Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει η εξωτερική πλακέτα από το shorai ras13 μου. 

1 μήνα αναμονή για ανταλλακτικό.

Έγινε κατά την λειτουργία με επιτηρητή τάσης στον πίνακα και τα μικρά σκατουλακια της apc που και καλά κάνουν κάτι στην πρίζα.

Σούπερ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, thn είπε

Πάει η εξωτερική πλακέτα από το shorai ras13 μου. 

1 μήνα αναμονή για ανταλλακτικό.

Έγινε κατά την λειτουργία με επιτηρητή τάσης στον πίνακα και τα μικρά σκατουλακια της apc που και καλά κάνουν κάτι στην πρίζα.

Σούπερ

ένα μήνα? Μέσα στο καταχείμωνο? Πίεσέ τους να σου φέρουν εξωτερική μονάδα για προσωρινή αντικατάσταση. ή τελοσπάντων να σου βρούνε κάποια άλλη λύση. (εκτός και αν έχεις εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, thn είπε

Πάει η εξωτερική πλακέτα από το shorai ras13 μου. 

1 μήνα αναμονή για ανταλλακτικό.

Έγινε κατά την λειτουργία με επιτηρητή τάσης στον πίνακα και τα μικρά σκατουλακια της apc που και καλά κάνουν κάτι στην πρίζα.

Σούπερ

Στο αναγνωρίζουν στην εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thn είπε

Πάει η εξωτερική πλακέτα από το shorai ras13 μου. 

1 μήνα αναμονή για ανταλλακτικό.

Έγινε κατά την λειτουργία με επιτηρητή τάσης στον πίνακα και τα μικρά σκατουλακια της apc που και καλά κάνουν κάτι στην πρίζα.

Σούπερ

Πως προέκυψε; Ξαφνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που έκραζα την Toyo για το λάθος που είχαν στην κατανάλωση αναμονής...! Αδικαιολόγητο απο την Toshiba, αλλα κυρίως αδικαιολόγητο απο την μεριά του ανεξάρτητου φορέα EUROVENT που θεωρητικά ελέγχει αυτα τα νούμερα, τα νούμερα του κατασκευαστή... Ενα μοντέλο που έχει κυκλοφορεί τόσο καιρο στην αγορά..  Κρίμα για εμας του καταναλωτές, που απο οτι φαίνεται ζάρια παίζουμε στην αγορα κλιματιστικών ειτε με eurovent είτε χωρίς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Του shorai είναι οι τιμές που έβαλες ως διόρθωση;

Πάντως θυμάσαι που αναρωτιόμασταν πως μπορούσε να βγάλει περισσότερο seer όταν οι τιμές που έδινε στα πινακακια της ήταν ίδιες ή και λίγο χειρότερες από το shorai;

Όντως

https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/9795916

Περίεργο. Έχει μήπως πολύ υγρασία; Αλλά και πάλι.

Μήπως να φωναζες κάποιον τεχνικό;

Καλημέρα το σκέφτηκα αλλά δυστυχώς δεν έρχεται κανένας στην περιοχή μου βρίσκομαι σε ένα χωρίο τής Λάρισα κοντά στα 50 χιλιόμετρα από την Πόλη....  

2 ώρες πριν, m4rk0s είπε

Παίζει να οφείλεται στη θεση του κλιματιστικου? πχ αυτες τις μερες ειχαμε νοτιάδες/δυτικους και οχι βοριαδες/ανατολικους οπως συνηθως...Που κοιταει η εξωτερικη μοναδα, τι εχει απο πισω, παιζει ο αερας να φερνει υγρασια απο θαλασσα?

Καλημέρα είναι πακτωμένο στον τοίχο...κοιτάει στην ανατολή….Τώρα έχει ήλιο κοντά στους 11 και Κάνει πάλι defrost ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα το σκέφτηκα αλλά δυστυχώς δεν έρχεται κανένας στην περιοχή μου βρίσκομαι σε ένα χωρίο τής Λάρισα κοντά στα 50 χιλιόμετρα από την Πόλη....  

Καλημέρα είναι πακτωμένο στον τοίχο...κοιτάει στην ανατολή….Τώρα έχει ήλιο κοντά στους 11 και Κάνει πάλι defrost ....

Να σου πω. Όταν λες ότι κάνει defrost , πως το ξέρεις; Έχει πιάσει πάγο; Σταματάει για 10' ; Ή απλά σου βγάζει στιγμιαία df στο καντράν; Όταν λέω στιγμιαία εννοώ για 1-2'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να σου πω. Όταν λες ότι κάνει defrost , πως το ξέρεις; Έχει πιάσει πάγο; Σταματάει για 10' ; Ή απλά σου βγάζει στιγμιαία df στο καντράν; Όταν λέω στιγμιαία εννοώ για 1-2'

Πήγα έξω στη μονάδα και έχει πάγο και κάθε 20-30 λεπτά κάνει defrost γύρω στο λεπτο...δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αλλά είναι στου 26 βαθμούς ρυθμισμένο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Πήγα έξω στη μονάδα και έχει πάγο και κάθε 20-30 λεπτά κάνει defrost γύρω στο λεπτο...δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αλλά είναι στου 26 βαθμούς ρυθμισμένο ...

