Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βοηθήστε λίγο

Βρήκα ένα Ενεργειακό Πιστοποιητικό για ένα σπίτι που λέει μεταξύ άλλων:

Ετήσια κατανάλωση ενέργειας (kWh / m2 έτος) για:
-Θέρμανση: 51

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις πληροφορίες για να βαλω ένα AC κατάλληλου μεγέθους σε έναν συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού; Λοιπόν αυτό λέει 51kwh / m2 / έτος, άρα αυτά τα 51 τα πολλαπλασιάσω με τετραγωνικά μέτρα χώρου που θέλω να θερμάνω με AC αλλά περαιτέρω πώς θα φτάσω σε τι ισχύ χρειάζομαι για να έχει η συσκευή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, amotida είπε

Παιδιά βοηθήστε λίγο

Βρήκα ένα Ενεργειακό Πιστοποιητικό για ένα σπίτι που λέει μεταξύ άλλων:

Ετήσια κατανάλωση ενέργειας (kWh / m2 έτος) για:
-Θέρμανση: 51

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις πληροφορίες για να βαλω ένα AC κατάλληλου μεγέθους σε έναν συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού; Λοιπόν αυτό λέει 51kwh / m2 / έτος, άρα αυτά τα 51 τα πολλαπλασιάσω με τετραγωνικά μέτρα χώρου που θέλω να θερμάνω με AC αλλά περαιτέρω πώς θα φτάσω σε τι ισχύ χρειάζομαι για να έχει η συσκευή; 

Θα μετατρέψεις το αποτέλεσμα σε btu και θα δεις την ισχύ του κλιματιστικού που χρειάζεσαι 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/κιλοβατώρες/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Παιδιά βοηθήστε λίγο

Βρήκα ένα Ενεργειακό Πιστοποιητικό για ένα σπίτι που λέει μεταξύ άλλων:

Ετήσια κατανάλωση ενέργειας (kWh / m2 έτος) για:
-Θέρμανση: 51

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις πληροφορίες για να βαλω ένα AC κατάλληλου μεγέθους σε έναν συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού; Λοιπόν αυτό λέει 51kwh / m2 / έτος, άρα αυτά τα 51 τα πολλαπλασιάσω με τετραγωνικά μέτρα χώρου που θέλω να θερμάνω με AC αλλά περαιτέρω πώς θα φτάσω σε τι ισχύ χρειάζομαι για να έχει η συσκευή; 

Ναι αλλά για πόσες ώρες λειτουργίας; Το πρότυπο έχει 3590 για warm.

Άρα αν το σπίτι είναι 100μ2 θέλεις 5100kwh να μπουν στο σπίτι.

Άρα μέσο όρο 1.3κw την ώρα.

Ένα τυπικό κλιματιστικό έχει scop 5.1 στο φορτίο σχεδιασμού.

Πόσο μέσο; Να βάλουμε 3.5

Άρα θες 370W input.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

  1. Ποσό που διαθέτουμε: ~400€
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης/θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο 12τμ
  7. Τοποθεσία: Κέντρο Αθήνας
  8. Απαραίτητα: wifi, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες: Εξωτερική μόνωση, διπλά τζάμια
  10. Για 21C:
    1052.11Watt
    904.82KCal/h
    87.68Watt/m2
    75.40KCal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Καλημέρα σε όλους!

  1. Ποσό που διαθέτουμε: ~400€
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης/θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο 12τμ
  7. Τοποθεσία: Κέντρο Αθήνας
  8. Απαραίτητα: wifi, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες: Εξωτερική μόνωση, διπλά τζάμια
  10. Για 21C:
    1052.11Watt
    904.82KCal/h
    87.68Watt/m2
    75.40KCal/h/m2

Υπομονή για κάποια έκπτωση σε αυτό πχ 400€ εγκατεστημένο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Υπομονή για κάποια έκπτωση σε αυτό πχ 400€ εγκατεστημένο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Έπαιξε στο BF σε αυτή την τιμή; Κάτι που να υπάρχει άμεσα; Είδα για παράδειγμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tomtoub είπε

Έπαιξε στο BF σε αυτή την τιμή; Κάτι που να υπάρχει άμεσα; Είδα για παράδειγμα αυτό.

Δεν είναι κακό αλλά δεν θα το συνιστούσα για έναν τόσο μικρό χώρο σαν τον δικό σου όπου θα θέλαμε καλύτερα ένα κλιματιστικό με τεχνολογία follow me ώστε να μην ανοιγοκλείνει συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

θα θέλαμε καλύτερα ένα κλιματιστικό με τεχνολογία follow me ώστε να μην ανοιγοκλείνει συνέχεια.

