Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια στην εγκατασταση ενος 24 inventor comfort τι να πω στον ψυκτικο οτι πρεπει να κανει??

2-3m σωληνα και να απομακρυνει τον αερα με αντλια??

Αυτα διαβασα στο sticky οτι ειναι τα βασικα..

Παιζει ο κατασκευαστης να εχει και κατι αλλο που θα πρεπει να ξερω για να το αναφερω?

Επισης εκανα επεκταση εγγυησης στον Κωτσοβολο και την εγκατασταση θα την κανει φιλος-φιλου..Και μου ζητησε ο Κωτσοβολος σφραγιδα εγκαταστασης..Μου ειπε αυτος που θα το εγκαταστησει οτι μπορει να μου δωσει..παιζει να ειναι μη εγκυρη και να εχω τρεχαματα η ειναι στανταρ αυτη η σφραγιδα?

Οπως καταλαβατε ειμαι ασχετος με αυτα..Ευχαριστω για τυχων απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, manos_21_ είπε

Παιδια στην εγκατασταση ενος 24 inventor comfort τι να πω στον ψυκτικο οτι πρεπει να κανει??

2-3m σωληνα και να απομακρυνει τον αερα με αντλια??

Αυτα διαβασα στο sticky οτι ειναι τα βασικα..

Παιζει ο κατασκευαστης να εχει και κατι αλλο που θα πρεπει να ξερω για να το αναφερω?

Επισης εκανα επεκταση εγγυησης στον Κωτσοβολο και την εγκατασταση θα την κανει φιλος-φιλου..Και μου ζητησε ο Κωτσοβολος σφραγιδα εγκαταστασης..Μου ειπε αυτος που θα το εγκαταστησει οτι μπορει να μου δωσει..παιζει να ειναι μη εγκυρη και να εχω τρεχαματα η ειναι στανταρ αυτη η σφραγιδα?

Οπως καταλαβατε ειμαι ασχετος με αυτα..Ευχαριστω για τυχων απαντηση

4 μέτρα σωλήνας, αφαίρεση του αέρα με αντλία κενού, σωστή τοποθέτηση ως προς τον χώρο, τήρηση ελαχίστων αποστάσεων από τοιχους και εμπόδια. Ότι άλλο προβλέπει ο κατασκευαστής. 

Τώρα αυτή την μανούρα με φιλο σου ψυκτικό δεν την ξέρω. Ο κωτσο έχει τα δικά του συνεργεία. Η επέκταση εγγύησης είναι πεταμένα λεφτά κατ' εμέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manos_21_ είπε

Παιδια στην εγκατασταση ενος 24 inventor comfort τι να πω στον ψυκτικο οτι πρεπει να κανει??

2-3m σωληνα και να απομακρυνει τον αερα με αντλια??

Αυτα διαβασα στο sticky οτι ειναι τα βασικα..

Παιζει ο κατασκευαστης να εχει και κατι αλλο που θα πρεπει να ξερω για να το αναφερω?

Επισης εκανα επεκταση εγγυησης στον Κωτσοβολο και την εγκατασταση θα την κανει φιλος-φιλου..Και μου ζητησε ο Κωτσοβολος σφραγιδα εγκαταστασης..Μου ειπε αυτος που θα το εγκαταστησει οτι μπορει να μου δωσει..παιζει να ειναι μη εγκυρη και να εχω τρεχαματα η ειναι στανταρ αυτη η σφραγιδα?

Οπως καταλαβατε ειμαι ασχετος με αυτα..Ευχαριστω για τυχων απαντηση

Επέκταση εγγύησης για κλιματιστικό που έχει μεγαλύτερη εγγύηση από την επέκταση;;;;;;; Εντελώς αχρείαστο.

Μήκος πάνω από 3μ, αποστάσεις, αντλία κενού και επειδή είναι 24άρι καλύτερα στο πάτωμα αντί για κρεμαστό. Αν γίνει το τελευταίο, οπωσδήποτε αντικραδασμικά.

