Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αντικειμενικά, 324€ για εγκατεστημένο 12άρι είναι τιμή χώμα.

Έχει τις τυπικές επιδόσεις για 12άρι, οπότε αν το κόστος χρήσης είναι προτεραιότητα, τότε πας αλλού.

Φυσικά κανείς μας δεν θα σου πει αν συμφέρει να πας σε 660€ για 2 φθηνά ή να πας σε 2 ακριβότερα.

Θα δουλέψουν τόσο ώστε αν ακριβότερα κλιματιστικά που θα καίνε λιγότερο να αποσβέσουν τα χρήματά τους; 

Ποιος ξέρει; Προσωπικά για χρήση 24/7 θέρμανση θα κοίταγα για μεγαλύτερη απόδοση και θα προσδοκούσα σε χαμηλό κόστος χρήσης.

Αν όχι , τότε βουρ.

ΥΓ . Εναλλακτική στα 550€ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198568-general-electric-ges-njgb35-future-black

Λοιπόν. Αρχικά ευχαριστώ πολύ. Πλέον έχω ξεχάσει να σας πω δεν το χρειάζομαι τόσο πολύ για θέρμανση καθώς θα μπει και ενεργειακο τζακι καλοριφερ. Με νοιάζει πιο πολύ η ψυξη. Επίσης επειδή θα πάρουμε 2x12 θα πάρουμε κατά 99,9% αυτό και το άλλο θα είναι το daikin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@George!μου φαίνεται δύσκολο να είναι τόσο χαμηλό για τον χώρο καθώς είχα χρησιμοποιήσει τον μετρητή απωλειών από εδώ αλλά όπως σου είπα δεν το δουλεύουμε και συνεχεία για να φτάσει θερμοκρασία και να πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, danaos7 είπε

ΟΛΑ ΚΑΛΑ βρηκα στο περσινο οτι εχει υποθει για τουτο ..καρφι 700..........μια χαρα ειμαι με το μορρις αχαχαχα

Θεωρητικά. Στην πράξη δεν ξέρουμε.  Το eurovent το δείχνει ότι ρίχνει κοντά 200 θυμάμαι. Αλλά και αυτό δεν είναι αξιόπιστο δεδομένο.

edit 147W ψύξη και 270W θέρμανση

1 ώρα πριν, Nikolasnennes είπε

ψάχνω το καλύτερο. 

Ορίστε https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-ururu-sarara-ftxz35n-rxz35n.html

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θεωρητικά. Στην πράξη δεν ξέρουμε.  Το eurovent το δείχνει ότι ρίχνει κοντά 200 θυμάμαι. Αλλά και αυτό δεν είναι αξιόπιστο δεδομένο.

edit 147W ψύξη και 270W θέρμανση

 

αυτο δημητρη το ειδες στη g.e γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω η το ειδες απο το pdesigne του hier που εχουν τα ιδια..μηπως παιζει διαφορετικος προγραμματισμοςαρα διαφορετικα low κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ενιαιο χωρο σαλονοτραπεζαριοκουζινα, με καλη μονωση, λιγες απωλειες, που τωρα 12αρι 15ετιας δεν ψυχει επαρκως ως καθολου (στη θερμανση ομως τα καταφερνει αν ανεβασεις τη ζητουμενη θερμοκρασια στο 27 ωστε να παρεις 22 τελικα σε ολο το χωρο) και με την προοπτικη να μην απαιτηθουν ηλεκτρολογικες δουλειες για τραβηγμα ανεξαρτητης γραμμης απο τον πινακα, τι προτεινετε. 

Υπαρχει ηδη ανεξαρτητη γραμμη για το κλιματιστικο αυτο με 16 αμπερ ασφαλεια αλλα δεν ξερω αν αντεχει 16αρι a/c.

Οποτε σκεφτομουν κατι σε 12αρι ή 14αρι. Και με μπατζετ στα 800 εκτος και αν καταφερω να το χωσω σε κανενα εξοικονομω ΙΙΙ μαζι με αλλες δουλιτσες αναβαθμισης. Αληθεια τα κλιματιστικα μπαινουν ακομα στο Εξοικονομω?

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sebu είπε

Για ενιαιο χωρο σαλονοτραπεζαριοκουζινα, με καλη μονωση, λιγες απωλειες, που τωρα 12αρι 15ετιας δεν ψυχει επαρκως ως καθολου (στη θερμανση ομως τα καταφερνει αν ανεβασεις τη ζητουμενη θερμοκρασια στο 27 ωστε να παρεις 22 τελικα σε ολο το χωρο) και με την προοπτικη να μην απαιτηθουν ηλεκτρολογικες δουλειες για τραβηγμα ανεξαρτητης γραμμης απο τον πινακα, τι προτεινετε. 

Υπαρχει ηδη ανεξαρτητη γραμμη για το κλιματιστικο αυτο με 16 αμπερ ασφαλεια αλλα δεν ξερω αν αντεχει 16αρι a/c.

Οποτε σκεφτομουν κατι σε 12αρι ή 14αρι. Και με μπατζετ στα 800 εκτος και αν καταφερω να το χωσω σε κανενα εξοικονομω ΙΙΙ μαζι με αλλες δουλιτσες αναβαθμισης. Αληθεια τα κλιματιστικα μπαινουν ακομα στο Εξοικονομω?

