Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Καλημέρα...θέλω την γνώμη σας σε αυτό. Έβαλα πρόσφατα 2 daikin atcxc25c όπως σας εχω ξαναγραψει. Δουλεύουν και τα δύο άψογα σε θέμα απόδοσης, όσο τουλάχιστον τα δούλεψα 1-2 μερες. Το περίεργο είναι ότι το ένα μυρίζει  πλαστικό όταν δουλεύει ενω το αλλο ειναι αψογο. Θεωρητικά θα πρέπει να το αφησω μερικές ώρες να δουλέψει μήπως και φτιάξει, όμως φοβαμαι διότι προφανώς και δεν ειναι υγιές να αναπνέεις κάτι τετοιο...  Το ερώτημα είναι το εξής: τους φωνάζω άμεσα ή αναμενω λιγο;

Περίμενε λίγο. Δεν πρόκειται να σου αλλάξουν το κλιματιστικό για αυτόν τον λόγο. Γιατί όμως το ένα μυρίζει και το άλλο όχι; Άλλη σειρά παραγωγής με άλλα υλικά; Άστο πολλή ώρα στο fan. Αυτήν η εποχή δεν είναι ιδανική για λειτουργία στην ψύξη ή στην θέρμανση εκτός αν είσαι Βόρεια Ελλάδα.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό σκεφτομαι...αν ειναι κατι που θα φτιαξει μονο του με λιγες ωρες λειτουργιας ολα καλά...αν όμως υπαρχει θεμα μπορω να επικαλεστω τον τροπο λειτουργιας του ετερου ιδιου κλιματιστικου στο διπλανο δωματιο. Με αυτο πως θα με πεισουν για το αντιθετο;

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

 22 Edge / 22 Shorai / 24 Seiya 

Τι διαλέγεις για θέρμανση 24/7 και γιατί?

Τώρα που έχω διαβάσει λίγο παραπάνω πράγματα και έχω ήδη δεδομένα κατανάλωσης από το Fujitsu σε κάθε ημέρα, με κάθε φορτίο, θα έβλεπα από τα πινακακια τους πιο κλιματιστικό μου δίνει συνολικά τη μεγαλύτερη οικονομία ( δλδ πιο βγάζει το μεγαλύτερο scop για τον δικό μου χώρο) .

Χωρίς προηγούμενα δεδομένα όμως δεν ξέρω πως. Και μελέτη χώρου να έκανα, θα μου έβγαζε ένα ξερό νούμερο μέγιστων απωλειών. Δεν μου κάνει.

ΥΓ Νομίζω πως τα 24αρια βγάζει περισσότερο cop από τα 22αρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τώρα που έχω διαβάσει λίγο παραπάνω πράγματα και έχω ήδη δεδομένα κατανάλωσης από το Fujitsu σε κάθε ημέρα, με κάθε φορτίο, θα έβλεπα από τα πινακακια τους πιο κλιματιστικό μου δίνει συνολικά τη μεγαλύτερη οικονομία ( δλδ πιο βγάζει το μεγαλύτερο scop για τον δικό μου χώρο) .

Χωρίς προηγούμενα δεδομένα όμως δεν ξέρω πως. Και μελέτη χώρου να έκανα, θα μου έβγαζε ένα ξερό νούμερο μέγιστων απωλειών. Δεν μου κάνει.

ΥΓ Νομίζω πως τα 24αρια βγάζει περισσότερο cop από τα 22αρια. 

Θεωρητικά βάσει του γνωστού εργαλείου καλύπτει και το 22 (οπότε προφανώς και το 24).