Αν ο φίλος φίλου είναι αδειούχος ψυκτικός θα είσαι οκ με την εγγύηση της Inventor (προσοχή θέλει εντός 30ημ ηλεκτρονική καταχώρηση για 10 χρόνια εγγύηση, μη το αμελήσεις). Δεν ξέρω τι θέλει ο κωτσόβολος.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 17/10/2021 στις 12:44 ΠΜ, VonLoutsos είπε

Πιστεύω πως ναι. Αλλά μπορείς να πας να αγοράσεις ένα LED υπερύθρων (πάνω από ευρώ δεν κάνει) και να το περάσεις.

Αν ξέρεις ότι έχει χαλάσει αυτό, μπορείς να αγοράσεις ένα led υπερύθρων και να το αλλάξεις, πχ. https://www.venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/CategoryID/1765/Level/a/productid/29973/List.

Όπως όλα τα led, έχει πολικότητα (το πιο μακρυ ποδαράκι είναι το +).

 

Επεξ/σία από SmallBuddha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SmallBuddha είπε

 

Αν ξέρεις ότι έχει χαλάσει αυτό, μπορείς να αγοράσεις ένα led υπερύθρων και να το αλλάξεις, πχ. https://www.venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/CategoryID/1765/Level/a/productid/29973/List.

Όπως όλα τα led, έχει πολικότητα (το πιο μακρυ ποδαράκι είναι το +).

 

Το τηλεκοντρόλ παίζει κανονικά. Έτσι γι αυτό υποψιάζομαι την πλακέτα, αλλά και να την βγάλω δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2021 στις 5:52 ΜΜ, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν έχω eurobank. Το δίνει όμως με δωρεαν εγκατάσταση. Θα μπορεί να δουλέψει σωστά το κλιματιστικό με αυτά τα χαρακτηριστικά σε παλια οικοδομή με την υπάρχουσα καλωδίωση? Εχω ήδη κλιματιστικό στο σαλόνι (18.000 midea και αυτό), πέρυσι είχε γίνει η εγκατάσταση από 2 ειδικούς, αλλά μετά την εγκατάσταση ανακάλυψα ότι δεν λειτουργούσε σωστά. Οπότε νέος ειδικός και διπλάσια χρήματα για την καλωδίωση απ' ευθείας από τον πίνακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από τις συμβουλές του @liakjimκαι μελέτη κατέληξα σε αυτά τα δύο 24άρια:

https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA-AOYG24KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

Στα δικά μου μάτια μοιάζουν αρκετά όμοια σε γενικές γραμμές οπότε δυσκολεύομαι να επιλέξω ένα από τα δύο.

Έχουν χαμηλά ελάχιστα watt, eurovent,  παρόμοιους (καλούς) δείκτες με το μιτσου λίγο να υπερτερεί, ίδια εγγύηση, μικρή διαφορά στην τιμή (46 ευρώ πιο φτηνό το φουτζι), και μικρό μέγεθος. Επίσης το μιτσου είναι λιγότερο θορυβώδες.

Δίνοντας βάση στη θέρμανση ποιό από τα δύο πιστεύετε οτι είναι καλύτερο ή έχουμε να κάνουμε με ισοπαλία και να το ρίξω κορώνα γράμματα;

 

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2021 στις 11:48 ΜΜ, liakjim είπε

Μια σακούλα σαν χωνί με μια τρύπα στο κέντρο που έχει σωλήνα και καταλήγει σε κουβά. Από μακριά και με αρκετή φαντασία είναι σαν μούρη ελεφαντα με την προβοσκίδα.

"Τρομερή" τεχνολογία.

3€ από το AliExpress.

€ 1,31  45%OFF | Air Conditioner Cleaning Cover Waterproof Leakproof Air Conditioner Cleaning Dust Protection Cleaning Cover Cleaner Bag Tool Set
https://a.aliexpress.com/_msJnIpc

 

Χμ,άφαντο το ελεφαντάκι από τις συντηρήσεις των κλιματιστικών,χρόνια τώρα...

Τζάμπα,το πενηντάρι παλιότερα,το τριαντάρι τα τελευταία χρόνια...

Ευχαριστώ για την απάντηση!

