Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Ακριβως. Στις καταναλωσεις αναφερομαι.

Η μετρηση βασιζεται σε συγκεκριμενες καταστασεις και αφορα χρηση 350 ωρων. Ειχα ανεβασει τα PDF με τις διαδικασιες πιστοποιησης πριν καμμια 10αρια μερες νομιζω.

Εαν σε ενα σπιτι απεχουν οι συνθηκες χρησης, αλλα και η λειτουργεια ειναι για αρκετα περισσοτερες ωρες ...το αποτελεσμα θα αρχισει να αποκλινει σημαντικα.

Το οτι ειναι "προτυπο" σημαινει οτι καλυπτει ενα μεγαλο ποσοστο περιπτωσεων. Οχι ,ομως, ολες.

Το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχει κατι που μπορει να προβλεψει την χρηση σε ειδικες περιπτωσεις, περα απο την μελετη των πινακων & part load.

Εχω γραψει και στο παρελθον την αποψη μου για τη χρηση του κλιματιστικου.Επειδη δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι, απλα αναφερω πως χρειαζομαι μηχανημα που να κατεβαινει χαμηλα.

Δεν το χρειαζονται ολοι και κατανοω οτι σε αρκετους ισως φαινομαι υπερβολικος και "κολλημενος με τη μπαλα" .

Σε 10 μερες που θα αλλαξω μηχανημα, θα δω απο πρωτο χερι την διαφορα στις καταναλωσεις και στο αερα του χωρου.

Τουλάχιστον με την eurovent υποτίθεται κάποιος πιστοποιεί τις ίδιες συνθήκες.

Το ότι στηριζόμαστε και πιστεύουμε τους πίνακες των part load που ανακοινώνει η κάθε εταιρεία σε ότι συνθήκες θέλει/έχει/δεν μας λέει?

Επεξ/σία από nixi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/9/2020 στις 2:48 ΜΜ, liakjim είπε

Στην υπογραφή μου υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο. Προσπαθήστε να το συμπληρωσετε.

😁

1. 1000-1500 

2. Νέα αγορά 

3. Αδιάφορο 

4. 90% Θέρμανση 10% Ψύξη 

5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης 

6. Σαλονοκουζίνα 

7. Αλεξανδρούπολη Μέγιστη 35 Ελάχιστη -5

8. Θα θέλαμε μεγάλη εγγύηση και να είναι ψιλό αθόρυβο.

9. Είμαστε στον 5ο όροφο ρετιρέ με μόνωση στην ταράτσα. Ανατολικός προσανατολισμός. Κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι. 3 υπνοδωμάτια σαλονοκουζίνα και μπάνιο. 3 Μπαλκονόπορτες 1 μικρό παράθυρο στην κουζίνα 1 μικρό παράθυρο στο μπάνιο και 2 μεγάλα παράθυρα στο ένα υπνοδωμάτιο.

10. Σορρυ φιλέ μου αλλά δεν το κατέχω το άθλημα με αυτές τις μηχανές.

Αν θέλεις μου πρότεινες και άλλα μοντέλα κλιματιστικών αλλά θα ήθελα να είναι απο Daikin, Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Ακριβως. Στις καταναλωσεις αναφερομαι.

Η μετρηση βασιζεται σε συγκεκριμενες καταστασεις και αφορα χρηση 350 ωρων. Ειχα ανεβασει τα PDF με τις διαδικασιες πιστοποιησης πριν καμμια 10αρια μερες νομιζω.

Εαν σε ενα σπιτι απεχουν οι συνθηκες χρησης, αλλα και η λειτουργεια ειναι για αρκετα περισσοτερες ωρες ...το αποτελεσμα θα αρχισει να αποκλινει σημαντικα.

Το οτι ειναι "προτυπο" σημαινει οτι καλυπτει ενα μεγαλο ποσοστο περιπτωσεων. Οχι ,ομως, ολες.

Το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχει κατι που μπορει να προβλεψει την χρηση σε ειδικες περιπτωσεις, περα απο την μελετη των πινακων & part load.