Το ερώτημα είναι πόσο πιο αποδοτικο είναι το Α απο το Β από το Γ λόγως ας πούμε διαφορετικής σειράς μοντέλου με το edge να θεωρείται καλύτερο (θεωρητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθούσα να βρω official σέρβις  mitsubishielectric.com/en/index.html δεν βρίσκω ούτε τον αντιπρόσωπο για την χώρα μας..τι παίζει ξέρει κανείς? Ο τουρνικιωτης είναι ο μόνος εισαγωγέας ή υπάρχει κ άλλος?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 30 χρόνια που χρειάστηκα μια δυο φορές με εξυπηρέτησε ο Κόκοτας. Οι αγορές είχαν γίνει τότε από τον Κόκοτα που ήταν επίσημος αντιπρόσωπος. Στην Αττική πάντως υπάρχουν και πολλοί καλοί ψυκτικοί που μπορούν να αναλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία ενός μη γνώστη: Σε μεγάλο ενιαίο χώρο (π.χ. 45-50 τετραγωνικά) στον οποίο έχει τοποθετηθεί μια μονάδα (που φυσικά έχει τη δυνατότητα βάση των χαρακτηριστικών της και των απωλειών του χώρου να τον καλύψει), και χωρίς την ύπαρξη follow me/i feel, πώς καταφέρνει το κλιματιστικό να διατηρεί την επιθυμητή θερμοκρασία στα μακρυνά από την μονάδα σημεία;

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι πάνω στο κλιματιστικό και μετράει τη θερμοκρασία σε εκείνο το σημείο, αν εγώ κάθομαι για παράδειγμα 8 μέτρα μακρυά από την μονάδα πώς θα παίρνει πληροφορίες για τη θερμοκρασία του σημείου που κάθομαι ωστε να την φέρνει εκεί που θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Απορία ενός μη γνώστη: Σε μεγάλο ενιαίο χώρο (π.χ. 45-50 τετραγωνικά) στον οποίο έχει τοποθετηθεί μια μονάδα (που φυσικά έχει τη δυνατότητα βάση των χαρακτηριστικών της και των απωλειών του χώρου να τον καλύψει), και χωρίς την ύπαρξη follow me/i feel, πώς καταφέρνει το κλιματιστικό να διατηρεί την επιθυμητή θερμοκρασία στα μακρυνά από την μονάδα σημεία;

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι πάνω στο κλιματιστικό και μετράει τη θερμοκρασία σε εκείνο το σημείο, αν εγώ κάθομαι για παράδειγμα 8 μέτρα μακρυά από την μονάδα πώς θα παίρνει πληροφορίες για τη θερμοκρασία του σημείου που κάθομαι ωστε να την φέρνει εκεί που θέλω;

Δεν καταφέρνει απόλυτα. Θα έχεις σίγουρα μια κατανομή. Πλησίον του κλιματιστικού θα είναι πιο ζεστά .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταφέρνει απόλυτα. Θα έχεις σίγουρα μια κατανομή. Πλησίον του κλιματιστικού θα είναι πιο ζεστά .

Αυτό, στην περίπτωση της θέρμανσης, δεν θα γίνεται ακόμα πιο έντονο αν οι περσίδες είναι τέρμα κάτω όπως είχα διαβάσει ότι είναι ο προτιμότερος τρόπος λειτουργίας; Ή θα υπάρχει διασπορά του ζεστού αέρα και πιο μακρυά παρόλο που θα "πέφτει" ακριβώς κάτω από τη μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση για Inventor Corona, με εξωτερική θερμοκρασία απο 15C(μεσημέρι) μέχρι 12C εως αυτή την ώρα, έβαλα εσωτερική 23C follow me και μολις την επιασε δουλεύει χαλαρά εδω και ώρες. Για καταναλωση δεν εχω μετρητή αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι πετρέλαιο και να πω την αλήθεια δεν με απασχολεί όσο το να ζεσταίνει ικανοποιητικά το σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση  τα Morris ποιανου κατασκευαστη ειναι πρακτικα?

στα 5 χρονια εγγυηση εχει υποχρεωτικο service? γιατι δεν βρηκα κάτι σχετικό στην σελιδα της εταιριας...,

Σε αυτη την τιμη με εγκατάσταση δωρο για υπονοδωματιο πως το βλεπετε?

 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210655-morris-wfin26140

επίσης να ρωτησω ...δουλευει σαν on off κατ ουσια? ξερουμε?

 

Ευχαριστώ  !

