Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπερδεύτηκα για να είμαι ειλικρινής.

Πάντως για αμόνωτο χώρο των 35τμ θα πήγαινα σε 14-16άρι ή σε ένα πολύ δυνατό 12άρι ή μπορεί και 18άρι (πολλά μπορεί το ξέρω. Ισως αν ρωτούσες τους γείτονες τι κάνουν στους άλλους ορόφους όπως επίσης και πόσο απομονώνει με άλλους χώρους δλδ αν έχει ανοιχτές πόρτες ή διαδρόμους θα πήγαινα σε μεγαλύτερο) :

https://www.skroutz.gr/s/15157722/Fujitsu-KM-Series-ASYG14KMTA-AOYG14KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/15167419/Fujitsu-KG-Series-ASYG14KGTA-AOYG14KGCA-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/23492900/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B16J2KVSG-E-RAS-16J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/16636324/Inventor-King-K1VI32-12WiFi-K1VO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/29964700/Inventor-King-Plus-K2VI32-12WFI-K2VO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18541344/Carrier-Platinum-42QHP12E8S-38QHP12E8S-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

για το δωμάτιο μάλλον αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/27757118/Daikin-Sensira-FTXC25C-RXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

Sorry αν σε μπέρδεψα απλά ήθελα να σου δείξω πως θα ήταν οι απώλειες αν το σαλόνι ήταν στη μερία του σπιτιού που είναι το υπνοδωμάτιο πόσο άλλαξαν οι τιμές.

Με τις προτάσεις σου μάλλον θα πάω στη μέση λύση του 16αρι Toshiba  για το σαλόνι.

Για το υπνοδωμάτιο από έχω καταλάβει τα Daikin θεωρούνται από τις top επιλογές αν και δεν έχει τύχει να έχω δει κάποιο σε λειτουργία για να έχω άποψη σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, JeffersonD είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

Sorry αν σε μπέρδεψα απλά ήθελα να σου δείξω πως θα ήταν οι απώλειες αν το σαλόνι ήταν στη μερία του σπιτιού που είναι το υπνοδωμάτιο πόσο άλλαξαν οι τιμές.

Με τις προτάσεις σου μάλλον θα πάω στη μέση λύση του 16αρι Toshiba  για το σαλόνι.

Για το υπνοδωμάτιο από έχω καταλάβει τα Daikin θεωρούνται από τις top επιλογές αν και δεν έχει τύχει να έχω δει κάποιο σε λειτουργία για να έχω άποψη σωστα;

Τα daikin αυτά έχουν αχτύπητο scop / €.

Οπότε για αυτό συνιστώνται για θέρμανση ενώ είναι καλά και σε ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για a/c καθαρά και μόνο για ψύξη, απο ποιο νούμερο seer και πάνω θεωρείτε ότι αξίζει σε σχέση αγοράς (γιατι τα ψηλά seer ειναι πολύ πιο ακριβά) και εξοικονόμησης ρεύματος κατα την χρήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Ψάχνω για a/c καθαρά και μόνο για ψύξη, απο ποιο νούμερο seer και πάνω θεωρείτε ότι αξίζει σε σχέση αγοράς (γιατι τα ψηλά seer ειναι πολύ πιο ακριβά) και εξοικονόμησης ρεύματος κατα την χρήση?

Εξαρτάται τη χρήση , το μέγεθος και τον χώρο.

Επίσης δεν είναι όλα τα κλιματιστικά το ίδιο αποδοτικά σε όλο το φάσμα. Άλλα κατεβαίνουν χαμηλά, άλλα στοχεύουν να διατηρούν απόδοση σε υψηλότερα φορτία κτλ

Πάντως υποτίθεται ότι από 8.5 και άνω είναι τα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, προχώρησα σε αγορά νέου κλιματιστικού. Συγκεκριμένα στο Daikin Siesta Sensira ATXC50C / ARXC50C .

Μπορεί κάποιο να μου εξηγήσει πως συνδέεται αυτο το πράμα στο wifi? Στο γραφείο που υπάρχει αντίστοιχο της Daikin υπήρχε ένα μικρό κοντρολάκι το οποίο σύνδεσα στην πλακέτα του κλιματιστικού με ένα extension που εξείχε.

Σε αυτό δεν υπήρχε κάποιο κοντρολάκι και όταν άνοιξα το κλιματιστικό δεν βρήκα ούτε το extension κάπου να εξέχει.

