Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Πολύτιμες οι συμβουλές σου όπως πάντα. Μετά από μελέτη  κλίνω προς το mitsubishi MSZ/MUZ-HR71VF με επέκταση εγγύησης που είναι πιο κοντά στο μπάτζετ μου. Πώς το βλέπεις;

Επίσης έχεις ιδέα για ελάχιστα watt σε αυτό εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/23308300/Carrier-Extreme-42QHG024D8SX-38QHG024D8SX-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-WiFi.html

 

Έχει καλούς δείκτες απόδοσης το mitsu.

Όσον αφορά το carrier, είναι φασόν midea. Δεν έχουμε ακριβή στοιχεία, αλλά από αυτά που έχουμε δει και από το ενεργειακό του ταμπελάκι με το τεράστιο φορτίο σχεδιασμού σε ζεστό,  δεν θα μου έκανε εντύπωση αν δεν έπεφτε κάτω από τα 600W-700W στην καλύτερη.

8 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Πως μπορώ να υπολογίσω πόσο θα καταναλώνει ένα Air condition ΠΡΙΝ το αγοράσω;
Πχ. στο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/237755-a-c-in9btu-f-u-fvin09136

Πως μπορώ να υπολογίζω πόσο θα μου καναναλώνει να πούμε την ημέρα αν το έχω 24 ώρες ανοιχτό στην ψύξη η θέρμανση.

Τέλος, έχοντας αυτό το χαρτάκι πως υπολογίζεις πόσο ρεύμα θα μου καταναλώνει?

237755-10-l.jpg

Η κατανάλωση εξαρτάται από τον χώρο σου και από την απόδοση του κλιματιστικού. Το ταμπελάκι δεν μας δίνει χρήσιμα στοιχεία για αυτό που ψάχνεις.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό φαίνεται να είναι φασόν TCL. Αν θες να έχεις κλιματιστικό με χαμηλή κατανάλωση ,ίσως να πήγαινες σε κάτι καλύτερο. Πχ από μέλη εδώ έχουμε δει ότι ένα από τα καλύτερα 9άρια είναι το daikin perfera το οποίο σε ευνοϊκές συνθήκες έχει αναφερθεί ότι πέφτει στα 60W στιγμιαίας κατανάλωσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Μια σακούλα σαν χωνί με μια τρύπα στο κέντρο που έχει σωλήνα και καταλήγει σε κουβά. Από μακριά και με αρκετή φαντασία είναι σαν μούρη ελεφαντα με την προβοσκίδα.

"Τρομερή" τεχνολογία.

3€ από το AliExpress.

€ 1,31  45%OFF | Air Conditioner Cleaning Cover Waterproof Leakproof Air Conditioner Cleaning Dust Protection Cleaning Cover Cleaner Bag Tool Set
https://a.aliexpress.com/_msJnIpc

 

Βρε αυτος ειναι ελεφας χωρις προβοσκιδα , εδω ο καλος ελεφαντας : https://www.aliexpress.com/item/4001010721740.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Δεν έχουμε ακριβή στοιχεία, αλλά από αυτά που έχουμε δει και από το ενεργειακό του ταμπελάκι με το τεράστιο φορτίο σχεδιασμού σε ζεστό,  δεν θα μου έκανε εντύπωση αν δεν έπεφτε κάτω από τα 600W-700W στην καλύτερη.

 

Αυτό αποτελεί μπούσουλα για περιπτώσεις μηχανημάτων που δεν έχουμε ακριβή στοιχεία;

Δηλαδή όσο μεγαλύτερα τα kw στο ταμπελακι τόσο λιγότερο μπορούν να πέσουν σε ελάχιστες καταναλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αυτό αποτελεί μπούσουλα για περιπτώσεις μηχανημάτων που δεν έχουμε ακριβή στοιχεία;

Δηλαδή όσο μεγαλύτερα τα kw στο ταμπελακι τόσο λιγότερο μπορούν να πέσουν σε ελάχιστες καταναλώσεις;

Από αυτά που έχουμε καταλάβει είναι ότι μια ένδειξη για το πόσο χαμηλά πέφτει ένα κλιματιστικό ή να το πω με το ποια φιλοσοφία έχει κατασκευαστεί (εφόσον δεν έχουμε πρόσβαση σε στοιχεία όπως έχουμε σε toshiba), είναι η σύγκριση του φορτίου σχεδιασμού (τα kw πάνω από το scop) ανάμεσα σε average και θερμό. Δεν είμαστε σίγουροι ότι ισχύει σε όλα τα κλιματιστικά της αγοράς, αλλά φαίνεται ότι είναι ένας καλός μπούσουλας.

Πχ κοίτα αυτό

20200525121637_9bcbd073.jpeg

σε σχέση με το αυτό

20180521115143_b4c457df.jpeg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ ,έχω ένα 12 Άρι Daikin στο σαλόνι(σαλονοκουζινα) και το σπίτι είναι 55τμ ,βέβαια το καλοκαίρι λόγο το υψηλών θερμοκρασιών δεν έφτανε μέχρι δωμάτιο .θέλω να αγοράσω ένα για το δωμάτιο ,η ερώτηση είναι 9αρι η 12αρι ώστε να το έχω και για αργότερα σε άλλο σπίτι ?

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ntabas είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ ,έχω ένα 12 Άρι Daikin στο σαλόνι(σαλονοκουζινα) και το σπίτι είναι 55τμ ,βέβαια το καλοκαίρι λόγο το υψηλών θερμοκρασιών δεν έφτανε μέχρι δωμάτιο .θέλω να αγοράσω ένα για το δωμάτιο ,η ερώτηση είναι 9αρι η 12αρι ώστε να το έχω και για αργότερα σε άλλο σπίτι ?

