Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Αυτο για την ελάχιστη απόσταση των σωληνώσεων με την εξωτερικη μονάδα με προβληματίζει. Αγορασα το Edge 13 και αυριο θα ερθουν για την τοποθετηση απο Κωτσοβολο. Στο manual λεει min. 2 μέτρα, και ειδα τωρα στο παλιο κλιματιστικο που βγαλαμε οτι η σωληνωση ηταν 1.5 μετρο επειδη η εξωτερικη μοναδα ειναι ακριβως απο πισω. Να τους ζητησω να βαλουν 3 μετρα και να κανουν κουλουρα απο πισω ή να βαλουν 2 μετρα?

Άμα ο κατασκευαστής λέει min 2 μέτρα, τότε άστο 2 μέτρα εσύ. Αυτό είναι το ελάχιστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Αυτο για την ελάχιστη απόσταση των σωληνώσεων με την εξωτερικη μονάδα με προβληματίζει. Αγορασα το Edge 13 και αυριο θα ερθουν για την τοποθετηση απο Κωτσοβολο. Στο manual λεει min. 2 μέτρα, και ειδα τωρα στο παλιο κλιματιστικο που βγαλαμε οτι η σωληνωση ηταν 1.5 μετρο επειδη η εξωτερικη μοναδα ειναι ακριβως απο πισω. Να τους ζητησω να βαλουν 3 μετρα και να κανουν κουλουρα απο πισω ή να βαλουν 2 μετρα?

Ότι βολεύει αρκεί να βγει από 2 και άνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρατυπίσω λίγο αλλά αν ενδιαφέρεται κάποιος για το παρακάτω καινούριο tcl miracle(24CHSA/VEI) 24000btu στα 800€ με χαρτιά και εγγύηση ας μου στείλει pm.

20211120_131950_(1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Δοκίμασε να το φέρεις λίγο πιο κοντά ακόμη. Εγώ το έχω στα 2 μέτρα και σε 1.2μ από το έδαφος.

Με follow me και 20C ζήτηση, μου έδωσε αυτό (το θερμόμετρο είναι στην άλλη μεριά του δωματίου στη διαγώνιο, περίπου στα 6μ απόσταση):

f6a0aa719fdf6fa55593edc0783093a5.png

Τα watts πήγαν έτσι:

14b0d8164ce4025e4c23931cee7e468f.png

Απομονώνω και μια "νησίδα" . Όπως βλέπεις πάει με follow me κοντά στα 300W

a906b3dd7ade5fa2c7ed50b1e475ede2.png

Πολύ ενδιαφέροντα τα διαγράμματα σου!Θα το δοκιμάσω αύριο, αν και αμφιβάλλω αν θα δω καταναλώσεις όπως οι δικές σου. Προς το παρόν, που δεν έχουν πιάσει ακόμα τα κρύα, το δουλεύω 5-6 ώρες το απόγευμα και το βράδυ που κοιμούνται τα παιδιά το κλείνω. Το δωμάτιο χωρίς follow me δεν έχει μεγάλες διαφορές στη θερμοκρασία, παίζει από 22,3 μέχρι 23. Με follow me έκανε τραμπάλα από 21 μέχρι 24.

Αυτή είναι και η σημερινή κατανάλωση με σχεδόν 6 ώρες λειτουργίας. Έχει ένα μέσο όρο γύρω στα 230-240 watt. Με το follow me ενεργοποιημένο ο μέσος όρος έπαιζε γύρω στα 310 watt.

Screenshot_2021-12-02-22-50-01-212_com.nedis.smartlife.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Πολύ ενδιαφέροντα τα διαγράμματα σου!Θα το δοκιμάσω αύριο, αν και αμφιβάλλω αν θα δω καταναλώσεις όπως οι δικές σου. Προς το παρόν, που δεν έχουν πιάσει ακόμα τα κρύα, το δουλεύω 5-6 ώρες το απόγευμα και το βράδυ που κοιμούνται τα παιδιά το κλείνω. Το δωμάτιο χωρίς follow me δεν έχει μεγάλες διαφορές στη θερμοκρασία, παίζει από 22,3 μέχρι 23. Με follow me έκανε τραμπάλα από 21 μέχρι 24.

Αυτή είναι και η σημερινή κατανάλωση με σχεδόν 6 ώρες λειτουργίας. Έχει ένα μέσο όρο γύρω στα 230-240 watt. Με το follow me ενεργοποιημένο ο μέσος όρος έπαιζε γύρω στα 310 watt.

