Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

οκ,το εβαλα...μιας και δεν ξερω και πως ξεκλειδωνει!

@Specs μια χαρα αλλα το λινκ στο πεδιο "Links σχετικά" ειναι της juro-pro και οχι της tesla !!!

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. 400 ευρω

2.αντικατασταση mitsubishi 12000 15ετιας σχεδον, που προφανως δεν δουλευε ποτε σωστα μιας και το συγκρινα με αλλα που εχω-ειχα ακομα και 9000 και ηταν χαωδης η διαφορα ειτε σε ζεστη ειτε σε κρυο.καλυτερα να μην ληφθει υποψη νομιζω

3.αδιαφορο 

4.ψυξη θερμανση 

6.ενιαιος χωρος σαλονι κουζινα 35τμ περιπου

7.πρεβεζα.το χαμηλοτερο που εχω δει περυσι ηταν -4 ξημερωματα και μεγιστο προφανως μη μετρησιμο μιας και τα καλοκαιρια δεν ειναι παντα ιδια αλλα ας πουμε ενα μεσο ορο 37 υπο σκια στις καλες τις ζεστες.ειμαστε 3 χιλιομετρα περιπου σε ευθεια απο τη θαλασσα

8.μεγαλη εγγυση σιγουρα (γιαυτο κοιταω tcl) καλοδεχουμενο wifi αλλα μη απαραιτητο

9.μονοκατοικια κακη σχετικα μονωση,υγρασια αρκετη,3 χιλιομετρα απο θαλασσα δυτικα,6 χιλιομετρα θαλασσα ανατολικα

10

Θερμικές Απώλειες
12841.98
Watt
11044.10
KCal/h
321.05
Watt/m2
276.10
KCal/h/m2

για 24 βαθμους

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβες αυτο η ποσο θα βοηθησει στην περιπτωση μου μιας και το μπατζετ μου ειναι πολυ χαμηλο (400 ευρω) και οι επιλογες ειναι λιγες και λιγοστευουν ακομη περισσοτερο μιας και κοιτωντας τα βοηθητικα αρχεια εδω κατεληξα λογω εγγυησης κτλ να κοιταω μονο TCL 12.000btu

Εχω στο υπνοδωματιο ενα TCL ELITE PRM-09CHSA/CI Κλιματιστικό Τοίχου με WiFi Ready R32 9000 btu/h A++/A+++ που απο περυσι που το εβαλα αφου χαλασε ενα προηγουμενο που ειχα λειτουργουσε στην ουσια συνδυαστικα με αυτο που θελω να αντικαταστησω τωρα.νομιζω οτι την περισσοτερη δουλεια την εκανε το tcl αλλα τωρα που δεν υπαρχει το αλλο καταλαβαινω οτι οντως βοηθουσε αρκετα παρολο που στο κρυο στο 16,ακομη και αν το ηθελες,δεν θα καταφερνες ποτε στα δυο μετρα αποσταση να παθεις ψυξη.Στη ζεστη εχω την εντυπωση οτι τα πηγαινε καλυτερα αν και υποβοηθουσε παντα και ενας μικρος θερμοπομπος.

εν ολοιγις τα στανταρτς μου οπως φαινεται και απο την τιμη δεν ειναι υψηλα αλλα και η αποδοση δεν μπορω να φανταστω οτι θα ειναι χειροτερη απο το προηγουμενο

καλες περιπτωσεις μοιαζουν και τα sendo και tesla με τα παραπανω κριτηρια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προτείνετε για:

Για νέα αγορά κλιματιστικού, μέχρι 500€, που θα εγκατασταθεί σε δωμάτιο σπιτιού 10τμ που χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως χώρος γραφείου, 80% ψύξη/20% θέρμανση, στα νότια προάστεια Αττικής, με άριστη μόνωση, και απώλειες 1kw (~3400btu/h).

Με ενδιαφέρει περισσότερο ο χαμηλός θόρυβος και η ποιότητα των φίλτρων.

