Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, tsopanos είπε

https://www.skroutz.gr/s/28829564/Tesla-TT34EX21-1232IA-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

 

μια γνωμη για αυτο παιδια?πρεπει να αλλαξω το toyotomi δεν κανει δουλεια,για υπνοδωματιο ειναι χρηση του.Ευχαριστω

Δεν νομίζω ότι έχουμε feedback. Στην κατηγορία τιμής συνήθως προτείνουμε TCL, Haier χωρίς να έχουμε τη δυνατότητα να ξέρουμε αν είναι καλύτερα ή όχι.

1 λεπτό πριν, mAs_81 είπε

Γνωστός απο Κωτσόβολο (που τα βάζει τα αιρ) μου πρότεινε τη σειρά Toyotomi Izuru…Να τα ψάξω λέτε η μακριά??……

Μάλλον όχι. Μικρή εγγύηση, παλιά τεχνολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μάλλον όχι. Μικρή εγγύηση, παλιά τεχνολογία.

Ευχαριστω παρά πολυ,ξανά !

Θα κοιτάξω όλες τις προτάσεις σας , και η αλήθεια ειναι οτι θα προτιμούσα Α+++ ενεργειακή κλάση , γτ ειναι που ειναι η ΔΕΗ,με ολα αυτα που ακούμε κιόλας για τον επερχόμενο χειμώνα εχει σηκωθεί η τρίχα μου κάγκελο..

Απλα επειδή δεν ξερω δε θα ηθελα να ακριβοπληρώσω κατι μόνο για το όνομα(πχ samsung LG κοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Τρελό εργαλείο με σούπερ δείκτες. Μοναδικό αγκάθι η αμφιβολία στο κομμάτι της υποστήριξης/αντιπροσωπείας που από ότι έχω καταλάβει δεν έχει ακόμη ξεκαθαρίσει.

- Έχει ξεκαθαρίσει απόλυτα και με αυτά που γράφτηκαν και εδώ σε προηγούμενες σελίδες από τους Specs και F_Kal τον προηγούμενο Ιούλιο. Τα οποία είχα μάθει και εγώ από δύο διαφορετικούς μεταπωλητές κλιματιστικών Panasonic, οι οποίοι είναι έμποροι (σε όλο το φάσμα των υλικών ψύξης θέρμανσης) και συγχρόνως πολύ γνωστοί τεχνικοί, ο ένας μάλιστα από το 1985.

- Υπάρχει αντιπρόσωπος στον οποίο παραπέμπει η Panasonic EU σε όποιον της υποβάλλει ερώτημα. Η εταιρία αυτή έχει μεγάλο κύκλο εργασιών, εισάγει πολλά άλλα προϊόντα, δεν είναι “χτεσινή” και έχει πολύ καλή φήμη σε θέματα ανταλλακτικών και υποστήριξης γενικότερα. Την αμεσότητα της εξυπηρέτησης την επιβεβαίωσε και η απάντηση άλλου μέλους (insomnia) που είχε αγοράσει ένα κλιματιστικό φτηνής σειράς και πίστευε ότι έκανε παραπάνω θόρυβο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κινεζικα αυτο λεει κατι?

https://www.skroutz.gr/s/27528120/Inventor-Comfort-MFVI32-09WFI-MFVO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

δινει παντως εγγύηση πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Απο κινεζικα αυτο λεει κατι?

https://www.skroutz.gr/s/27528120/Inventor-Comfort-MFVI32-09WFI-MFVO32-09-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

δινει παντως εγγύηση πολυ 

Όσοι το έχουν βάλει έχουν μείνει ευχαριστημένοι πλην ενός φίλου που έκανε θόρυβο η εξωτερική μονάδα και περιμένει να του το αλλάξουν. 

