Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Για μέτρηση κατανάλωσης τι γνώμη έχετε για αυτό εδώ; 

https://www.skroutz.gr/s/21548205/Sonoff-Pow-R2-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

Δεν ήθελα να βάλω πρίζα στο μπουάτ οπότε ο ηλεκτρολόγος θα φέρει γραμμή έξω από το σπίτι. Έχω διαβάσει ότι γενικά προτείνετε το tp link, αλλά το sonoff μου φαίνεται πιο συμμαζεμενο σε μέγεθος και ίσως βολεύεται καλύτερα.

Αυτο να ξερεις δεν σου δειχνει real time καταναλωση αλλα κανει refresh ανα λεπτο περιπου..το εχω, φυσικα κανει τη δουλεια αλλα δεν ειναι σαν το tplink..

Eκτος κι εισαι καλος με τα δικτυα και το συνδεσεις με homeassistant

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, renaultclioV είπε

Άλλο inventor εχω αλλά αν θες να μάθεις κάτι για την λειτουργία ρωτα

24αρι εχεις??Απλα θελω να μαθω αν σου ειναι αθορυβο η αν εχει τον θορυβο του..Ειδικα στην αρχη ακουγεται το φρεον που κυκλοφορει μεσα(ετσι μου ειπε ο ψυκτικος) και θελω να μαθω αν ειναι οντως ετσι η αν εχει γινει καποιο λαθος..

 

Επεξ/σία από manos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

off topic:

Αν θα ήθελες και διαγράμματα κατανάλωσης όπως βάζουμε κάποιοι κατά καιρούς από Pc ή κινητό android, τότε αναγκαστικά πρέπει να πας σε tplink https://www.skroutz.gr/s/21547496/TP-LINK-HS110-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-Λευκή.html

Το αρνητικό είναι ότι ακρίβυνε πάρα πολύ. Φαντάσου οι περισσότεροι τις πήραμε στα 17€.

Αν σου αρκεί να βλέπεις απλά ένα νούμερο στιγμιαίας κατανάλωσης / ημερήσιας , χωρίς διαγράμματα (αφού δεν θα βάλεις homeassistant), τότε υπάρχουν πολλά.

πχ το sonoff που είπες, είτε τύπου smartlife/tuya (πχ blitzwolf bw-shp2) ή για μένα την καλύτερη -> https://shop.shelly.cloud/shelly-1pm-wifi-smart-home-automation-1#51

 

Hotel menu έχουν κάποια Inventor και midea.

Αυτό διαπίστωσα κι εγώ, αλλά ψάχνω σε γιαπωνεζάκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manos_21_ είπε

24αρι εχεις??Απλα θελω να μαθω αν σου ειναι αθορυβο η αν εχει τον θορυβο του..Ειδικα στην αρχη ακουγεται το φρεον που κυκλοφορει μεσα(ετσι μου ειπε ο ψυκτικος) και θελω να μαθω αν ειναι οντως ετσι η αν εχει γινει καποιο λαθος..

 

Ναι 24αρι,οχι δεν το ακούω εκτος καμία φορά την μονάδα οταν απογειώνεται, ο ανεμιστήρας και στο low δεν είναι τόσο αθόρυβος, αλλά έχει και silence που εκεί δεν ακούγεται τπτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zbutsom είπε

Αυτό διαπίστωσα κι εγώ, αλλά ψάχνω σε γιαπωνεζάκο

Δεν νομίζω ότι θα βρεις αλλού hotel menu ή κάτι παρεμφερές. Πάρε τηλέφωνο αν είναι στη Daikin αν έχουν καμιά λύση γιατί νομίζω ότι τα splits της που έχουν αισθητήρα παρουσίας δεν θα κάνουν αυτό που θες ενώ στα inventor ( και nobu και λοιπά κατάλληλα φασον) , τους βάζεις κατευθείαν θερμοκρασιακα όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, energy52 είπε

Αυτο να ξερεις δεν σου δειχνει real time καταναλωση αλλα κανει refresh ανα λεπτο περιπου..το εχω, φυσικα κανει τη δουλεια αλλα δεν ειναι σαν το tplink..

