Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...από την στιγμή που τα σύγχρονα κλιματιστικά στην πράξη "προσθέτουν" 1-2 βαθμούς στην ένδειξη του τηλεχειριστηρίου δεν κάνουν περιττή  την λειτουργία του ifeel; Σας ρωτάω διότι παρατηρώ ότι δεν υιοθετούν την σχετική τεχνολογία όλοι οι κατασκευαστές. Βεβαία κάποιοι θα μου πείτε ότι την αφήνουν μόνο για τα ακριβότερα μοντέλα ώστε να δικαιολογούν το ακριβότερο κόστος

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε toyotomi Izuru λειτουργεί τέλεια. Δοκιμασμένο από μένα στην ψύξη και φέτος αλλά και άλλες χρονιές. . Στις πολλές ζέστες που πέρασαν αλλά και για να μην παγώσω την νύχτα πριν κοιμηθώ έβαζε την θερμοκρασία στους 23 βαθμούς. Οπότε το πρωί γύρω στους 25 με 26 στο δωμάτιο ήταν πολύ καλά.

Λειτουργία ύπνου (sleep mode)

Η λειτουργία αυτή είναι πολύ βασική κατά τη διάρκεια της νύχτας καθώς μεταβάλλεται η θερμοκρασία του σώματος.Η ρύθμιση ενεργοποιείται με το πάτημα του κουμπιού «SLEEP» βελτιστοποιώντας την θερμοκρασία δωματίου κατά τη διάρκεια της νύχτας εξοικονομώντας ταυτόχρονα ενέργεια λόγω της σταδιακής μεταβολής της επιθυμητής θερμοκρασίας.

  • Σε λειτουργία ψύξης η επιθυμητή θερμοκρασία αυξάνεται κατά 0,5°C μετά από 30 λεπτά και 1°C ανά ώρα για τις επόμενες δυο ώρες.
  • Σε λειτουργία θέρμανσης η επιθυμητή θερμοκρασία ελαττώνεται κατά 1°C μετά από 30 λεπτά και και 1°C ανά ώρα για τις επόμενες δυο ώρες.

Με αυτό τον τρόπο διαμορφώνονται οι κατάλληλες συνθήκες ύπνου καθ' όλη τη διάρκεια της νύχτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sleep mode είναι κάτι άλλο, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον. Ακόμα και τα βασικα daikin που εβαλα πρόσφατα το εχουν.  Δεν ειναι το ίδιο με το ifeel που αναφέρεται στην συνολική λειτουργία του μηχανήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Ψάχνω ένα κλιματιστικό έως 600€ από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων για να υπάρχει δυνατότητα άτοκων δόσεων με κάρτα. Ακόμα καλύτερα αν είναι στο Πλαίσιο, λόγω επιστροφής.

Θα αντικαταστήσει ένα 20ετίας General Electric των 12,000 BTU, οπότε σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα επίσης στα 12,000. Το σπίτι ολόκληρο κανονικά χρειάζεται λογικά παραπάνω BTU, αφού είναι γύρω στα 65 τ.μ, όμως από αυτά εμείς θέλουμε και θέρμανση τον χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι περίπου στα 40 τ.μ.

Μου είπαν καλά λόγια για τα Midea, συγκεκριμένα βρήκα αυτό στο Πλαίσιο. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-klimatistiko-12-000-btu-h_3485757

Θα ήθελα την γνώμη σας αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνεται. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Το sleep mode είναι κάτι άλλο, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον. Ακόμα και τα βασικα daikin που εβαλα πρόσφατα το εχουν.  Δεν ειναι το ίδιο με το ifeel που αναφέρεται στην συνολική λειτουργία του μηχανήματος

Εννοείται ότι είναι κάτι διαφορετικό. Έχω την εντύπωση ότι διάβασα για την λειτουργία sleep πιο πάνω. Πιθανόν να μην διάβασα καλά, ίσως και να έγινε κάποια αλλαγή στο σχόλιο.