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε: Αδιάφορο, κοιτάμε vfm
  2. Αντικατάσταση παλιότερου Fujitsu inverter ~18000 btu
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης/θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα  35τμ
  7. Τοποθεσία: Χαλκιδική παραθαλάσσια
  8. Απαραίτητα: wifi, καλή ατμόσφαιρα
  9. Πληροφορίες: Επαρκής μόνωση, διπλά τζάμια, εκτεθειμένη μονοκατοικία
  10. Δεν βάζω υπολογισμό γιατί δεν θέλω να καλύψω όλη την οικία, μόνο το δωμάτιο που αναφέρω

Πριν πέσετε να με φάτε επειδή δεν έκανα υπολογισμό, να αναφέρω ότι το παρόν κλιματιστικό με καλύπτει στη θέρμανση, απλά θέλω να το αλλάξω επειδή μου κάνει το κεφάλι καζάνι από την ατμόσφαιρα που δημιουργεί. Ναι το καθάρισα.

Η οικία διαθέτει υποδαπέδια θέρμανση που δεν έχει υπολογιστεί σωστά (greek mastorantza...) και δεν αποδίδει καλά στα πολλά κρύα. Οπότε ενδέχεται το μηχάνημα να δουλέψει επικουρικά της υποδαπέδιας αλλά καλό είναι να μας καλύπτει και από μόνο του.

Εγκαταστάτη έχω δικό μου οπότε δεν μας απασχολεί.

Το βασικότερο είναι να έχει καλή ποιότητα αέρα (φίλτρα/ιονιστές;) και να είναι οικονομικό στη λειτουργία του.

Έχω διαβάσει λίγο το θέμα και βλέπω να προτείνονται από κινέζικα haier μέχρι daikin, οπότε έχω μπερδευτεί αρκετά. Τιμή εννοείται όσο χαμηλότερη τόσο καλύτερα αλλά θα πρωταρχικά να είναι της προκοπής. Θα το αγοράσω με ορίζοντα τουλάχιστον 5ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lemon3 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε: Αδιάφορο, κοιτάμε vfm
  2. Αντικατάσταση παλιότερου Fujitsu inverter ~18000 btu
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης/θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα  35τμ
  7. Τοποθεσία: Χαλκιδική παραθαλάσσια
  8. Απαραίτητα: wifi, καλή ατμόσφαιρα
  9. Πληροφορίες: Επαρκής μόνωση, διπλά τζάμια, εκτεθειμένη μονοκατοικία
  10. Δεν βάζω υπολογισμό γιατί δεν θέλω να καλύψω όλη την οικία, μόνο το δωμάτιο που αναφέρω

Πριν πέσετε να με φάτε επειδή δεν έκανα υπολογισμό, να αναφέρω ότι το παρόν κλιματιστικό με καλύπτει στη θέρμανση, απλά θέλω να το αλλάξω επειδή μου κάνει το κεφάλι καζάνι από την ατμόσφαιρα που δημιουργεί. Ναι το καθάρισα.

Η οικία διαθέτει υποδαπέδια θέρμανση που δεν έχει υπολογιστεί σωστά (greek mastorantza...) και δεν αποδίδει καλά στα πολλά κρύα. Οπότε ενδέχεται το μηχάνημα να δουλέψει επικουρικά της υποδαπέδιας αλλά καλό είναι να μας καλύπτει και από μόνο του.

Εγκαταστάτη έχω δικό μου οπότε δεν μας απασχολεί.

Το βασικότερο είναι να έχει καλή ποιότητα αέρα (φίλτρα/ιονιστές;) και να είναι οικονομικό στη λειτουργία του.

Έχω διαβάσει λίγο το θέμα και βλέπω να προτείνονται από κινέζικα haier μέχρι daikin, οπότε έχω μπερδευτεί αρκετά. Τιμή εννοείται όσο χαμηλότερη τόσο καλύτερα αλλά θα πρωταρχικά να είναι της προκοπής. Θα το αγοράσω με ορίζοντα τουλάχιστον 5ετίας.

Και τι σε εμποδίζει να κανεις τον υπολογισμο για το χώρο που θες ?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και τι σε εμποδίζει να κανεις τον υπολογισμο για το χώρο που θες ?

