Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Παντρεύτηκα την περασμένη Κυριακή και δεν είχα καθόλου χρόνο να ασχοληθώ

να αφήσουμε τον γάμο να πάμε για πουρνάρια! 

Ανθόσπαρτο βίο φίλε.. 

23 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν δεν λέει κάτι άλλο, όχι.

Στο follow me υπάρχει feedback από το τηλεκοντρόλ στο μηχάνημα, αντί του αισθητήρα ενώ αυτό είναι ένα απλό ενδεικτικό.

Αυτές οι οδηγίες για το ifeel είναι του AUX (9αρι) που έχω στις κρεβατοκάμαρες. Το δοκίμασα σήμερα. Αν θυμάσαι αυτο δουλεύει μόνο με ον-οφ

image.png.45df3b0ad2374952d57d5dbb6a3354f6.png

 

Σήμερα που έβαλα το ifeel είχα στην αρχή ζήτηση 26 και μετά το πήγα 27 και κάνει το παρακάτω. 

image.png.0c3df5ace009a6f8709d8068a3252d5a.png

Δηλαδή πάλι ον-οφ αλλα με πολύ μεγαλύτερα διαστήματα και δεν το βλέπω να πέφτει ποτέ κάτω από τα 380! :)

Λες υπάρχει κάτι που μπορεί να δοκιμάσω μήπως και γίνει λίγο πιο αποτελεσματικό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

να αφήσουμε τον γάμο να πάμε για πουρνάρια! 

Ανθόσπαρτο βίο φίλε.. 

Αυτές οι οδηγίες για το ifeel είναι του AUX (9αρι) που έχω στις κρεβατοκάμαρες. Το δοκίμασα σήμερα. Αν θυμάσαι αυτο δουλεύει μόνο με ον-οφ

image.png.45df3b0ad2374952d57d5dbb6a3354f6.png

 

Σήμερα που έβαλα το ifeel είχα στην αρχή ζήτηση 26 και μετά το πήγα 27 και κάνει το παρακάτω. 

image.png.0c3df5ace009a6f8709d8068a3252d5a.png

Δηλαδή πάλι ον-οφ αλλα με πολύ μεγαλύτερα διαστήματα και δεν το βλέπω να πέφτει ποτέ κάτω από τα 380! :)

Λες υπάρχει κάτι που μπορεί να δοκιμάσω μήπως και γίνει λίγο πιο αποτελεσματικό?

 

 Άρα κάτι κάνει! Φαίνεται ότι έχει όντως τεχνολογία τύπου follow me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

 Άρα κάτι κάνει! Φαίνεται ότι έχει όντως τεχνολογία τύπου follow me.

Ναι, και πάνω που χάρηκα νομίζω ότι στο συγκεκριμένο το αποτέλεσμα είναι χειρότερο σε σύγκριση με το να δουλεύει κανονικά.. τώρα για παράδειγμα το έχω σε ζήτηση 26 γιατί στους 27 που το είχα πριν όταν σταματούσε για 1 ώρα (!) το δωμάτιο από το αέρα που έβγαζε είχε άσχημη ατμόσφαιρα.. Τώρα πχ έχει παγώσει.. δείχνει και το κοντρόλ 25 αλλά δεν σταματάει ούτε πέφτει πιο χαμηλά.. Μάλλον είναι καλύτερα όταν δουλεύει με συνεχόμενα ον-οφ

 

image.png.fc3cfc9fa336eb668876b5e7a43f8aee.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, userAnon είπε

Ναι, και πάνω που χάρηκα νομίζω ότι στο συγκεκριμένο το αποτέλεσμα είναι χειρότερο σε σύγκριση με το να δουλεύει κανονικά.. τώρα για παράδειγμα το έχω σε ζήτηση 26 γιατί στους 27 που το είχα πριν όταν σταματούσε για 1 ώρα (!) το δωμάτιο από το αέρα που έβγαζε είχε άσχημη ατμόσφαιρα.. Τώρα πχ έχει παγώσει.. δείχνει και το κοντρόλ 25 αλλά δεν σταματάει ούτε πέφτει πιο χαμηλά.. Μάλλον είναι καλύτερα όταν δουλεύει με συνεχόμενα ον-οφ

