Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, spyros.s είπε

γνώστες όπως ο liakjim.

Μακάρι να ήμουν.

Πώς είναι η εφαρμογή της Toshiba; Σου δίνει live στοιχεία κατανάλωσης ή σου κάνει σούμα και σου βγάζει μέσο όρο πχ ανά ώρα; Μπορείς να ανεβάσεις screenshot από το όποιο διάγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μακάρι να ήμουν.

Πώς είναι η εφαρμογή της Toshiba; Σου δίνει live στοιχεία κατανάλωσης ή σου κάνει σούμα και σου βγάζει μέσο όρο πχ ανά ώρα; Μπορείς να ανεβάσεις screenshot από το όποιο διάγραμμα;

Έχεις βοηθήσει πολύ κόσμο φίλε μου στην επιλογή τους.  Σίγουρα λοιπόν ξέρεις παραπάνω από τον μέσο όρο και σε ευχαριστούμε για αυτό.  Η εφαρμογή της toshiba είναι η Toshiba Home AC Control. Ουσιαστικά έχει μια γραφική παράσταση σε άξονα όπου στο χ είναι οι ώρες της ημέρας και στο y η κατανάλωση σε κιλοβατώρες. Κάτω σου δίνει την κατανάλωση που έχεις μεχρι τότε ανά μέρα ενώ έχει την δυνατότητα να σου την κοστολογήσει αν βάλεις τιμή κιλοβατώρας!!! Τα στοιχεία τα αρχειοθετεί σε βάθος ημέρας, εβδομάδας, μήνα, έτους. Δεν έχω καταγράψει κάθε πότε ενημερώνει την κατανάλωση αλλά νομίζω ότι το κάνει σε πραγματικό χρόνο διότι καταγράφει κατανάλωση με την μορφή   χ,χχ όπου χ η μία κιλοβατώρα!

Θα σας ανεβάσω το διάγραμμα  του περασμένου Σαββάτου όπου έκανα πειράματα απλά για να πάρετε μια ιδέ

 

 

Haori 27-11-2021.jpg

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Έχεις βοηθήσει πολύ κόσμο φίλε μου στην επιλογή τους.  Σίγουρα λοιπόν ξέρεις παραπάνω από τον μέσο όρο και σε ευχαριστούμε για αυτό.  Η εφαρμογή της toshiba είναι η Toshiba Home AC Control. Ουσιαστικά έχει μια γραφική παράσταση σε άξονα όπου στο χ είναι οι ώρες της ημέρας και στο y η κατανάλωση σε κιλοβατώρες. Κάτω σου δίνει την κατανάλωση που έχεις μεχρι τότε ανά μέρα ενώ έχει την δυνατότητα να σου την κοστολογήσει αν βάλεις τιμή κιλοβατώρας!!! Τα στοιχεία τα αρχειοθετεί σε βάθος ημέρας, εβδομάδας, μήνα, έτους. Δεν έχω καταγράψει κάθε πότε ενημερώνει την κατανάλωση αλλά νομίζω ότι το κάνει σε πραγματικό χρόνο διότι καταγράφει κατανάλωση με την μορφή   χ,χχ όπου χ η μία κιλοβατώρα!

Θα σας ανεβάσω το διάγραμμα  του περασμένου Σαββάτου όπου έκανα πειράματα απλά για να πάρετε μια ιδέα. 

 

 

Haori 27-11-2021.jpg

Άρα φτιάχνει μπάρες με μέσο όρο ώρας.

Δεν είναι επιπέδου tplink ή homeassistant που βλέπουμε σχεδόν ανά δευτερόλεπτο αλλά από το τίποτα καλό είναι και αυτό. Απλά είτε είναι 500-0-500-0 κοκ ή σταθερά 250, η μπάρα θα είναι ίδια στα 0,25kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης σου δίνει την δυνατότητα να ελέγξεις μέσω wifi τα κλιματιστικά της toshiba που είναι συμβατά, σε κάθε λειτουργία τους σαν να έχεις το τηλεχειριστήριο της συσκευής στο κινητό σου.  Μου αρέσει επίσης ότι σου δίνει ανά πάσα στιγμή ένδειξη εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας ανεξαρτήτως αν το κλιματιστικό λειτουργεί ή όχι. Δεν ξέρω αν το κάνει από αισθητήρες μέσα στην εσωτερική και  στην εξωτερική μονάδα απλά η ένδειξη είναι ακριβής!!! 

Σας ανεβάζω και ένα screenshot από το μενου χειρισμού.

 

haori remote control via wifi.jpg

Δεν ξέρω αν σε μελλοντικό update θα σου επιτρέπει να δεις τετοιες πληροφορίες που αναφερεις!

