Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Χαίρομαι που το διαβάζω!😁 Θα βάλω κι εγώ το asyg σύντομα και ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι αν η διασπορά του θερμού αέρα θα είναι μεγάλη ώστε να έχουμε την επιθυμητή θερμοκρασία στο σημείο που καθόμαστε και το οποίο απέχει περίπου 8 μετρα. 

Το airflow δεν θα είναι ποτέ πρόβλημα για αυτό το μηχάνημα (για αυτό κάνει και θόρυβο):

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το airflow δεν θα είναι ποτέ πρόβλημα για αυτό το μηχάνημα (για αυτό κάνει και θόρυβο):

 

Ο θόρυβος είναι κάτι υποκειμενικό. Προσωπικά, διαβάζοντας στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος για 51db στο high, δεν μου φαίνονται πολλά. Για παράδειγμα 50db  είναι μετρημένη η πρώτη σκάλα στον απορροφητήρα μου και όταν πάω στα 2 μέτρα δεν την ακούω, δεν με ενοχλεί καθόλου. Και όταν είναι σε θέση να μου ζεστάνει απροβληματιστα τον χώρο δεν θεωρώ τον θόρυβο "πρόβλημα" .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 2:00 ΜΜ, liakjim είπε

Από πρακτικερ το πήρες; Το έριξες μόνος σου;

Και το LEROY-MERLIN,ψέκασα κι εγώ τις κυψέλες σε 2 μονάδες,θεωρώντας οτι τις απολυμαίνω...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και μια γνώμη για θέση τοποθέτησης. Λόγω δυσκολιών (τζάκι, κουτί ρολού πάνω από μπαλκονόπορτα) περιορίζονται οι πιθανές θέσεις εγκατάστασης.

Η θέση στη φωτογραφία, πόσο "αποδεκτή" είναι;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι για 12αρι .Στην τιμη που ψαχνω300€~ δεν ξερω αν εχει δοκιμαστει απο καποιον .Ειναι για υπνοδωματιο σε βορεια μερια με παράθυρα αλουμινίου.Δεν ξερω αν παιζει ρολο σε σχεση με ενα 9αρι πχ αν ο αέρας θα "στριβει" ας πουμε ποιο ευκολα στο 9αρι.Το θελω για θέρμανση κατα 90% επειδη το 24 δεν χτυπαει καθόλου στα δωματια λογω διαμορφωσης του σπιτιου ( το νοικιαζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωχ...😪

Μέχρι στιγμής δεν έχει ραγίσει τπτ🙂.Τέλος πάντων,κοίταξα για άλλη μια φορά τις οδηγίες  για να υπολογίσουμε πόσα btu χρειαζόμαστε και πελάγωσα.Εχω ενιαίο χώρο 49 τμ,όπου υπάρχει τζάκι,3μετρα μπαλκονόπορτα με ενεργειακά αλουμίνια,χωρίς μόνωση ,βορινό και εκτεθειμένο στα 4/5 της συνολικής επιφανειάς του(οροφοδιαμέρισμα)Κατασκευή του '79,κεντρικός τομέας Αθήνας.Θέλω το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR71VF  24000 BTU.Μου λένε είναι πολλά,αν παω στο  MSZ/MUZ-HJ60VA  22000 BTU?

Αλλά έχει R410A ψυκτικό.Αυτό έχει ημερομηνία λήξης το '25?τί γίνεται μετά αν χρειαστει συμπλήρωση?Τα φώτα σας please🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gina57 είπε

Μέχρι στιγμής δεν έχει ραγίσει τπτ🙂.Τέλος πάντων,κοίταξα για άλλη μια φορά τις οδηγίες  για να υπολογίσουμε πόσα btu χρειαζόμαστε και πελάγωσα.Εχω ενιαίο χώρο 49 τμ,όπου υπάρχει τζάκι,3μετρα μπαλκονόπορτα με ενεργειακά αλουμίνια,χωρίς μόνωση ,βορινό και εκτεθειμένο στα 4/5 της συνολικής επιφανειάς του(οροφοδιαμέρισμα)Κατασκευή του '79,κεντρικός τομέας Αθήνας.Θέλω το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR71VF  24000 BTU.Μου λένε είναι πολλά,αν παω στο  MSZ/MUZ-HJ60VA  22000 BTU?