16 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μετά από τις συμβουλές του @liakjimκαι μελέτη κατέληξα σε αυτά τα δύο 24άρια:

https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA-AOYG24KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

Στα δικά μου μάτια μοιάζουν αρκετά όμοια σε γενικές γραμμές οπότε δυσκολεύομαι να επιλέξω ένα από τα δύο.

Έχουν χαμηλά ελάχιστα watt, παρόμοιους (καλούς) δείκτες με το μιτσου λίγο να υπερτερεί, ίδια εγγύηση, μικρή διαφορά στην τιμή (46 ευρώ πιο φτηνό το φουτζι), και μικρό μέγεθος. Επίσης το μιτσου είναι λιγότερο θορυβώδες.

Δίνοντας βάση στη θέρμανση ποιό από τα δύο πιστεύετε οτι είναι καλύτερο ή έχουμε να κάνουμε με ισοπαλία και να το ρίξω κορώνα γράμματα;

 

Αυτά τα brands με ενδιαφέρουν κι εμένα, έχετε ασχοληθεί με την after sales εξυπηρέτηση?Αν αγοράσουμε απο skroutz, μας καλύπτει το επίσημο σέρβις ή θα τρέχουμε εδώ κι εκεί?

Πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα δεν προμηθεύονται απο την επίσημη αντιπροσωπεία αλλά απο ανεξάρτητες εισαγωγές από Βουλγαρία . 'Ισως έτσι εξηγείται και οι μεγάλη διαφορά στις τιμές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gina57 είπε

Αυτά τα brands με ενδιαφέρουν κι εμένα, έχετε ασχοληθεί με την after sales εξυπηρέτηση?Αν αγοράσουμε απο skroutz, μας καλύπτει το επίσημο σέρβις ή θα τρέχουμε εδώ κι εκεί?

Πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα δεν προμηθεύονται απο την επίσημη αντιπροσωπεία αλλά απο ανεξάρτητες εισαγωγές από Βουλγαρία . 'Ισως έτσι εξηγείται και οι μεγάλη διαφορά στις τιμές....

Για το επίσημο σερβις, αν γίνει αγορά απο skroutz, θα σας πώ τι μου απάντησε ο μηχανολόγος με τον οποίο συνεργάζομαι για την αγορά των κλιματιστικών. Σε περίπτωση προβλήματος επικοινωνείτε με την επίσημη αντιπροσωπεία και δηλώνετε τη βλάβη. Αυτοί με τη σειρά τους αναλαμβάνουν να έρθει πιστοποιημένος τεχνικός δικός τους για να ελέγξει το μηχάνημα και στη συνέχεια να γίνει η επιδιόρθωση.

Βασική προυπόθεση και SOS για να γίνει αυτό είναι το μηχάνημα να έχει αγοραστεί από την επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Μόλις δηλώσετε βλάβη θα σας ζητηθεί ο σειριακός αριθμός του κλιματιστικού ωστε να επιβεβαιωθεί από την αντιπροσωπεία οτι το μηχάνημα έχει αγοραστεί από αυτούς. Σε περίπτωση που είναι παραεισαγωγή δεν σας καλύπτουν. Οπότε μεγάλη προσοχή πριν την αγορά οτι το προιόν είναι από την επίσημη ελληνικά αντιπροσωπέια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Επέκταση εγγύησης για κλιματιστικό που έχει μεγαλύτερη εγγύηση από την επέκταση;;;;;;; Εντελώς αχρείαστο.

Μήκος πάνω από 3μ, αποστάσεις, αντλία κενού και επειδή είναι 24άρι καλύτερα στο πάτωμα αντί για κρεμαστό. Αν γίνει το τελευταίο, οπωσδήποτε αντικραδασμικά.

Αν ο φίλος φίλου είναι αδειούχος ψυκτικός θα είσαι οκ με την εγγύηση της Inventor (προσοχή θέλει εντός 30ημ ηλεκτρονική καταχώρηση για 10 χρόνια εγγύηση, μη το αμελήσεις). Δεν ξέρω τι θέλει ο κωτσόβολος.  