 

image.png.fc3cfc9fa336eb668876b5e7a43f8aee.png

 

 

Σημαδεύει το τηλεκοντρόλ το κλιματιστικό συνεχώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Σημαδεύει το τηλεκοντρόλ το κλιματιστικό συνεχώς;

To δοκίμασα στην αρχή χωρίς να το χτυπάει για τις πρώτες 3-4 ώρες και μετά να το χτυπάει. Αλλά από ότι είδα πρέπει να έχει offset 2 μάλλον γιατί σε ζήτηση 26 έκλεισε όταν έδειχνε 24.

Κάποια στιγμή το έβαλα και στους 28 αλλά όταν έκλεισε ώσπου να ξεκινήσει το δωμάτιο ήταν σαν να έβραζε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

To δοκίμασα στην αρχή χωρίς να το χτυπάει για τις πρώτες 3-4 ώρες και μετά να το χτυπάει. Αλλά από ότι είδα πρέπει να έχει offset 2 μάλλον γιατί σε ζήτηση 26 έκλεισε όταν έδειχνε 24.

Κάποια στιγμή το έβαλα και στους 28 αλλά όταν έκλεισε ώσπου να ξεκινήσει το δωμάτιο ήταν σαν να έβραζε :)

Υποτίθεται ότι πρέπει να σημαδεύει συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υποτίθεται ότι πρέπει να σημαδεύει συνέχεια.

Το δωμάτιο είναι 11 τμ. Στην αρχή ήταν στην θέση Α και μετά στη Β. Μάλλον δεν γίνεται κάτι τότε. Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα στην θέση Β και ζήτηση 27 να δω τι θα κάνει.

image.png.6b8c6bf350462a6e8e80f9657b98e2ac.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Το δωμάτιο είναι 11 τμ. Στην αρχή ήταν στην θέση Α και μετά στη Β. Μάλλον δεν γίνεται κάτι τότε. Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα στην θέση Β και ζήτηση 27 να δω τι θα κάνει.

image.png.6b8c6bf350462a6e8e80f9657b98e2ac.png

Αυτό που αξίζει να δεις είναι κάθε πότε στέλνει σήμα. Είναι πολύ εύκολο χρησιμοποιώντας την κάμερα του κινητού ( μπορεί και βλέπει τις υπέρυθρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό που αξίζει να δεις είναι κάθε πότε στέλνει σήμα. Είναι πολύ εύκολο χρησιμοποιώντας την κάμερα του κινητού ( μπορεί και βλέπει τις υπέρυθρες).

Δηλαδή η καμερα του κινητού στραμένη στο κοντρόλ και να γράφω video πχ? 🤯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δηλαδή η καμερα του κινητού στραμένη στο κοντρόλ και να γράφω video πχ? 🤯

Ναι. Στα midea στέλνει κάθε 3 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι. Στα midea στέλνει κάθε 3 λεπτά.

Τώρα το κοιταγα, είδα ότι έστειλε κάποια στιγμή.. περίμενα 5 λεπτά αλλά τίποτα. Επειδή πρέπει να φύγω θα δω μήπως το βάλω σε video να γράφει όταν γυρίσω. Πάντως επειδή το δωμάτιο είναι μικρό ήδη έχει πάει στους 27. Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ έχει αέρα Auto (μονο low-mid-high) και δεν το έχω δει να πέφτει κάτω από 350 (νομίζω ποτέ). Άρα όποτε και να στέλνει δεν νομίζω ότι θα βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα που θα μας βοήθησει να βρούμε κάποια καλύτερη ρύθμιση. Ίδωμεν 

