Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Έχω μια υπόνοια που δεν έχω επιβεβαιώσει ακόμα και για αυτό θέλω να το αναφέρω στο φόρουμ μήπως το δοκιμάσει και άλλος να μου πει. Αρχικά να πω ότι αναφέρομαι σε μηχάνημα Daikin (Perfera FTXM-N) μιας και έχω καιρό να γράψω και οι περισσότεροι ίσως να μην το γνωρίζουν. Αυτό που έπεσε στην αντίληψη μου, είναι ότι αν βάλω το mode στο αυτόματο (δλδ να αλλάζει μεταξύ κρύου - ζέστης ) παρατηρώ πολύ μικρότερη λειτουργία και πιο στρωτή (ίσως?) του κλιματιστικού. Βλέπω στην εφαρμογή αρκετές ώρες η κατανάλωση να είναι μηδέν ενώ προ της αλλαγής σχεδόν πάντα ήταν στο 0.1kw/ δίωρο. Σκέφτομαι μήπως έχει σχέση με τα on/off που κάνουν τα daikin για να τσεκάρουν την θερμοκρασία στο χώρο, τα οποία στο αυτόματο είναι πολύ λιγότερα. Αν έχει όρεξη κανείς ας το δοκιμάσει να μου γράψει γιατί δεν ξέρω 100% αν είναι η ιδέα μου ή ο μεταβατικός καιρός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Υπάρχει έλλειψη σε κλιματιστικά στην αγορά; Βλέπω ότι τα toshiba shorai και edge χάθηκαν από κάποια καταστήματα.

επειδή αυριο παραγγέλνω το haori εμαθα απο πωλητη expert ότι η toshiba θα κανει νεα μεγαλη εισαγωγη κλιματιστικων στις 17/10...προφανως αν ισχυει,  σε αυτο θα ειναι και αλλα  μοντελα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, spyros.s είπε

επειδή αυριο παραγγέλνω το haori εμαθα απο πωλητη expert ότι η toshiba θα κανει νεα μεγαλη εισαγωγη κλιματιστικων στις 17/10...προφανως αν ισχυει,  σε αυτο θα ειναι και αλλα  μοντελα

Ετοιμάζονται για το BF;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spyros.s είπε

Tιμολογιακά συγκρίνω το 16αρι haori με το 18άρι edge. Θυμίζω ότι λόγω που το σπίτι είναι ολοκαίνουριο με θερμομόνωση 8cm με eps 150 και 200 ο χωρος μου (41cm2 σαλονοκουζίνα) συζητούσα να τοποθετήσω 12άρι μιτσουμπισι που εχω ηδη στο χώρο. Μιλάμε για αποκλειστική πηγη θερμανσης του χώρου και φυσικα ψυξης...

Στους συντελεστες αποδοσης στην θερμανση ,καιτοι δυνατοτερο το Edge φαινεται πιο οικονομικο:στους 12 βαθμους εξωτερικη 13%,στους 7 βαθμους εξωτερικη 6%,στους  2 βαθμους εξωτερικη 3,5%.Στους -7 βαθμους εξωτερικη ,ιδιος συντελεστης αν και δυνατοτερο το Edge.Στην ψυξη μηδαμινες διαφορες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Specs είπε

Στους συντελεστες αποδοσης στην θερμανση ,καιτοι δυνατοτερο το Edge φαινεται πιο οικονομικο:στους 12 βαθμους εξωτερικη 13%,στους 7 βαθμους εξωτερικη 6%,στους  2 βαθμους εξωτερικη 3,5%.Στους -7 βαθμους εξωτερικη ,ιδιος συντελεστης αν και δυνατοτερο το Edge.Στην ψυξη μηδαμινες διαφορες...

Με παρόμοιο θερμικό φορτίο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Haori πρακτικα ειναι ιδιο με το Edge στα ιδια btu.
Εχουν ιδιες εξωτερικες και οι οποιες διαφορες μαλλον ειναι απο το flow των εσωτερικων μοναδων.

