Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, amotida είπε

Το E1 vs E δεν έχει καμία σχέση με διαφορές μεταξύ των δύο εξωτερικών μονάδων.
Υπάρχει και Edge με το ίδιο Ε1... Όταν ρώτησα τι σημαίνει ο αριθμός 1, μου είπαν ότι έχει να κάνει με το έτος παραγωγής

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Εδώ όμως μου δημιουργείται μια εύλογη απορία.  Στα αυτοκίνητα για παράδειγμα το νεώτερο MY (model year) συνεπάγεται βελτιωμένες μεθόδους παραγωγής και λύσεις σε προβλήματα νεότητας ή αστοχίες στην ίδια ουσιαστικά γενιά αυτοκινήτων δίχως να μιλάμε για f/l.  Το νεώτερο έτος παραγωγής μπορεί λοιπόν να εμπεριέχει βελτιώσεις σε οποιοδήποτε βιομηχανικό προϊόν  παρόλο που φαινομενικά να  είναι ίδιο.

Αυτό δεν έκανε ουσιαστικά και η daikin στα μοντελα ftxb και ftxc όπου ουσιαστικά πουλά το ίδιο κλιματιστικό με πέρυσι με λυμένα τα προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

ξερει κανεις αν η επεκταση εγγυησης για 2 χρονια ισχυει για τα  sensira με τη δωρεαν  εγκατασταση του praktiker, ή αφορα εγκατασταση απο τεχνικο του δικτυου τους?

https://standbyme.daikin.gr/el/package/epektash-eggyhshs

γιατι διαβαζω αυτο

Αναφορά σε κείμενο

 

Το δεύτερο βήμα, είναι να καταχωρήσετε την μονάδα σας στην πλατφόρμα του Stand By Me. Αυτό είναι μία πολύ εύκολη διαδικασία για τον τεχνικό σας, και μία ακόμα πιο εύκολη για εσάς. Μόλις ο τεχνικός σας καταχωρήσει την μονάδα σας, εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να εισέλθετε στα email σας, να ελέγξετε ότι πράγματι σας έχει έρθει το σχετικό email από το Stand By Me και αφού ελέξγετε την ορθότητα των στοιχείων, να ολοκληρώσετε την καταχώρηση!

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rofl είπε

 

 

ξερει κανεις αν η επεκταση εγγυησης για 2 χρονια ισχυει για τα  sensira με τη δωρεαν  εγκατασταση του practiker, ή αφορα εγκατασταση απο τεχνικο του δικτυου τους?

https://standbyme.daikin.gr/el/package/epektash-eggyhshs

γιατι διαβαζω αυτο

 

Και εμένα αυτό μου είχαν πει, ότι η 5ετης ισχύει όταν αγοράζεις από το δίκτυο τους, συνήθως αυτά με F κωδικό μπροστά και όχι από ηλεκτρομαγαζα τύπου πρακτικερ, κωτσο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rofl είπε

 

 

ξερει κανεις αν η επεκταση εγγυησης για 2 χρονια ισχυει για τα  sensira με τη δωρεαν  εγκατασταση του praktiker, ή αφορα εγκατασταση απο τεχνικο του δικτυου τους?

https://standbyme.daikin.gr/el/package/epektash-eggyhshs

γιατι διαβαζω αυτο

 

Το μηχάνημα ξεκινά με κωδικό A η F ? Αν ξεκινάει με F τότε θα μπορείς 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Έχω διαβάσει πολλές σελίδες απο αυτο το thread και το παλιό αλλά τωρα μου δημιουργήθηκε μια (ενδεχομένως παιδική) απορία. Απλά θέλω να είμαι 100% έτοιμος για τυχον "ατασθαλίες" των εγκαταστατων. Το μηκος σωληνώσεων ταυτίζεται με την απόσταση της εξωτερικης απο την εσωτερική μονάδα? Ή θα μου πει για δυο μέτρα αποσταση θα χρεωσει 4μ? (σορρυ αν ρωταω κοτσανα..). Το δεύτερο έχει σχέση με την αντλία. Οι οδηγίες στο 9αρι edge οτι λειτουργει 15 λεπτα η αντλία σε 20μ σωληνωσεων. Για λιγότερα πηγαίνει αναλογικά? 

Επεξ/σία από christiD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει η αγορα του Morris https://www.morris.gr/product.asp?catid=2074&title=morris.gr-κλιματισμός-morris-wfin-35150-κλιματιστικο-smart-wifi-inverter-12000btu 

Εχω κατεβασει την εφαρμογη TUYA για το wifi .Μεσα στην εφαρμογη εχει "Παρακολουθηση καταναλωσης" Ισχυον αυτα που λεει πχ

2021-12-01

2.89kwh (Συνολικη καταναλωση ρευματος)

 6,60Ωρα (Στατιστικα χρονου λειτουργιας)

Το ac λειτουργει 23-25 βαθμους ρυθμισμενο με εωετρικη θερμοκρασια κατω απο 10c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα καθάρισα τα fujitsu, ταλαιπωρηθηκα πολύ, έφτασα 2 ώρες και γέμισα 2 κουβάδες με νερά από το χημικό από τις εσωτερικές και εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικων. Απο του χρόνου μάλλον θα ψάξω να βρω κάποιον καλό ψυκτικό καθώς πάλι δεν κατάφερα να ξεβιδωσω τις μάσκες των εσωτερικών μονάδων και ψεκασα από όπου μπορούσα. 

