Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Υπερβολή. Αν αυτό κάψει 140kwh τον μήνα και το daikin πχ 100, τότε μιλάμε για 7€ παραπάνω ρεύμα. Κλάιν.

Ναι το daikin θα καίει λιγότερο , το έχουμε πει, όχι όμως ότι δεν θα κάνει και το άλλο τη δουλειά του.

Τα έχουμε ξαναπεί. Όσο περισσότερη η χρήση, τόσο πάμε σε scop.

Είναι μέχρι να πάρεις μετρητή.

Τι εννοεις με τον μετρητη; Εχω μετρητη. Το θεμα ειναι οτι οσα πληρωνα πριν το Inverter, περιπου τα ιδια πληρωνω και τωρα. Αντιθετως, 2 μηνες που ειχαμε χρησιμοποιησει και ενα σωμα καλοριφερ φορητο, πληρωσαμε αλλα 200 ευρω στη ΔΕΗ. Αλλα το θελαμε για να ζεσταινεται το μωρο. Υπερβολες βεβαια, το μωρο εσκαγε, αλλα χαζογονεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

Τι εννοεις με τον μετρητη; Εχω μετρητη. Το θεμα ειναι οτι οσα πληρωνα πριν το Inverter, περιπου τα ιδια πληρωνω και τωρα. Αντιθετως, 2 μηνες που ειχαμε χρησιμοποιησει και ενα σωμα καλοριφερ φορητο, πληρωσαμε αλλα 200 ευρω στη ΔΕΗ. Αλλα το θελαμε για να ζεσταινεται το μωρο. Υπερβολες βεβαια, το μωρο εσκαγε, αλλα χαζογονεις!!

Μετρητή πρίζας ή γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετρητή πρίζας ή γραμμής.

Μετρητη πριζας εχω. Αλλα το οτι δεν βλεπω καποια αυξηση στο λογαριασμο της ΔΕΗ εδω και 5 χρονια, δεν ειναι αρκετο; Θα επρεπε τα Inverter με κλαση Α+ να καινε πολλα;

Πριν απο αυτο το σπιτι ειχε ενα παλιο A/C και εκαιγε τα αντερα του. Εκανε και φουλ θορυβο. Ευτυχως χαλασε ο συμπιεστης ( αν το λεω σωστα ) και ο ιδιοκτητης εβαλε ενα της προκοπης! ( Εγω το διαλεξα βεβαια )

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 1:09 ΠΜ, steliosdj είπε

Το daiseikai τα 100w θα τα βγαλει και αυτο. Ισως οριακα . Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι 80W δεν θα βγαλει. 90 μπορει οταν θα εχει δροσια εξω (20c) . Αυτα τα λεω συμφωνα με το PDF που σου ανεβασα χθες, συγκρινοντας με την συμπεριφορα του edge και τα αντιστοιχα PDF . Εαν ειναι ασταθες ή οχι ... δεν το γνωριζω. Εχει στα PDF του ελαχιστη αποδοση 0.9kw . Ειναι 100w κατω απο το ln25 και 100w πανω απο το ln35. Σημαινει κατι αυτο? Συγκρινουμε διαφορετικες εταιριες. Ισως υπαρχει κατι που μας διαφευγει.

Κοίταζα τα manual και το Daiseikai 9 το 10άρι έχει ελάχιστη απόδοση στην ψύξη 0,8kw και στην θέρμανση 0,7kw, οπότε αρχίζω να νιώθω κάποια αισιοδοξία :D (τα 0,9kw που γράφεις είναι για το 13άρι). Το παράδοξο όμως είναι με το perfera που έχει ελάχιστη απόδοση και στην ψύξη και στην θέρμανση 1,3kw και παρόλα αυτά δεν καίει τίποτα!

Επίσης δοκίμασα απόψε που δεν έχει πολύ ζέστη το ln25 και δεν έλεγε να πέσει κάτω από τα 196 watt! Πάντως παρατήρησα ότι ο αέρας που βγάζει είναι αρκετά πιο ψυχρός από του perfera.

 

  

Στις 10/9/2020 στις 4:47 ΜΜ, aTsgR είπε

@liakjim θα το κάνω σήμερα και θα ενημερώσω αύριο για την κατανάλωση που θα δείξει.