Μου εδωσε σφραγιδα εγκαταστασης..σωληνα εβαλε 2.20m γτ δεν βολευε αλλιως και μπηκε κρεμαστο γτ δεν υπηρχε δυνατοτητα να μπει στο πατωμα..χρησιμοποιησε ανρλια κενου και την επεκταση την εβαλα γτ μου ειπε ο κωτσοβολος οτι αν δεν φτιαχνεται κατι μεσα στα πρωτα 5 χρονια μου το αντικαθιστα με καινουριο..

Αντικραδασμικα δεν νομιζω να μπηκαν στην εγκατασταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Μετά από τις συμβουλές του @liakjimκαι μελέτη κατέληξα σε αυτά τα δύο 24άρια:

https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA-AOYG24KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

Στα δικά μου μάτια μοιάζουν αρκετά όμοια σε γενικές γραμμές οπότε δυσκολεύομαι να επιλέξω ένα από τα δύο.

Έχουν χαμηλά ελάχιστα watt, eurovent,  παρόμοιους (καλούς) δείκτες με το μιτσου λίγο να υπερτερεί, ίδια εγγύηση, μικρή διαφορά στην τιμή (46 ευρώ πιο φτηνό το φουτζι), και μικρό μέγεθος. Επίσης το μιτσου είναι λιγότερο θορυβώδες.

Δίνοντας βάση στη θέρμανση ποιό από τα δύο πιστεύετε οτι είναι καλύτερο ή έχουμε να κάνουμε με ισοπαλία και να το ρίξω κορώνα γράμματα;

 

Που μένεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Που μένεις;

Κρητη. Μαλακοί χειμώνες, για να σου δώσω μια εικόνα, μια τυπική  χειμωνιάτικη μέρα έχει θερμοκρασία 7 ελάχιστη 13 μέγιστη. Μια πολύ κρύα μερα θα έχει 3-8 που όμως τυχαίνει λίγες φορές. Κάτω από εκεί δεν πέφτει ποτέ. Υπάρχουν και αρκετές χειμωνιάτικες μέρες με θερμοκρασίες 10-18.

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Κρητη. Μαλακοί χειμώνες, για να σου δώσω μια εικόνα, μια τυπική  χειμωνιάτικη μέρα έχει θερμοκρασία 7 ελάχιστη 13 μέγιστη. Μια πολύ κρύα μερα θα έχει 3-8 που όμως τυχαίνει λίγες φορές. Κάτω από εκεί δεν πέφτει ποτέ. Υπάρχουν και αρκετές χειμωνιάτικες μέρες με θερμοκρασίες 10-18.

Άποψή μου είναι ότι το asyg θα καίει λιγότερο ενώ επειδή κατεβαίνει και πιο χαμηλά, θα μπορεί να δουλεύει ακόμα και σε πιο χαμηλά φορτία.

Μοναδικά μειονεκτήματα ο θόρυβος εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας (σε θέρμανση). Αν θες αθόρυβο κλιματιστικό, μην πας σε αυτό για κανέναν λόγο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Άποψή μου είναι ότι το asyg θα καίει λιγότερο ενώ επειδή κατεβαίνει και πιο χαμηλά, θα μπορεί να δουλεύει ακόμα και σε πιο χαμηλά φορτία.

Μοναδικά μειονεκτήματα ο θόρυβος εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας (σε θέρμανση). Αν θες αθόρυβο κλιματιστικό, μην πας σε αυτό για κανέναν λόγο.

Το σημείο που θα τοποθετηθεί είναι αρκετά μακρυά από το σημείο που κάθεται η οικογένεια, 8-9 μέτρα απόσταση, οπότε ο θόρυβος δεν αποτελεί πρόβλημα. Επίσης διαβάζοντας την κριτική σου στο skroutz αλλά και πολλές σελίδες πίσω είδα οτι το asyg δίνει πολύ αέρα κάτι που το θέλω λόγω της απόστασης που προανέφερα.

Οπότε θα καταλήξω στο φουτζι και θα χώσω και μετρητή να μοιραστώ καταναλώσεις.

Και πάλι σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...