Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχει και την εγκατάσταση μέσα στην τιμή όμως.

Τα sendo δεν τα ξέρουμε. Μάλλον φασον aux. Δεν έχουμε feedback.

Τα gree μια χαρά είναι, αλλά έχουμε ακούσει διάφορα για την αντιπροσωπεία.

Pitsos = φασον midea , μάλλον την πιο κάτω σειράς.

Άποψη μου ότι αν πετύχεις το Daikin, θα σε ανταμείψει με την οικονομία στη χρήση λόγω μεγάλου scop.

Ναι έχεις δίκιο για την εγκατάσταση, δεν το είχα δει στην αρχή.  

Θα προσπαθήσω να πάρω αυτό που πρότεινες. 

Θα πάω απο το κατάστημα αύριο να ρωτήσω επειδή λέει αδύνατη αποστολή και έχει μόνο παραλαβή απο το κατάστημα σε 3 πόλεις μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Απλα στους ορους λεει "Η υπηρεσία παρέχεται σε απόσταση έως 20 χιλιομέτρων από τα καταστήματα Πλαίσιο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Το είδα, απλά λέει τοποθέτηση μόνο σε απόσταση 20χιλ. απο το κατάστημα. Θα πάω μια βόλτα απο τον κωτσόβολο το απόγευμα και θα δω τι θα κάνω.. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο τι άλλη εναλλακτική λύση υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις ψωνίσει κλιματιστικό με δωρεάν εγκατάσταση και ο ψυκτικός σου δεν γουστάρει να φέρει αντλία κενού οπότε φτιάχνεις τη δική σου:

 

 

 

😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Έβαλαν καινούρια κλιματιστικά στον χώρο μας. Πρώτη φορά την βλέπω την μάρκα. Για να δούμε. https://tinyurl.com/Skyworth-2021

 

IMG_20211025_152916.jpg

Μου τα είχαν προτείνει. 9500 btu μου το έδιναν 350€. Λένε ότι είναι σκυλιά. Προσωπικά έδωσα 100€ παραπάνω και πήγα σε Carrier. το 18άρι το έδιναν περίπου 650€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Έβαλαν καινούρια κλιματιστικά στον χώρο μας. Πρώτη φορά την βλέπω την μάρκα. Για να δούμε. https://tinyurl.com/Skyworth-2021

 

IMG_20211025_152916.jpg

Κατανάλωση στα ουράνια; 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίαν συντόμως θα έχουμε σύγκριση απόδοσης/κατανάλωσης μεταξύ κινεζοφασόν οπως τα εχουμε βαφτίσει (Τογιοτόμι) με Toshiba. 18άρι vs 18άρι στον ίδιο χώρο.

Καθώς χρειαζόμασταν ενα 18άρι για άλλον χώρο, θα παίξω τράμπα και αποφάσισα για το Mirai plus αφενός γιατι είμαι ήδη ευχαριστημένος από το mirai plus 10ρακι στο ενα υπνοδωματιο και αφετερου γιατί με τις τιμές όπως έχουν διαμορφωθεί στην μετα κόβιντ εποχή την τιμή χώμα 644 ευρώ δεν μπορούσα να την προσπεράσω.

BTW παίζει και το FUJI ASYG24 στα 966 ευρω όποιος ενδιαφέρεται και οντως ειναι ριγμενη η τιμη και πιο οικονομικο απο σκρουτζ.

Από Κώτσο αυτά και για λιγη ωρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα, αποφάσισα μετά την καλοκαιρινή φούρια με τα κλιματιστικά να βάλω κι εγώ κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο μου.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :Μέχρι 550 (με εγκατάσταση)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο κατάστημα, θα το αγοράσει ο ψυκτικός μου.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή θέρμανση, περισσότερο ψύξη το καλοκαίρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Σε ένα μικρό ψηλοτάβανο υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Λουτράκι Κορινθίας, ήπιος χειμώνας, ζεστό καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα ήθελα μεγάλη εγγύση κι αν περιέχει και ιονιστή/wifi ακόμα καλύτερα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καμία μόνωση, ψηλοτάβανο, κουφώματα ξύλινα (ευελπιστώ να αλλαχτούν στο κοντινό μέλλον), περιοχή με αραιή δόμηση, ζεστό καλοκαίρι, ήπιος χειμώνας.

    Το 10. δεν μπορώ να το προσδιορίσω γιατί δεν γνωρίζω τα περί δόμησης του σπιτιού μιας και το έχουν φτιάξει οι γονείς (πρόκειται για σπίτι με κεραμοσκεπή που από εξοχικό, έχει γίνει η μόνιμη κατοικία μου). Ο ψυκτικός μου που συνεργαζόμαστε πάρα πολλά χρόνια άψογα, μού πρότεινε Toyotomi Kenzo 12άρι, το έχει και ο ίδιος και λέει ότι είναι σκυλί. Ψάχνοντας στο σκρουτζ, είδα καλές κριτικές σε Sendo cronus, Tesla. Θέλω να το βάλω άμεσα, οπότε θέλω λίγο βοήθεια.  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Σε γραφείο 10τμ θέλω κλιματιστικό με το ελάχιστο κόστος.

Είδα αυτό εδώ Nuvelle NPL 09INV Κλιματιστικό 9.000 BTU/h | Plaisio

 

και θέλω να ρωτήσω αν το έχει τιμήσει κάποιος άλλος φίλος εδώ μέσα ή υπάρχει κάτι σε αυτά τα χρήματα (269€).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

Πάντως η έλλειψη σε toshiba κλιματιστικα συνεχίζεται...εγω υποτίθεται ότι παραλαμβάνω το haori από 20/10...

 

Στον Κωτσόβολο εμφανίστηκαν Toshiba. Μάλιστα εχθές είχε το edge 18000 στα 927 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...