Ναι από ότι ξέρω μπαίνουν. Επίσης φέτος μπήκαν και φωτοβολταικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, danaos7 είπε

αυτο δημητρη το ειδες στη g.e γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω η το ειδες απο το pdesigne του hier που εχουν τα ιδια..μηπως παιζει διαφορετικος προγραμματισμοςαρα διαφορετικα low κτλ..

AS68TEBHRA-CL1U68REFFRA_1599747869.1343.pdf

28 λεπτά πριν, aTsgR είπε

@liakjim ξέρουμε πόσο πέφτει το Sahara η γενικά την συμπεριφορά του? έχουμε από καποιον δεδομένα? 

Δεν ξέρουμε. Ίσως ο @steliosdj έχει διαβάσει σε κανά ξένο φόρουμ κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τα 230W είναι τα ελάχιστα watts στους 35 ή τα ισορροπίας; 

Θα βγάλεις το 22άρι edge ; Με τι ;

 

Το 13αρι edge ειπαμε εχω αυτη τη στιγμη.

Θυμησου τον πινακα για τα part load : https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e20-res002_01_en_t -1.pdf

Δες την καταναλωση για το 10% για τις διαφορες θερμοκρασιες.

Πχ αναφερει 196w για 10% ισχυ στους 20C . Σε αυτη την κατασταση, εγω βλεπω οριακα 170w. Αρα ας πουμε οτι υπαρχει ενα βημα ακομα που δεν το δειχνει ο πινακας και μπορει να πεσει κοντα στο 7-8%.

Στους 35C και 10% part load ο πινακας δινει ελαχιστα 250w . Ε, εγω βλεπω περιπου 230w .

Γι'αυτο και λεω οτι το daiseikai9 θα πρεπει να πεφτει 10-15w παρακατω απο οτι δειχνει το αντιστοιχο engineering databook.

 

Anyway ... το 13αρι edge θα αλλαχτει με το 9αρι perfera. Δεν υπαρχει λογος για 12αρι, γιατι στους καυσωνες πανω απο 60% χρηση για λιγη ωρα δεν ειδα ποτε. Εναμιση μηνα τωρα, παιζει το πολυ εως 30-35% .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

ρε μαγκα εισαι πρωτος  ...ευχαριστω . 100 ευρω παραπανω απο το g.e αλλα με επισημο eurovent ΄-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Το 13αρι edge ειπαμε εχω αυτη τη στιγμη.

Θυμησου τον πινακα για τα part load : https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e20-res002_01_en_t -1.pdf

Δες την καταναλωση για το 10% για τις διαφορες θερμοκρασιες.

Πχ αναφερει 196w για 10% ισχυ στους 20C . Σε αυτη την κατασταση, εγω βλεπω οριακα 170w. Αρα ας πουμε οτι υπαρχει ενα βημα ακομα που δεν το δειχνει ο πινακας και μπορει να πεσει κοντα στο 7-8%.

Στους 35C και 10% part load ο πινακας δινει ελαχιστα 250w . Ε, εγω βλεπω περιπου 230w .

Γι'αυτο και λεω οτι το daiseikai9 θα πρεπει να πεφτει 10-15w παρακατω απο οτι δειχνει το αντιστοιχο engineering databook.

Anyway ... το 13αρι edge θα αλλαχτει με το 9αρι perfera. Δεν υπαρχει λογος για 12αρι, γιατι στους καυσωνες πανω απο 60% χρηση για λιγη ωρα δεν ειδα ποτε. Εναμιση μηνα τωρα, παιζει το πολυ εως 30-35% .

250watt ελάχιστη εχει στους 35C έχει το 13 edge σύμφωνα με τα specifications.

Αν βαλεις με 35C  εξωτερική, επιθυμητή 27C και τέρμα τον ανεμιστήρα λογικά θα τα  δεις 250 (από τα 230w)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, danaos7 είπε

ρε μαγκα εισαι πρωτος  ...ευχαριστω . 100 ευρω παραπανω απο το g.e αλλα με επισημο eurovent ΄-)

Τι να σου πω. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Δεν το έχει κανείς μάλλον με μετρητή να ξέρουμε πόσο ρίχνει. Και ο @steliosdj μας έδειξε ότι δεν είναι ασφαλές να κάνουμε τη διαίρεση cop/input. Να φανταστείς το edge το δίνει 155W το 22άρι και στην πράξη....

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

250watt ελάχιστη εχει στους 35C έχει το 13 edge σύμφωνα με τα specifications.

Αν βαλεις με 35C  εξωτερική, επιθυμητή 27C και τέρμα τον ανεμιστήρα λογικά θα τα  δεις 250 (από τα 230w)

Σωστος εισαι ! :)

Οταν ομως πιασει τη θερμοκρασια μετα απο 10-20 λεπτα , ριχνει τις στροφες και πεφτει κατα 10-15w , οποτε και βλεπω αυτα που βλεπω.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι πως σχεδον ΠΑΝΤΑ το μηχανημα εμενα παιζει στα minimum 10%. Και καταληγω να προσπαθω με πατεντες να το κραταω εκει ωστε να μη σβησει και με πνιξει με την υγρασια & την μυρωδια .

Πχ συνηθως βαζω μια κουρτινα μπροστα στις περσιδες ωστε να κοβει τον αερα που διωχνει . Εχω δοκιμασει και με αφυγραντηρα που προσφερει θερμοτητα μεσα στο χωρο, αλλα η συνολικη καταναλωση ανεβαινει αρκετα.

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...