Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, costasduck είπε

 

Ακριβώς η ερώτηση που με βασάνιζε πριν 2 μέρες και όπως λέει και ο liakjim δύσκολη η απάντηση η οποία εξαρτάται από διάφορους  παράγοντες με την προσφορά μέσο επιστροφής eurobank  από το ΠΛΑΙΣΙΟ να με κάνει να καταλήξω στο HAIER αντί του DAIKIN  λόγο της τιμής αλλά και της μεγαλύτερης εγγύησης (5 χρόνια).Αν το πλαισιο  είχε το TCL θα το επέλεγα, αλλά η τιμή του HAIER  με την δωρεάν  παράδοση στο χώρο μου στην Κρήτη ήταν αχτύπητη.

Ελπίζω η απόδοση  του HAIER  να αποδειχθεί η κατάλληλη για το χώρο μου.

Το πλαίσιο μου είπε ότι  για τα 2 παραπάνω χλμ από τα 20 που έχουν ως όριο  απόστασης από το κατάστημά τους για την εγκατάσταση θα με χρέωναν 25 ευρώ παραπάνω!!!!!!!!!. Επίσης ότι πέτρινο τοίχο δεν τρυπάνε.

Ο εγκαταστάτης μου (ο οποίος είναι πιστοποιημένος από άλλο μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών ειδών του Ηρακλείου) μια χαρά θα τρυπήσει τον πέτρινο τοίχο, θα χρησιμοποιήσει 3 μέτρα σωλήνα και αντλία κενού.

  

Και εγώ σε αυτό κλείνω και έχω μία τελική ερώτηση :

Γιατί εδώ λέει ότι έχει εγγύηση 2 αντί για 5 χρόνια? https://www.e-shop.gr/air-condition-haier-as35tamhra-12000btu-inverter-p-HAP.003827

Είναι παραεισαγωγη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, θέλω να αγορασω ενα κλιματιστικό για ένα στούντιο μουσικής/χώρο μελέτης που φτιαχνω. Η κατασκευη ειναι προκατ απο ξυλο. Η μονωση ειναι εξαιρετικη καθως εχουν γινει διπλοι τοιχοι με κενο αναμεσα τους,διπλη οροφη με 8cm και 5cm πετροβαμβακα αναμεσα . Ειναι δηλ ενα δωματιο μεσα σε ενα δωματιο , θα χει διπλη εξωπορτα (μια για το εξωτερικο και μια για το εσωτερικο δωματιο) και 1 παραθυρο μη ανοιγόμενο με 2 χοντρα τζαμια (-//-).Ο χωρος ειναι ενιαιος 31τμ. Ο χώρος επισης θα εχει εξαερισμό.

  1. :500-700

  2.  Νέα αγορά

  3.  θα προτιμούσα μεγάλη αλυσίδα

  4.  και τα δυο ,ισως περισσοτερο για ψύξη

  5.  Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης,

  6.  Ενιαίος χώρος 31τμ με υψος 2.75.

  7. Ηράκλειο,Κρήτης με 37C το καλοκαίρι και 5C τον χειμώνα

  8.  Μεγάλη Εγγύηση,Αθόρυβο

  9.   εξαιρετικη μονωση , ξυλινα κουφώματα

     

    Θερμικές Απώλειες

    2529.17 Watt

    2175.09 KCal/h

    81.59 Watt/m2

    70.16 Kcal/h/m2

    για 23C    

        Εχω ξεχωρισει αυτο εδω: https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-comfort-mfv32-12wfi-klimatistiko-12-000-btu-h_3641082

     εχω και 20% επιστροφη με eurobank αμα το προλάβω.

    Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη !  

   Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπερα.Για αγορα νεου ac θα ηθελα καποια βοηθεια

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200€ max
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης (που και που χρηση καλοριφερ)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος σαλόνι-τραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Εβρος 35c καλοκαιρι,-10c μεγιστο τον χειμωνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Μεγάλη εγγύηση τουλαχιστον
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, Ζεστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες
    23467.07 Watt
    20181.68 KCal/h
    293.34 Watt/m2
    252.27 KCal/h/m2

          για 23C

 

 

Επεξ/σία από giannis22k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nickssyg είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγορασω ενα κλιματιστικό για ένα στούντιο μουσικής/χώρο μελέτης που φτιαχνω. Η κατασκευη ειναι προκατ απο ξυλο. Η μονωση ειναι εξαιρετικη καθως εχουν γινει διπλοι τοιχοι με κενο αναμεσα τους,διπλη οροφη με 8cm και 5cm πετροβαμβακα αναμεσα . Ειναι δηλ ενα δωματιο μεσα σε ενα δωματιο , θα χει διπλη εξωπορτα (μια για το εξωτερικο και μια για το εσωτερικο δωματιο) και 1 παραθυρο μη ανοιγόμενο με 2 χοντρα τζαμια (-//-).Ο χωρος ειναι ενιαιος 31τμ. Ο χώρος επισης θα εχει εξαερισμό.

