Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες επειδή με μια πρόχειρη αναζήτηση για shorai/edge με εβγαλε σε κατι δεκαδες ποστ που τις μετράμε με εκείνον τον παλιόφιλο έχει κανείς την ευγενή καλοσύνη να μοιραστεί -αν έχει- ξανά καποιο input της προκοπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα είναι ότι έχουν σχεδόν εξαφανισθεί από την αγορά τα shorai & edge. Κάλεσα στο τηλεφωνικό κέντρο της toshiba αλλα δεν είχαν εικόνα για διαθεσιμότητες ή γενικότερη έλλειψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ενώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα Toshiba Shorai Premium 18.000 BTU, έμαθα από ένα μαγαζί που πήρα τηλέφωνο ότι η σειρά Shorai Premium πάει προς κατάργηση.

Το Edge:

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Το έχει αγοράσει κανείς να μας πει μια γνώμη; Έχει κάποιες σημαντικές διαφορές με το Premium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα θα κάνω την ερώτηση μου εδώ. 

Θέλω να βοηθήσω ενα παλικάρι να βάλει ενα 12ρι κλιματιστικό στο δωμάτιο του μωρού του που έχει προεγκατασταση. 

**Το συγκεκριμένο έχει βγει απο ίδια προεγκατασταση. 

 

Στην εσωτερική μονάδα βγαίνουν 2 καλώδια απο τον τοίχο (στο δωμάτιο δλδ) 

ενα του ρεύματος (μαύρο - μπλε - κίτρινο)

και ενα του κοντρολερ 4χ1.5 (καφέ - μπλε - μαύρο - κίτρινο) 

Πως ακριβώς θα το συνδέσω και στην εσωτερική και εξωτερική μονάδα; 

Η εξωτερική μονάδα έχει στις κλεμες

W, 1(L), 2(N), S, L, N

Στην εσωτερική μονάδα 

W, 1(L), 2(N), S, (σύμβολο γείωσης) 

 

Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από rackal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παίδες επειδή με μια πρόχειρη αναζήτηση για shorai/edge με εβγαλε σε κατι δεκαδες ποστ που τις μετράμε με εκείνον τον παλιόφιλο έχει κανείς την ευγενή καλοσύνη να μοιραστεί -αν έχει- ξανά καποιο input της προκοπής?

Κατέβασε τα πινακακια της Toshiba και είσαι έτοιμος. Ψάξε για engineering data book. 

1 ώρα πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Ενώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα Toshiba Shorai Premium 18.000 BTU, έμαθα από ένα μαγαζί που πήρα τηλέφωνο ότι η σειρά Shorai Premium πάει προς κατάργηση.

Το Edge:

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Το έχει αγοράσει κανείς να μας πει μια γνώμη; Έχει κάποιες σημαντικές διαφορές με το Premium?

Παρομοίως. Κατέβασε τα πινακακια της Toshiba και είσαι έτοιμος. Ψάξε για engineering data book. Έτσι θα συγκρίνεις καταναλώσεις ανά φορτίο και ανα εξωτερική θερμοκρασία για το μοντέλο που σε ενδιαφέρει.  Επίσης στοιχεία με διαφορές θα βρεις στο ελληνικό site της Toshiba. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κατέβασε τα πινακακια της Toshiba και είσαι έτοιμος. Ψάξε για engineering data book. 

Παρομοίως. Κατέβασε τα πινακακια της Toshiba και είσαι έτοιμος. Ψάξε για engineering data book. Έτσι θα συγκρίνεις καταναλώσεις ανά φορτίο και ανα εξωτερική θερμοκρασία για το μοντέλο που σε ενδιαφέρει.  Επίσης στοιχεία με διαφορές θα βρεις στο ελληνικό site της Toshiba. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα νούμερα scope/seer, καθώς και το εύρος θερμικής απόδοσης είναι πολύ ικανοποιητικό. Ρωτάω πιο πολύ αν το έχει δοκιμάσει κάποιος στη πράξη να μας πει μια γνώμη, καθώς το premium, από το δικό μου και από άλλα παιδιά από εδώ, φαίνεται να είναι ένα πολύ καλό κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnykim είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα νούμερα scope/seer, καθώς και το εύρος θερμικής απόδοσης είναι πολύ ικανοποιητικό. Ρωτάω πιο πολύ αν το έχει δοκιμάσει κάποιος στη πράξη να μας πει μια γνώμη, καθώς το premium, από το δικό μου και από άλλα παιδιά από εδώ, φαίνεται να είναι ένα πολύ καλό κλιματιστικό.