Εχω γραψει και στο παρελθον την αποψη μου για τη χρηση του κλιματιστικου.Επειδη δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι, απλα αναφερω πως χρειαζομαι μηχανημα που να κατεβαινει χαμηλα.

Δεν το χρειαζονται ολοι και κατανοω οτι σε αρκετους ισως φαινομαι υπερβολικος και "κολλημενος με τη μπαλα" .

Σε 10 μερες που θα αλλαξω μηχανημα, θα δω απο πρωτο χερι την διαφορα στις καταναλωσεις και στο αερα του χωρου.

Συμφωνώ 100%, και πιθανόν ένα κλιματιστικό με μικρότερο SEER να είναι πολύ πιο οικονομικο από ένα άλλο με μεγάλο SEER υπό κάποιες συνθήκες. Αυτό όμως δεν το ακυρώνει. 

Εάν υπάρχουν οι πίνακες, είναι ίδιοι(υπολογισμενοι στις ίδιες συνθήκες) άρα μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους,μαζί σου 1000%

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μακάρι να γίνει πιο σύντομα και ιδανικά μέχρι το ζεστό ΣΚ που μας έρχεται.

Το θεμα ειναι ποτε θα εχει χρονο το συνεργειο για την εγκατασταση. Μου εχουν πει για τις τελευταιες μερες του μηνα.

Τωρα, εαν βρεθει κενο και μπορεσουν νωριτερα, ακομα καλυτερα .

Μόλις τώρα, nixi είπε

Τουλάχιστον με την eurovent υποτίθεται κάποιος πιστοποιεί τις ίδιες συνθήκες.

Το ότι στηριζόμαστε και πιστεύουμε στους πίνακες των part load που ανακοινώνει η κάθε εταιρεία σε ότι συνθήκες θέλει/έχει/δεν μας λέει?

Εχεις ενα δικιο. Ομως, και η eurovent βασιζεται και επιβεβαιωνει τα επιμερους EER που δινει ο κατασκευαστης και απο εκει καταληγει να επιβεβαιωσει το τελικο SEER.

Δεν τολμω να σκεφτω οτι κατι θα μπορουσε να μην παει καλα σε αυτη τη διαδικασια . :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Το θεμα ειναι ποτε θα εχει χρονο το συνεργειο για την εγκατασταση. Μου εχουν πει για τις τελευταιες μερες του μηνα.

Τωρα, εαν βρεθει κενο και μπορεσουν νωριτερα, ακομα καλυτερα .

Εχεις ενα δικιο. Ομως, και η eurovent βασιζεται και επιβεβαιωνει τα επιμερους EER που δινει ο κατασκευαστης και απο εκει καταληγει να επιβεβαιωσει το τελικο SEER.

Δεν τολμω να σκεφτω οτι κατι θα μπορουσε να μην παει καλα σε αυτη τη διαδικασια . :D

Πάρε τις τιμές από wunderground για την περιοχή που μένεις (δείγμα 2-3 χρόνων) ,πάρε τις τιμές των πινάκων κατασκευαστών..και κάνε το προσωπικό SEER σου ,να δεις ποιο είναι το τέλειο μηχάνημα για σένα :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, steliosdj είπε

Εχεις ενα δικιο. Ομως, και η eurovent βασιζεται και επιβεβαιωνει τα επιμερους EER που δινει ο κατασκευαστης και απο εκει καταληγει να επιβεβαιωσει το τελικο SEER.

Δεν τολμω να σκεφτω οτι κατι θα μπορουσε να μην παει καλα σε αυτη τη διαδικασια . :D

Υποθέτω μετράει τις αποδόσεις η ίδια αλλιώς τι κάνει? Βέβαια σε ότι μηχάνημα της δώσει ο κατασκευαστής.

Μιλάμε για εταιρείες. Έχουν αποδείξει ότι θα κάνουν τα πάντα για να μας δουλέψουν. Δεν έχω καμμιά εμπιστοσύνη σε ότι λένε. Απλά με την eurovent είναι και καλά λίγο πιο αξιόπιστο. Λέμε τώρα...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Συμφωνώ 100%, και πιθανόν ένα κλιματιστικό με μικρότερο SEER να είναι πολύ πιο οικονομικο από ένα άλλο με μεγάλο SEER υπό κάποιες συνθήκες. Αυτό όμως δεν το ακυρώνει. 