Ευχαριστώ πολύ 

Τα 12άρια συνήθως είναι ίδια με τα 9άρια (με άλλον προγραμματισμό) οπότε αν τίθεται θέμα πιθανής αξιοποίησης σε άλλον χώρο, δεν θα ήταν κακή ιδέα να πας σε 12άρι θυσιάζοντας κόστος αγοράς και ίσως δείκτες απόδοσης (συνήθως τα seer/scope πέφτουν όσο πάμε σε μεγαλύτερα btus).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή κλιματιστικού μηχανήματος.

1. Ποσό που διαθέτουμε :600 ευρώ

2. Νέα αγορά.

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Εντός Αθηνών με δωρεάν εγκατάσταση.

4. Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη / 80% θέρμανση.

5. Καθημερινή χρήση για θέρμανση, περιστασιακά σε ψύξη.

6. Υπνοδωμάτιο 11,5 τμ.

7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βόρεια προάστια με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα.

8. Απαραίτητα, επιθυμητά features: Αθόρυβο, ιονιστής.

9. Μόνωση δεν υπάρχει, ο προσανατολισμός είναι βόρειος και τα κουφώματα (μπαλκονόπορτα) είναι παλιά αλουμινίου. Το σπίτι έχει κεντρική θέρμανση πετρελαίου με ατομικό θερμοστάτη. Το συγκεκριμένο δωμάτιο δεν μπορεί να διατηρήσει σταθερη θερμοκρασία τους χειμερινούς μήνες, από 21πέφτει σε 17 σε 1 ώρα. Και επίσης φέτος έχουμε το μωρό οπότε χρειάζομαι οπωσδήποτε σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 21 όλο το 24ωρο.

10. Θερμικές Απώλειες

5054.40 Watt

4346.78 KCal/h

315.90 Watt/m2

271.67 KCal/h/m2

Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, elber είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή κλιματιστικού μηχανήματος.

1. Ποσό που διαθέτουμε :600 ευρώ

2. Νέα αγορά.

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Εντός Αθηνών με δωρεάν εγκατάσταση.

4. Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη / 80% θέρμανση.

5. Καθημερινή χρήση για θέρμανση, περιστασιακά σε ψύξη.

6. Υπνοδωμάτιο 11,5 τμ.

7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βόρεια προάστια με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα.

8. Απαραίτητα, επιθυμητά features: Αθόρυβο, ιονιστής.

9. Μόνωση δεν υπάρχει, ο προσανατολισμός είναι βόρειος και τα κουφώματα (μπαλκονόπορτα) είναι παλιά αλουμινίου. Το σπίτι έχει κεντρική θέρμανση πετρελαίου με ατομικό θερμοστάτη. Το συγκεκριμένο δωμάτιο δεν μπορεί να διατηρήσει σταθερη θερμοκρασία τους χειμερινούς μήνες, από 21πέφτει σε 17 σε 1 ώρα. Και επίσης φέτος έχουμε το μωρό οπότε χρειάζομαι οπωσδήποτε σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 21 όλο το 24ωρο.

10. Θερμικές Απώλειες

5054.40 Watt

4346.78 KCal/h

315.90 Watt/m2

271.67 KCal/h/m2

Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21

Έχεις eurobank  ;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-klimatistiko-12-000-btu-h_3485757

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά βλέπω στα σχόλια σε κλιματιστικά της midea ότι κάποιοι βλέπουν την κατανάλωση του κλιματιστικού μέσο της εφαρμογής αλλά σ εμένα σε σπίτι φίλου πού δοκιμασαμε δεν δείχνει κάτι ανάλογο αλλά είναι ακριβώς ίδια εφαρμογή με της inventor. Γνωρίζετε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, renaultclioV είπε

Βρε παιδιά βλέπω στα σχόλια σε κλιματιστικά της midea ότι κάποιοι βλέπουν την κατανάλωση του κλιματιστικού μέσο της εφαρμογής αλλά σ εμένα σε σπίτι φίλου πού δοκιμασαμε δεν δείχνει κάτι ανάλογο αλλά είναι ακριβώς ίδια εφαρμογή με της inventor. Γνωρίζετε κάτι?

Δεν δείχνουν όλα τα midea.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα γίνει αντικατάσταση ενός παλιού toyotomi 18.000 όχι inverter. Θα είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης φέτος. Μεταξύ αυτού https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e και αυτού https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-etherea-cs-z50vkew-cu-z50vke.html πιο θα προτιμούσατε; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ekotas είπε

Καλησπέρα, θα γίνει αντικατάσταση ενός παλιού toyotomi 18.000 όχι inverter. Θα είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης φέτος. Μεταξύ αυτού https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e και αυτού https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/toixou/panasonic-etherea-cs-z50vkew-cu-z50vke.html πιο θα προτιμούσατε; Ευχαριστώ.

Εξαιρετικά μηχανήματα, πολύ κοντινά σε αποδόσεις.

Τα eurovent αρχεία τους :

1634498901-96-3c9e0b9b.pdf

1634498976-8b-af13a55f.pdf

Το panasonic μάλλον είναι ένα τσικ πιο οικονομικό σε θέρμανση. Χωρίς πίνακες capacity/φορτίο/εξωτερική όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Tο edge έχει το πλεονέκτημα της εγγύησης, το etherea το wifi.

Νομίζω ότι και να πάρεις θα είναι μπόμπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Πού θα μπορούσα να βρώ στοιχεία για ελάχιστη κατανάλωση για το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR71VF; Σε κάτι manual που έχω κατεβάσει δεν βρήκα κάτι.

1500W min capacity το δείχνει. Οπότε μάλλον κοντά στα 300W.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...