Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω το Inventor Passion P4MVI-18WFR / P4MVO-18 Σειρά Passion WiFi Ready και δεν μπορώ να το συνδέσω στο wifi.

Κλείνω/ανοίγω το ρεύμα από τον πίνακα, περιμένω λίγο να ανοίξει, πατάω σύμφωνα με τις οδηγίες 7 φορές το κουμπί LED, ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα (2-3) το AP και μετά σβήνει.

Στην λίστα με τα wifi δίκτυα δεν εμφανίζεται τίποτα.

Έχω βγάλει το wifi module και το ξαναέβαλα μήπως και δεν κάνει καλή επαφή αλλά τίποτα.

Πριν πολλά χρόνια το είχα συνδέσει με επιτυχία στην παλιά εφαρμογή invmate, αλλά αυτή δεν υπάρχει πλέον στο play store.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;;

Μπορώ να κάνω reset το wifi στο κλιματιστικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, tsopanos είπε

Tελικα εγω πηρα αυτο Tesla TT34EX21-1232IA,με επιφυλλαξεις φυσικα αν και ειχε καλες κριτικες,δεν το πιστευω οτι με 300 ευρω το 12αρι κανει τετοια δουλεια,κατ αρχην δεν το ακουω,επειτα το toyotomi που ειχα δεν ειχε κρυωσει ποτε το δωματιο και το εβγαλα,τελικα τα επωνυμα σε εισαγωγικα παρουσιαζουν περισσοτερα θεματα απο αυτα,οποτε εχε το υπ οψιν σου

Δεν μπορώ να βρω τι φασόν είναι. Αφού είσαι ευχαριστημένος πάντως μια χαρά.

Άσχετο. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι έχω βάλει κλιματιστικό 19 Σεπ...

image.png.48efda2bc98516ec9badb8b45812dd2c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να βρω τι φασόν είναι. Αφού είσαι ευχαριστημένος πάντως μια χαρά.

Άσχετο. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι έχω βάλει κλιματιστικό 19 Σεπ...

image.png.48efda2bc98516ec9badb8b45812dd2c.png

η TCL τα φτιαχνει λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsopanos είπε

η TCL τα φτιαχνει λεει

Δεν νομίζω, αλλά δεν μπορώ να ξέρω κιόλας. Βασικά βάζω τις διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας και δεν μου βγάζει άλλο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω, αλλά δεν μπορώ να ξέρω κιόλας. Βασικά βάζω τις διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας και δεν μου βγάζει άλλο μοντέλο.

Toν KSN98D32UEZ κομπρεσσορα που εχει παντως καθως και τον 1170040162AB fan τα χρησιμοποιει κατα κορον η TCL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Toν KSN98D32UEZ κομπρεσσορα που εχει παντως καθως και τον 1170040162AB fan τα χρησιμοποιει κατα κορον η TCL.

Πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλιματιστικό inventor που έχω στο παιδικό δωμάτιο έχει αρχίσει να φυσάει ανομοιόμορφα. Η εξωτερική μονάδα δεν κάνει κάποιο θόρυβο. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ένα κλιματιστικό inventor που έχω στο παιδικό δωμάτιο έχει αρχίσει να φυσάει ανομοιόμορφα. Η εξωτερική μονάδα δεν κάνει κάποιο θόρυβο. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι εννοείς;

Το νορμάλ φύσημα που ακούω από τα υπόλοιπα κλιματιστικά είναι ένα συνεχές, ομοιόμορφο φύσημα σαν ελαφρύ αεράκι. Το εν λόγω έχει αρχίσει και κάνει κόλπα, αυξομειώνεται επαναλβανόμενα ο ήχος του αέρα που βγάζει. Δεν τρίζει, δεν ακούω άλλους θορύβους, αλλά κάτι δεν πάει καλά. Η εξωτερική μονάδα φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, τουλάχιστον δεν ακούω κάτι περίεργο.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο ανεμιστήρας έχει πιάσει μπίχλα σε κάποια σημεία και πετάει τον αέρα ανομοιόμορφα. Ίσως όμως και το μοτεράκι να αυξομειώνεται οι στροφές. 