Για το Izuru   που το έχω 4 περίπου χρόνια. Θορυβώδες σε σχέση με άλλα ειδικά στην θέρμανση όταν τα δίνει όλα στο κρύο. Δεν είναι δηλαδή όπως το διαφημίζουν. Πριν είχα Mitsubishi 25  ετίας πολύ πιο αθόρυβο.  Θεωρώ καλά τα πλαστικά του ίσως επειδή παραμένουν σαν καινούργια χωρίς να έχουν κιτρινίσει καθόλου το αρχικό άσπρο. Δεν πρέπει να κατεβάζει εύκολα στροφές που σημαίνει κατανάλωση. Μικρή η εγγύηση αλλά δεν χρειάστηκε και ακούω και άλλους ότι δεν βγάζουν βλάβες.  Μπορεί τα νέα μοντέλα να είναι βελτιωμένα. Θα πήγαινα όμως στο comfort αν έβαζα άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Υπάρχουν μάρκες (ή συγκεκριμένες σειρές από μάρκες) που να κατασκευάζονται στην Ιαπωνία;

2) Ποιές μάρκες προσφέρουν την πιο αξιόπιστη εγγύηση στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stylish είπε

https://www.climeco.gr/product/comfee-by-midea-18-000btu-af-18hrfn8/

@liakjim γνώμη γι αυτό εδώ; κυρίως ψυξη αλλά και λιγο θέρμανση.

To mission ii πόσο το βρίσκεις;

Μόλις τώρα, mic2mic είπε

1) Υπάρχουν μάρκες (ή συγκεκριμένες σειρές από μάρκες) που να κατασκευάζονται στην Ιαπωνία;

2) Ποιές μάρκες προσφέρουν την πιο αξιόπιστη εγγύηση στην Ελλάδα;

1. Μόνο το Daikin ururu sarara.

2. Από αυτά που έχουμε ακούσει φαίνεται ότι υπερισχύει η inventor πχ άμεση επίλυση προβλημάτων. Αλλά μάλλον θα πρέπει να μιλήσει κάποιος επαγγελματίας του χώρου πχ αν βρίσκει ανταλλακτικά κτλ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

To mission ii πόσο το βρίσκεις;

1. Μόνο το Daikin ururu sarara.

2. Από αυτά που έχουμε ακούσει φαίνεται ότι υπερισχύει η inventor πχ άμεση επίλυση προβλημάτων. Αλλά μάλλον θα πρέπει να μιλήσει κάποιος επαγγελματίας του χώρου πχ αν βρίσκει ανταλλακτικά κτλ. 

δεν το εψαξα. Επισης ο πωλητης αυτο προτείνει και μαλιστα στην τιμη που ειδες. Θα ηθελα την γνωμη σου αν αξιζει σαν specs και οποιος αλλος το εχει αν ειναι ευχαριστημενος. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stylish είπε

δεν το εψαξα. Επισης ο πωλητης αυτο προτείνει και μαλιστα στην τιμη που ειδες. Θα ηθελα την γνωμη σου αν αξιζει σαν specs και οποιος αλλος το εχει αν ειναι ευχαριστημενος. Ευχαριστώ

Πολύ καλό seer για 18αρι, οπότε φαίνεται καλό για ψύξη. 

Αν θα δουλέψει περιστασιακά και λίγο για θέρμανση, τότε δεν είναι κακή περίπτωση, αλλιώς καλύτερα κάτι άλλο και όχι midea αλλά κάτι σε haier, tcl, Morris σε φθηνό ή κάτι άλλο σε επώνυμο πχ

https://www.skroutz.gr/s/23703929/Panasonic-CS-FZ50WKE-CU-FZ50WKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από την πρόταση του @Iiakjim και έχοντας ψάξει και ξεφυλλίσει φυλλάδια με χαρακτηριστικά κλπ, καθώς και τους πίνακες που έχουν παρατεθεί στη συζήτηση, κλείνω προς το Toshiba.

Από θέμα aftersales (αποκατάσταση τυχόν βλαβών εντός ή και εκτός εγγύησης) πως είναι η Toshiba στην Ελλάδα;

Στο Ηράκλειο βρίσκω το Edge 18.000 btus

1. Στον Κωτσ*** 1149 (+100 voucher ανακύκλωσης)

2. Σε τοπικό επίσημο αντιπρόσωπο, το Edge 1170 ενώ το Shorai premium 1256

3. Σε τρίτο τοπικό κατάστημα, το Edge 1081

Τι θα κάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, popopo είπε

Έπειτα από την πρόταση του @Iiakjim και έχοντας ψάξει και ξεφυλλίσει φυλλάδια με χαρακτηριστικά κλπ, καθώς και τους πίνακες που έχουν παρατεθεί στη συζήτηση, κλείνω προς το Toshiba.

