Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ZataraFR είπε

Καλησπέρα σε όλους !

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις προτάσεις κ τις συμβουλές σας.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ :

2C2E6349-FC53-48F0-86EA-BC8472A6C52E.jpeg.10ab72c9f51f626e3b40e986b4b814f0.jpeg
 

CFC66A9C-6D46-43C4-B573-564AF201BBEB.jpeg.4bd72aea8c34221c2e82a226cfe74bf5.jpeg

6AE56420-BABE-477C-8ABB-DB70EFEF522E.jpeg.3feaf2f3d0a709d10e04672a5a625612.jpeg

993E89C5-64A0-4216-BB29-26BA36370AD6.jpeg.ba25590139f4b92d70cba0dd1a18f325.jpeg

40926840-38E8-49E5-9B23-3639AE39A1FF.jpeg.dee211d4bd3eaeb51b90533425b5f6af.jpeg

Μένει τώρα να προμηθευτώ έξυπνες πρίζες 😊

Η απορία που γεννήθηκε και δεν βρίσκω ικανοποιητική απάντηση είναι η εξής :

“Το Fujitsu γιατί δεν περιέχει το WiFi module?”

Προσπάθησαν να βάλουν το Fujitsu σε βάση στον τοίχο ή είναι από παλιό κλιματιστικό οι τρύπες;

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τόσα τετραγωνικά συνήθως πάμε σε 24αρι. Βέβαια εξαρτάται το σπίτι. Η εφαρμογή που αναφέρεται στο sticky πόσα βγάζει;

Όσο για την εξωτερική, ο κατασκευαστής δίνει ελάχιστες αποστάσεις από εμπόδια όπως τοίχους κτλ για "αναπνοή" κυρίως.

Στα 40αρια το τραβάς μπροστά έχει μέτρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για τόσα τετραγωνικά συνήθως πάμε σε 24αρι. Βέβαια εξαρτάται το σπίτι. Η εφαρμογή που αναφέρεται στο sticky πόσα βγάζει;

Όσο για την εξωτερική, ο κατασκευαστής δίνει ελάχιστες αποστάσεις από εμπόδια όπως τοίχους κτλ για "αναπνοή" κυρίως.

24αρι δεν εχει ομως να ειναι Α+++ και στην θερμανση.

 

Αυτο το Inverter τι φαση; Γιατι τοσο φθηνο; https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH.html

 

Στην ψυξη πλεον το βαζω στους 27, αντε 26. Πιο κατω κρυωνω οταν ειμαι στο σαλονι. Ειναι υπερβολη;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aTsgR είπε

@George! ναι, κλάφτα Χαράλαμπε - καμια βελτίωση. Πραγματικά είναι απαράδεκτο το πως είναι η συμπεριφορά του - ειδικά για τα χρήματα του. Κάτι παίζει με το LN25, δεν μπορεί να είναι τόσο χειρότερο από το FH25 (το οποίο είναι 6 χρονών μοντέλο). Δεν ξέρω τι είναι αυτό που φταίει, αυτό θα το βρει η Mitsubishi.

Μια από τα ίδια και σε εμένα που το ξαναδοκίμασα χθες το βράδυ. Από περιέργεια(για να δω αν είναι πρόσφατη παρτίδα) τι ημερομηνία κατασκευής γράφει η εξωτερική μονάδα;

 

  

10 ώρες πριν, steliosdj είπε

Οποτε θα το προχωρησεις ? Θα βγαλεις το ln25? :D

Συγκριτικα με το perfera, σου ξαναθυμιζω οτι οι ελαχιστες αποδοσεις που αναφερεις ειναι στα rated και οχι στα part load.

Το perfera εχει ενα εξτρα πλεονεκτημα , το οποιο ειναι οτι μπορει και παιζει πολυ χαμηλα σε part load, εαν οι συνθηκες το επιτρεψουν. Και το καλο ειναι πως δεν ειναι δυστροπο.

Σκόπευα να το βάλω στην θέση του Perfera γιατί είχα "κλείσει" πώληση του για χθες αλλά τελικά μου την ακύρωσαν, οπότε μάλλον στην θέση του ln25 θα μπει.

Επίσης ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες, με έπιασες τελείως αδιάβαστο :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Lazostat είπε

 

Αυτο το Inverter τι φαση; Γιατι τοσο φθηνο; https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH.html

 

Τα cop, seer είναι λάθος. Το έχω αναφέρει δύο φορές στο Σκρουτζ αλλά στα @@ τους.

Τα σωστά είναι εδώ

https://zora.bg/download/product/public/fdci-24lk46gfh/file_5e184b196e1a8.pdf

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω την tp-link hs110 αλλά βλέπω δύο διαφορετικές συσκευασίες. Μία με άσπρο κουτί και μία με πράσινο άσπρο. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις δύο;

 

image.png

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Το max είναι max . Τι άλλο μπορεί να είναι;

Πόση ώρα μπορεί ένα κλιματιστικό να δουλεύει στο max?

