Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι ελαχιστα το αναψα λογω καιρου προτιμω ανεμιστηρα οροφης και τζαμι μισανοικτο. Οικολογικος κλιματισμος...😊

Εχε επισης υποψιν οτι οι εντολες αυτες πρεπει να δινονται καθε μερα σε διαφορετικη IP ισως στην δικη μου περιπτωση το allocation status των private IP addresses ειναι dynamic και οχι static .Δεν ξερω αν αυτο αλλαζει απο τον router στα settings μαλλον ναι ..δεν ειμαι της πληροφορικης μαλλον απληροφορητος θα ελεγα ...

Ναι, μπορεις να το κανεις static .

Μεσα στο router, δες ποια ειναι η mac address του Daikin και βρες πως μπορεις να την κλειδωσεις σε συγκεκριμενη IP.

Ποιο router εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, steliosdj είπε

Ναι, μπορεις να το κανεις static .

Μεσα στο router, δες ποια ειναι η mac address του Daikin και βρες πως μπορεις να την κλειδωσεις σε συγκεκριμενη IP.

Ποιο router εχεις ?

Τον speedport . Συνδεση .οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Τον speedport . Συνδεση .οτε

Ποιο απο ολα τα speedport ? speedport entry 2i ή speedport plus ?

Εαν δεν το βρισκεις, δες στο google ή ανεβασε μια φωτογραφια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2020 στις 9:37 ΜΜ, steliosdj είπε

Σημερα εκανα την παραγγελια για το Daikin Perfera FTXM25N. :)

Επιτελους θα ηρεμησω απο τα χουγια της επιτομης που με εκαναν ψυχασθενη ολο αυτο το διμηνο ... και ετσι το edge θα παει ... στην "ακρη" οπως λεει και το ονομα του. 😁

Μαλιστα, σκεφτομαι να το διωξω εντελως και να μην το βαλω σε αλλο χωρο, οπως σκεφτομουν νωριτερα.

Μεχρι στιγμης, το σεναριο μου δινει παραδοση & εγκατασταση σε ενα 10ημερο .

Πληρωνω αμαρτιες του να μην το αγορασω απο την αρχη, γιατι μου φανηκε ακριβο σε σχεση με το edge. Τελικα, βλεποντας τη συμπεριφορα του, ΕΠΡΕΠΕ να το ειχα κανει. Θα ειχα σαφως μικροτερη καταναλωση και πιο ομορφη ατμοσφαιρα για τη χρηση που εκανα και εξακολουθω να κανω (24/7) .

Ατυχησα, γιατι ημουν ο πρωτος που εδειξε διαγραμματα για edge 13αρι . Εαν ειχα δει νωριτερα, θα του ειχα ριξει ακυρο!

ΥΓ. Εχω και ενα ωραιο κολπακι το οποιο θα σας δειξω μολις παραλαβω το μηχανημα. Τελικα κατεληξα πως αλλος εχει το ονομα και αλλος τη χαρη !

Και εγω σκεφτομαι να τα σκασω για daikin αφου σκοπευω 24ωρη χρηση 4 μοναδων. Toshiba δε φαινειται να ειναι τοσο καλο, mitsubishi που εβαλα εχω προβλημα με ρουλεμαν κανει φασαρια πολυ και δεν ακουω τα καλυτερα για σειρα ap. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Και εγω σκεφτομαι να τα σκασω για daikin αφου σκοπευω 24ωρη χρηση 4 μοναδων. Toshiba δε φαινειται να ειναι τοσο καλο,

Εξαρτάται πιο μοντέλο daikin η πιο μοντέλο toshiba θα πάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Εξαρτάται πιο μοντέλο daikin η πιο μοντέλο toshiba θα πάρεις 

Δλδ πιο μοντέλο Toshiba θα αγόραζες; Για λογική τιμή πάντα, όχι daisekai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Και εγω σκεφτομαι να τα σκασω για daikin αφου σκοπευω 24ωρη χρηση 4 μοναδων. Toshiba δε φαινειται να ειναι τοσο καλο, mitsubishi που εβαλα εχω προβλημα με ρουλεμαν κανει φασαρια πολυ και δεν ακουω τα καλυτερα για σειρα ap. 

Μεχρι στιγμης το perfera εχει καλα αποτελεσματα, οπου και εαν εχω ψαξει.

Το Toshiba edge ειναι πολυ ιδιοτροπο με τον χωρο, αλλα και εχει ασχημο προγραμματισμο. Ο προγραμματισμος του δεν το αφηνει να κατεβει χαμηλα σε καταναλωση.

Ανεβασα τρεις φωτογραφιες που δειχνουν την ελαχιστη καταναλωση που εχω δει μεχρι στιγμης με το 13αρι edge.Εγραψε στις 6 το πρωι σημερα 150W !

Φυσικα, με τα απαραιτητα on-off ... αφου και παλι , τα 150w ειναι υπερβολικα πολλα για τον χωρο μου.

Η υγρασια του χωρου επαιζε στο 59-61% λογω των on-off. Υψηλο νουμερο για τα γουστα μου και την ανεση μου.

 

Για ολο το βραδυ, μου εβγαλε ενα average καταναλωσης 92w απο τις 12 εως τις 10 το πρωι. Συνεπως, εαν το perfera παιζει στα 60-70w , δεν θα εκανε ουτε ενα on-off.

 

 

 

edge_20c_night.jpg

edge_20c_night-2.jpg

edge_low_trend.jpg

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ πιο μοντέλο Toshiba θα αγόραζες; Για λογική τιμή πάντα, όχι daisekai.

Το Edge δηλαδή έγινε κακό επειδή έχει ελάχιστη κατανάλωση 200-250watt στην ψύξη; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το Edge δηλαδή έγινε κακό επειδή έχει ελάχιστη κατανάλωση 200-250watt στην ψύξη; :)

Ναι. Έχει και χαμηλή απόδοση σε χαμηλά φορτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι. Έχει και χαμηλή απόδοση σε χαμηλά φορτία.

Για μενα πέφτει ικανοποιητικά χαμηλά (υπάρχουν όμως και άλλα που πέφτουν ακόμα χαμηλότερα) και ίσως υπό φυσιολογικές συνθήκες καλοκαιριού να ηταν διαφορετική συμπεριφορά του. Χαμηλή απόδοση σε χαμηλά φορτία σε σχέση με ποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Για μενα πέφτει ικανοποιητικά χαμηλά (υπάρχουν όμως και άλλα που πέφτουν ακόμα χαμηλότερα) και ίσως υπό φυσιολογικές συνθήκες καλοκαιριού να ηταν διαφορετική συμπεριφορά του. Χαμηλή απόδοση σε χαμηλά φορτία σε σχέση με ποιο;

Καταρχάς σε σχέση με το περφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...