Αλλά έχει R410A ψυκτικό.Αυτό έχει ημερομηνία λήξης το '25?τί γίνεται μετά αν χρειαστει συμπλήρωση?Τα φώτα σας please🤔

Είδα ότι διάβασες το sticky. Έχουμε ήδη πει πόσο διακινδυνευμένο είναι να ζητήσουμε συμβουλές από ένα φόρουμ. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ανάγκες θέλει. Έτσι όπως τα διαβάζω προσωπικά θεωρώ επιβεβλημένο το 24άρι. Μπορεί όμως να φτάνει και ένα 22άρι ή και 18άρι ή μπορεί και να μην αρκεί το 24άρι και να θέλει 27άρι. Μια ιδέα είναι (από τη στιγμή που είναι πολυκατοικία) να ρωτήσουμε τι έχουν οι άλλοι όροφοι (και πάλι με τη γνώση ότι και πάλι θα έχουν ψιλοδιαφορές βλ πυλωτή για τον 1ο ή και σκιά, ταράτσα για τον τελευταίο κτλ), αλλά και πάλι δίνει μια κατεύθυνση. Φυσικά το ιδανικό είναι να πάμε σε μηχανικό. 

Όσο για το HR71VF βγαίνει σε R32 https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html , όπως και το αντίστοιχο 22άρι https://www.skroutz.gr/s/28544197/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR60VF-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU.html

Έχεις συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο; Ίσως προκύψουν και άλλες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είμαι off topic και επίσης η ερώτηση χαζή. Σε περίπτωση που παρεμβαλω το tplink στην εξωτερική μονάδα όπως εσύ @liakjim σε πόση απόσταση από το ρούτερ μπορεί να πιάσει σημα το πριζακι ώστε να συνδεθεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Ίσως να είμαι off topic και επίσης η ερώτηση χαζή. Σε περίπτωση που παρεμβαλω το tplink στην εξωτερική μονάδα όπως εσύ @liakjim σε πόση απόσταση από το ρούτερ μπορεί να πιάσει σημα το πριζακι ώστε να συνδεθεί; 

Εξαρτάται τους τοίχους, εμπόδια, μοντέλο ρούτερ κτλ

Το δικό μου είναι κάπου 10μ μακριά έξω στο μπαλκόνι και πιάνει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πιάνει και σε σένα ή μπορεί και να πιάνει και καλύτερα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω το sendo eco 12αρι και ψάχνω πως μπορώ να το χειρίζομαι μέσω κινητού. Έχω ένα ir remote της blitzwolf αλλά δεν το αναγνωρίζει σαν μάρκα, είναι κάποια άλλη εταιρία συμβατή με τα sendo μήπως ή κάποια άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα..Στο συνεργείο εχω ένα χώρο και θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό.. Σκεφτόμουν για 9αρι ή 12αρι. Είναι μικρός χώρος, 3 μέτρα ύψος και 2.50*2.70  Τι προτείνετε για αυτόν τον χώρο και την μάρκα?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλημέρα..Στο συνεργείο εχω ένα χώρο και θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό.. Σκεφτόμουν για 9αρι ή 12αρι. Είναι μικρός χώρος, 3 μέτρα ύψος και 2.50*2.70  Τι προτείνετε για αυτόν τον χώρο και την μάρκα?

https://www.skroutz.gr/s/8842487/AUX-ASW-H09A4-FIR1DI-EU-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/19386003/TCL-TAC-09CHSD-XA61I-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html

Επεξ/σία από renaultclioV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα arielli κλιματιστικό εξαφανίστηκε ο ήλιος από το Mode του χειριστηρίου. Τα αλλάζω και βγάζει ανακύκλωση, κρύο, αφύγρανση και ανεμιστήρας. Ο ήλιος εξαφανίστηκε αλλά το κλιματιστικό βγάζει στην ανακύκλωση και 28 βαθμούς ζεστό αέρα. Τι να έγινε όμως; ξέρουμε κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...