Σου επιτρέπει παντως να ζουμάρεις μεσα στον πινακα που ανεβασα σε πραγματικό χρόνο άρα θεωρητικά θα μπορείς να έχεις ακριβέστερη απεικόνιση... αν το καταλαβα καλα τοτε θα εχω στοιχεια ανα λεπτο! Θα το δω και θα επανέλθω!!!! Επίσης σου δινει την δυνατότητα να πάρεις τα αποτελεσματα σε excel στο email σου όπως μόλις είδα!

 

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

18 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Kai εγώ τελικά απ το πρακτικέρ το εκανα παραγγελια λίγο νωριτερα το perfera. Στην δωρεάν εγκατάσταση είναι και το ξυλωμα του παλαιού λογικά, ένα δεκαευρακι για να το ανεβάσουν οροφο

 

ναι το ξηλωμα παλιου απ τα practiker 20 eur. ειναι περασμενο και στην αποδειξη. και αλλα 10 παραδοση στον οροφο

 

https://www.praktiker.gr/Services-Support

 

15 ώρες πριν, liakjim είπε

 Ρίξε μια ματιά στο sticky.

το διαβασα και ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες και τον κοπο σου, παντως αυτο που κραταω απο το 1o post σου ακριβως κατω απο το sticky ειναι πως δεν γνωρίζεις ακριβως εαν επηρεαζει την καλη λειτουργια σημαντικα η οχι. μπορει η διαφορα τελικα να ειναι μικρη σωστα? 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, rofl είπε

  

 

ναι το ξηλωμα παλιου απ τα practiker 20 eur. ειναι περασμενο και στην αποδειξη. και αλλα 10 παραδοση στον οροφο

 

https://www.praktiker.gr/Services-Support

 

το διαβασα και ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες και τον κοπο σου, παντως αυτο που κραταω απο το 1o post σου ακριβως κατω απο το sticky ειναι πως δεν γνωρίζεις ακριβως εαν επηρεαζει την καλη λειτουργια σημαντικα η οχι. μπορει η διαφορα τελικα να ειναι μικρη σωστα? 

 

Όλες μα όλες οι εταιρείες έχουν ελάχιστο μήκος στις οδηγίες όχι για λόγους απόδοσης αλλά μακροζωίας και σωστής λειτουργίας του συμπιεστή ( χωρίς κραδασμούς και θόρυβο). Πιθανώς εγείρονται και θέματα εγγύησης. Δεν ξέρω να σου πω αν το εκάστοτε μοντέλο θα έχει πτώση στην απόδοση και πόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όλες μα όλες οι εταιρείες έχουν ελάχιστο μήκος στις οδηγίες όχι για λόγους απόδοσης αλλά μακροζωίας και σωστής λειτουργίας του συμπιεστή ( χωρίς κραδασμούς και θόρυβο). Πιθανώς εγείρονται και θέματα εγγύησης. Δεν ξέρω να σου πω αν το εκάστοτε μοντέλο θα έχει πτώση στην απόδοση και πόσο.

ναι καταλαβα οτι βασικο θεμα ειναι κραδασμοι και θορυβος. το θεμα ειναι οτι σε 3 mitsu που εχουν περασει απ τα χερια μου με μικρη σωληνωση δεν ειχα προβλημα.

3 μ σωληνα να τα ρολιασεις πισω απ την εξωτερικη δεν ειναι κι οτι πιο ευκολο ή καλαισθητο για αυτο ρωτησα, κυριως μηπως ειναι κατι που ξεκινησε  να ισχυει με τις πιο προσφατες συσκευες, γιατι οτι AC εχουμε ειναι 10ετιας+ :)

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rofl είπε

ναι καταλαβα οτι βασικο θεμα ειναι κραδασμοι και θορυβος. το θεμα ειναι οτι σε 3 mitsu που εχουν περασει απ τα χερια μου με μικρη σωληνωση δεν ειχα προβλημα.

3 μ σωληνα να τα ρολιασεις πισω απ την εξωτερικη δεν ειναι κι οτι πιο ευκολο ή καλαισθητο για αυτο ρωτησα, κυριως μηπως ειναι κατι που ξεκινησε  να ισχυει με τις πιο προσφατες συσκευες, γιατι οτι AC εχουμε ειναι 10ετιας+ :)

Το μόνο που ξέρουμε είναι τι λένε οι ίδιες οι εταιρείες.