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Αυτό, στην περίπτωση της θέρμανσης, δεν θα γίνεται ακόμα πιο έντονο αν οι περσίδες είναι τέρμα κάτω όπως είχα διαβάσει ότι είναι ο προτιμότερος τρόπος λειτουργίας; Ή θα υπάρχει διασπορά του ζεστού αέρα και πιο μακρυά παρόλο που θα "πέφτει" ακριβώς κάτω από τη μονάδα;

Ο ζεστός αέρας πάει πάνω για αυτό λένε κάτω οι περσίδες μπας και μείνει για λίγο πιο χαμηλά πριν ανέβει. Στο σπίτι θα έχεις μια στρώση ζεστού αέρα στο ταβάνι και όσο κατεβαίνεις θα πέφτει και η θερμοκρασία του. Το κλιματιστικό αναρροφα από ψηλά οπότε τον ανακατεύει αλλά και πάλι θα συσσωρεύεται πάνω. Για αυτό σε μικρό χώρο μπερδεύονται πιο εύκολα, διαβάζουν τον ζεστό αέρα εκεί πάνω και κλείνουν πιο γρήγορα. Οι κατασκευαστές το ξέρουν και βάζουν ρύθμιση να κλείνει 2-3 βαθμούς πιο πάνω δλδ αν βάλεις 22 στο τηλεκοντρόλ θα κλείσει στους 24-25 . Άλλοι βάζουν follow me που σώζει την κατάσταση.

3 ώρες πριν, anergos13 είπε

Μια ερωτηση  τα Morris ποιανου κατασκευαστη ειναι πρακτικα?

στα 5 χρονια εγγυηση εχει υποχρεωτικο service? γιατι δεν βρηκα κάτι σχετικό στην σελιδα της εταιριας...,

Σε αυτη την τιμη με εγκατάσταση δωρο για υπονοδωματιο πως το βλεπετε?

 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210655-morris-wfin26140

επίσης να ρωτησω ...δουλευει σαν on off κατ ουσια? ξερουμε?

 

Ευχαριστώ  !

Tcl είναι. Εξαιρετική τιμή αν μπορείς να βρεις ένα. Δεν έχει follow me οπότε εξαρτάται από τον χώρο σου αν και πόσο θα κάνει onoff .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ο ζεστός αέρας πάει πάνω για αυτό λένε κάτω οι περσίδες μπας και μείνει για λίγο πιο χαμηλά πριν ανέβει. Στο σπίτι θα έχεις μια στρώση ζεστού αέρα στο ταβάνι και όσο κατεβαίνεις θα πέφτει και η θερμοκρασία του. Το κλιματιστικό αναρροφα από ψηλά οπότε τον ανακατεύει αλλά και πάλι θα συσσωρεύεται πάνω. Για αυτό σε μικρό χώρο μπερδεύονται πιο εύκολα, διαβάζουν τον ζεστό αέρα εκεί πάνω και κλείνουν πιο γρήγορα. Οι κατασκευαστές το ξέρουν και βάζουν ρύθμιση να κλείνει 2-3 βαθμούς πιο πάνω δλδ αν βάλεις 22 στο τηλεκοντρόλ θα κλείσει στους 24-25 . Άλλοι βάζουν follow me που σώζει την κατάσταση.

Tcl είναι. Εξαιρετική τιμή αν μπορείς να βρεις ένα. Δεν έχει follow me οπότε εξαρτάται από τον χώρο σου αν και πόσο θα κάνει onoff .

I Feel  που αναφερει κατι αντιστοιχο δεν ειναι?

Screenshot_20211009-082451_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, anergos13 είπε

I Feel  που αναφερει κατι αντιστοιχο δεν ειναι?

Screenshot_20211009-082451_Samsung Internet.jpg

Αυτό είναι στη θεωρία αλλά είναι λίγο πολύ άχρηστο νομίζω μιας και στο δίωρο απενεργοποιείται αυτόματα

IMG_20211009_085649.jpg.95c8fece561962571bf29ae8ffc47de0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...