Προσανατολίζομαι προς το TOYOTOMI Izuru 9 TRN-828ZR ή το Daikin Sensira 9 ATXC25C, τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τον άλλο μήνα θα μετακομίσω σε καινούργιο σπίτι κ ψάχνω 3 κλιματιστικά 2  9αρια και ενα 18αρι.το σπίτι έχει θερμοπροσοψη και έχει γινει προεγκατασταση σωληνώσεων     εχετε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, villasg είπε

Μια ερωτηση για φιλο : μελετήσαμε μαζι τα (Περί κλιματιστικών  & Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού  καθώς και το excel Airconditions List ) και σκευταιτε πολυ σοβαρα να παρει το Tesla TA71FFUL-2432IAW   ( πιο πολυ λογω τιμης - αξιολογησεων και 10ετους εγγυησης με ετησια συντηρηση - δεν την εχει την εγγυηση στο excel - αλλα τη βρισκεις εδω 

Έχουμε άποψη για το συγκεκριμένο κλιματιστικό και κατ επέκταση μάρκα ?

ΌΡΟΙ ΕΓΓΎΗΣΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΏΝ TESLA

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

επισης του προταθηκε απο εδω ψυκτικο το "Juro-Pro Oxygen Eco II" για αυτο καποια γνωμη??
Δλδ παιζει αναμεσα στα Tesla TA71FFUL-2432IAW  και Juro-Pro Oxygen Eco II πιο πολυ λογο τιμης (700€ & 800€ αντιστοιχα ) και 10αρας εγγυησης

Καποια αποψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Specs or @c-minor να ενημέρωνες το excel ότι για τα Juro-Pro Eco II ισχύει η απαίτηση για ετήσιο service απο πιστοποιημένο ψυκτικό για την ισχυ της 10ετους εγγύησης ( επιβεβαιώθηκε τηλεφωνικά και μεσω email)


ΌΡΟΙ ΕΓΓΎΗΣΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΏΝ JURO-PRO ECO II

Spoiler


ZI58Io3.jpg

 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

@Specs or @c-minor να ενημέρωνες το excel ότι για τα Juro-Pro Eco II ισχύει η απαίτηση για ετήσιο service απο πιστοποιημένο ψυκτικό για την ισχυ της 10ετους εγγύησης ( επιβεβαιώθηκε τηλεφωνικά και μεσω email)


ΌΡΟΙ ΕΓΓΎΗΣΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΏΝ JURO-PRO ECO II

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

ZI58Io3.jpg

 

 

Eπειδη πιο κρυμμενη και στριμμενη εγγυηση δεν πρεπει να υπαρχει,η οποια ειναι εμφανης ΜΕΤΑ την αγορα και καταχωρηση προιοντος,θεωρησα καλο να βαλω μονο το λινκ καταχωρησης.Αλλωστε αλλαζουν συνεχως τους ορους και δεν γνωριζω τι θα βρει ο εκαστοτε αγοραστης,γιαυτο εγραφα το "ΝΑΙ Πιθανότατα" ως τωρα. Τωρα,το αλλαξα με τους ορους που βλεπω σε αυτο που εστειλες.

3 ώρες πριν, hieroglyphics είπε

Καλημέρα, 

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε σε εγκατάσταση Daikin Sensira FTXC-50C 18000btu?

 

 

κατι ιδιαιτερο? οχι! τα συνηθισμενα αρκουν για γιγαντομαχια,θες και εξτρα??? δες τα στο sticky ΑΝ δεν τα ειδες.

3 ώρες πριν, villasg είπε

του προταθηκε απο εδω ψυκτικο το "Juro-Pro Oxygen Eco II" για αυτο καποια γνωμη??

Λογω της εταιριας,προσωπικα δεν θα το αγοραζα.Τι αλλο υπαρχει σε αυτα τα χρηματα και εμεινε μονο αυτο και το Tesla?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

Λογω της εταιριας,προσωπικα δεν θα το αγοραζα

Τουλάχιστον αυτοί υπάρχουν και απάντησαν , με την τεσλα οσο και να προσπαθήσαμε δεν βρέθηκε άκρη επικοινωνίας ( δεν υπάρχει πουθενά τηλέφωνο)  / δεν απάντησαν ποτε σε ερώτημα μέσω της σελίδας τους .