Το είχα πάθει σε παλιό κλιματιστικό και καθάρισα τον ανεμιστήρα με πινέλο αλλά είχε εύκολη πρόσβαση. Μετά έγινε κανονικό service με πλύσιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2021 στις 4:53 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπέρα , αφού μελετήσαμε εξονυχιστικά  τα (Περί κλιματιστικών  & Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού  καθώς και το excel Airconditions List ) βγαλαμε τα m3 και τις απώλειες  καταλήξαμε σε 24αρι και βασικά σε 2 κλιματιστικά ίδιας τιμής και ίδιας 10ετους εγγύησης :
το 1ο ειναι το TCL Miracle II 24CHSA/VE και το 2ο ειναι το Sendo Ikaros SND-24IKS-ID / SND-24IKS-OD 
Ποιο θεωρείται ότι ειναι πιο καλό / αξιόπιστο με καλή αντιμετώπιση σε βλάβες κλπ  κλπ δλδ ποιο να πάρουμε ?????

 

Στις 17/9/2021 στις 5:21 ΜΜ, liakjim είπε

Για τα TCL έχουμε κάποιο feedblack (τείνει προς το θετικό). Το sendo βλέπω είναι φασόν aux για τα οποία από ότι θυμάμαι ξέρουμε μηδενικά πράγματα, ειδικά για τα μεγάλα btus.

Thanks  παραγγέλθηκε  το TCL Miracle II 24CHSA/VE

*** Κάτι που διαπίστωσα ψάχνοντας τις τιμές των κλιματιστικών  .
Στο bestprice υπάρχουν μαγαζιά πιο φτηνά από ότι βρίσκεις στο skroutz !!!! ****
 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, villasg είπε

 

Thanks  παραγγέλθηκε  το TCL Miracle II 24CHSA/VE

*** Κάτι που διαπίστωσα ψάχνοντας τις τιμές των κλιματιστικών  .
Στο bestprice υπάρχουν μαγαζιά πιο φτηνά από ότι βρίσκεις στο skroutz !!!! ****
 

το τελευταιο που λες για το bestprice το εχω προσεξει και εγω όταν αγόρασα κινητό. Γενικά το έχω παρατηρησει σε αρκετά προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

 

Thanks  παραγγέλθηκε  το TCL Miracle II 24CHSA/VE

*** Κάτι που διαπίστωσα ψάχνοντας τις τιμές των κλιματιστικών  .
Στο bestprice υπάρχουν μαγαζιά πιο φτηνά από ότι βρίσκεις στο skroutz !!!! ****
 

Ναι έχουμε βάλει πολλές φορές τιμές από bestprice.

Μόνο προσοχή τσέκαρε ότι το μαγαζί δεν είναι στη μαύρη λίστα της tcl https://www.tclgreece.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο προσοχή τσέκαρε ότι το μαγαζί δεν είναι στη μαύρη λίστα της tcl https://www.tclgreece.gr/

το 1ο που τσέκαρα ( alphaclima.gr )

Μια ερωτηση για φιλο : μελετήσαμε μαζι τα (Περί κλιματιστικών  & Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού  καθώς και το excel Airconditions List ) και σκευταιτε πολυ σοβαρα να παρει το Tesla TA71FFUL-2432IAW   ( πιο πολυ λογω τιμης - αξιολογησεων και 10ετους εγγυησης με ετησια συντηρηση - δεν την εχει την εγγυηση στο excel - αλλα τη βρισκεις εδω 

Έχουμε άποψη για το συγκεκριμένο κλιματιστικό και κατ επέκταση μάρκα ?

ΌΡΟΙ ΕΓΓΎΗΣΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΏΝ TESLA

Spoiler

9xelEI3.jpg

@c-minor να το εβαζες στο excel

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...