Εννοείται ότι και το I feel ή όπως το ονομάζει ο κατασκευαστής είναι χρήσιμο σε κάθε περίπτωση αφού το τηλεχειριστήριο συνεργάζεται με την μονάδα και εξισορροπείται και προσδιορίζεται όσο το δυνατόν η πραγματική θερμοκρασία του χώρου. Σκέψου την εσωτερική μονάδα να την χτυπάει ο ήλιος από το τζάμι σε εκείνο το σημείο αλλά σε κάποιο μέρος του δωματίου να υπάρχει σκιά. Κλιματιστικό χωρίς αυτήν την λειτουργία δεν αγοράζω με τίποτα. Το sleep που είπα παραπάνω δεν με ενδιαφέρει και τόσο αν και όλα σχεδόν την έχουν.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, spyros.s είπε

...από την στιγμή που τα σύγχρονα κλιματιστικά στην πράξη "προσθέτουν" 1-2 βαθμούς στην ένδειξη του τηλεχειριστηρίου δεν κάνουν περιττή  την λειτουργία του ifeel; Σας ρωτάω διότι παρατηρώ ότι δεν υιοθετούν την σχετική τεχνολογία όλοι οι κατασκευαστές. Βεβαία κάποιοι θα μου πείτε ότι την αφήνουν μόνο για τα ακριβότερα μοντέλα ώστε να δικαιολογούν το ακριβότερο κόστος

Προσθέτουν 2 βαθμούς στη θέρμανση (μερικοί 3.5) , μιας και για να έχεις εσύ 22 εκεί κάτω που κάθεσαι, στο ταβάνι θα έχεις 24-25. Άρα το κλιματιστικό αν έκλεινε στους 22 , επειδή ο αισθητήρας είναι ψηλά κοντά στο ταβάνι, ο χώρος θα είχε 19-20.

Γενικά follow me έχουν μόνο τα κινέζικα. Daikin , fujitsu, toshiba, mitsubishi όχι.

24 λεπτά πριν, SubGam3R είπε

Καλημέρα σε όλους.

Ψάχνω ένα κλιματιστικό έως 600€ από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων για να υπάρχει δυνατότητα άτοκων δόσεων με κάρτα. Ακόμα καλύτερα αν είναι στο Πλαίσιο, λόγω επιστροφής.

Θα αντικαταστήσει ένα 20ετίας General Electric των 12,000 BTU, οπότε σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα επίσης στα 12,000. Το σπίτι ολόκληρο κανονικά χρειάζεται λογικά παραπάνω BTU, αφού είναι γύρω στα 65 τ.μ, όμως από αυτά εμείς θέλουμε και θέρμανση τον χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι περίπου στα 40 τ.μ.

Μου είπαν καλά λόγια για τα Midea, συγκεκριμένα βρήκα αυτό στο Πλαίσιο. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-klimatistiko-12-000-btu-h_3485757

Θα ήθελα την γνώμη σας αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνεται. Ευχαριστώ

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσθέτουν 2 βαθμούς στη θέρμανση (μερικοί 3.5) , μιας και για να έχεις εσύ 22 εκεί κάτω που κάθεσαι, στο ταβάνι θα έχεις 24-25. Άρα το κλιματιστικό αν έκλεινε στους 22 , επειδή ο αισθητήρας είναι ψηλά κοντά στο ταβάνι, ο χώρος θα είχε 19-20.

Γενικά follow me έχουν μόνο τα κινέζικα. Daikin , fujitsu, toshiba, mitsubishi όχι.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Δεν ξέρω όλες αυτές τις πληροφορίες δυστυχώς γιατί το κλιματιστικό δεν προορίζεται για δικό μου χώρο.

Ανέφερα νομίζω αυτά που χρειάζομαι εγώ, θα ήθελα απλά την γνώμη σας σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο που παραθέτω ή γενικότερα της Midea. Βλέπω ότι έχει και πιο οικονομικά μοντέλα όπως αυτό: https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-klimatistiko-12-000-btu-h_3485757

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SubGam3R είπε

Δεν ξέρω όλες αυτές τις πληροφορίες δυστυχώς γιατί το κλιματιστικό δεν προορίζεται για δικό μου χώρο.