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ να βάζω τιμές σε κουτουρού χαβά εφαρμογή που μου βγάζει ισχύ ατμολέβητα για 35 μέτρα χώρο με ταβάνι μεταβλητού ύψους και με δεύτερη πηγή θέρμανσης κατά το δοκούν. Αφού μας καλύπτει το υπάρχων 18αρι υπάρχει λόγος να το συζητάμε;

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lemon3 είπε

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ να βάζω τιμές σε κουτουρού χαβά εφαρμογή που μου βγάζει ισχύ ατμολέβητα για 35 μέτρα χώρο με ταβάνι μεταβλητού ύψους και με δεύτερη πηγή θέρμανσης κατά το δοκούν. Αφού μας καλύπτει το υπάρχων 18αρι υπάρχει λόγος να το συζητάμε;

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Εμενα απόλυτα , εξάλλου οπως γράφεις και στο κείμενο σου κάτι για υπόδαπεδια και για έλληνα μάστορατζα που έκανε εφαρμογή στα κουτουρού έτσι και τώρα θα πάθεις 5α ίδια αφού θες να βάλεις κάτι στο βρόντο και στο περίπου χωρίς στοιχεία , καλή τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εμενα απόλυτα , εξάλλου οπως γράφεις και στο κείμενο σου κάτι για υπόδαπεδια και για έλληνα μάστορατζα που έκανε εφαρμογή στα κουτουρού έτσι και τώρα θα πάθεις 5α ίδια αφού θες να βάλεις κάτι στο βρόντο και στο περίπου χωρίς στοιχεία , καλή τύχη 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

για κλιματιστικό γύρω στα 450e για ψύξη/θέρμανση σε μικρό υπνοδωμάτιο 11τμ με νότιο προσανατολισμό για άμεση αγορά τι θα προτείνατε;
Θερμικές Απώλειες
1024.07
Watt
880.70
KCal/h
93.10
Watt/m2
80.06
KCal/h/m2


Να πάω στο Μiracle II TCL 9αρι? Το προτείνετε; 
Έχασα προσφορές κώτσου/πράκτικερ όπως κοιτάζω λίγο πίσω το νήμα. 

 

Επεξ/σία από wall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lemon3 είπε
  • Ποσό που διαθέτουμε: Αδιάφορο, κοιτάμε vfm
  • Αντικατάσταση παλιότερου Fujitsu inverter ~18000 btu
  • Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης/θέρμανσης
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα  35τμ
  • Τοποθεσία: Χαλκιδική παραθαλάσσια
  • Απαραίτητα: wifi, καλή ατμόσφαιρα
  • Πληροφορίες: Επαρκής μόνωση, διπλά τζάμια, εκτεθειμένη μονοκατοικία

 

Άντε και ο υπολογισμός για να είμαστε και σωστοί:

 

Θερμικές Απώλειες

4893.02Watt

4207.99KCal/h

163.10Watt/m2

140.27KCal/h/m2

Επεξ/σία από lemon3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, iCyd είπε

Καλημέρα, προχώρησα σε αγορά νέου κλιματιστικού. Συγκεκριμένα στο Daikin Siesta Sensira ATXC50C / ARXC50C .

Μπορεί κάποιο να μου εξηγήσει πως συνδέεται αυτο το πράμα στο wifi? Στο γραφείο που υπάρχει αντίστοιχο της Daikin υπήρχε ένα μικρό κοντρολάκι το οποίο σύνδεσα στην πλακέτα του κλιματιστικού με ένα extension που εξείχε.

Σε αυτό δεν υπήρχε κάποιο κοντρολάκι και όταν άνοιξα το κλιματιστικό δεν βρήκα ούτε το extension κάπου να εξέχει.

To ATXC δεν περιλαμβάνει το WiFi module, θα πρέπει να το αγοράσεις  https://www.skroutz.gr/s/27088465/Daikin-BRP069B45-WiFi-Module.html (ή κάτι τέτοιο, έλεγξε τη συμβατότητα με το μοντέλο σου).

Για την εγκατάσταση, δες εδώ https://www.youtube.com/watch?v=OJLnqyehQm4

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ελαβα σημερα το Daikin perfera. Εσωτερική μονάδα κατασκευή τσεχια και εξωτερικη Τουρκία, απο αλλά μου κλιματιστικά ηξερα οτι μέσα έξω ίδια χώρα κατασκευής.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Καλησπέρα, ελαβα σημερα το Daikin perfera. Εσωτερική μονάδα κατασκευή τσεχια και εξωτερικη Τουρκία, απο αλλά μου κλιματιστικά ηξερα οτι μέσα έξω ίδια χώρα κατασκευής.. 

το μαγαζί που το πήρες τι λέει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...