Την έκανες την μέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, danaos7 είπε

ειδες που σου ειπα προχτες μην βαζεις στοιχημα ΄-)  ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΄-)(

Ναι όμως εσείς μου είχατε πει μην βάζω στοίχημα σε αυτό που είχα πει ότι σε λίγο καιρό έρχονται τα daikin. Αυτό δεν αλλάζει. Εγώ απλά σήμερα απο την μεγάλη προσφορά στο ge πήγα κωτσοβολο και από ότι μ είπαν καλύτερα όχι. Οπότε δεν άλλαξε κάτι με τα daikin, γιατί ισχύει ότι σε λίγο καιρό έρχονται. (όταν λέω λίγο καιρό δεν εννοώ αύριο, εννοώ 2 βδομάδες - 1 μήνα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Ναι όμως εσείς μου είχατε πει μην βάζω στοίχημα σε αυτό που είχα πει ότι σε λίγο καιρό έρχονται τα daikin. Αυτό δεν αλλάζει. Εγώ απλά σήμερα απο την μεγάλη προσφορά στο ge πήγα κωτσοβολο και από ότι μ είπαν καλύτερα όχι. Οπότε δεν άλλαξε κάτι με τα daikin, γιατί ισχύει ότι σε λίγο καιρό έρχονται. (όταν λέω λίγο καιρό δεν εννοώ αύριο, εννοώ 2 βδομάδες - 1 μήνα) 

 Εννοώ ότι όπως πάει ο κοτσοβολος θα σε κάνει να πάρεις κλιματιστικό για το σπίτι  όταν πας φανταρος και Να κοιμασε 4 μισή ώρα τα χαράματα  γιε μ.εισαι ακόμα στην ανάπτυξη...(15 δε είχες πει?)τι κάνεις σε τούτα εδώ τα φορά.ουτε ταξιτζής.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, danaos7 είπε

 Εννοώ ότι όπως πάει ο κοτσοβολος θα σε κάνει να πάρεις κλιματιστικό για το σπίτι  όταν πας φανταρος και Να κοιμασε 4 μισή ώρα τα χαράματα  γιε μ.εισαι ακόμα στην ανάπτυξη...(15 δε είχες πει?)τι κάνεις σε τούτα εδώ τα φορά.ουτε ταξιτζής.

🤗🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Lazostat είπε

Μετρητη πριζας εχω. Αλλα το οτι δεν βλεπω καποια αυξηση στο λογαριασμο της ΔΕΗ εδω και 5 χρονια, δεν ειναι αρκετο; Θα επρεπε τα Inverter με κλαση Α+ να καινε πολλα;

Πριν απο αυτο το σπιτι ειχε ενα παλιο A/C και εκαιγε τα αντερα του. Εκανε και φουλ θορυβο. Ευτυχως χαλασε ο συμπιεστης ( αν το λεω σωστα ) και ο ιδιοκτητης εβαλε ενα της προκοπης! ( Εγω το διαλεξα βεβαια )

Το ρεύμα που καίνε εξαρτάται από τις απώλειες του χώρου και την απόδοσή του. Απόδοση δεν έχει, ή πιο σωστά έχει μετριότατη οπότε λογικά δεν έχεις απώλειες.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το ρεύμα που καίνε εξαρτάται από τις απώλειες του χώρου και την απόδοσή του. Απόδοση δεν έχει, ή πιο σωστά έχει μετριοτατα οπότε λογικά δεν έχεις απώλειες.

Γενικα σε σχεση αποδοσης/τιμης και μακροπροθεσμα αποσβεσης με τη ΔΕΗ, ποια εταιρια προτεινεις; Και για ψυξη και για θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

🤗🤷‍♂️

Παιδι μου ,μην τους ακους.

Ειχες οταν πρωτοηρθες στο φορουμ,σταθερα θετικη  αποψη,βιωματικη, για τα Inventor.

Αυτοι εδω μεσα ειναι ικανοι να μας σαλταρουν,μεχρι και toshiba κολαζουν.

Αν συνεχισουν θα ξηλωνουμε ολοι τα μηχανηματα για να τα αλλαξουμε.

Καποτε,πριιιιν ακομη γεννηθεις,η χωρα μας μεσα σε μια νυχτα αλλαξε τα στρωματα λογω Ευαγγελατου,τωρα ξαναζω αυτο το δραμα.