Eκτος κι εισαι καλος με τα δικτυα και το συνδεσεις με homeassistant

Μπα δεν είμαι καλός στα δίκτυα. Αλλά και να δώσω 130 ευρώ για τα τρία κλιματιστικά μου φαίνεται πολύ, όσο καλό και αν είναι το tplink. Μάλλον σε κάτι τύπου sonoff θα καταλήξω και μετά θα προσπαθήσω να το συνδέσω με homeassistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Μπα δεν είμαι καλός στα δίκτυα. Αλλά και να δώσω 130 ευρώ για τα τρία κλιματιστικά μου φαίνεται πολύ, όσο καλό και αν είναι το tplink. Μάλλον σε κάτι τύπου sonoff θα καταλήξω και μετά θα προσπαθήσω να το συνδέσω με homeassistant.

Ίσως σε συμφέρει από το κατάστημα τους πχ 4pack. Κατά καιρούς τρέχουν και promotion κωδικοί. Πρέπει να έχουν 10% off τώρα που μιλάμε ( αν δεν έχει λήξει).

Edit : μπα, έληξε

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι θα βρεις αλλού hotel menu ή κάτι παρεμφερές. Πάρε τηλέφωνο αν είναι στη Daikin αν έχουν καμιά λύση γιατί νομίζω ότι τα splits της που έχουν αισθητήρα παρουσίας δεν θα κάνουν αυτό που θες ενώ στα inventor ( και nobu και λοιπά κατάλληλα φασον) , τους βάζεις κατευθείαν θερμοκρασιακα όρια.

Αυτό διαπιστώνω κι εγώ. Ευχαριστώ liakjim! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2021 στις 8:38 ΜΜ, Giannis_Io είπε

Για το επίσημο σερβις, αν γίνει αγορά απο skroutz, θα σας πώ τι μου απάντησε ο μηχανολόγος με τον οποίο συνεργάζομαι για την αγορά των κλιματιστικών. Σε περίπτωση προβλήματος επικοινωνείτε με την επίσημη αντιπροσωπεία και δηλώνετε τη βλάβη. Αυτοί με τη σειρά τους αναλαμβάνουν να έρθει πιστοποιημένος τεχνικός δικός τους για να ελέγξει το μηχάνημα και στη συνέχεια να γίνει η επιδιόρθωση.

Βασική προυπόθεση και SOS για να γίνει αυτό είναι το μηχάνημα να έχει αγοραστεί από την επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Μόλις δηλώσετε βλάβη θα σας ζητηθεί ο σειριακός αριθμός του κλιματιστικού ωστε να επιβεβαιωθεί από την αντιπροσωπεία οτι το μηχάνημα έχει αγοραστεί από αυτούς. Σε περίπτωση που είναι παραεισαγωγή δεν σας καλύπτουν. Οπότε μεγάλη προσοχή πριν την αγορά οτι το προιόν είναι από την επίσημη ελληνικά αντιπροσωπέια.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, πολύ χρήσιμη. Θα επιλέξω λαμβάνοντας υπ' όψη και το θόρυβο και παρατήρησα ότι το Mitsubishi έχει στην εσωτερική μ. 65 db.Αναρωτιέμαι πως στην κριτική γράφουν οτι είναι αθόρυβο?

Επίσης  δεν αναφέρουν προέλευση δεν θέλω τούρκικο, επισημαίνουν την κακή του ποιότητα στα πλαστικά .