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι έχει χάσει φρεον. Θέλει τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Πήγα έξω στη μονάδα και έχει πάγο και κάθε 20-30 λεπτά κάνει defrost γύρω στο λεπτο...δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αλλά είναι στου 26 βαθμούς ρυθμισμένο ...

Στους 21 δοκίμασες? Για αυτή τη ζήτηση είναι τα περισσότερα σχεδιασμένα...Παίζει να στείλεις φώτο από την πίσω ψυχτρα της μονάδας, όταν κάνει defrost? Παίζει να την blockαρει τπτ? Η ψυχτρα ειναι καθαρη?  Ο εξω ανεμιστήρας μπροστά φυσάει ελεύθερα για 1-2 μέτρα, παίζει κάτι να κόβει το airflow? Όλα αυτά παίζουν λίγο, αλλά φυσικά φρέον check εννοείται...

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα το σκέφτηκα αλλά δυστυχώς δεν έρχεται κανένας στην περιοχή μου βρίσκομαι σε ένα χωρίο τής Λάρισα κοντά στα 50 χιλιόμετρα από την Πόλη....  

Καλημέρα είναι πακτωμένο στον τοίχο...κοιτάει στην ανατολή….Τώρα έχει ήλιο κοντά στους 11 και Κάνει πάλι defrost ....

Είσαι προς Φάρσαλα ή προς Ελασσόνα? Ρωτάω γιατί προς Ελασσόνα μπορώ να σου δώσω τηλέφωνο από συνεργείο που έβαλαν το δικό μου το TOYOTOMI βέβαια αλλά ίσως μπορούν να δούνε το δικό σου αφού οι μηχανισμοί των κλιμαστικών είναι φασόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που το "λάθος" είναι στο seer και όχι στο scop(χωρίς να είμαστε σίγουροι και με αυτό πλέον με αυτά που ακούμε).Το χειρότερο είναι ότι το "λάθος" το επιβεβαίωσε και η eurovent που δήθεν είναι ανεξάρτητος φορέας...Βάζουν ότι τους λένε οι εταιρείες φαίνεται...Είναι απαράδεκτο από την toshiba και κανείς δεν το περίμενε.Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η κατανάλωση στην ζέστη για αυτό και το πήρα.Θα δούμε τι θα κάνει(δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα)

Πάντος και στο δικό μου edge 7.3 λέει στο ταμπελάκι...

Επεξ/σία από phadomas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπιστοσύνη σε καμμιά eurovent και πολύ περισσότερο σε καμμιά εταιρεία.

Μπορεί όμως να μην φταίει η eurovent. Μπορει αυτό που τέσταρε τότε να είχε αυτές τις μετρήσεις. Υποθέτω οτιδήποτε (πχ προγραμματισμός) να αλλάξει στην πορεία, επηρεάζει. Εμένα πιο πολύ εντύπωση μου κάνει που άλλαξαν το ταμπελάκι σε χειρότερο. Θα περίμενα από οποιαδήποτε εταιρεία να μην το αλλάξουν και να αφήσουν το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Είσαι προς Φάρσαλα ή προς Ελασσόνα? Ρωτάω γιατί προς Ελασσόνα μπορώ να σου δώσω τηλέφωνο από συνεργείο που έβαλαν το δικό μου το TOYOTOMI βέβαια αλλά ίσως μπορούν να δούνε το δικό σου αφού οι μηχανισμοί των κλιμαστικών είναι φασόν.

Καλησπέρα …παράλια Δήμου Αγιάς

1 ώρα πριν, m4rk0s είπε

Στους 21 δοκίμασες? Για αυτή τη ζήτηση είναι τα περισσότερα σχεδιασμένα...Παίζει να στείλεις φώτο από την πίσω ψυχτρα της μονάδας, όταν κάνει defrost? Παίζει να την blockαρει τπτ? Η ψυχτρα ειναι καθαρη?  Ο εξω ανεμιστήρας μπροστά φυσάει ελεύθερα για 1-2 μέτρα, παίζει κάτι να κόβει το airflow? Όλα αυτά παίζουν λίγο, αλλά φυσικά φρέον check εννοείται...

Όχι, σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία δεν το έχω δοκιμάσει …τώρα που έχει δεκαπέντε βαθμούς έξω δουλεύει ασταμάτητα …μόλις πέσει η θερμοκρασία θα ανεβάσω και αρχίσει πάλι τα df…ο έξω ανεμιστήρας φυσάει αρκετά μακριά τώρα η ψήκτρα σαν να έχει λίγες σκόνες βλέπω …

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα 

Έχω το συγκεκριμένο κλιματιστικό (Midea Prime MA2-12NXD0) κοντά στον ενάμιση χρόνο αγοράστηκε πέρυσι το καλοκαίρι  άλλα σήμερα παρατήρησα ότι με εξωτερική θερμοκρασία έξω 5 βαθμών άρχισε και κάνει defrost κάθε μισή ώρα …Το έχω ξανά δει και πέρυσι αλλά ήταν χιονιάς με -10 έξω …Στο manual γράφει ότι δουλεύει μέχρι τούς -15

 

2 ώρες πριν, corsair04 είπε

Πήγα έξω στη μονάδα και έχει πάγο και κάθε 20-30 λεπτά κάνει defrost γύρω στο λεπτο...δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αλλά είναι στου 26 βαθμούς ρυθμισμένο ...

Έχεις καθαρίσει τα εσωτερικά φίλτρα; Από απόδοση πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...