Λογικά και αυτό κάποιας άλλης ειναι φασον αλλα ποιας ???

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Τι αλλο υπαρχει σε αυτα τα χρηματα και εμεινε μονο αυτο και το Tesla?

Αρκετά υπάρχουν αλλα αυτός διαλέγει με τα €€ και τις κριτικές στο skroutz , εγω τον πιεζω για tcl ή sendo ή aux αλλα αυτος εχει κολλησει , λογικα το tesla θα το αποριψει αφου εδω και 1 εβδομαδα δεν μπορεσε να εχει καποια επικοινωνια μαζι τους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MORBID21 είπε

1. 400 ευρω

2.αντικατασταση mitsubishi 12000 15ετιας σχεδον, που προφανως δεν δουλευε ποτε σωστα μιας και το συγκρινα με αλλα που εχω-ειχα ακομα και 9000 και ηταν χαωδης η διαφορα ειτε σε ζεστη ειτε σε κρυο.καλυτερα να μην ληφθει υποψη νομιζω

3.αδιαφορο 

4.ψυξη θερμανση 

6.ενιαιος χωρος σαλονι κουζινα 35τμ περιπου

7.πρεβεζα.το χαμηλοτερο που εχω δει περυσι ηταν -4 ξημερωματα και μεγιστο προφανως μη μετρησιμο μιας και τα καλοκαιρια δεν ειναι παντα ιδια αλλα ας πουμε ενα μεσο ορο 37 υπο σκια στις καλες τις ζεστες.ειμαστε 3 χιλιομετρα περιπου σε ευθεια απο τη θαλασσα

8.μεγαλη εγγυση σιγουρα (γιαυτο κοιταω tcl) καλοδεχουμενο wifi αλλα μη απαραιτητο

9.μονοκατοικια κακη σχετικα μονωση,υγρασια αρκετη,3 χιλιομετρα απο θαλασσα δυτικα,6 χιλιομετρα θαλασσα ανατολικα

10

Θερμικές Απώλειες
12841.98
Watt
11044.10
KCal/h
321.05
Watt/m2
276.10
KCal/h/m2

για 24 βαθμους

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβες αυτο η ποσο θα βοηθησει στην περιπτωση μου μιας και το μπατζετ μου ειναι πολυ χαμηλο (400 ευρω) και οι επιλογες ειναι λιγες και λιγοστευουν ακομη περισσοτερο μιας και κοιτωντας τα βοηθητικα αρχεια εδω κατεληξα λογω εγγυησης κτλ να κοιταω μονο TCL 12.000btu

Εχω στο υπνοδωματιο ενα TCL ELITE PRM-09CHSA/CI Κλιματιστικό Τοίχου με WiFi Ready R32 9000 btu/h A++/A+++ που απο περυσι που το εβαλα αφου χαλασε ενα προηγουμενο που ειχα λειτουργουσε στην ουσια συνδυαστικα με αυτο που θελω να αντικαταστησω τωρα.νομιζω οτι την περισσοτερη δουλεια την εκανε το tcl αλλα τωρα που δεν υπαρχει το αλλο καταλαβαινω οτι οντως βοηθουσε αρκετα παρολο που στο κρυο στο 16,ακομη και αν το ηθελες,δεν θα καταφερνες ποτε στα δυο μετρα αποσταση να παθεις ψυξη.Στη ζεστη εχω την εντυπωση οτι τα πηγαινε καλυτερα αν και υποβοηθουσε παντα και ενας μικρος θερμοπομπος.

εν ολοιγις τα στανταρτς μου οπως φαινεται και απο την τιμη δεν ειναι υψηλα αλλα και η αποδοση δεν μπορω να φανταστω οτι θα ειναι χειροτερη απο το προηγουμενο

καλες περιπτωσεις μοιαζουν και τα sendo και tesla με τα παραπανω κριτηρια

 

24άρι θα βάλεις.

