Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, navger είπε
  1. Ποσό που διαθέτω : 700-900€ αλλα οσο πιο κατω καλυτερα
  2. Νέα αγορά   Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτιμω μεγαλη αλυσιδα για δοσεις *μηπως μου κατσει και καμια επιστροφη που παιζει που και με eurobank. Επισης δοσεις και εγκατασταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : χώρος 35τμ σαλόνι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Μαρουσι με 38C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi +ιονιστής θα ηταν καλα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Χαλια μονώσεις, μονα τζαμια, τελευταιος οροφος, βόρειος προσανατολισμός  κρύο τον χειμώνα αφου ειναι βορεινό και διαμπερες.
  10. απώλειες για 18c

* κοιταζω σαν μαρκα τα TCL Λογω της μεγαλης εγγυησης που δινει

53840 Watt

4630 KCal/h

153 Watt/m2

132 KCal/h/m2

Θερμοκρασία 18 Κελσίου 

ευχαριστώ

@liakjim οκ. Το έτρεξα πάλι, ελπίζω σωστά τώρα . Σε ευχαριστώ!! 

Επεξ/σία από navger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Τα Panasonic είναι φασον κάποιας εταιρείας ή είναι η ίδια κατασκευαστής;

Κατασκευαστής.

23 λεπτά πριν, navger είπε

@liakjim οκ. Το έτρεξα πάλι, ελπίζω σωστά τώρα . Σε ευχαριστώ!! 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-lite-ag-18nxd0-klimatistiko-18-000-btu-h_3485781

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-comfort-mfv32-18wfi-klimatistiko-18-000-btu-h_3641104

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-supreme-sv32-18-klimatistiko-18-000-btu-h_3680193

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα 12άρι σε όσο πιο χαμηλή τιμή από Κωτσόβολο (επειδή έχω δωροκάρτα για το ποσό) και τα δύο που είναι άμεσα παραδοτέα (επειδή το θέλω αμέσως διαθέσιμο) είναι αυτά (αμφότερα στα 469€ χωρίς την εγκατάσταση, συν 10€ η μεταφορική):

  1. Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη
  2. Juro Pro Airflow Eco II 12K

Ποιο από τα δύο είναι προτιμότερο;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zazula είπε

Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα 12άρι σε όσο πιο χαμηλή τιμή από Κωτσόβολο (επειδή έχω δωροκάρτα για το ποσό) και τα δύο που είναι άμεσα παραδοτέα (επειδή το θέλω αμέσως διαθέσιμο) είναι αυτά (αμφότερα στα 469€ χωρίς την εγκατάσταση, συν 10€ η μεταφορική):

  1. Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη
  2. Juro Pro Airflow Eco II 12K

Ποιο από τα δύο είναι προτιμότερο;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

Μόνο θέρμανση; Σε τι χώρο; Τι χαρακτηριστικά θέλεις; Το 10 στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου τι βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μόνο θέρμανση; Σε τι χώρο; Τι χαρακτηριστικά θέλεις; Το 10 στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου τι βγάζει;

Ψύξη & θέρμανση. Γκαρσονιέρα συνολικού εμβαδού 28 τ.μ. (εννοείται πως εγώ για το δωμάτιο μόνο το θέλω) και όγκου (για ολόκληρο το διαμέρισμα) 86 κυβικά. Είναι στον τελευταίο όροφο (5ο) με πλάκα από πάνω. Η εξωτερική μονάδα θα μπει στην ταράτσα. Για ενοικίαση θα είναι το διαμέρισμα, βασικά να ικανοποιεί τον εκάστοτε μισθωτή χωρίς να βγάζει προβλήματα θέλω. Το ερωτηματολόγιο δεν πρόλαβα να το κάνω ακόμη. Σε ευχαριστώ και προσωπικά, επί τη ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ daikin perfera ftxm35r, toshiba shorai premium, toshiba edge, και mitsubishi LN35VG, ποιο θα προτεινατε με κριτηριο την αποδοση αλλα και εξτρα features (πχ αθορυβο, ιονιστη κλπ);

Ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του ftxm35  απο το πλαισιο λογω προσφορας, αλλα θα ηθελα και μια γνωμη για τα αλλα, απο οποιον εχει εμπειρια. 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια απο το φορουμ, ειναι πολυ σημαντικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Zazula είπε

Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα 12άρι σε όσο πιο χαμηλή τιμή από Κωτσόβολο (επειδή έχω δωροκάρτα για το ποσό) και τα δύο που είναι άμεσα παραδοτέα (επειδή το θέλω αμέσως διαθέσιμο) είναι αυτά (αμφότερα στα 469€ χωρίς την εγκατάσταση, συν 10€ η μεταφορική):