Από θέμα aftersales (αποκατάσταση τυχόν βλαβών εντός ή και εκτός εγγύησης) πως είναι η Toshiba στην Ελλάδα;

Στο Ηράκλειο βρίσκω το Edge 18.000 btus

1. Στον Κωτσ*** 1149 (+100 voucher ανακύκλωσης)

2. Σε τοπικό επίσημο αντιπρόσωπο, το Edge 1170 ενώ το Shorai premium 1256

3. Σε τρίτο τοπικό κατάστημα, το Edge 1081

Τι θα κάνατε;

Θα περίμενα για προσφορές τύπου black Friday . Παράδειγμα το 18αρι edge πέρυσι έπαιξε νομίζω κάτω από 850€ εγκατεστημένο. Δεν είναι σπάνιο να βγει προσφορά 24% κάτω όλα. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει φέτος , ήδη έχουμε δει ότι υπάρχει σαφώς λιγότερη διάθεση για καλές εκπτώσεις, αλλά προσωπικά θα περίμενα , ειδικά αν ήμουν Κρήτη όπως εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, popopo είπε

Έπειτα από την πρόταση του @Iiakjim και έχοντας ψάξει και ξεφυλλίσει φυλλάδια με χαρακτηριστικά κλπ, καθώς και τους πίνακες που έχουν παρατεθεί στη συζήτηση, κλείνω προς το Toshiba.

Από θέμα aftersales (αποκατάσταση τυχόν βλαβών εντός ή και εκτός εγγύησης) πως είναι η Toshiba στην Ελλάδα;

Στο Ηράκλειο βρίσκω το Edge 18.000 btus

1. Στον Κωτσ*** 1149 (+100 voucher ανακύκλωσης)

2. Σε τοπικό επίσημο αντιπρόσωπο, το Edge 1170 ενώ το Shorai premium 1256

3. Σε τρίτο τοπικό κατάστημα, το Edge 1081

Τι θα κάνατε;

Δεν ξερω αν ειναι στα καταστηματα που αναφερεις ,αλλα αν δεν ειναι βαλτο, εχω διαβασει πολλα και αψογα σχολια https://www.climatecnica.gr/  

και για να μην παρω κανεναν στον λαιμο μου,επειδη μου γεννηθηκε η απορια πως γινεται να δηλωνει το site οτι παρεχει σε ολα τα κλιματιστικα 10 χρονια εγγυηση,ρωτησα και μου απαντησαν πως ισχυει,εφοσον κανει καποιος την ετησια συντηρηση σε αυτους με 50 ευρω τον χρονο...

Αν θεωρειται διαφημιση παρακαλω να σβηστει κυριε συντονιστή...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 12:07 ΠΜ, costasduck είπε

Μέσα στο μυαλό μου είσαι!!!!!!!

Αυτά το δύο είχα ξεχωρίσει συν το Haier. Έχω 3 ερωτήσεις

1 Είναι προυπόθεση η ετήσια συντήρηση για τα 10 χρόνια εγγύηση στο tcl?

2 Θυμάμαι ότι το Daikin έκανε πολλά on-off επειδή το ofset ήταν ψηλά και κάποιοι αλλάζοντας τους την πλακέτα τους δούλευε μετά ρολόι. Το έχει λύσει το θέμα η  Daikin ?

3 Tundra ή Tide ; έχουν 110 ευρώ διαφορά

Η τιμή του tcl είναι άψογη αλλά ο Κοτσο λέει:

Κάτι πήγε στραβά!

 

Το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο για αγορά..

 

Μιας και το θέλω για θέρμανση μπορώ να περιμένω για προσφορές σαν αυτήν .

Ευχαριστώ

 

 

 

 

To θέμα του οffset η daikin το λύνει πλέον με firmware update του μηχανήματος (σειρά atxcxxb). Γίνεται επιτόπου απο τεχνικό τους. Έγινε σε 4 δικά μου μηχανήματα.  Ο τεχνικός μου είπε οτι τροποποιείται ( αν το μεταφέρω καλά) και η λειτουργία του συμπιεστή εκτός απο το offset. Υποδειγματική εξυπηρέτηση για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα. Με την επιφύλαξη οτι δεν το έχω δεί ακόμα στη θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...