Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος γιατί είμαι από κινητό, πρόκειται όχι μόνο για inverter αλλά και για twin-rotary (daisekai) φάση

https://data2.manualslib.com/pdf4/88/8769/876839-toshiba/ras4m23save.pdf?4c071002572653f9ac2be33ba69fe7d8&take=binary

Αν ισχύει θα είναι έγκλημα να το αλλάξεις.

@filipN ένα βλέφαρο

Ε ως παλαιότερης τεχνολογιας δν θα είναι πιο ασύμφορο σε κατάναλωση κ δν είναι κ Α+++ που είναι το Daikin. Διαβάζω κ εγω πως εχει twin rotary system with DC inverter  ktl ktl. Πρέπει να βρω το βιβλιαράκι να το επαλήθευσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος γιατί είμαι από κινητό, πρόκειται όχι μόνο για inverter αλλά και για twin-rotary (daisekai) φάση

https://data2.manualslib.com/pdf4/88/8769/876839-toshiba/ras4m23save.pdf?4c071002572653f9ac2be33ba69fe7d8&take=binary

Αν ισχύει θα είναι έγκλημα να το αλλάξεις.

@filipN ένα βλέφαρο;

- Εάν δεν συνέβαιναν και τέτοια, δεν θα μπορούσα να αγοράσω ποτέ ως μεταχειρισμένο και σε τιμή καινούργιου Fluo το Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35 ZSX-S, Diamond series, που απέκτησα το καλοκαίρι…

https://prof.lv/faili/190388/srk35zsxs___src35zsxs.pdf

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΛΕΟΣ! 

Είχα βρει ένα TCL γύρω στα 230-250 και τώρα που είναι black friday πήγε στα 310Ε 

Μας τρολλάρουν?

Μάλλον φταίει το ότι περισσότεροι αγοράζουν τώρα οπότε ανεβάζουν τις τιμές τους αλλά ρε μλκες τότε η black friday είναι η χειρότερη ημέρα να αγοράσεις. Μάλλον κατεβάζουν τις τιμές από ακριβά προιόντα και τις ανεβάζουν στα πιο περιζήτητα και φθηνά. Τώρα πρέπει να περιμένω να ξαναπέσει η τιμή...αίσχος.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω σε καλές τιμές και κάποια toshiba Shorai, edge, Shorai-edge με 7 έτη εγγύησης, ολα αυτα συγκρίνονται με perfera? 

Μόλις τώρα, nikos1980 είπε

Βλέπω σε καλές τιμές και κάποια toshiba Shorai, edge, Shorai-edge με 7 έτη εγγύησης, ολα αυτα συγκρίνονται με perfera? 

Λογικά αυτες οι σειρές της Toshiba είναι κατώτερα από daisekai, που είναι κ το παλιο μου, άρα μάλλον η σειρά daisekai μπορεί να συγκριθεί με perfera και μονο

6 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Βλέπω σε καλές τιμές και κάποια toshiba Shorai, edge, Shorai-edge με 7 έτη εγγύησης, ολα αυτα συγκρίνονται με perfera? 

Λογικά αυτες οι σειρές της Toshiba είναι κατώτερα από daisekai, που είναι κ το παλιο μου, άρα μάλλον η σειρά daisekai μπορεί να συγκριθεί με perfera και μονο

Κατωτερες*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Βλέπω σε καλές τιμές και κάποια toshiba Shorai, edge, Shorai-edge με 7 έτη εγγύησης, ολα αυτα συγκρίνονται με perfera? 

Λογικά αυτες οι σειρές της Toshiba είναι κατώτερα από daisekai, που είναι κ το παλιο μου, άρα μάλλον η σειρά daisekai μπορεί να συγκριθεί με perfera και μονο

Από αυτά που έχουμε δει εδώ, το perfera παίζει τρελή μπαλιτσα σε θέμα οικονομίας με 60-70W σε ψύξη και θέρμανση. Στα χαρτιά το daisekai έχει υψηλότερους δείκτες ακόμα αλλά δεν θυμάμαι να έχουμε μετρήσεις εδώ στο φόρουμ. Εκτιμώ ότι θα είναι αρκετά κοντά. Κοντά πρέπει να είναι και τα edge τα οποία δεν έχουνε τα τόσο χαμηλά ελάχιστα watts αλλά λογικά θα ανακάμπτουν σε υψηλότερα φορτία.

Αν ψάξεις θα βρεις για Toshiba τα λεγόμενα engineering data books με πίνακες απόδοσης ανά φορτίο και ανα θερμοκρασία οπότε μπορείς μόνος σου να δεις πόση οικονομία θα σου έκανε ένα edge ή ένα σύγχρονο daisekai σε σχέση με το δικό σου και αν αξίζει η μετάβαση.