  1. Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη
  2. Juro Pro Airflow Eco II 12K

Ποιο από τα δύο είναι προτιμότερο;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

Καλύτερα να αποφύγεις και τα δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geo3001 είπε

καλησπέρα παιδιά,το Daikin Perfera FTXM50R / RXM50R με το ATXM/ARXM505N είναι τα ίδια? έχω διαβάσει πιο πίσω για εγγύηση, blue dealer  κτλ.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τα ftxm εχουν ή μπορει να παρουν 5ετή εγγυηση, ενω τα atxm ειναι απο αλυσιδες ή αλλους διανομεις και εχουν 3ετή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τα ftxm εχουν ή μπορει να παρουν 5ετή εγγυηση, ενω τα atxm ειναι απο αλυσιδες ή αλλους διανομεις και εχουν 3ετή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,αυτό το γνωρίζω σαν μοντέλα ρωτάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, geo3001 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,αυτό το γνωρίζω σαν μοντέλα ρωτάω.

Ως μοντελα εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα νομιζω. 

ΔΙΟΡΘΩΝΩ: συγνωμη, δεν ειχα δει οτι ρωτουσες για το R vs N. Οπως πολυ σωστα ειπε ο liakjim παρακατω, το R ειναι το νεο μοντελο. Καποια λινκ: 

 

https://www.coolingpost.com/products/daikin-upgrades-the-perfera-air-conditioner/

Επεξ/σία από sargyrop81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Zazula είπε

Ψύξη & θέρμανση. Γκαρσονιέρα συνολικού εμβαδού 28 τ.μ. (εννοείται πως εγώ για το δωμάτιο μόνο το θέλω) και όγκου (για ολόκληρο το διαμέρισμα) 86 κυβικά. Είναι στον τελευταίο όροφο (5ο) με πλάκα από πάνω. Η εξωτερική μονάδα θα μπει στην ταράτσα. Για ενοικίαση θα είναι το διαμέρισμα, βασικά να ικανοποιεί τον εκάστοτε μισθωτή χωρίς να βγάζει προβλήματα θέλω. Το ερωτηματολόγιο δεν πρόλαβα να το κάνω ακόμη. Σε ευχαριστώ και προσωπικά, επί τη ευκαιρία.

Αν έχεις eurobank, ή κάποιος με τέτοια κάρτα, μήπως να κράταγες τη δωροεπιταγή για κάτι άλλο κ να πήγαινες εδώ; Πάει στα 320€.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-12k-klimatistiko-11-940-btu-h_3485617

Αλλιώς θα πήγαινα στο πίτσος (λόγω follow me).

43 λεπτά πριν, geo3001 είπε

καλησπέρα παιδιά,το Daikin Perfera FTXM50R / RXM50R με το ATXM/ARXM505N είναι τα ίδια? έχω διαβάσει πιο πίσω για εγγύηση, blue dealer  κτλ.

Το ftxmr είναι το νέο perfera (σε αντικατάσταση του N).

Τα a/f στο όνομα δηλώνουν διαφορετικές οδούς διανομής. Προσωπικά θα πήγαινα σε F από blue dealer ή αν έβρισκα καλή τιμή σε a με επέκταση εγγύησης από το κατάστημα.

43 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Μεταξυ daikin perfera ftxm35r, toshiba shorai premium, toshiba edge, και mitsubishi LN35VG, ποιο θα προτεινατε με κριτηριο την αποδοση αλλα και εξτρα features (πχ αθορυβο, ιονιστη κλπ);

Ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του ftxm35  απο το πλαισιο λογω προσφορας, αλλα θα ηθελα και μια γνωμη για τα αλλα, απο οποιον εχει εμπειρια. 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια απο το φορουμ, ειναι πολυ σημαντικη.

Το perfera. Θα έβαζα και την επέκταση εγγύησης για 5 έτη.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις eurobank, ή κάποιος με τέτοια κάρτα, μήπως να κράταγες τη δωροεπιταγή για κάτι άλλο κ να πήγαινες εδώ; Πάει στα 320€.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-12k-klimatistiko-11-940-btu-h_3485617

Αλλιώς θα πήγαινα στο πίτσος (λόγω follow me).

Έχω ικανό ποσό από δωροκάρτες στον Κωτσόβολο και θέλω να το αναλώσω, κι απ' την άλλη έχω ακόμη τρία κλιματιστικά που θα πρέπει να πάρω αμέσως μετά απ' αυτό — απλώς το συγκεκριμένο με βjάζει διότι ξεκινά η εκμίσθωση και θέλω να το παραδώσω χωρίς εκκρεμότητες το διαμέρισμα. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...