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e21-res002_en.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια γεια σας!
θελω 3 ac με ψυχρή σύνδεση για να δουλεύουν με παγίδες στα παράθυρα. 
το πρόβλημα ειναι οτι δεν βλέπω πουθενα αυτο το feature ούτε στο skroytz ούτε στα site καταστημάτων. Υπάρχει τρόπος να βρω ποια μοντέλα κάθε μάρκας το υποστηρίζουν?
Γνωρίζετε κάποια αξιόπιστα οσο το δυνατόν οικονομικά μοντέλα που εχουν στα σίγουρα αυτο το feature?
 

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ChaniaMania είπε

Παλικάρια γεια σας!
θελω 3 ac με ψυχρή σύνδεση για να δουλεύουν με παγίδες στα παράθυρα. 
το πρόβλημα ειναι οτι δεν βλέπω πουθενα αυτο το feature ούτε στο skroytz ούτε στα site καταστημάτων. Υπάρχει τρόπος να βρω ποια μοντέλα κάθε μάρκας το υποστηρίζουν?
Γνωρίζετε κάποια αξιόπιστα οσο το δυνατόν οικονομικά μοντέλα που εχουν στα σίγουρα αυτο το feature?
 

ευχαριστω πολυ!

Τι είναι η ψυχρή σύνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Τι είναι η ψυχρή σύνδεση?

Μήπως σε συνδυασμό με τις παγίδες που λέει στα παράθυρα, εννοεί τα φορητά; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες...το Σάββατο παραλαμβάνω τα 2 μικρά daikin και μέσα στο μήνα το Haori...θα σας πω τις  εντυπώσεις μου μετά την τοποθέτηση τους.

Στην σύγκριση πάντως του haori 16 με το edge, τιμολογιακά θα έπρεπε να το κάνω μόνο με το 18αρι που εχουν παραπλήσια τιμή, απλά στο haori πληρώνεις το design, την εφαρμογή που το συνοδεύει μαζι με το wifi και φυσικά τον ιονιστή σε σχέση με το αντίστοιχο 16αρι edge

Επειδή μιλάμε για καινούριο σπίτι με συγχρονες μονώσεις και κουφώματα που μόλις μετακόμισα,  το design έπαιξε το ρόλο του στην επιλογή κλιματιστικού σαλονιού περισσότερο από τις απόλυτες επιδόσεις δεδομένου ότι το 18αρι θα ήταν οριακά overkill...στην πράξη βέβαια και τα 9αρια στις κρεβατοκάμαρες είναι αλλά... :)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αναφερθεί πριν 2 μήνες περίπου για μια εγκατάσταση ενός inventor comfort 12άρι σε φίλο. Η αγορά είχε γίνει από το Πλαίσιο και η άρπα κόλα εγκατάσταση από συνεργάτη τους. Η εξωτερική μονάδα έκανε έναν θόρυβο λες και δούλευε δράπανο και άρχισε μετά ο ένας να τα ρίχνει στον άλλον. Το πλαίσιο τον έστελνε στην inventor και η inventor πάλι στο Πλαίσιο. Στο τέλος είπαν και οι δύο ότι όλα έχουν γίνει καλώς και το μηχάνημα λειτουργεί εντός προδιαγραφών. Ο φίλος επικοινώνησε μαζί μου και επειδή ξέρει ότι ασχολούμαι με αυτά ζήτησε την βοήθεια μου. Συνήγορος καταναλωτή, κοινοποιήσεις εγγράφων κτλ. Επικοινώνησε πολλές φορές με τον υπεύθυνο της inventor ενδιάμεσα και στην κουβέντα επάνω του είπε ότι εργάζεται στην Επιθεώρηση Εργασίας. (Είναι αλήθεια αυτό) . Δεν το είπε βέβαια για να χρησιμοποιήσει την ιδιότητα του αυτή αλλά για να ξέρουν τις ώρες που απουσιάζει από το σπίτι. 