Screenshot_2021-12-02-22-50-01-212_com.nedis.smartlife.jpg


πορεί να έχει πιο φθηνή υλοποίηση follow me, ή να κάνει με τον χώρο ή κάτι άλλο.

Χωρίς διάγραμμα δυστυχώς δεν βγαίνει εύκολα συμπέρασμα. Το 250 μέσος όρος μπορεί να σημαίνει 250 ή 500-0-500-0 κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε


πορεί να έχει πιο φθηνή υλοποίηση follow me, ή να κάνει με τον χώρο ή κάτι άλλο.

Χωρίς διάγραμμα δυστυχώς δεν βγαίνει εύκολα συμπέρασμα. Το 250 μέσος όρος μπορεί να σημαίνει 250 ή 500-0-500-0 κοκ.

Το δεύτερο συμβαίνει, δουλεύει 3-4 λεπτά με χαμηλό στα 360-370, σβήνει για 5-6 λεπτά και μετά αρχίζει πάλι ο κύκλος. 

Το καλο είναι ότι δεν μου κοστίζει σε θερμικη άνεση. Φυσικά και θα προτιμουσα αντί να κλείνει στα 370watt να δουλεύει ρελαντί στα 200 πχ αλλά ίσως πολύ απλά δεν μπορεί. Όσο για τα πολλά on off του συμπιεστή ας είναι καλά τα 10 χρόνια εγγύηση 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θέλω να ετοιμάσω ένα δωμάτιο για mining στο οποίο θέλω να βάλω και ψύξη. Με ενδιαφέρει η μέγιστη οικονομία και ας είναι και πιο ακριβό (εαν γίνουν απόσβεση π.χ. σε 1 χρονο) το κλιματιστικό. Η kw μου κοστίζει 0.12
 
Ποσό που διαθέτουμε: ~500€
Νέα αγορά
Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
Χρήση κλιματιστικού: 100% ψύξη
Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης για δωματιο που θα έχει 4KW rigs που θα κανουν mining
Χώρος που θα τοποθετηθεί: δωματιο 20τμ
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Απαραίτητα: wifi
Πληροφορίες: Το δωμάτιο ειναι χωρίς παράθυρα, ισόγειο, με μόνο ένα τοίχο να είναι σε εξωτερικό σημείο
Για 24C:
2956 Watt
2542 KCal/h
147 Watt/m2
127 KCal/h/m2
 
Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου εκαναν τωρα εγκατασταση και ειδα οτι στην εξωτερικη μοναδα εχουν στραβωσει λιγο αυτα. Υπαρχει προβλημα? 

aaa.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2021 στις 7:28 ΠΜ, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Με τίποτα το carrier, εννοείται toshiba μεταξύ τους.

Αν και για να είμαι ειλικρινείς φοβάμαι (και με δισταγμό έναντι του πολύ καλού Toshiba) ότι επειδή η εφαρμογή σου βγάζει πολλές απώλειες, μάλλον θα πρέπει να πας σε αυτό που ανεβαίνει περισσότερο σε θέρμανση : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

 

 

Τελικά περιμενα μεχρι να ξαναεχουν διαθεσιμοτητα στον κωτσοβολο για το edge to 24αρι(προφανως παει η δωρεαν εγκατασταση και μια εκπτωση που ειχε στη τιμη ) .

Η απορια μου ειναι αν υπαρχει διαφορα με αυτο  ή απλα ο δευτερος εχει τα σωστα στοιχεια στη περιγραφη .

[[ επειδη βλεπω τελευταια συζητιεται παλι το followme , εχει τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση και στα onoff?  O χωρος που θα μπει ειναι ~60τμ(σαλονι κ κουζινοτραπεζαρια) ενιαιος χωρις καλη μονωση και θα "χτυπαει" στο σαλονι που μας ενδιαφερει κυριως ]]

Επεξ/σία από athlios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, argimik είπε
Καλησπέρα σας, θέλω να ετοιμάσω ένα δωμάτιο για mining στο οποίο θέλω να βάλω και ψύξη. Με ενδιαφέρει η μέγιστη οικονομία και ας είναι και πιο ακριβό (εαν γίνουν απόσβεση π.χ. σε 1 χρονο) το κλιματιστικό. Η kw μου κοστίζει 0.12
 