Προσπάθησε να βρεις αυτό

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

αλλιώς αυτό

https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-Tide-Green-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

επίσης

https://www.skroutz.gr/s/27757620/Daikin-Sensira-FTXC60C-RXC60C-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU.html?from=catspan

16 ώρες πριν, sargyrop81 είπε

Τι προτείνετε για:

Για νέα αγορά κλιματιστικού, μέχρι 500€, που θα εγκατασταθεί σε δωμάτιο σπιτιού 10τμ που χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως χώρος γραφείου, 80% ψύξη/20% θέρμανση, στα νότια προάστεια Αττικής, με άριστη μόνωση, και απώλειες 1kw (~3400btu/h).

Με ενδιαφέρει περισσότερο ο χαμηλός θόρυβος και η ποιότητα των φίλτρων.

Προσανατολίζομαι προς το TOYOTOMI Izuru 9 TRN-828ZR ή το Daikin Sensira 9 ATXC25C, τι λέτε?

Θα έβαζα κάτι με follow me λόγω μικρών απαιτήσεων του χώρου.

Το παρακάτω έχει έρθει κατά καιρούς στα περίπου 370€ εγκατεστημένο σε εκπτώσεις θα πρότεινα λίγο υπομονή.

16 ώρες πριν, chrkor7 είπε

Καλησπέρα τον άλλο μήνα θα μετακομίσω σε καινούργιο σπίτι κ ψάχνω 3 κλιματιστικά 2  9αρια και ενα 18αρι.το σπίτι έχει θερμοπροσοψη και έχει γινει προεγκατασταση σωληνώσεων     εχετε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα.

Χρήση; Αν μπορείς χρησιμοποιήσε το παρακάτω ερωτηματολόγιο για καθένα ξεχωριστά.

4 ώρες πριν, villasg είπε

επισης του προταθηκε απο εδω ψυκτικο το "Juro-Pro Oxygen Eco II" για αυτο καποια γνωμη??
Δλδ παιζει αναμεσα στα Tesla TA71FFUL-2432IAW  και Juro-Pro Oxygen Eco II πιο πολυ λογο τιμης (700€ & 800€ αντιστοιχα ) και 10αρας εγγυησης

Καποια αποψη ?

Γενικά δεν παίζει πολύ feedback από αυτά.

3 ώρες πριν, hieroglyphics είπε

Καλημέρα, 

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε σε εγκατάσταση Daikin Sensira FTXC-50C 18000btu?

 

 

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

14 λεπτά πριν, villasg είπε

Λογικά και αυτό κάποιας άλλης ειναι φασον αλλα ποιας ???

Από ότι φαίνεται είναι tcl.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας είχα υποσχεθεί να σας δώσω feedback από τον τοπικό αντιπρόσωπο daikin αναφορικά με τα ftxc25c που ήθελα να αγοράσω...Παρόλο που στην επικοινωνία μας με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μου έδωσε τιμές αγοράς(ακριβότερες μέχρι και 50 ευρώ από σκρουτζ για κάθε κλιματιστικό) ήθελα να τον δω από κοντά και να μιλήσουμε για το εύρος της εγγύησης που θα έδινε η επίσημη αντιπροσωπεία αλλά και για το τι θα προϋπέθετε αυτή για να ισχύει,  το κόστος της τακτικής συντήρησης,  συν την απορία που έχουμε όλοι για το θέμα της αναβάθμισης μέσω software στο πρόβλημα που υπήρχε μέχρι την προηγούμενη σειρά τουλάχιστον.  Σε όλα αυτά δεν απάντησε μέσω email παρόλο που τα ζήτησα και απλά μου αντιπρότεινε να του στείλω  τηλέφωνο επικοινωνίας για να με καλέσει ο ίδιος, πράγμα που έκανα...Δεν έλαβα απάντηση...Έκτοτε επιχείρησα 2 φορές να τον βρω στο γραφείο του, επικοινώνησα και τηλεφωνικά  αλλά δεν τα κατάφερα διότι είτε ήταν απασχολημένος είτε δεν απαντούσε. Η δια ζώσης επικοινωνία θα μου έλυνε και απορίες σε θέματα διαθεσιμότητας, χρόνου τοποθέτησης και τρόπου πληρωμής αλλά μάταια...  Επειδή όμως ο χρόνος μου είναι πολύτιμος δεν ασχολούμαι πλέον, ακόμα και αν είναι ο καλύτερος στον τομέα του... Δεν θα δώσω το όνομα του διότι με ενδιαφέρει να περιγράψω καταστάσεις και όχι να κάνω κουτσομπολιό διαβάλλοντας δικαίως ή αδίκως έναν επαγγελματία . Σε τελική ανάλυση ίσως ο άνθρωπος να είχε μεγάλο φόρτο εργασίας και να ξεχάστηκε. Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν εξυπηρετήθηκα οπότε θα απευθυνθώ αλλού...Προσανατολίζομαι πλέον σε μεγάλο κατάστημα όπου θα πάρω τα τρία κλιματιστικά (2 daikin, 1 toshiba 18 edge) που θέλω με πολλές άτοκες δόσεις  και άμεση διαθεσιμότητα...Ελπίζω να βγει σωστή η επιλογή μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