Για Daikin δεν έχουμε δυστυχώς πρόσβαση σε τέτοια στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, adok13 είπε

Νομίζω 27 ευρώ το μέτρο.

Εγώ το έφαγα το πακέτο. Εκεί που είχε αφήσει ο μηχανικός την πρίζα για το κλιματιστικό έχει μπετό και δεν μπορούσαν να τρυπισουν οπότε τους έδιωξα μέχρι να βρω ηλεκτρολόγο να μου πάει τη παροχή απέναντι.σκατα , τρέξιμο.

Ανέβασε φώτο να δούμε που πήγαν να τρυπήσουν.... Τον μηχανικό εμπιστεύεσαι ή τον ψυκτικό....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ανεβάσω φίλε μου , αλλά ο τοίχος είναι μπετό , μου έλεγε αλήθεια ο ψυκτικός γιατί σήμερα συμπτωματικά ήρθε ένας μάστορας στο γείτονα για να του φτιάξει κάτι και τον φωναξα να μου πει τη γνώμη του ,  και μου το επιβεβαίωσε και αυτός.επειδη ούτε εγώ τους έχω εμπιστοσύνη γι'αυτό  έδιωξα το ψυκτικο για να πάρω το χρόνο μου να ρωτήσω και να δω αν ισχύουν αυτά που μου λέει . Θα ανέβασω και φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχουμε δει εδώ, το perfera παίζει τρελή μπαλιτσα σε θέμα οικονομίας με 60-70W σε ψύξη και θέρμανση. Στα χαρτιά το daisekai έχει υψηλότερους δείκτες ακόμα αλλά δεν θυμάμαι να έχουμε μετρήσεις εδώ στο φόρουμ. Εκτιμώ ότι θα είναι αρκετά κοντά. Κοντά πρέπει να είναι και τα edge τα οποία δεν έχουνε τα τόσο χαμηλά ελάχιστα watts αλλά λογικά θα ανακάμπτουν σε υψηλότερα φορτία.

Αν ψάξεις θα βρεις για Toshiba τα λεγόμενα engineering data books με πίνακες απόδοσης ανά φορτίο και ανα θερμοκρασία οπότε μπορείς μόνος σου να δεις πόση οικονομία θα σου έκανε ένα edge ή ένα σύγχρονο daisekai σε σχέση με το δικό σου και αν αξίζει η μετάβαση.

Για Daikin δεν έχουμε δυστυχώς πρόσβαση σε τέτοια στοιχεία.

Ευχαριστώ, στο μπάτζετ αυτό πιστεύεις τα περφερα είναι η καλύτερη επιλογή? Υπάρχουν άτομα εδώ που το χουν δουλέψει το περφερα, ικανοποιημένοι από απόδοση κ γενικότερα απροβληματιστα? Λίγο στο σχεδιασμό στα κοψίματα  design δν μπορω να τα  συμπαθήσω, π, Χ fujitsu πιο κομψά μου φαινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Ευχαριστώ, στο μπάτζετ αυτό πιστεύεις τα περφερα είναι η καλύτερη επιλογή? Υπάρχουν άτομα εδώ που το χουν δουλέψει το περφερα, ικανοποιημένοι από απόδοση κ γενικότερα απροβληματιστα? Λίγο στο σχεδιασμό στα κοψίματα  design δν μπορω να τα  συμπαθήσω, π, Χ fujitsu πιο κομψά μου φαινονται

Δοκίμασε να κάνεις ένα search. Θυμάμαι ότι είναι ευχαριστημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προδιαγραφές είναι ίδιες είτε made in japan είτε made in Czech όπως λέγεται . Ναι, αλλά το ιαπωνεζικο 2,5 και 3 φορές επάνω σε τιμη, οκ έξτρα λειτουργιες - δυνατότητες και καλύτερη απόδοση αλλά η διαφορά είναι μεγάλη για προϊόντα ιδίων προδιαγραφων και ιδιων υλικών κ ποιοτητα κατασκευής.Μήπως τελικά και η κατάσκευη ποιότητα στιβαροτητα δν είναι ιδια

2 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Ευχαριστώ, στο μπάτζετ αυτό πιστεύεις τα περφερα είναι η καλύτερη επιλογή? Υπάρχουν άτομα εδώ που το χουν δουλέψει το περφερα, ικανοποιημένοι από απόδοση κ γενικότερα απροβληματιστα? Λίγο στο σχεδιασμό στα κοψίματα  design δν μπορω να τα  συμπαθήσω, π, Χ fujitsu πιο κομψά μου φαινονται

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δοκίμασε να κάνεις ένα search. Θυμάμαι ότι είναι ευχαριστημένοι.

Ευχαριστώ man, κατι για καμένες πλακέτες διάβασα κ αγχώθηκα, όχι εδώ μέσα, αλλού.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να διευκρινησω λιγακι το θεμα της χαλκοσωληνας που λετε περιπου 3μ.

