Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πλησίον μηδέν και υγρασία είναι ότι χειρότερο σε συνδυασμό

αυτο. η υγρασια ειναι ατιμο πραγμα. χθες τετοια ωρα με ιδια θερμοκρασια ηταν καλοκαιρι σε συγκριση με σήμερα που η υγρασια εξω ειναι 80% χωρίς βροχή.  βγαινω για τσιγαρο και πονάνε τα κόκαλα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, aTsgR είπε

Εγώ ζήσει από κοντά εξής μηχανήματα τα οποία είναι στα άλλα δωμάτια του σπιτιού η σε κάποιο σπίτι στενού προσώπου. FH25, LN25, LN50, LN60, Ururu Sarara FTXZ25N.

Από άποψη θορύβου πραγματικά το ποιο αθόρυβο μηχάνημα ήταν το FH25. Και το ίδιο το μηχάνημα και οι περσίδες του ήταν καθ'ολη την διάρκεια λειτουργίας του σε όλα τα operation modes τελείως αθόρυβα. Μιλάμε χτυπάει νούμερα κάτω από 28db χωρίς να πέφτει η απόδοση του πολύ. Το μηχάνημα δεν το άκουγες καν - εγώ το είχα στο αυτόματο και μόλις έπιανε την θερμοκρασία άπλα σιωπή. Εγώ το λειτουργούσα κυρίως στην ψύξη και έπαιζε γενικά στα 120W-150W κατά μέσο όρο - είχα ανεβάσει παλαιότερα κάτι γραφήματα με αυτό.

Όσον αφορά τα LN25 τα σερβο τους δεν κάνουν πολύ θόρυβο και είναι σχεδόν αθόρυβα - αλλά αν προσέξεις καλά τα ακούς, ειδικά το βράδυ όταν πχ έχεις το κλιματιστικό να δουλεύει πάνω από το κεφάλι σου. Όσον άφορα γενικά τον ήχο τα LN είναι πολύ ήσυχα.

Το Ururu τώρα είναι μια κατηγορία από μόνο του, κάνει πολύ φασαρία και περσίδες του είναι θάνατος. Πχ μπορείς να τις δεις σε αυτό το video (βρήκα και δεύτερο). Κανένα video δεν δείχνει όλη την διάρκεια που παίρνει αυτό με τις περσίδες όταν ανοίγει κλείνει - είναι παραπάνω. Ο @Lofarek ξέρει σε τι αναφέρομαι! Όταν το κλείνει τις ακούς πως κάνουν (πέρα από το βουητό του ventillation) - μαρσάρουν καλά και στο auto swing δεν σταματάνε.

 

6 ώρες πριν, aTsgR είπε

Εγώ ζήσει από κοντά εξής μηχανήματα τα οποία είναι στα άλλα δωμάτια του σπιτιού η σε κάποιο σπίτι στενού προσώπου. FH25, LN25, LN50, LN60, Ururu Sarara FTXZ25N.

Από άποψη θορύβου πραγματικά το ποιο αθόρυβο μηχάνημα ήταν το FH25. Και το ίδιο το μηχάνημα και οι περσίδες του ήταν καθ'ολη την διάρκεια λειτουργίας του σε όλα τα operation modes τελείως αθόρυβα. Μιλάμε χτυπάει νούμερα κάτω από 28db χωρίς να πέφτει η απόδοση του πολύ. Το μηχάνημα δεν το άκουγες καν - εγώ το είχα στο αυτόματο και μόλις έπιανε την θερμοκρασία άπλα σιωπή. Εγώ το λειτουργούσα κυρίως στην ψύξη και έπαιζε γενικά στα 120W-150W κατά μέσο όρο - είχα ανεβάσει παλαιότερα κάτι γραφήματα με αυτό.

Όσον αφορά τα LN25 τα σερβο τους δεν κάνουν πολύ θόρυβο και είναι σχεδόν αθόρυβα - αλλά αν προσέξεις καλά τα ακούς, ειδικά το βράδυ όταν πχ έχεις το κλιματιστικό να δουλεύει πάνω από το κεφάλι σου. Όσον άφορα γενικά τον ήχο τα LN είναι πολύ ήσυχα.

Το Ururu τώρα είναι μια κατηγορία από μόνο του, κάνει πολύ φασαρία και περσίδες του είναι θάνατος. Πχ μπορείς να τις δεις σε αυτό το video (βρήκα και δεύτερο). Κανένα video δεν δείχνει όλη την διάρκεια που παίρνει αυτό με τις περσίδες όταν ανοίγει κλείνει - είναι παραπάνω. Ο @Lofarek ξέρει σε τι αναφέρομαι! Όταν το κλείνει τις ακούς πως κάνουν (πέρα από το βουητό του ventillation) - μαρσάρουν καλά και στο auto swing δεν σταματάνε.

Τα LN σε swing  ταακούς? Από βιντεακια ytb δεν μπορώ να κρίνω. Fh20 μάλιστα, παλαιότερο μοντέλο νομιζω, ο, τι παλιό και καλο, ναι μεν η τεχνολογία εξελίσσεται και τα νεότερα μοντέλα την αξιοποιούν αλλά η ποιότητα σε υλικά μέρη parts  και στιβαροτητα, τείνει να φθίνει ορισμένες φορές. Επειδή έχεις εμπειρία με διαφορετικα μηχανήματα στο θέμα της θέρμανσης και ανεσης, έχεις παρατηρήσει κάποιο (εκτός ururu) που να προσφέρει μια πιο ωραία αίσθηση στον χώρο και να κάθεσαι  ανετα χωρίς να δυσφορεις έστω ελαχιστα? