Μεταξύ των ανωτέρω μοντέλων έχει νόημα να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο, κι αν ναι, ποιο;

FTXF -> παλιό μοντέλο

ATXC-C = FTXC-C

4 ώρες πριν, berserker7 είπε

Καλησπεριζω το φορουμ. Ας με διαφωτισουν οι πιο σχετικοι. Θελω να αγορασω κλιματιστικο για μεζονετα (30 τμ ο καθε οροφος) και βρισκομαι μεταξυ δυο επιλογων. Ειτε μια μεγαλη μοναδα 24αρα στον πανω οροφο ειτε απο δυο 12αρες εκαστος. Τι προτείνετε; Υπαρχει αλλη λυση που μου διαφευγει;

2Χ12000

Τι άλλο;

49 λεπτά πριν, manos_21_ είπε

1-Ποσο μεχρι 1.000

2-Νεα αγορα κληματιστικου

3-Καταστημα αλυσιδας για αγορα με δοσεις

4-Και για ψυξη και για θερμανση..Δεν θα ειναι αποκλειστικο μεσο θερμανσης

6-Σαλονοκουζινα με προσβαση στα 2 δωματια και το μπανιο

8-Βολος

9-Εξω απο την πολη..Σε προποδες βουνου

10-15380.16

13226.94

153.80

132.27

Για 22 βαθμους..

 

Ειχα κανει λαθος  την προηγουμενη φορα στο ερωτηματολογιο και βγηκαν λαθος μετρησεις..

Ευχαριστω

Δεν καλύπτονται 100τμ με ένα κλιματιστικό. Λογικά θέλεις 3 μηχανήματα.

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, joker99 είπε

Εχω κανει παρα πολλες δοκιμες εως τωρα και δουλευει ρολοι

Χαιρομαι που επιασε η μετατροπη και πραγματικα το i-κατι ειναι σημαντικοτατο προσθετο.

Τωρα με αυτο,τι διακυμανσεις εχεις πανω και κατω απο την θερμοκρασια που ζητας?

Πχ οταν ζητας 27 εχεις απο 26,5-27,5 ? γραψε μας να ξερουμε τι παιζει.

Πριν απο αυτη τη μετατροπη ,τι θερμοκρασιες ζητουσες και ποσο επαιζε πανω και κατω αντιστοιχα και σε παγωνε τελικα επειδη εβλεπε 29-30?

Εμενα η ενσταση ηταν μετα απο παρατηρηση 10 ημερων στο Haier μου.

Του εβαλα τον εξωτερικο σενσορα απο θερμομετρο τυπου in/out με καλωδιο,αγκαλια με τον δικο του και εκανα ατελειωτες δοκιμες κοιτωντας σε ποιες θερμοκρασιες αλλαζει και τι αλλαζει.

Απογοητευτηκα καθως εδειχνε ξεκαθαρα οτι η θερμοκρασια απο μονη της δεν αλλαζε κατι,αρα συνυπολογιζονταν κι αλλα στοιχεια οπως ο σενσορας στοιχειου κλπ

Παντως η διακυμανση του δικου μου θερμομετρου ηταν ελαχιστη οσο αλλαζε η ταχυτητα ανεμιστηρα...1 με 2 δεκατα και ουτε...

Επισης σε ποσο υψος απο το ταβανι το εχεις? εγω 55 εκατοστα.

 

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Ο άλλος μου είπε 25 για να το βγάλει και 70 για να το ξαναβάλει.

Μακρια απο σκιτζηδες...εκτος αν εχει καμμια ιδιαιτεροτητα του στυλ θελει αναβατοριο γιατι ειναι 24ρι και βαλε, η ειναι κρεμασμενο στην μετωπη χωρις μπαλκονι απο κατω κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Υπάρχουν ή υπήρχαν ελάχιστα μοντέλα split που φέρνουν και αέρα απέξω τα οποία είναι πανάκριβα. Θυμάμαι ία σειρά της Daikin. Τα παλιά θορυβώδη μονομπλόκ έφερναν. Επίσης τα κεντρικά συστήματα. 

 

Αν εννοεις την καθηγητρια Γκαγκα,που ακουσα εγω,μαλλον δεν ξερει πως δουλευουν τα κλιματιστικα...για σπιτια μιλουσε να μην αναπνεουν εξωτερικο αερα...προσοχη οι κυριοι με τα Daikin Urusara και καποια Hitachi να κλεισετε τον εξωτερικο αερα

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

3200 Watt μέγιστη στιγμιαία ισχύς κορυφής από το fujitsu σήμερα.

Το πριζακι θα εκλιπαρεί για όχι άλλο!!!

Κτηνακι το asyg24klca 💪💪💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Δε στεκει το διλλημα.
Αποφασισε πρωτα σε ποιους χωρους χρειαζεσαι κλιματισμο και για ποιο λογο.
Για θερμανση? Για ψυξη?
 

Ναι σορρυ το θεωρησα αυτονοητο. Για ψυξη θα ειναι η χρηση. Κλιματισμο χρειαζομαι και στους δυο οροφους, κυριως στον κατω οροφο βεβαια,  εξου και η επιλογη να μπει στον πανω οροφο το κλιματιστικο, σε περιπτωση που καταληξω μονο στο 24αρι, μιας και ο ζεστος αερας εχει την ταση να ανεβαινει και ο κρυος να κατεβαινει. Η διαρρυθμιση του χωρου ειναι κατω κουζινα και σαλονι που και μια εσωτερικη σκαλα που οδηγει στον πανω οροφο, οπου ειναι τα υπνοδωματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...