 

image.png.7f5036eb9c67198e24570bb25f06f17d.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδικος κόπος νομίζω να καταγράψει με βίντεο το πόσο συχνά πέρνει σήμα καθώς λογικά πάλι θα πέρνει για να δείχνει την θερμοκρασία του αισθητήρα. Από προσωπικές δοκιμές σε ένα Sendo Ikaros και ένα Tesla TA36FFML-1232IA το iFeel τους δείχνει απλά την θερμοκρασία του εσωτερικού αισθητήρα τους. Οι δοκιμές έγιναν κυρίως στο sendo που είναι σε σαλόνι 25+τμ (λέω + καθώς έχει κ ένα χωλ που δεν μπορώ να κλείσω) και επικοινωνεί με μια κουζίνα (15τμ) που χωρίζεται από διπλή πόρτα. Με θερμόμετρο να βοηθήσει στις δοκιμές σε όλες τις άκρες του σαλονιού το θερμόμετρο έδειχνε την θερμοκρασία που ανέφερε και το ifeel, μόλις ανοίξω να πάω στο βάθος της κουζίνας όμως δείχνει διαφορετική το θερμόμετρο

Τώρα στο πώς λειτουργουν, τουλάχιστον το Sendo προσπαθεί να κρατήσει το offset του το οποίο είναι 1-2 βαθμούς από την ρύθμιση, και σε περίπτωση που δεν είχα πριν ενεργοποιημένο το ifeel και το ενεργοποιήσω και διαπιστώσει την διαφορά, αντιδράει. Αντιθέτως το Tesla είναι σαν να κάνει απλά μια αναφορά της θερμοκρασίας, δεν υπάρχει αντίδραση και επίσης δεν έχει σταθερό offset. Την μια μέρα μπορεί να χει 3 βαθμούς offset, την επόμενη 0. Είναι σπαστικό να το βάζεις μια μερα ρύθμιση 29 και να κρατάει 26, ενώ την επόμενη μέρα ίδια ρύθμιση να κρατάει 29. Το παράξενο είναι ότι αν το κατεβάσω έστω και μισό βαθμό θα θυμηθεί το offset του. Για την περισσότερη ώρα λειτουργείας του πάντως προσπαθεί να κρατήσει 2 βαθμούς offset και αυτό

Αλλά γενικά θα αναφέρω πως έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους. Εδώ τα βάζετε σε ένα τσουβάλι σαν "φασόν", και εγώ με αυτή τη λογική πήρα το τεσλα νομίζοντας πως θα είναι "ίδιο" με το sendo απλά σε χαμηλότερη τιμή, αλλά η διαφορά είναι τεράστια που με απλά λόγια σε ότι γράψω εδώ δεν φαίνεται. Πέρα από το πως λειτουργούν, φαίνεται και από το ηχητικό αποτέλεσμα. Το Τεσλα είναι πιο θορυβώδες και στην εσωτερική, αλλά ειδικά και στην εξωτερική μονάδα σε σημείο που με κάνει να ανησυχώ μην ενοχλώ τους γείτονες. Στην εσωτερική εκτός από τον ανεμιστήρα του που ακούγεται σαν τουλάχιστον μια σκάλα πάνω από του sendo, έχει πολλά τριξίματα από διαστολές/συστολές, ενώ στο sendo θα ακούσω μόνο ένα στην αρχή ή στο τέλος (και δεν είναι καν τρίξιμο καθώς το ιδιο κανει το τεσλα μολις το απενεργοποιησεις, δουλευει για λιγα λεπτα στα 4-5w και μολις σταματησει ακουγεται το συγκεκριμένο τακ). Αν παρατηρήσει κανείς από κοντά βέβαια τα κλιματιστικά δεν θα εκπλαγεί καθώς το Tesla είναι σαν πολλά λεπτά πλαστικά συναρμολογημένα σαν lego που μόλις το ακουμπας με το χέρι τρίζει σε όλα τα σημεία ενώ το sendo είναι στιβαρό σαν μια κατασκευή. Βασικά κάτι τέτοιο φαίνεται και στην εξωτερική μονάδα, παρόλο που μοιάζουν μεταξύ τους, του Tesla φαίνεται σαν πετσοκομμένη σε σύγκριση με του Sendo

Όσο για την κατανάλωση, το Sendo μπήκε σε γραμμή κατευθείαν (είχαμε 24αρι εκεί πριν) και δεν μπορώ να πάρω μετρήσεις, στο Tesla έχω έναν μετρητή Logilink. Το τεσλα δουλεύει 24/7 αλλά φυσικά ανάλογα την μέρα θα καίει διαφορετικά. Αυτές τις μέρες καίει γύρω στις 2.5 kwh την μέρα ενώ όταν είχε εξωτερική θερμοκρασία 42c κάποιες μέρες, έκαιγε 6kwh την μέρα. Συνήθως όταν ξεκινάει καταναλώνει για μικρό διάστημα γύρω στα 500-550w και μετά πέφτει ανάλογα την ώρα της ημέρας (το βράδυ μένει γύρω στα 300, το λιγότερο που χω δει είναι 294w).