Εάν υπάρχουν οι πίνακες, είναι ίδιοι(υπολογισμενοι στις ίδιες συνθήκες) άρα μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους,μαζί σου 1000%

Ακριβως αυτο περιμενω να δω μετα την αλλαγη ! Ιδιο SEER, αλλα διαφορα στην καθημερινη καταναλωση.

Εγω θα μπορουσα να το βαφτισω "SEER" ή ακομα καλυτερα κατι σαν "SSEERR"για παραδειγμα (τυχαιο ονομα) . Και αυτο θα ειναι ενας μεσος ορος απο επιμερους EER. Αυτος ο μεσος ορος θα εχει βγει υστερα απο υπολογισμους που αντιπροσωπευουν τον χωρο μου. Μιλαμε για EER που θα παρατηρω οτι δουλευει το μηχανημα στον χωρο μου.

 

Συμφωνουμε! 👍

 

2 λεπτά πριν, nixi είπε

Υποθέτω μετράει τις αποδόσεις η ίδια αλλιώς τι κάνει? Βέβαια σε ότι μηχάνημα της δώσει ο κατασκευαστής.

Μιλάμε για εταιρείες. Έχουν αποδείξει ότι θα κάνουν τα πάντα για να μας δουλέψουν. Δεν έχω καμμιά εμπιστοσύνη σε ότι λένε. Απλά με την eurovent είναι και καλά λίγο πιο αξιόπιστο. Λέμε τώρα...  

Μετραει και επιβεβαιωνει.

Εαν βγουν λαθος οι μετρησεις , υπαρχει διαδικασια για το τι ακολουθει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, babisr21 είπε

1. 1000-1500 

2. Νέα αγορά 

3. Αδιάφορο 

4. 90% Θέρμανση 10% Ψύξη 

5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης 

6. Σαλονοκουζίνα 

7. Αλεξανδρούπολη Μέγιστη 35 Ελάχιστη -5

8. Θα θέλαμε μεγάλη εγγύηση και να είναι ψιλό αθόρυβο.

9. Είμαστε στον 5ο όροφο ρετιρέ με μόνωση στην ταράτσα. Ανατολικός προσανατολισμός. Κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι. 3 υπνοδωμάτια σαλονοκουζίνα και μπάνιο. 3 Μπαλκονόπορτες 1 μικρό παράθυρο στην κουζίνα 1 μικρό παράθυρο στο μπάνιο και 2 μεγάλα παράθυρα στο ένα υπνοδωμάτιο.

10. Σορρυ φιλέ μου αλλά δεν το κατέχω το άθλημα με αυτές τις μηχανές.

Αν θέλεις μου πρότεινες και άλλα μοντέλα κλιματιστικών αλλά θα ήθελα να είναι απο Daikin, Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu

Στο 10 απλά πατάς στις 20 ερωτήσεις του λινκ που σου βγάζει και μας λες το αποτέλεσμα.

πάτα εδώ και απλά απάντησε στις ερωτήσεις ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

πχ κάπως έτσι θα είναι στο τέλος

cb771a9806f2beb9b3465071a6065a4d.png

 

Χωρίς αυτά τα νούμερα είμαστε λίγο στο σκοτάδι.

 

 

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πάρε τις τιμές από wunderground για την περιοχή που μένεις (δείγμα 2-3 χρόνων) ,πάρε τις τιμές των πινάκων κατασκευαστών..και κάνε το προσωπικό SEER σου ,να δεις ποιο είναι το τέλειο μηχάνημα για σένα :)

Και πάλι, δεν θα ξέρει σε τι φορτίο θα ισορροπούσε κάθε φορά. Τα δεδομένα και οι παράγοντες είναι "άπειροι".

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο 10 απλά πατάς στις 20 ερωτήσεις του λινκ που σου βγάζει και μας λες το αποτέλεσμα.