Πόσα btus κοιτάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnykim είπε

18.000.

Το βρίσκω ίδια περίπου τιμή με το Edge. 1013 το premium, 1019 το Edge.

 

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις που το βρίσκεις στα 1019 το edge; Γιατί στις γνωστές πλατφόρμες σύγκρισης τιμών κάτω από 1049 δεν το έχω δει .

Ίσως και σε pm για να μην κάνουμε διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις που το βρίσκεις στα 1019 το edge; Γιατί στις γνωστές πλατφόρμες σύγκρισης τιμών κάτω από 1049 δεν το έχω δει .

Ίσως και σε pm για να μην κάνουμε διαφήμιση.

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, johnykim είπε

18.000.

Το βρίσκω ίδια περίπου τιμή με το Edge. 1013 το premium, 1019 το Edge.

 

Σε ψύξη υπερέχει το premium.

Σε θέρμανση υπερέχει το premium σε χαμηλόμεσαια φορτία και το edge σε μεσαιουψηλα.

Τέλος το premium έχει λιγότερα ελάχιστα watts οπότε θα κάνει λιγότερα onoff σε χαμηλές απαιτήσεις του χώρου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rackal είπε

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα θα κάνω την ερώτηση μου εδώ. 

Θέλω να βοηθήσω ενα παλικάρι να βάλει ενα 12ρι κλιματιστικό στο δωμάτιο του μωρού του που έχει προεγκατασταση. 

**Το συγκεκριμένο έχει βγει απο ίδια προεγκατασταση. 

 

Στην εσωτερική μονάδα βγαίνουν 2 καλώδια απο τον τοίχο (στο δωμάτιο δλδ) 

ενα του ρεύματος (μαύρο - μπλε - κίτρινο)

και ενα του κοντρολερ 4χ1.5 (καφέ - μπλε - μαύρο - κίτρινο) 

Πως ακριβώς θα το συνδέσω και στην εσωτερική και εξωτερική μονάδα; 

Η εξωτερική μονάδα έχει στις κλεμες

W, 1(L), 2(N), S, L, N

Στην εσωτερική μονάδα 

W, 1(L), 2(N), S, (σύμβολο γείωσης) 

 

Ευχαριστώ! 

Για αρχή θα έπρεπε να είχε 5x1.5, ποιος θα συνδέσει την ψυκτική εγκατάσταση; Σε περίπτωση διαρροής θα πληρώσετε όσο κάνει το μηχάνημα για επισκευή/πλήρωση. Μήπως τον βοηθήσεις να βρει σωστό ψυκτικό ή με δανεικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Klausx είπε

Για αρχή θα έπρεπε να είχε 5x1.5, ποιος θα συνδέσει την ψυκτική εγκατάσταση; Σε περίπτωση διαρροής θα πληρώσετε όσο κάνει το μηχάνημα για επισκευή/πλήρωση. Μήπως τον βοηθήσεις να βρει σωστό ψυκτικό ή με δανεικά;

Περισσότερο με νοιάζει να μάθω τη σύνδεση απο εγκυκλοπαιδική γνώση. 

Επίσης και στα δυο σπίτια η προεγκατασταση είναι με 4χ1.5 οπότε δε το θεωρώ παράληψη η λάθος. 

Για το ψυκτικό κομμάτι του ζητάνε 20 ευρώ για όλη την εγκατάσταση 80. και λέει για 5 καλώδια να δώσω 60 ευρώ; 

Απλά σκαω να μάθω πως γίνεται αυτή η σύνδεση. 

Οτι λειτουργεί είναι σίγουρο. δούλευε το κλιματιστικό 2 χρόνια στο παλιό σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι χαζή η ερώτηση, αλλά μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν έχει κάποιο μαγαζί το κλιματιστικό στοκ για αρκετό καιρό; πχ. απόδοση του φρέον ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnykim είπε

Ίσως είναι χαζή η ερώτηση, αλλά μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν έχει κάποιο μαγαζί το κλιματιστικό στοκ για αρκετό καιρό; πχ. απόδοση του φρέον ή κάτι άλλο.

Δεν νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...