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει αυτό?<* Χρησιμοποιώντας ειδικό ψυκτέλαιο τα Mitsubishi μπορούν να τοποθετηθούν σε δίκτυα ψυκτικών σωλήνων R22 ή R410a παλαιών κλιματιστικών , χωρίς να απαιτούνται κοστοβόρες ειδικές διαδικασίες πλυσίματος σωλήνων.
Απαραίτητη προυπόθεση η καλή κατάσταση των σωληνώσεων>.

Τι μπελάς να επιλέξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gina57 είπε

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, πολύ χρήσιμη. Θα επιλέξω λαμβάνοντας υπ' όψη και το θόρυβο και παρατήρησα ότι το Mitsubishi έχει στην εσωτερική μ. 65 db.Αναρωτιέμαι πως στην κριτική γράφουν οτι είναι αθόρυβο?

Επίσης  δεν αναφέρουν προέλευση δεν θέλω τούρκικο, επισημαίνουν την κακή του ποιότητα στα πλαστικά .

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει αυτό?<* Χρησιμοποιώντας ειδικό ψυκτέλαιο τα Mitsubishi μπορούν να τοποθετηθούν σε δίκτυα ψυκτικών σωλήνων R22 ή R410a παλαιών κλιματιστικών , χωρίς να απαιτούνται κοστοβόρες ειδικές διαδικασίες πλυσίματος σωλήνων.
Απαραίτητη προυπόθεση η καλή κατάσταση των σωληνώσεων>.

Τι μπελάς να επιλέξω...

Η τιμή αυτή (65dB) είναι βάση προτύπου και επίσης κοιτάμε το pressure level (όχι το Power level).

Έχω ακούσει τις εξωτερικές μονάδες αυτών των mitsubishi και είναι πολύ καλά από άποψη θορύβου (έχω σηκώσει ένα video από 18άρι -)>

 

Για προέλευση δεν μπορώ να σου πω, ίσως σε κατευθύνει το κατάστημα που θα ψωνίσεις αν και προσωπικά δεν θα με ένοιαζε αφού υπάρχουν προδιαγραφές στα εργοστάσια. Επίσης έχουν αναφερθεί συμβάντα με πλαστικά αλλά και από την άλλη πρέπει κάποιος να δει τι έχει κάνει (πχ χρήση ακατάλληλων χημικών όπως έχουμε δείξει παλιά)

Το άλλο με τα δίκτυα εννοεί ότι αν μπει σε θέση παλιού κλιματιστικού τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει τις παλιές σωλήνες χωρίς να απαιτείται πλύση (νομίζω το κάνουν με χημικά για να φύγουν τα ίχνη του παλιού ψυκτέλαιου).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Asyg24klca.

Άριστη διατήρηση ζητούμενης εσωτερικής θερμοκρασίας (21C με 21ζήτηση), χωρίς follow me και λοιπά "κόλπα" image.png.e29d03e7e957702258ee6ce6f4119765.png:

 

Εξαιρετικό! Σε πόση απόσταση από τη μονάδα το θερμόμετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Εξαιρετικό! Σε πόση απόσταση από τη μονάδα το θερμόμετρο;

7μ περίπου και κάπου 1.2μ από το έδαφος.

edit @Giannis_Io τώρα που ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία,  κατέβηκε ενεργειακή στάθμη . Στις περίπου και 08:35 αρχικά και μετά στις 09:25. Και θα ρίξει και άλλο (όχι κάτω όμως από 200-210W που είναι και το ελάχιστο από όσο έχω δει. Αν χρειαστεί να κατέβει και άλλο, θα ξεκινήσει τα on-off):

image.png.34a87fcc79827804cbdfd790520fd8c8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

7μ περίπου και κάπου 1.2μ από το έδαφος.

Χαίρομαι που το διαβάζω!😁 Θα βάλω κι εγώ το asyg σύντομα και ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι αν η διασπορά του θερμού αέρα θα είναι μεγάλη ώστε να έχουμε την επιθυμητή θερμοκρασία στο σημείο που καθόμαστε και το οποίο απέχει περίπου 8 μετρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...