Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή τώρα θα πρέπει να αναμένουμε για διορθωμένες τιμές στην  ιστοσελίδα της toshiba; Θέλω να ποσοτικοποιήσω τις όποιες διαφορές στις νεες μετρήσεις και να δω αν αφορούν το σύνολο των κλιματιστικών της εταιρείας ή μόνο το edge. Προσωπικα πιστευω ότι θα έχουν κάνει λαμογιά στο σύνολο των κλιματιστικών αλλά λέμε τώρα....

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Δηλαδή τώρα θα πρέπει να αναμένουμε για διορθωμένες τιμές στην  ιστοσελίδα της toshiba; Θέλω να ποσοτικοποιήσω τις όποιες διαφορές στις νεες μετρήσεις και να δω αν αφορούν το σύνολο των κλιματιστικών της εταιρείας ή μόνο το edge. Προσωπικα πιστευω ότι θα έχουν κάνει λαμογιά στο σύνολο των κλιματιστικών αλλά λέμε τώρα....

Εχει αλλάξει η τιμή seer στον πίνακα με τις τεχνικές πληροφορίες εδώ

https://toshiba-aircon.gr/product/edge/

Δεν έχουν αλλάξει ακόμα τα αντίστοιχα έγγραφα του 18.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Δηλαδή τώρα θα πρέπει να αναμένουμε για διορθωμένες τιμές στην  ιστοσελίδα της toshiba; Θέλω να ποσοτικοποιήσω τις όποιες διαφορές στις νεες μετρήσεις και να δω αν αφορούν το σύνολο των κλιματιστικών της εταιρείας ή μόνο το edge. Προσωπικα πιστευω ότι θα έχουν κάνει λαμογιά στο σύνολο των κλιματιστικών αλλά λέμε τώρα....

Αν οι πληροφορίες από τα αποτελέσματα και των δύο μετρήσεων εκφράζονται με αριθμούς-και έτσι είναι-τι ακριβώς θα «ποσοτικοποιήσεις» εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω προσωπικά κρατάω μια "πισινή" μήπως και  κάπου μπερδεύτηκε η ελληνική αντιπροσωπεία.. μπερδεψε το 18 με το 22 η κατι τετοιο.. Θεωρώ απίστευτο το οτι ειναι 7.8 SEER στην Αγγλία και σε άλλες χώρες.. και εδω σε αυτο το forum.. ανακαλύψαμε τέτοιο μεγάλο λάθος.. (απο την άλλη, 7.8 SEER είναι πάρα πολυ..)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

και εδω σε αυτο το forum.. ανακαλύψαμε τέτοιο μεγάλο λάθος.

Γιατί με τις πλακέτες των daikin εδώ δε το είδαμε πρώτη φορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Αν οι πληροφορίες από τα αποτελέσματα και των δύο μετρήσεων εκφράζονται με αριθμούς-και έτσι είναι-τι ακριβώς θα «ποσοτικοποιήσεις» εσύ;

μα ακριβώς αυτό...θα δω πόσο και αν με "έριξαν" και στην δική μου αγορά και μετά θα συγκρίνω τα δεδομένα της διαφοράς αναμεσα σε edge και haori. Να δούμε αν τελικά ειναι τα ίδια με άλλο περιτύλιγμα ή όχι. Εσύ τι κατάλαβες ότι θα κάνω; Πυρηνική δοκιμή;

Παρατήρησα κάτι πάντως...η εξωτερική μοναδα του edge 16 δεν ειναι ακριβώς ίδια με του haori όπως νομίζαμε: η μεν είναι η RAS-16J2AVSG-E και η δε RAS-16J2AVSG-E1.  Αυτό ίσως δικαιολογεί τις μικροδιαφορές που βλέπουμε στην πράξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αναμονή παράδοσης perfera, τώρα σκέφτομαι για ένα 18 αρι για σαλόνι. Ξανά αντιμέτωπος με το ίδιο διλλημα daikin η mitsubishi. Ωραίος σχεδιασμός, γραμμή, design και κοψίματα σε κάποια μοντέλα mitsubishi όπως msz/muz-ln, ap και Msz-ef.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσουςε ρωτάνε.

Ναι τους πίεσα. Δεν έχω εναλλακτικό μέσο θέρμανσης. 

Δεν έχουν λέει πλακέτα, και το σέρβις είναι άλλη εταιρία και δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο (πχ άλλη εξωτερική μονάδα, ή να βγάλουν από άλλη την πλακέτα).

Είμαι στο σημείο να φέρω τεχνικό να κάνει ανάκτηση το ψυκτικό υγρό να γίνει απεγκατασταση και όταν φέρουν ανταλλακτικό να επιστρέψω το υγρό και να πουλήσω το μηχάνημα.

Εγινε εν ώρα λειτουργίας στα ξαφνικά.

Ξαναλέω με επιτηρητή τάσης στον πίνακα και τα σκατουλακια της apc στην πρίζα.