Αν συνυπολογίσει τα ντεφροστ πόσο είναι το usable capacity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πόση ώρα μπορεί ένα κλιματιστικό να δουλεύει στο max?

Αν συνυπολογίσει τα ντεφροστ πόσο είναι το usable capacity?

Στο Fujitsu λέει ότι δεν έχει περιορισμό χρόνου στο max.

Για τα defrost το μόνο που έχω βρει είναι το service manual της Panasonic όπου δίνει 20% πτώση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και RH. Το είχα ανεβάσει στο προηγούμενο θέμα που έκλεισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο Fujitsu λέει ότι δεν έχει περιορισμό χρόνου στο max.

Για τα defrost το μόνο που έχω βρει είναι το service manual της Panasonic όπου δίνει 20% πτώση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και RH. Το είχα ανεβάσει στο προηγούμενο θέμα που έκλεισε.

Τι είναι Rated Capacity , Maximum Capacity σε ενα κλιματιστικό?

Μετα απο καιρο βρήκα, κάπου κάτι .. που το εξηγει.. αρα αρκετές απορίες μας λύνονται!

https://www.aceee.org/files/proceedings/2016/data/papers/1_836.pdf

Κάνω Copy paste 2 σημεία απο το παραπάνω κείμενο..

A DHP’s rated cooling capacity and efficiency (circled in blue in Figure 1) are certified values, determined by certified tests following the AHRI standard. The rated heating capacity and efficiency are also certified values (circled in red in Figure 1). For the DHPs in Figure 1, the manufacturer provides the range of capacity (minimum and maximum), but, unlike rated values, these values are not AHRI-certified.

 

By controlling (limiting) speed, a manufacturer can de-rate the size of a DHP to boost the efficiency rating. They do this because some consumers value extreme cold weather performance over efficiency, while others value efficiency over capacity. Figure 2 shows a comparison of the performance and physical specifications of the MUZ-FH15NA model to the MUZ-FH18NA model. Although these two DHPs are physically identical (as shown in the Compressor specifications), they employ different control algorithms to achieve different rated capacity, EER, and SEER (compare values pointed out by red arrows)

Σύγκριση δύο ίδιων μηχανημάτων με διαφορετικό προγραμματισμό:

 

image.png.b2b76d12afa3f7b8f73fc4dcd787e849.png

 

image.png

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Θέλω να αγοράσω την tp-link hs110 αλλά βλέπω δύο διαφορετικές συσκευασίες. Μία με άσπρο κουτί και μία με πράσινο άσπρο. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις δύο;

image.png

1.jpg

Είναι ακριβώς όπως σου τα είπε ο @aTsgR και επειδή έχω πάρει και τις δύο εκδόσεις(για την ακρίβεια την 3.1 και την 4), έχουν επίσης διαφορετικό μέγεθος οι συσκευασίες τους(πιο μικρή η v4) ενώ σε εμένα είναι και οι δύο με πράσινο-λευκό χρώμα(ίσως έβγαινε λευκή μέχρι την v3.0). Οι συσκευές όμως είναι ολόιδιες σε σχέδιο και διαστάσεις.

20200728_135320(1).jpg

Επεξ/σία από George!
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στο Fujitsu λέει ότι δεν έχει περιορισμό χρόνου στο max.

Για τα defrost το μόνο που έχω βρει είναι το service manual της Panasonic όπου δίνει 20% πτώση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και RH. Το είχα ανεβάσει στο προηγούμενο θέμα που έκλεισε.

Δηλωνει οτι τo max δεν εχει περιορισμο χρονου η απλως δεν αναφερει τιποτα?

Aν ειναι αυτο https://www.logicool-ac.com/wp-content/uploads/2019/07/CS-XZ-VKEW-PAPAMY1812006CE.pdf
δε βλεπω κατι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Δηλωνει οτι τo max δεν εχει περιορισμο χρονου η απλως δεν αναφερει τιποτα?

Aν ειναι αυτο https://www.logicool-ac.com/wp-content/uploads/2019/07/CS-XZ-VKEW-PAPAMY1812006CE.pdf
δε βλεπω κατι.

Στη ψύξη έχει περιορισμό χρόνου (30΄), στη θέρμανση όχι. Δες το στο SI - ASYG 18 - 24 KLCA.pdf

Όσο για το 20% απώλεια capacity, το αναφέρει η hitachi τελικά :

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στη ψύξη έχει περιορισμό χρόνου (30΄), στη θέρμανση όχι. Δες το στο SI - ASYG 18 - 24 KLCA.pdf

Όσο για το 20% απώλεια capacity, το αναφέρει η hitachi τελικά :

Δεν το βρισκω αυτο με τον περιορισμο χρονου.

Αρα με τη σκατουλα εξωτερικη οπως εχεις γραψει το usable μπορει να ειναι  πολυ παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...