  1. :500-700

  2.  Νέα αγορά

  3.  θα προτιμούσα μεγάλη αλυσίδα

  4.  και τα δυο ,ισως περισσοτερο για ψύξη

  5.  Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης,

  6.  Ενιαίος χώρος 31τμ με υψος 2.75.

  7. Ηράκλειο,Κρήτης με 37C το καλοκαίρι και 5C τον χειμώνα

  8.  Μεγάλη Εγγύηση,Αθόρυβο

  9.   εξαιρετικη μονωση , ξυλινα κουφώματα

     

    Θερμικές Απώλειες

    2529.17 Watt

    2175.09 KCal/h

    81.59 Watt/m2

    70.16 Kcal/h/m2

    για 23C    

        Εχω ξεχωρισει αυτο εδω: https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-comfort-mfv32-12wfi-klimatistiko-12-000-btu-h_3641082

     εχω και 20% επιστροφη με eurobank αμα το προλάβω.

    Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη !  

   Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ένα 9αρι αρκεί.

14 ώρες πριν, giannis22k είπε

 

Καλησπερα.Για αγορα νεου ac θα ηθελα καποια βοηθεια

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200€ max
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης (που και που χρηση καλοριφερ)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος σαλόνι-τραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Εβρος 35c καλοκαιρι,-10c μεγιστο τον χειμωνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Μεγάλη εγγύηση τουλαχιστον
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, Ζεστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες
    23467.07 Watt
    20181.68 KCal/h
    293.34 Watt/m2
    252.27 KCal/h/m2

          για 23C

 

 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος; Έχεις βάλει κάπου 80τμ. Τόσο πολύ είναι; Αν έβαλες όλο το σπίτι θα πρέπει να το ξανατρεξεις μόνο για τον χώρο που σε ενδιαφέρει.

Σου βάζω πάντως κάποια 24αρια.

Αυτό με επέκταση εγγύησης

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199867-mitsubishi-msz-ap71vg-kirigamine

ή

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

αν υπάρχει κάρτα eurobank:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-comfort-mfv32-24wfi-klimatistiko-24-000-btu-h_3641112

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liakjim Ευχαριστω για την απαντηση!

Πιστευεις πως δε θα ζοριζεται ενα 9αρι , με 5-6 ατομα μεσα ,κατακαλοκαιρο?

Θα ηταν υπερβολη το 12αρι?

Εχεις καποιο 9αρι στα υποψι? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nickssyg είπε

liakjim Ευχαριστω για την απαντηση!

Πιστευεις πως δε θα ζοριζεται ενα 9αρι , με 5-6 ατομα μεσα ,κατακαλοκαιρο?

Θα ηταν υπερβολη το 12αρι?

Εχεις καποιο 9αρι στα υποψι? 

 

 Δεν είμαι και ειδικός αλλά το Ηράκλειο δεν έχει πολύ ζέστη, ο χώρος έχει λίγες απώλειες και μάλιστα υπολογισμένο σε θέρμανση ( σε ψύξη είναι πιο εύκολο ). Αν έχεις αμφιβολίες ας ρωτήσεις και κάποιον επαγγελματία ή να πας σε 12αρι αφού συνήθως η διαφορά στην τιμή είναι μικρή ενώ και τα κλιματιστικά είναι παρόμοια.

Από την στιγμή που θέλεις κάτι με μεγάλη εγγύηση, το inventor είναι μια καλή επιλογή. Εναλλακτικά αν βρεις κάπου το tcl miracle II πχ Κωτσόβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ένα 9αρι αρκεί.

Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος; Έχεις βάλει κάπου 80τμ. Τόσο πολύ είναι; Αν έβαλες όλο το σπίτι θα πρέπει να το ξανατρεξεις μόνο για τον χώρο που σε ενδιαφέρει.

Σου βάζω πάντως κάποια 24αρια.