Στον επιτηρητή τάσης είναι οι ασφάλειες των ac.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθέτησα τα daikin χτες. Η εγκατάσταση του Κωτσόβολου φάνηκε προβλεπόμενη. Τα λειτούργησαν αλλα δεν τα συνδέσαμε για να το κάνει ο ηλεκτρολόγος καλύτερα. Με χρέωσαν και ένα 25άρι αφού το ένα το έβαλα στο δάπεδο και πήγε στα 4μ. Το πλαστικό κανάλι το χρέωναν 10€+φπα/μέτρο οπότε το άφησα να το κάνω μόνος μου αφου το θεώρησα υπερβολικό.

Στο μεταξύ είχε χαλάσει το midea που είχα σε άλλο χώρο και αφού δεν με εξυπηρέτησαν απο τον αντιπρόσωπο εδώ στην περιοχή (έκανε βέβαια σωστή διάγνωση, ήταν το moter του ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδας), ασχολήθηκα μόνος μου, παρήγγειλα το ανταλλακτικό απο την fg europe και το τοποθέτησα και όλα φαίνεται τώρα να δουλεύουν. Το midea ήταν ένα midea msr-12hrdn1 αγορασμένο απο το eshop το 2013 περίπου και απο ότι μου είπανε απο την fg μάλλον είναι παραεισαγωγή. Το ανταλακτικό ήταν το RPG-20E (RPG-20D2) και μου έστειλαν το RPG-20D μετά από συνεννόηση. Ευτυχώς ταίριαζε αν και η ράβδος του ήταν κοντύτερη (βίδωσε οριακά στο δαχτυλίδι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Γιατί με τις πλακέτες των daikin εδώ δε το είδαμε πρώτη φορά 

Λες τόσοι ψυκτικοί μηχανικοί που έκαναν την εγκατάστασή τους, ειδικά αυτοί των εξουσιοδοτημένων καταστημάτων, να μην ήξεραν τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, spyros.s είπε

Παρατήρησα κάτι πάντως...η εξωτερική μοναδα του edge 16 δεν ειναι ακριβώς ίδια με του haori όπως νομίζαμε: η μεν είναι η RAS-16J2AVSG-E και η δε RAS-16J2AVSG-E1.  Αυτό ίσως δικαιολογεί τις μικροδιαφορές που βλέπουμε στην πράξη.

Το E1 vs E δεν έχει καμία σχέση με διαφορές μεταξύ των δύο εξωτερικών μονάδων.
Υπάρχει και Edge με το ίδιο Ε1... Όταν ρώτησα τι σημαίνει ο αριθμός 1, μου είπαν ότι έχει να κάνει με το έτος παραγωγής

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ σχετικά με ένα θέματακι, όχι σοβαρό, που ειχα με το προηγούμενο κλιματιστικο και μιλώντας με τον τεχνικό της αντιπροσωπείας μου είπε ότι για σωστότερη απόδοση πρέπει το κατω μέρος της εσωτερικής μονάδος να μην ειναι σε ύψος άνω του 2,20 από το δάπεδο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Λες τόσοι ψυκτικοί μηχανικοί που έκαναν την εγκατάστασή τους, ειδικά αυτοί των εξουσιοδοτημένων καταστημάτων, να μην ήξεραν τίποτα;

Σε μένα όταν η daikin έστειλε τον αντιπρόσωπο εδώ στη λαμια για να δει τι γ8νεται άρχισε να ψάχνει ανωμαλίες στο ρεύμα και στη συνδεσμολογία για να αιτιολογήσει τα ασταμάτητα on off ,μάλιστα του έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση ότι εγώ είχα καταγραφικό στο μηχάνημα και έβλεπα τα on off σε real time που λέμε και στο χωριό μου και δε μπορούσε να το δικαιολογήσει όλο αυτό που συνέβαινε , γιατί στην αρχή είχε έρθει με το υφάκι της ΠΟΛΥ μεγάλης εταιρείας (σιγά τα αυγά) που γαμαει στο χώρο,  βεβαια όταν είδε τα χάλια του μηχανήματος απλά είπε ότι θα περιμένει απαντήσεις από την μαμά εταιρεία και ακολούθησε το 10 μηνο ανταλλαγής mail διαγραμμάτων ,τοποθέτησης δικου τους καταγραφικου για να καταλήξουμε στο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ και ποιο ήταν αυτό ? Ότι απλά δεν ήξεραν τι τους γινόταν και τελικα άλλαξαν πλακέτα με άλλο σεταρισμα 

Η ουσία είναι ότι τώρα λειτουργεί κάπως καλύτερα και δεν αναβοσβήνει 200 φορές το 24 ωρο χωρίς μάλιστα να εινα8 στη ζητούμενη όπως παλαιότερα , ναι μεν κάνει on off πολλά αλλά τουλάχιστον μένει πολύ κοντά στη ζητούμενη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...