Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

και τι θα έπρεπε να κάνεις? να ζητήσεις 25 για να μην κάνει ον-οφ :)

Να μη ανάψει καθόλου μιας και είχε ήδη μέσα 26.

(Και αυτό που λες αλλά τα 25 θα ήταν κρύο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να μη ανάψει καθόλου μιας και είχε ήδη μέσα 26.

(Και αυτό που λες αλλά τα 25 θα ήταν κρύο).

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς γιατί τον χειμώνα με 22-23 βαθμούς στο σπίτι είμαστε ζεστά (κάποιοι και με 21) ενώ το καλοκαίρι με 24-25 αισθανομάστε κρύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, userAnon είπε

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς γιατί τον χειμώνα με 22-23 βαθμούς στο σπίτι είμαστε ζεστά (κάποιοι και με 21) ενώ το καλοκαίρι με 24-25 αισθανομάστε κρύο?

Παίζει ρόλο ότι τον χειμώνα φοράς περισσότερα ρούχα μέσα στο σπίτι (κάλτσες κτλ) και επιπλέον η ακτίνες του ήλιου που μπαίνουν από τα παράθυρα το καλοκαίρι ενισχύουν στην αίσθηση ζέστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gusteg είπε

Παίζει ρόλο ότι τον χειμώνα φοράς περισσότερα ρούχα μέσα στο σπίτι (κάλτσες κτλ) και επιπλέον η ακτίνες του ήλιου που μπαίνουν από τα παράθυρα το καλοκαίρι ενισχύουν στην αίσθηση ζέστης.

Μπα, δεν είναι αυτό. Τα παραπάνω ρούχα τον χειμωνα (μέσα στο σπίτι) βοηθάνε λίγο αλλά σου λένε "έχει 23 βαθμούς και είμαι με το φανελάκι..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Μπα, δεν είναι αυτό. Τα παραπάνω ρούχα τον χειμωνα (μέσα στο σπίτι) βοηθάνε λίγο αλλά σου λένε "έχει 23 βαθμούς και είμαι με το φανελάκι..."

Ειναι μεγαλη κουβεντα για να ανοιχτει εδω.
Εχει να κανει με την ομοιοσταση, τον υποθαλαμο, τη φυσιολογια του δερματος και άλλους παράγοντες.

Γενικά παντως το ανθρωπινο σωμα ενω δεν ειναι και πολυ ακριβες οσον αφορα τις απολυτες τιμες, εχει μεγαλη ευαισθησια στις αλλαγες θερμοκρασιας. Οποτε οταν μπαινεις στους 22 το χειμωνα απο τους 5 εξω στα σκαει η διαφορα θερμοκρασιας.
To ιδιο συμβαινει και οταν μπαινεις στους 27 απο τους 40 εξω.
Σε πολλες περιπτωσεις ομως θα παρατηρησεις οτι αν μεινεις 5 συνεχομενες μερες σπιτι τον χειμωνα στους 22 υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αρχισεις να κρυωνεις. Αντιστοιχα μπορει να ζεσταινεσαι και το καλοκαιρι στους 27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ειναι μεγαλη κουβεντα για να ανοιχτει εδω.
Εχει να κανει με την ομοιοσταση, τον υποθαλαμο, τη φυσιολογια του δερματος και άλλους παράγοντες.

Γενικά παντως το ανθρωπινο σωμα ενω δεν ειναι και πολυ ακριβες οσον αφορα τις απολυτες τιμες, εχει μεγαλη ευαισθησια στις αλλαγες θερμοκρασιας. Οποτε οταν μπαινεις στους 22 το χειμωνα απο τους 5 εξω στα σκαει η διαφορα θερμοκρασιας.
To ιδιο συμβαινει και οταν μπαινεις στους 27 απο τους 40 εξω.
Σε πολλες περιπτωσεις ομως θα παρατηρησεις οτι αν μεινεις 5 συνεχομενες μερες σπιτι τον χειμωνα στους 22 υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αρχισεις να κρυωνεις. Αντιστοιχα μπορει να ζεσταινεσαι και το καλοκαιρι στους 27.

α μπράβο είσαι πολύ κοντά.

δεν βρήκα κάτι στα ελληνικά

Why Does A 75-Degree House Feel Cold In The Summer And Hot In The Winter? (wgbh.org)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα στην αγορά Τoshiba Edge και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Θέλω να μετράω την κατανάλωση του όπως τόσοι φίλοι εδώ αλλά όχι μέσω της πρίζας της TP Link αλλά βάζοντας έναν μετρητή στον πίνακα με πρόθεση να τα καταγράφω μαζί με θερμοκρασίες κτλ.

Υπάρχει κάποιο διαθέσιμο hardware για να καταγράφω και να κάνω διαγράμματα όπως κάνουν πολλοί φίλοι στο forum?

Επίσης, κάποιοι καταγράφουν την καταναλισκόμενη ενέργεια σε ένα εργαλείο με άσπρο φόντο κάποιοι άλλοι την καταγράφουν σε μαύρο. Μπορείτε να στείλετε ένα link με τα 2 εργαλεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, angelo306 είπε

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα στην αγορά Τoshiba Edge και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Θέλω να μετράω την κατανάλωση του όπως τόσοι φίλοι εδώ αλλά όχι μέσω της πρίζας της TP Link αλλά βάζοντας έναν μετρητή στον πίνακα με πρόθεση να τα καταγράφω μαζί με θερμοκρασίες κτλ.