πάτα εδώ και απλά απάντησε στις ερωτήσεις ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

πχ κάπως έτσι θα είναι στο τέλος

Χωρίς αυτό το νούμερο είμαστε λίγο στο σκοτάδι.

cb771a9806f2beb9b3465071a6065a4d.png

Και πάλι δεν θα ξέρει σε τι φορτίο θα ισορροπεί κάθε φορά. Τα δεδομένα και οι παράγοντες είναι "άπειροι".

Θα επιλέξει ένα "φορτίο σχεδιασμού" 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο 10 απλά πατάς στις 20 ερωτήσεις του λινκ που σου βγάζει και μας λες το αποτέλεσμα.

πάτα εδώ και απλά απάντησε στις ερωτήσεις ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

πχ κάπως έτσι θα είναι στο τέλος

Χωρίς αυτό το νούμερο είμαστε λίγο στο σκοτάδι.

cb771a9806f2beb9b3465071a6065a4d.png

Και πάλι, δεν θα ξέρει σε τι φορτίο θα ισορροπούσε κάθε φορά. Τα δεδομένα και οι παράγοντες είναι "άπειροι".

Τι ύψος έχει το κτίριο;

Δίνουμε το καθαρό εσωτερικό ύψος από το δάπεδο έως την οροφή Σημειώστε το καθαρό εσωτερικό ύψος από το δάπεδο έως την οροφή.

Τι ακριβώς εννοεί εδώ? Τον όροφο του διαμερίσματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θα επιλέξει ένα "φορτίο σχεδιασμού" 😛

Καλή τύχη σε αυτό του εύχομαι!

ΥΓ

Στοιχεία κατανάλωσης 3 μηνών από το Asyg24klca

66f330c370328075c32a198221a53b24.png

Πόσο PSeer έχω ; (από το P = Personal) 😛

1 λεπτό πριν, babisr21 είπε

Τι ύψος έχει το κτίριο;

Δίνουμε το καθαρό εσωτερικό ύψος από το δάπεδο έως την οροφή Σημειώστε το καθαρό εσωτερικό ύψος από το δάπεδο έως την οροφή.

Τι ακριβώς εννοεί εδώ? Τον όροφο του διαμερίσματος?

Ναι , σε μέτρα. πχ 3μ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλή τύχη σε αυτό του εύχομαι!

ΥΓ

Στοιχεία κατανάλωσης 3 μηνών από το Asyg24klca

66f330c370328075c32a198221a53b24.png

Πόσο PSeer έχω ; (από το P = Personal) 😛

Ναι είναι απίστευτα δύσκολο ως και απίθανο. Πόσες ώρες δούλεψε το τρίμηνο; Πόσα kw έκαψε συνολικά; 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλή τύχη σε αυτό του εύχομαι!

ΥΓ

Στοιχεία κατανάλωσης 3 μηνών από το Asyg24klca

66f330c370328075c32a198221a53b24.png

Πόσο PSeer έχω ; (από το P = Personal) 😛

Ναι , σε μέτρα. πχ 3μ.

8463.03

Watt

7278.21

KCal/h

108.50

Watt/m2

93.31

KCal/h/m2

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι είναι απίστευτα δύσκολο ως και απίθανο. Πόσες ώρες δούλεψε το τρίμηνο; Πόσα kw έκαψε συνολικά; 

72Κwh .

Ώρες δεν ξέρω δυστυχώς.

@steliosdj αν σκεφτείς κανά τρόπο να μετρήσουμε ώρες λειτουργίας με το Grafana πχ να κάνει count όλες τις ώρες που κατανάλωση>Χ , όπου Χ = πχ 50W , στείλε μου ένα pm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

72Κwh .

Ώρες δεν ξέρω δυστυχώς.

@steliosdj αν σκεφτείς κανά τρόπο να μετρήσουμε ώρες λειτουργίας με το Grafana πχ να κάνει count όλες τις ώρες που κατανάλωση>Χ , όπου Χ = πχ 50W , στείλε μου ένα pm.

Το ίδιο και το sonoff 😕 θα τους πειραζε να μετράνε και τις ώρες λειτουργίας;  Σιγά το δύσκολο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...