Ανέφερα νομίζω αυτά που χρειάζομαι εγώ, θα ήθελα απλά την γνώμη σας σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο που παραθέτω ή γενικότερα της Midea. Βλέπω ότι έχει και πιο οικονομικά μοντέλα όπως αυτό: https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-klimatistiko-12-000-btu-h_3485757

Το παλιό 12αρι έφτανε να καλύψει τα 40τμ άνετα; Δεν είναι λίγα.

Αν ναι,

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc35c-klimatistiko-12-000-btu-h_3664988

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σας ,υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232298-a-c-in9btu-morris-wfin26160-loft (με εγκατάσταση και δωροεπιταγή 50 ευρώ) σε αυτά τα χρήματα περίπου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Tsitlas είπε

Καλησπέρα παιδιά ένας φίλος ψάχνει αιρ κοντισιον μέχρι 1200 ευρώ 24ρι λίγο βοήθεια

Συμπληρωστε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καρτελακι του inventor MFVI32-24WFI Comfort

εχει στο seer A++  Kw-7  Seer 7.1 Kwh/annum 345

Scop A+++ Kw-5.2 Scop-5.4 Kwh/annum 1357 στο ροζ χρωμα 

και Α++ Kw-5.6 Scop-4.0 Kwh/annum 1959 στο μπλε χρωμα..

Ειναι καλες "τιμες" η δεν εχουν τοσο μεγαλη βαρυτητα??Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Ο ζεστός αέρας πάει πάνω για αυτό λένε κάτω οι περσίδες μπας και μείνει για λίγο πιο χαμηλά πριν ανέβει. Στο σπίτι θα έχεις μια στρώση ζεστού αέρα στο ταβάνι και όσο κατεβαίνεις θα πέφτει και η θερμοκρασία του. Το κλιματιστικό αναρροφα από ψηλά οπότε τον ανακατεύει αλλά και πάλι θα συσσωρεύεται πάνω. Για αυτό σε μικρό χώρο μπερδεύονται πιο εύκολα, διαβάζουν τον ζεστό αέρα εκεί πάνω και κλείνουν πιο γρήγορα. Οι κατασκευαστές το ξέρουν και βάζουν ρύθμιση να κλείνει 2-3 βαθμούς πιο πάνω δλδ αν βάλεις 22 στο τηλεκοντρόλ θα κλείσει στους 24-25 . Άλλοι βάζουν follow me που σώζει την κατάσταση.

Tcl είναι. Εξαιρετική τιμή αν μπορείς να βρεις ένα. Δεν έχει follow me οπότε εξαρτάται από τον χώρο σου αν και πόσο θα κάνει onoff .

βρηκα ενα τελευταίο σφραγισμενο στο καταστημα της Πατρας πεταχτηκα το πηρα...και αναμονη για εγκατασταση...αιντε να δουμε..,πως θα παει!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ έχουμε μια πρωτόγονη λειτουργία του I Feel από ένα κλιματιστικό του παρελθόντος. Το κλιματιστικό χαίρει άκραν υγείας και λειτουργεί ακόμα. Περίπου 30 χρονών από την πρώτη σειρά των κλιματιστικών με ασύρματο τηλεχειριστήριο.

Αν ζεσταινόσουν το καλοκαίρι πάταγες το Too Warm Αν ένοιωθες εντάξει πάταγες το Οκ. Το αντίστοιχα και τον χειμώνα. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται με την Mitsubishi Electric δεν τα πολύ παρακολουθώ τα μοντέλα.

Mitsubishi remote1.jpg

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mr.Vox είπε

Εδώ έχουμε μια πρωτόγονη λειτουργία του I Feel από ένα κλιματιστικό του παρελθόντος. Το κλιματιστικό χαίρει άκραν υγείας και λειτουργεί ακόμα. Περίπου 30 χρονών από την πρώτη σειρά των κλιματιστικών με ασύρματο τηλεχειριστήριο.

Αν ζεσταινόσουν το καλοκαίρι πάταγες το Too Warm Αν ένοιωθες εντάξει πάταγες το Οκ. Το αντίστοιχο και το κρύο. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται με την Mitsubishi Electric δεν τα πολύ παρακολουθώ τα μοντέλα.

Mitsubishi remote1.jpg

Έχει αισθητήρα το ίδιο το τηλεκοντρόλ; ( Συνήθως κάτι σχισμές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...