Φυσικά και τα 2 λειτουργούν σαν on/off, και αρκετές φορές βγάζουν όπως αναφέρθηκε πριν υγρασία και μερικές φορές μυρωδιά καθώς ο εσωτερικός ανεμιστήρας δεν σταματάει να δουλεύει παρόλο που έχει σταματήσει η εξωτερική μονάδα. Για το θέμα της μυρωδιάς κοιτάω μια φορά την βδομάδα να τα λειτουργήσω στο fan mode με ανοιχτό παράθυρο για κανα μισάωρο και φαίνεται να το λύνει το θέμα.

Τελικά έγραψα ολόκληρο κείμενο ενώ ήθελα να πω 2 πράγματα. Κάτι τελευταίο μόνο να αναφέρω επειδή έχω δει στις κριτικές να λένε διάφορα, δεν γνωρίζω αν απλά οι δικές μου μονάδες είναι έτσι και κάθε μονάδα έχει διαφορετικό αποτέλεσμα, ή απλά πολλοί που γράφουν κριτικές δεν έχουν μέτρο σύγκρισης. Η εγκατάσταση πάντως έγινε και στα 2 από το ίδιο συνεργείο και τήρησαν όλες τις προδιαγραφές του κατασκευαστή (όπως μου αναφέρθηκε δλδ δεν είμαι ο ίδιος ειδικός)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με το AUX το παράτησα. Το έβαλα να διαβάζει κανονικά την θερμοκρασία και να κάνει τα λογικά on-off του και δεν θα ξανασχοληθώ. Με την κανονική λειτουργία τους η αίσθηση στον χώρο είναι πολύ καλύτερη. Ήθελα περισσότερο να δω αν με το ifeel θα πέφτουν χαμηλότερα αλλά μπα. Αν είναι να σταματάει για 40-45 λεπτά δεν κάνουμε τίποτα.. 

image.png.2dbcde503cf692bcb5edd91bf706f012.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό 12άρι carrefour home (HAC12407E) το οποίο λειτουργεί κσι σκέφτομαι να το τοποθετήσω στο δεύτερο δωμάτιο διαμερίσματος στο οποίο θα μετακομίσω για να περιορίσω το αρχικό κόστος (θα χρειαστώ άλλα 2 νέα για ενιαίο & υπνοδωμάτιο).

Αξίζει κάνω μια τέτοια κίνηση ή είναι προτιμότερο να το απεγκαταστήσω και να το χρησιμοποιήσω σαν επιταγή επιστροφής ανακύκλωσης; Το δωμάτιο στο οποίο σκέφτομαι να μπει δεν πρόκειται (προς το παρόν) να έχει κύρια χρήση ύπνου, μέχρι να μεγαλώσει η οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Insignificant είπε

Εδώ τα βάζετε σε ένα τσουβάλι σαν "φασόν", και εγώ με αυτή τη λογική πήρα το τεσλα νομίζοντας πως θα είναι "ίδιο" με το sendo απλά σε χαμηλότερη τιμή, αλλά η διαφορά είναι τεράστια που με απλά λόγια σε ότι γράψω εδώ δεν φαίνεται

Δυστυχώς αυτό ισχύει και μάλιστα θα δεις πολύ διαφορετικές συμπεριφορές σε κλιματιστικα  ίδιας μάρκας αλλά διαφορετικού μοντέλου ,έχουν τεράστιες διαφορές γι'αυτό όλες οι κρίσεις πρέπει να γίνονται βάσει μοντέλου και όχι μάρκας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...