Το follow me που έχει το συγκεκριμένο δεν λειτουργεί σωστά?

Κάτι είχες επισημάνει σχετικά παλαιότερα. Θυμάμαι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Το follow me που έχει το συγκεκριμένο δεν λειτουργεί σωστά?

Κάτι είχες επισημάνει σχετικά παλαιότερα. Θυμάμαι σωστά?

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει όπως το νομίζουμε και αν ναι, πόσο καλά δουλεύει. Δυστυχώς δεν έχουμε καθόλου feedback από κανέναν απ'όσο θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάτε για follow me, να πω από τη δική μου εμπειρία ότι δεν είναι πάντα η λύση στους μικρούς χώρους για να μην κάνει on off το μηχάνημα. 

Στο 9αρι το Sendo που έχω σε υπνοδωμάτιο 12 τμ με απώλειες 2,3kw, με follow me σβήνει από τα 400watt όσες θέσεις και αν έχω δοκιμάσει για το τηλεκοντρόλ. Το περίεργο είναι ότι χωρίς follow me σβήνει στα 360 watt, δουλεύει γενικά πιο στρωτά κρατάει τη θερμοκρασία πιο σταθερή στο δωμάτιο και έχει και λίγο χαμηλότερη κατανάλωση στη διάρκεια της χρήσης.

Και έχω και το 24αρι το Fujitsu στον ενιαίο που παίζει μπάλα ακόμα και στα 210 watt. Βέβαια άλλο Φούτζι και άλλο Sendo. Να ξέρουμε και τι ζητάμε από το κάθε μηχάνημα με βάση την ποιότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει όπως το νομίζουμε και αν ναι, πόσο καλά δουλεύει. Δυστυχώς δεν έχουμε καθόλου feedback από κανέναν απ'όσο θυμάμαι.

Επειδή το έχω αλλά είναι σε δωμάτιο και δεν μπορείς να έχεις εικόνα άριστη λόγω μικρού χώρου παρόλα αυτά δουλειά κάνει. Κάτι είχες αναφέρει σχετικά με το follow me και την λειτουργία του αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plasTOST είπε

Επειδή το έχω αλλά είναι σε δωμάτιο και δεν μπορείς να έχεις εικόνα άριστη λόγω μικρού χώρου παρόλα αυτά δουλειά κάνει. Κάτι είχες αναφέρει σχετικά με το follow me και την λειτουργία του αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς για αυτό ρωτάω.

Έχεις TCL;

Τι εννοείς κάνει δουλειά;

3 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μιας και μιλάτε για follow me, να πω από τη δική μου εμπειρία ότι δεν είναι πάντα η λύση στους μικρούς χώρους για να μην κάνει on off το μηχάνημα. 

Στο 9αρι το Sendo που έχω σε υπνοδωμάτιο 12 τμ με απώλειες 2,3kw, με follow me σβήνει από τα 400watt όσες θέσεις και αν έχω δοκιμάσει για το τηλεκοντρόλ. Το περίεργο είναι ότι χωρίς follow me σβήνει στα 360 watt, δουλεύει γενικά πιο στρωτά κρατάει τη θερμοκρασία πιο σταθερή στο δωμάτιο και έχει και λίγο χαμηλότερη κατανάλωση στη διάρκεια της χρήσης.

Και έχω και το 24αρι το Fujitsu στον ενιαίο που παίζει μπάλα ακόμα και στα 210 watt. Βέβαια άλλο Φούτζι και άλλο Sendo. Να ξέρουμε και τι ζητάμε από το κάθε μηχάνημα με βάση την ποιότητά του.

Στο carrier crystal II που έχω ισχύει το αντίθετο. Με follow me είναι πολύ καλύτερα. Έχω ανεβάσει άπειρα διαγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο carrier crystal II που έχω ισχύει το αντίθετο. Με follow me είναι πολύ καλύτερα. Έχω ανεβάσει άπειρα διαγράμματα.

Ναι τα έχω δει τα διαγράμματα σου. Ίσως θα έπρεπε να έχω αγοράσει κι εγώ αυτό. Κατέληξα στο sendo εμπιστευόμενος τα χαρακτηριστικά που δίνει ο κατασκευαστής και έλεγε ελάχιστα watt στη θέρμανση 190. Οκ δεν περίμενα να δω αυτό το νούμερο καθώς είναι σε συγκεκριμένες συνθήκες αλλά πίστευα ότι γύρω στα 250 min watt θα έβλεπα 

Η μόνη επιφύλαξη που εχω είναι μη τυχόν και έχει κάποιον προγραμματισμό τύπου Toyotomi kuro και ριχνει ελάχιστα watt με εξωτερικές κάτω από 12 βαθμούς. Προς το παρόν δεν έχει κάνει τέτοιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...