Υπάρχει κάποιο διαθέσιμο hardware για να καταγράφω και να κάνω διαγράμματα όπως κάνουν πολλοί φίλοι στο forum?

Επίσης, κάποιοι καταγράφουν την καταναλισκόμενη ενέργεια σε ένα εργαλείο με άσπρο φόντο κάποιοι άλλοι την καταγράφουν σε μαύρο. Μπορείτε να στείλετε ένα link με τα 2 εργαλεία?

Ποιο μοντέλο έβαλες; 24άρι;

Για αυτό που ρωτάς, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι με έναν shelly em https://www.skroutz.gr/s/22790034/Shelly-EM-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

Θα το βάλεις με τον ηλεκτρολόγο σου στον πίνακα.

Μετά θα στήσεις ένα homeassistant σύστημα σε pi 4 ώστε να βλέπεις με influxdb και grafana (υπάρχουν δεκάδες οδηγοί στο youtube).

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, λιγότερο elegant  πχ να παρεμβληθεί ένας μετρητής στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας και να μπει σε πρίζα ώστε να βάλεις πχ έναν tplink hs110 ή να βάλεις κάτι σαν sonoffpow r2 ή shelly 1pm.

Το τελευταίο το έχω κάνει με έναν hs110.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτή η λειτουργία?

image.png.a8ff5c7204bf8b276fa2ead9b1ee1727.png

Έτσι όπως το λέει, σου δείχνει  θερμοκρασία χώρου αντί για ρυθμιζόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, userAnon είπε

Ειναι κατι σσν follow me?

Αν δεν λέει κάτι άλλο, όχι.

Στο follow me υπάρχει feedback από το τηλεκοντρόλ στο μηχάνημα, αντί του αισθητήρα ενώ αυτό είναι ένα απλό ενδεικτικό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιο μοντέλο έβαλες; 24άρι;

Για αυτό που ρωτάς, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι με έναν shelly em https://www.skroutz.gr/s/22790034/Shelly-EM-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

Θα το βάλεις με τον ηλεκτρολόγο σου στον πίνακα.

Μετά θα στήσεις ένα homeassistant σύστημα σε pi 4 ώστε να βλέπεις με influxdb και grafana (υπάρχουν δεκάδες οδηγοί στο youtube).

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, λιγότερο elegant  πχ να παρεμβληθεί ένας μετρητής στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας και να μπει σε πρίζα ώστε να βάλεις πχ έναν tplink hs110 ή να βάλεις κάτι σαν sonoffpow r2 ή shelly 1pm.

Το τελευταίο το έχω κάνει με έναν hs110.

Έχω το RAS24 και χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη σε σπίτι 150 τμ. Υπάρχει άλλο ένα κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο , ενώ έχουμε επιλέξει να μην βάλουμε στα παιδικά γιατί είναι μικρά τα παιδιά .

Θα ήθελα να κάνω ένα πλήρες σύστημα που να μετράει συνολική κατανάλωση 3φασικης παροχής , κατανάλωση κλιματιστικών , κουζίνας ,πλυντηρίων κτλ Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να μπουν τόσοι μετρητές έντασης στον πίνακα .

Θα δοκιμάσω να βάλω τα Shelly στην παροχή που βιδώνει στην εσωτερική μονάδα . Μπορώ να συνδιάσω μπριζες tplink και Shelly στο grafana ή στο influxdb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, angelo306 είπε

Έχω το RAS24 και χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη σε σπίτι 150 τμ. Υπάρχει άλλο ένα κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο , ενώ έχουμε επιλέξει να μην βάλουμε στα παιδικά γιατί είναι μικρά τα παιδιά .

Θα ήθελα να κάνω ένα πλήρες σύστημα που να μετράει συνολική κατανάλωση 3φασικης παροχής , κατανάλωση κλιματιστικών , κουζίνας ,πλυντηρίων κτλ Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να μπουν τόσοι μετρητές έντασης στον πίνακα .

Θα δοκιμάσω να βάλω τα Shelly στην παροχή που βιδώνει στην εσωτερική μονάδα . Μπορώ να συνδιάσω μπριζες tplink και Shelly στο grafana ή στο influxdb?

Υπάρχει το αντίστοιχο Shelly 3m για τριφασικό. Μετράνε επαγωγικά.

Το homeassistant έχει integrations για tplink, Shelly και sonoff ( ίσως και άλλα που δεν έχω δουλέψει).

Πάντως δεν ξέρω τι συνδεσμολογία έχει κάνει ο ψυκτικός σου μιας και τα Toshiba από ότι θυμάμαι μπορούν να τροφοδοτηθούν και από την εσωτερική και από την εξωτερική μονάδα, αλλά αν έχει δώσει ρεύμα στην εξωτερική και από εκεί στην εσωτερική ( όπως γίνεται στο 99% των περιπτώσεων), αν θα βάλεις μετρητή στην παροχή της εσωτερικής όπως λες , θα βλέπεις μόνο κατανάλωση του ανεμιστήρα... οπότε πρόσεξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 8:12 ΠΜ, liakjim είπε

Δεν νομίζω.

@mmike2503

Έχουμε feedback για συμπεριφορά σε ψύξη; Έχεις δει ελάχιστη κατανάλωση;

Καλησπέρα, όχι δεν πρόλαβα να μετρήσω ακόμα. 

Παντρεύτηκα την περασμένη Κυριακή και δεν είχα καθόλου χρόνο να ασχοληθώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...