Αυτό με επέκταση εγγύησης

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199867-mitsubishi-msz-ap71vg-kirigamine

ή

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

αν υπάρχει κάρτα eurobank:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-comfort-mfv32-24wfi-klimatistiko-24-000-btu-h_3641112

 

80 πειπου ειναι ολο το σπιτι.Ο ενιαιος ειναι ο μεγαλυτερος χωρος μεσα στο σπιτι.Τωρα ακριβως δεν ξερω ποσο ειναι γιατι ειναι για τον πεθερο μου.Τα ac που μου εστειλες βλεπω ειναι με μεγαλο seer  δηλ ψυξη.Μηπως μπερδευτηκες?Απο daikin εχουμε επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, giannis22k είπε

80 πειπου ειναι ολο το σπιτι.Ο ενιαιος ειναι ο μεγαλυτερος χωρος μεσα στο σπιτι.Τωρα ακριβως δεν ξερω ποσο ειναι γιατι ειναι για τον πεθερο μου.Τα ac που μου εστειλες βλεπω ειναι με μεγαλο seer  δηλ ψυξη.Μηπως μπερδευτηκες?Απο daikin εχουμε επιλογη?

Σου προτείνω κλιματιστικά με μεγάλο scop . Κυρίως το mitsubishi με μεγάλο scop σε average είναι ταμάμ. Αν πας σε αυτό και αν το βρεις λόγω διαθεσιμότητας, θα πρότεινα να έβαζες επέκταση εγγύησης.

Τα ge και inventor είναι φασον haier. Έχουν συμπιεστή mitsubishi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκαν σήμερα τα 2 κλιματιστικά 24αρια , ένα στο πάνω σπίτι και ένα στο κάτω .
1 Juro-Pro Oxygen Eco II 24K ( αγορά στα 799 απο Skondo)
2 TCL MIRACLE – 24CHSAVE ( αγορά 840 από επίσημο μεταπωλητή της tcl greece - alphaclima)

Αντλία κενού - φορητή μπαταρίας -που την ερωτεύτηκα !! και 3+ μέτρα σωλήνες .

Juro-Pro ταχύτατη καταχώρηση εγγύησης και πλήρη εγχειρίδια στα Ελληνικά
ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΤΟΧΟΥΣ TCL : είχε στην συσκευασία ελληνικό manual ( δεν ειχε και τα κατεβασα  )καθώς και κάποιο χαρτί για την εγγύηση ? και γενικά τι κάνατε με την εγγύηση ? στείλατε κάτι και που ?

Από εφαρμογές wifi το Juro-Pro παίζει με μια της hisense  , το tcl  με δικιά του με πανεύκολη σύνδεση και τα δυο .
Το remote του TCL ειναι ίδιο με αυτό που έχουν τα 2 MIDEA Mission που εχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2021 στις 5:57 ΜΜ, giannis22k είπε

Aχα..Αμεσως κατω απο αυτα ποιο εχουμε επιλογη?Επισης το mitsu δεν υπαρχει διαθεσιμο στην περιοχη μου.Τι θα διαλεγες αναμεσα σε GE και Invertor

Για θέρμανση δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αξιόλογο σε πιο οικονομικό. Κατά καιρούς βάζει ο κώτσος το morris σε αρκετά χαμηλή τιμή. Είναι φασόν tcl. Έχει θετική αξιόλογηση εδώ στο φόρουμ. Ανάμεσα σε ge και inventor θα πήγαινα στο ge λόγω υψηλότερων max btus. Και αυτό παίζει κατά καιρούς πιο χαμηλά σε προσφορές.

1 ώρα πριν, nickssyg είπε

Γνώμες για inventor supreme 12αρι? 

Μου το δίνουν σε προσφορα 520 μαζί με εγκατάσταση. 

Διίστανται οι απόψεις στο σκρουτζ. Basic φασόν midea είναι. Ακριβό μου φαίνεται στα λεφτά αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickssyg είπε

Μου το δίνουν σε προσφορα 520 μαζί με εγκατάσταση. 

δεν ειναι προσφορα , 439€ εδω  + 60 με 70 τοποθετηση   ( 45 προσφορα ο mpakis )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

"Μελέτη του χώρου και εγκατάσταση της κλιματιστικής μονάδας στο ιδανικό σημείο πάντα σε συνεργασία με τον πελάτη.

  • Εγκατάσταση κλιματιστικού με τα υπάρχοντα υλικά
  • Έλεγχος για την άριστη λειτουργία του κλιματιστικού
  • Για επιπλέον υλικά υπάρχει χρέωση."

 

Άρα καταλαβαίνω ότι χρεώνει από το πρώτο εκατοστό σωλήνωσης/καλωδίωσης.

ΥΓ Με ένα τηλέφωνο ξεκαθαρίζει φαντάζομαι. Αν και ο συγκεριμένος είναι στη μαύρη λίστα της tcl, δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...