Έκτοτε άρχισαν να τον παίρνουν κάθε μέρα τηλέφωνο  και να του υπενθυμίζουν ότι αναμένουν την νέα παραλαβή. 

Τελικά χθες έγινε η τοποθέτηση. Μπήκαν 3 μέτρα σωληνώσεις τουλάχιστον. Χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού και μπήκαν λαστιχένια αντικραδασμικά όπως λέει το εγχειρίδιο εγκατάστασης. 

Το μηχάνημα είναι πραγματικά αθόρυβο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Είχα αναφερθεί πριν 2 μήνες περίπου για μια εγκατάσταση ενός inventor comfort 12άρι σε φίλο. Η αγορά είχε γίνει από το Πλαίσιο και η άρπα κόλα εγκατάσταση από συνεργάτη τους. Η εξωτερική μονάδα έκανε έναν θόρυβο λες και δούλευε δράπανο και άρχισε μετά ο ένας να τα ρίχνει στον άλλον. Το πλαίσιο τον έστελνε στην inventor και η inventor πάλι στο Πλαίσιο. Στο τέλος είπαν και οι δύο ότι όλα έχουν γίνει καλώς και το μηχάνημα λειτουργεί εντός προδιαγραφών. Ο φίλος επικοινώνησε μαζί μου και επειδή ξέρει ότι ασχολούμαι με αυτά ζήτησε την βοήθεια μου. Συνήγορος καταναλωτή, κοινοποιήσεις εγγράφων κτλ. Επικοινώνησε πολλές φορές με τον υπεύθυνο της inventor ενδιάμεσα και στην κουβέντα επάνω του είπε ότι εργάζεται στην Επιθεώρηση Εργασίας. (Είναι αλήθεια αυτό) . Δεν το είπε βέβαια για να χρησιμοποιήσει την ιδιότητα του αυτή αλλά για να ξέρουν τις ώρες που απουσιάζει από το σπίτι. 

Έκτοτε άρχισαν να τον παίρνουν κάθε μέρα τηλέφωνο  και να του υπενθυμίζουν ότι αναμένουν την νέα παραλαβή. 

Τελικά χθες έγινε η τοποθέτηση. Μπήκαν 3 μέτρα σωληνώσεις τουλάχιστον. Χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού και μπήκαν λαστιχένια αντικραδασμικά όπως λέει το εγχειρίδιο εγκατάστασης. 

Το μηχάνημα είναι πραγματικά αθόρυβο. 

 

Ή πόσο ομιχλώδες είναι το τοπίο με τις κριτικές του Σκρουτζ όπου ο ένας λέει κομπρεσέρ ενώ ο άλλος αθόρυβο με την εγκατάσταση να είναι αυτό που αλλάζει την κατάσταση.

Πολύ καλή εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, liakjim είπε

Μήπως σε συνδυασμό με τις παγίδες που λέει στα παράθυρα, εννοεί τα φορητά; 🤔

Δεν δουλεύει το ΑC με ανοιχτά παράθυρα .. ανοιγοκλείνει αναλόγως … ειναι σύστημα που μπαίνει συνήθως σε ενοικιαζόμενα για να μη γίνεται σπατάλη 

Επεξ/σία από ChaniaMania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ChaniaMania είπε

Δεν δουλεύει το ΑC με ανοιχτά παράθυρα .. ανοιγοκλείνει αναλόγως … ειναι σύστημα που μπαίνει συνήθως σε ενοικιαζόμενα για να μη γίνεται σπατάλη 

Αρα χρειαζεσαι κατι τετοιο https://e-damianakis.gr/category-181/enercard-plus-clim-001a.html, μαγνητικες επαφες κι εναν καλο ηλεκτρολογο.

Ενσωματωμενο feature δε θα βρεις σε split.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...