24άρι θα βάλεις.

Προσπάθησε να βρεις αυτό

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

αλλιώς αυτό

https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-Tide-Green-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

επίσης

https://www.skroutz.gr/s/27757620/Daikin-Sensira-FTXC60C-RXC60C-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU.html?from=catspan

Θα έβαζα κάτι με follow me λόγω μικρών απαιτήσεων του χώρου.

Το παρακάτω έχει έρθει κατά καιρούς στα περίπου 370€ εγκατεστημένο σε εκπτώσεις θα πρότεινα λίγο υπομονή.

Χρήση; Αν μπορείς χρησιμοποιήσε το παρακάτω ερωτηματολόγιο για καθένα ξεχωριστά.

Γενικά δεν παίζει πολύ feedback από αυτά.

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

Από ότι φαίνεται είναι tcl.

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε αλλα αυτα που προτεινεις εχουν το φτηνοτερο 800 ευρω και εγω εχω με το ζορι 400 συν το κατοσταρικο του τεχνικου

οι εταιριες αυτες συμφωνα με το τεφτερι εχουν λιγοτερα χρονια εγγυηση απο τις 3 που ειπα οτι ψαχνω για αυτον το λογο (τα μισα,μαξιμουμ 5 χρονια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MORBID21 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε αλλα αυτα που προτεινεις εχουν το φτηνοτερο 800 ευρω και εγω εχω με το ζορι 400 συν το κατοσταρικο του τεχνικου

οι εταιριες αυτες συμφωνα με το τεφτερι εχουν λιγοτερα χρονια εγγυηση απο τις 3 που ειπα οτι ψαχνω για αυτον το λογο (τα μισα,μαξιμουμ 5 χρονια)

 

400€ για να παρεις 24 δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, sargyrop81 είπε

Τι προτείνετε για:

Για νέα αγορά κλιματιστικού, μέχρι 500€, που θα εγκατασταθεί σε δωμάτιο σπιτιού 10τμ που χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως χώρος γραφείου, 80% ψύξη/20% θέρμανση, στα νότια προάστεια Αττικής, με άριστη μόνωση, και απώλειες 1kw (~3400btu/h).

Με ενδιαφέρει περισσότερο ο χαμηλός θόρυβος και η ποιότητα των φίλτρων.

Προσανατολίζομαι προς το TOYOTOMI Izuru 9 TRN-828ZR ή το Daikin Sensira 9 ATXC25C, τι λέτε?

To Νταικιν εχει 4400 ελαχιστα btu. Θα πεσει μεγαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 11:19 ΜΜ, kirileman είπε

Ένα κλιματιστικό inventor που έχω στο παιδικό δωμάτιο έχει αρχίσει να φυσάει ανομοιόμορφα. Η εξωτερική μονάδα δεν κάνει κάποιο θόρυβο. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Για αρχή καθαρίζεις τα φίλτρα ώστε να περνάει ο αέρας χωρίς εμπόδια.

Αν δεν φτιάξει ίσως να κρατάει νερά μέσα το λεκανάκι ή να είναι αρκετά βρώμικος ο ανεμιστήρας. Σε ποια ταχύτητα έχεις τον ανεμιστήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...