Μη μπλεκεις με αλλες εταιρειες,παρε Inventor οποιο σου αρεσει με λιγα χρηματα και οταν θασαι 25 θα κοντευει να ληξει η εγγυηση...και τοτε θα με θυμηθεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@George! ναι, κλάφτα Χαράλαμπε - καμια βελτίωση. Πραγματικά είναι απαράδεκτο το πως είναι η συμπεριφορά του - ειδικά για τα χρήματα του. Κάτι παίζει με το LN25, δεν μπορεί να είναι τόσο χειρότερο από το FH25 (το οποίο είναι 6 χρονών μοντέλο). Δεν ξέρω τι είναι αυτό που φταίει, αυτό θα το βρει η Mitsubishi. 

ln25-no-eye.jpg.127d29a977a0f38f4056df1f329cbc20.jpg

 

Επεξ/σία από aTsgR
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aTsgR είπε

@George! ναι, κλάφτα Χαράλαμπε - καμια βελτίωση. Πραγματικά είναι απαράδεκτο το πως είναι η συμπεριφορά του - ειδικά για τα χρήματα του. Κάτι παίζει με το LN25, δεν μπορεί να είναι τόσο χειρότερο από το FH25 (το οποίο είναι 6 χρονών μοντέλο). Δεν ξέρω τι είναι αυτό που φταίει, αυτό θα το βρει η Mitsubishi. 

ln25-no-eye.jpg.127d29a977a0f38f4056df1f329cbc20.jpg

Δοκίμασες με το μάτι παρουσίας off;

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Γενικα σε σχεση αποδοσης/τιμης και μακροπροθεσμα αποσβεσης με τη ΔΕΗ, ποια εταιρια προτεινεις; Και για ψυξη και για θερμανση.

Νομίζω ότι αν ρίξεις μια ματιά στο sticky θα καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο εύκολη η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, George! είπε

Κοίταζα τα manual και το Daiseikai 9 το 10άρι έχει ελάχιστη απόδοση στην ψύξη 0,8kw και στην θέρμανση 0,7kw, οπότε αρχίζω να νιώθω κάποια αισιοδοξία :D (τα 0,9kw που γράφεις είναι για το 13άρι). Το παράδοξο όμως είναι με το perfera που έχει ελάχιστη απόδοση και στην ψύξη και στην θέρμανση 1,3kw και παρόλα αυτά δεν καίει τίποτα!

Επίσης δοκίμασα απόψε που δεν έχει πολύ ζέστη το ln25 και δεν έλεγε να πέσει κάτω από τα 196 watt! Πάντως παρατήρησα ότι ο αέρας που βγάζει είναι αρκετά πιο ψυχρός από του perfera.

 

Οποτε θα το προχωρησεις ? Θα βγαλεις το ln25? :D

 

Συγκριτικα με το perfera, σου ξαναθυμιζω οτι οι ελαχιστες αποδοσεις που αναφερεις ειναι στα rated και οχι στα part load.

Το perfera εχει ενα εξτρα πλεονεκτημα , το οποιο ειναι οτι μπορει και παιζει πολυ χαμηλα σε part load, εαν οι συνθηκες το επιτρεψουν. Και το καλο ειναι πως δεν ειναι δυστροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Παιδι μου ,μην τους ακους.

Ειχες οταν πρωτοηρθες στο φορουμ,σταθερα θετικη  αποψη,βιωματικη, για τα Inventor.

Αυτοι εδω μεσα ειναι ικανοι να μας σαλταρουν,μεχρι και toshiba κολαζουν.

Αν συνεχισουν θα ξηλωνουμε ολοι τα μηχανηματα για να τα αλλαξουμε.

Καποτε,πριιιιν ακομη γεννηθεις,η χωρα μας μεσα σε μια νυχτα αλλαξε τα στρωματα λογω Ευαγγελατου,τωρα ξαναζω αυτο το δραμα.

Μη μπλεκεις με αλλες εταιρειες,παρε Inventor οποιο σου αρεσει με λιγα χρηματα και οταν θασαι 25 θα κοντευει να ληξει η εγγυηση...και τοτε θα με θυμηθεις.

Χαχαχα σε ευχαριστώ πολυυ 🤗❤️Περιμένω γιατί έχω ακούσει ότι θα βγουν και άλλα Inventor οπότε περιμένω να τα δω. (μου το είχε πει και ο @danaos7 αλλά το έχω ψάξει κι ολας) 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή του tplink-energy-monitor πως μπορώ να αλλάξω το όνομα αντί να λέει HS110 να βάλω το όνομα του κλιματιστικού; Γιατί αν πάρω και άλλες πρίζες θα χάσω την μπάλα όλες θα έχουν το ίδιο όνομα. Θέλω να το αλλάξω και στην εφαρμογή του κινητού αλλά και στου υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...