πχ https://www.fujitsu-general.com/uk/support/faq/split/0220.html

και https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

Φαντάζομαι ότι δεν είναι όλα τα κλιματιστικά το ίδιο ανεκτικά στη συγκεκριμένη παράμετρο. Έτσι και αλλιώς έχουμε δει κλιματιστικά της ίδιας εταιρείας με άλλες απαιτήσεις πχ 3μ το daikin siesta sensira και 1.5μ το daikin perfera.

Το πιο ασφαλές είναι να ρωτήσεις τον αντιπρόσωπο τι ισχύει για το μοντέλο που ενδιαφέρεσαι και μετά αποφασίζεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim καποια στιγμη εγραψες για το συμπερασμα που βγαινει οταν στα ταμπελακια του COP εχουμε μικροτερη (η μεγαλυτερη?) capacity μεταξυ Μεσαιας και Ψυχρης Ζωνης. Δεν το βρισκω τωρα που κοιταξα και το ειχα δει απο κινητο.Μηπως θυμασαι ποτε περιπου ηταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spyros.s είπε

Κατάφερα επιτέλους προχθές να συνδέσω το haori με την εφαρμογή της toshiba και πλέον μπορώ να σας δώσω στοιχεία κατανάλωσης. Επειδή το δούλεψα ελάχιστα έκτοτε και κυρίως πειραματίστηκα με μικρές αυξομειώσεις για να μάθω την εφαρμογή, δεν σας ανεβάζω τα στοιχεία  διότι δεν θα έχουν σημασία στην πράξη. Μόλις το δουλέψω όμως, θα επανέλθω με στοιχεία, τόσο για να βοηθήσω δυνητικούς αγοραστές, όσο και για να μπορέσετε να βγάλετε συμπεράσματα οι γνώστες όπως ο liakjim.

Σκέφτομαι να πάρω το module για να το συνδέσω σε ένα Toshiba edge . Και το ψιλοφοβομουνα γιατί είχα διαβάσει για προβλήματα σύνδεσης και αλλού. Τελικά εσένα τι πρόβλημα υπήρχε και δεν μπορούσες να το συνδέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2021 στις 11:11 ΠΜ, nikos1980 είπε

 

 

Στις 28/11/2021 στις 11:11 ΠΜ, liakjim είπε

Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος γιατί είμαι από κινητό, πρόκειται όχι μόνο για inverter αλλά και για twin-rotary (daisekai) φάση

https://data2.manualslib.com/pdf4/88/8769/876839-toshiba/ras4m23save.pdf?4c071002572653f9ac2be33ba69fe7d8&take=binary

Αν ισχύει θα είναι έγκλημα να το αλλάξεις.

@filipN ένα βλέφαρο;

https://toshiba-confort.fr/wp-content/uploads/documentation-locale/Daiseikai3PartLoadData[1].pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σκέφτομαι να πάρω το module για να το συνδέσω σε ένα Toshiba edge . Και το ψιλοφοβομουνα γιατί είχα διαβάσει για προβλήματα σύνδεσης και αλλού. Τελικά εσένα τι πρόβλημα υπήρχε και δεν μπορούσες να το συνδέσεις;

Το πρόβλημα που είχα ήταν ότι μπορούσα να το συνδέσω με 2 τρόπους σύμφωνα με το manual:  είτε μέσω WPS είτε μέσω ssid και password. 

Το access point της grandstream που έχω δεν έχει wps (ή δεν ξερω να το βρω) άρα αναγκαστικά έπρεπε να επιλέξω την λύση με το ssid και τον κωδικό. Όταν όμως έβαζα αυτά  απλά δεν συνδεόταν. Η λύση ήταν απλούστερη και την βρήκα στο διαδίκτυο...απλά έγραψα το όνομα που έχει το accesspoint στην αναζητηση wifi και όχι το ssid κάτω από την συσκευή.

Αν βάλεις το module γίνεται με τον ίδιο τρόπο απλά θα πρεπει να κανεις ενα ψιλορεσετ πριν κανεις την συνδεση. Τουλάχιστον αυτό διαβασα!

 

@liakjim: Τελικά μπορώ να έχω μετρήσεις σε πραγματικό χρόνο αρκεί να ζουμάρω στον πίνακα της εφαρμογής που σας έδειξα. Δεν είναι πολύ πρακτικό και ευανάγνωστο αλλά μπορεί να γίνει!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adok13 είπε

Σκέφτομαι να πάρω το module για να το συνδέσω σε ένα Toshiba edge . Και το ψιλοφοβομουνα γιατί είχα διαβάσει για προβλήματα σύνδεσης και αλλού. Τελικά εσένα τι πρόβλημα υπήρχε και δεν μπορούσες να το συνδέσεις;

Το Edge δεν υποστηρίζει μετρηση κατανάλωσης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...