Ποσό που διαθέτουμε: ~500€
Νέα αγορά
Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
Χρήση κλιματιστικού: 100% ψύξη
Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης για δωματιο που θα έχει 4KW rigs που θα κανουν mining
Χώρος που θα τοποθετηθεί: δωματιο 20τμ
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Απαραίτητα: wifi
Πληροφορίες: Το δωμάτιο ειναι χωρίς παράθυρα, ισόγειο, με μόνο ένα τοίχο να είναι σε εξωτερικό σημείο
Για 24C:
2956 Watt
2542 KCal/h
147 Watt/m2
127 KCal/h/m2
 
Ευχαριστώ

Δεν έχω καταλάβει. Θες σε δωμάτιο να έχεις ψύξη τον χειμώνα λόγω servers κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jackson_1919 είπε

Παιδια μου εκαναν τωρα εγκατασταση και ειδα οτι στην εξωτερικη μοναδα εχουν στραβωσει λιγο αυτα. Υπαρχει προβλημα? 

aaa.jpeg

Πηγαν να κανουν γυφτιά και το στραβωσαν,αυτο το σωληνάκι εαν βγαινει απο την μεσα μοναδα,εχουν κανει τσαπατσουλια για να εξοικονομήσουν μισο μετρο λάστιχο και ενα Τ ,

δεν εχεις προβλημα ειναι πολυ λιγο στραβωμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Artakos είπε

,αυτο το σωληνάκι εαν βγαινει απο την μεσα μοναδα,εχουν κανει τσαπατσουλια για να εξοικονομήσουν μισο μετρο λάστιχο και ενα Τ ,

Αυτο είναι πάγια τακτική στα συνεργεια daikin ρίχνουν την εσωτερική αποχέτευση στο πάτωμα της εξωτερικής και κατεβάζουν μια σωλήνα στο δάπεδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, athlios είπε

Τελικά περιμενα μεχρι να ξαναεχουν διαθεσιμοτητα στον κωτσοβολο για το edge to 24αρι(προφανως παει η δωρεαν εγκατασταση και μια εκπτωση που ειχε στη τιμη ) .

Η απορια μου ειναι αν υπαρχει διαφορα με αυτο  ή απλα ο δευτερος εχει τα σωστα στοιχεια στη περιγραφη .

[[ επειδη βλεπω τελευταια συζητιεται παλι το followme , εχει τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση και στα onoff?  O χωρος που θα μπει ειναι ~60τμ(σαλονι κ κουζινοτραπεζαρια) ενιαιος χωρις καλη μονωση και θα "χτυπαει" στο σαλονι που μας ενδιαφερει κυριως ]]

Του Κώτσου είναι τα σωστά.Και του δεύτερου σωστά είναι αν εξαιρέσουμε τα (πρόσθετα χαρακτηριστικά). Αναφέρει το Seiya.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Έχοντας διαβάσει διάφορα θέματα στο φόρουμ, καθώς και πληροφορίες γενικότερα στο ίντερνετ, έχω καταλήξει ανάμεσα στα παρακάτω τρία aircondition. Ποιο πιστεύετε ότι κερδίζει στη σύγκριση; Να αναφέρω πως πρόκειται για διαμέρισμα κατασκευή 2000, με κουφώματα αλουμινίου και διπλά τζάμια, και η μονάδα θα μπει σε σαλωκουζίνα που απομονώνει από τα υπόλοιπα δωμάτια, εμβαδού περίπου 45 τετραγωνικών. Κατανοώ ότι κάποιος μπορεί να σκεφτεί ότι θα χρειαζότανε μονάδα 24000btu , όμως με τα υπολογιστικά που έχω τσεκάρει online νομίζω ότι θα είμαι καλυμμένος. Το ερώτημα είναι αν προτιμάμε εγγύηση 10 χρόνων tcl, ή συμπιεστή μιτσουμπίσι haier, ή τα καλύτερα "νούμερα" που παρουσιάζει το gree; Είναι σημαντικότερο το να πέφτει χαμηλά σε btu η μονάδα ή να αποδίδει ψηλά σε μεγαλύτερα btu; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί,

Βίβες   B)

 

https://www.skroutz.gr/s/15039194/TCL-Elite-TAC-18CHSA-XA51-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

https://www.skroutz.gr/s/11998570/Gree-Bora-GRS-181-EI-JBR1-N3-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν έχω καταλάβει. Θες σε δωμάτιο να έχεις ψύξη τον χειμώνα λόγω servers κτλ;

Μάλλον αυτό θέλει,τα μηχανήματα αυτά βγάζουν ζεστή και θέλουν νορμάλ θερμοκρασία για να δουλέψουν χωρίς πρόβλημα,οπότε θέλουν ψύξη χειμώνα και καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...