εμενα τα AC ειναι κρεμαστα και το μηκος της σωληνας, ειναι δεν ειναι 60 ποντοι.

Επειδη το 1 πεθανε (mitsubishi απο τα πρωτα inventer του 2008 εκαψε πλακετα εξωτερικης μοναδας στη ~12ετια) 

παρηγγειλα το daikin του practicer που λεει προτεινομενο 3μ.

δεν το εχω παραλαβει ακομα και γιαυτο ρωταω ενοψει της δωρεαν εγκαταστασης.

-------------

 

ΟΚ εστω οτι δεν τηρειται αυτο, τι προβλημα δημιουργειται?

ειναι χοντρο προβλημα, ή απλα δεν θα ειναι optimal, και στην ουσια ειναι μικροπροβλημα?
(πχ αν ειναι να χανει ενα 5% σε αποδοση και καταναλωση εξαιτιας αυτου, το θεωρώ μικροπροβλημα, και πιθανον να το προτιμω απ το να εχω 3μ ρολιασμενη σωληνα)

να σημειωσω οτι χρησιμοποιουνται αποκλειστικα για ψυξη

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rofl είπε

θελω να διευκρινησω λιγακι το θεμα της χαλκοσωληνας που λετε περιπου 3μ.

εμενα τα AC ειναι κρεμαστα και το μηκος της σωληνας, ειναι δεν ειναι 60 ποντοι.

Επειδη το 1 πεθανε (mitsubishi απο τα πρωτα inventer του 2008 εκαψε πλακετα εξωτερικης μοναδας στη ~12ετια) 

παρηγγειλα το daikin του practicer που λεει προτεινομενο 3μ.

δεν το εχω παραλαβει ακομα και γιαυτο ρωταω ενοψει της δωρεαν εγκαταστασης.

-------------

 

ΟΚ εστω οτι δεν τηρειται αυτο, τι προβλημα δημιουργειται?

ειναι χοντρο προβλημα, ή απλα δεν θα ειναι optimal, και στην ουσια ειναι μικροπροβλημα?
(πχ αν ειναι να χανει ενα 5% σε αποδοση και καταναλωση εξαιτιας αυτου, το θεωρώ μικροπροβλημα, και πιθανον να το προτιμω απ το να εχω 3μ ρολιασμενη σωληνα)

να σημειωσω οτι χρησιμοποιουνται αποκλειστικα για ψυξη

Kai εγώ τελικά απ το πρακτικέρ το εκανα παραγγελια λίγο νωριτερα το perfera. Στην δωρεάν εγκατάσταση είναι και το ξυλωμα του παλαιού λογικά, ένα δεκαευρακι για να το ανεβάσουν οροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rofl είπε

θελω να διευκρινησω λιγακι το θεμα της χαλκοσωληνας που λετε περιπου 3μ.

εμενα τα AC ειναι κρεμαστα και το μηκος της σωληνας, ειναι δεν ειναι 60 ποντοι.

Επειδη το 1 πεθανε (mitsubishi απο τα πρωτα inventer του 2008 εκαψε πλακετα εξωτερικης μοναδας στη ~12ετια) 

παρηγγειλα το daikin του practicer που λεει προτεινομενο 3μ.

δεν το εχω παραλαβει ακομα και γιαυτο ρωταω ενοψει της δωρεαν εγκαταστασης.

-------------

 

ΟΚ εστω οτι δεν τηρειται αυτο, τι προβλημα δημιουργειται?

ειναι χοντρο προβλημα, ή απλα δεν θα ειναι optimal, και στην ουσια ειναι μικροπροβλημα?
(πχ αν ειναι να χανει ενα 5% σε αποδοση και καταναλωση εξαιτιας αυτου, το θεωρώ μικροπροβλημα, και πιθανον να το προτιμω απ το να εχω 3μ ρολιασμενη σωληνα)

να σημειωσω οτι χρησιμοποιουνται αποκλειστικα για ψυξη

 Ρίξε μια ματιά στο sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα επιτέλους προχθές να συνδέσω το haori με την εφαρμογή της toshiba και πλέον μπορώ να σας δώσω στοιχεία κατανάλωσης. Επειδή το δούλεψα ελάχιστα έκτοτε και κυρίως πειραματίστηκα με μικρές αυξομειώσεις για να μάθω την εφαρμογή, δεν σας ανεβάζω τα στοιχεία  διότι δεν θα έχουν σημασία στην πράξη. Μόλις το δουλέψω όμως, θα επανέλθω με στοιχεία, τόσο για να βοηθήσω δυνητικούς αγοραστές, όσο και για να μπορέσετε να βγάλετε συμπεράσματα οι γνώστες όπως ο liakjim.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...