Ερώτηση, που μάλλον 99% ξέρω την απάντηση πως θα είναι αρνητική, αλλά ρωτάω έτσι για να πάρω και μια γνωμη παραπάνω. 

Σκέφτομαι μελλοντικά να καθαρίζω τους συμπυκνωτες των εξωτερικών μονάδων με πιεστικό πλυστικο μηχάνημα 100 bar. Είναι ασφαλές αυτό για τους εναλλακτες και τα μηχανήματα η παίζει να προκαλέσει βλάβες; Αναφέρομαι για προσεκτικό και σύντομο πλύσιμο σε κάθε μέρος της επιφάνειας, όχι να έχεις μόνιμα το νερό να προσπιπτει επάνω. 

49 λεπτά πριν, christiD είπε

 Έχω διαβάσει πολλές σελίδες απο αυτο το thread και το παλιό αλλά τωρα μου δημιουργήθηκε μια (ενδεχομένως παιδική) απορία. Απλά θέλω να είμαι 100% έτοιμος για τυχον "ατασθαλίες" των εγκαταστατων. Το μηκος σωληνώσεων ταυτίζεται με την απόσταση της εξωτερικης απο την εσωτερική μονάδα? Ή θα μου πει για δυο μέτρα αποσταση θα χρεωσει 4μ? (σορρυ αν ρωταω κοτσανα..). Το δεύτερο έχει σχέση με την αντλία. Οι οδηγίες στο 9αρι edge οτι λειτουργει 15 λεπτα η αντλία σε 20μ σωληνωσεων. Για λιγότερα πηγαίνει αναλογικά? 

Οι ψυκτικοι και τα συνεργεία σου λένε, μέχρι 2 η 3μ δωρεαν, από εκεί και πέρα έξτρα χρέωση ανά μέτρο. Απόσταση 4 μ μεταξύ των μονάδων σημαίνει αυτό ακριβώς. Μάλιστα αν έχεις μετρήσει ακριβώς με το μετρο πρόσθεσε 0.5μ παραπανω λόγω κρυφών αποστάσεων που δεν παίρνεις χαμπάρι, πχ η απόσταση πίσω από το μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, liakjim είπε

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην εφαρμογή; Ή είναι παλιό σπίτι ψηλοτάβανο; Αν ισχύουν αυτά που γράφεις, θα πρέπει να ανέβεις μπάτζετ και πάμε από 18αρι-22αρι και πάνω. Ένα καλούτσικα μονωμένο σπίτι βγάζει τις μισές περίπου απώλειες ανά μ^2.

https://www.calculateme.com/power/watts/to-btus-per-hour/7600

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τήν απάντηση και τό ενδιαφέρον σου. Είναι αρκετά παλιό σπίτι. Κουκάκι γαρ... Νομίζω ότι είναι από το 1965 & όντος ψηλοτάβανο. Και βέβαια δεν έχει θέρμανση. Την βγάζω με ηλεκτρικά καλοριφέρ... Μάλλον όμως έχεις δίκιο για τα στοιχεία πού έβαλα. Garbage in garbage out! Απάντησα κυριολεκτικά στην ερώτηση για τα μ^2 τού διαμερίσματος ενώ θα έπρεπε να βάλω μόνο τα σχετικά τού χώρου όπου θα εξυπηρετήσει το κλιματιστικό. Υπό το νέο βλέμμα τών δεδομένων και μετά από τίς ορθές παρατηρήσεις σου ιδού:

3314.82Watt

2850.74KCal/h

118.39Watt/m2

101.81KCal  

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τήν απάντηση και τό ενδιαφέρον σου. Είναι αρκετά παλιό σπίτι. Κουκάκι γαρ... Νομίζω ότι είναι από το 1965 & όντος ψηλοτάβανο. Και βέβαια δεν έχει θέρμανση. Την βγάζω με ηλεκτρικά καλοριφέρ... Μάλλον όμως έχεις δίκιο για τα στοιχεία πού έβαλα. Garbage in garbage out! Απάντησα κυριολεκτικά στην ερώτηση για τα μ^2 τού διαμερίσματος ενώ θα έπρεπε να βάλω μόνο τα σχετικά τού χώρου όπου θα εξυπηρετήσει το κλιματιστικό. Υπό το νέο βλέμμα τών δεδομένων και μετά από τίς ορθές παρατηρήσεις σου ιδού:

2918.98Watt

2510.32KCal/h

104.25Watt/m2

89.65KCal 

https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

(θα αγόραζα από κατάστημα δικτύου daikin , δλδ blue dealer).

 

1 ώρα πριν, christiD είπε

 Έχω διαβάσει πολλές σελίδες απο αυτο το thread και το παλιό αλλά τωρα μου δημιουργήθηκε μια (ενδεχομένως παιδική) απορία. Απλά θέλω να είμαι 100% έτοιμος για τυχον "ατασθαλίες" των εγκαταστατων. Το μηκος σωληνώσεων ταυτίζεται με την απόσταση της εξωτερικης απο την εσωτερική μονάδα? Ή θα μου πει για δυο μέτρα αποσταση θα χρεωσει 4μ? (σορρυ αν ρωταω κοτσανα..). Το δεύτερο έχει σχέση με την αντλία. Οι οδηγίες στο 9αρι edge οτι λειτουργει 15 λεπτα η αντλία σε 20μ σωληνωσεων. Για λιγότερα πηγαίνει αναλογικά? 

Mήκος σωλήνων = απόσταση εσωτερικής - εξωτερικής.

Την αντλία κενού την πάνε με επιτευχθείσα υποπίεση , όχι χρόνο.

18 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σήμερα καθάρισα τα fujitsu, ταλαιπωρηθηκα πολύ, έφτασα 2 ώρες και γέμισα 2 κουβάδες με νερά από το χημικό από τις εσωτερικές και εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικων. Απο του χρόνου μάλλον θα ψάξω να βρω κάποιον καλό ψυκτικό καθώς πάλι δεν κατάφερα να ξεβιδωσω τις μάσκες των εσωτερικών μονάδων και ψεκασα από όπου μπορούσα. 

Ερώτηση, που μάλλον 99% ξέρω την απάντηση πως θα είναι αρνητική, αλλά ρωτάω έτσι για να πάρω και μια γνωμη παραπάνω. 

Σκέφτομαι μελλοντικά να καθαρίζω τους συμπυκνωτες των εξωτερικών μονάδων με πιεστικό πλυστικο μηχάνημα 100 bar. Είναι ασφαλές αυτό για τους εναλλακτες και τα μηχανήματα η παίζει να προκαλέσει βλάβες; Αναφέρομαι για προσεκτικό και σύντομο πλύσιμο σε κάθε μέρος της επιφάνειας, όχι να έχεις μόνιμα το νερό να προσπιπτει επάνω. 

Έχω ρίξει με λάστιχο, πιεστικό δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

(θα αγόραζα από κατάστημα δικτύου daikin , δλδ blue dealer).

 

Μόλις τούς έστειλα msg να μού στείλουν προσφορά. Το θεωρείς καλύτερη επιλογή από το Miracle II από ότι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Μόλις τούς έστειλα msg να μού στείλουν προσφορά. Το θεωρείς καλύτερη επιλογή από το Miracle II από ότι καταλαβαίνω.

Για θέρμανση; Ξεκάθαρα.

59 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Μόλις τούς έστειλα msg να μού στείλουν προσφορά. Το θεωρείς καλύτερη επιλογή από το Miracle II από ότι καταλαβαίνω.

Έκανες edit τα στοιχεία πιο πάνω πάλι; 18άρι σε πάει.

https://www.skroutz.gr/s/30211752/Haier-Tide-Green-Plus-AS50TDMHRA-C-1U50MEMFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/29106395/Haier-Pearl-AS50PDAHRA-H-1U50MEGFRA-H-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-WiFi.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχασα τον... προσανατολισμό μου με τίς πλευρές και τα καινούργια κουφώματα. Δεν περίμενα ότι θα τροποποιηθεί τόσο πολύ και θα με στείλει σε 18αρι... Τελικό edit

3314.82Watt

2850.74KCal/h

118.39Watt/m2

101.81KCal

Ευχαριστώ φίλτατε πού το πρόσεξες & ανταποκρίθηκες άμεσα.  

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, astrolavosg είπε

Έχασα τον... προσανατολισμό μου με τίς πλευρές και τα καινούργια κουφώματα. Δεν περίμενα ότι θα τροποποιηθεί τόσο πολύ και θα με στείλει σε 18αρι... Τελικό edit

3314.82Watt

2850.74KCal/h

118.39Watt/m2

101.81KCal

Ευχαριστώ φίλτατε πού το πρόσεξες & ανταποκρίθηκες άμεσα.  

Ελπίζω μόνο να μην αλλάζεις τα στοιχεία μέχρι να πετύχεις το νούμερο που σε βολεύει....😬

12αρι σε πάει, οπότε στο Daikin πάμε πάλι αρκεί να μην κάνεις αλχημείες και τελικά ξοδέψεις λεφτά και καταλήξεις να κρυώνεις καίγοντας και πολύ ρεύμα ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...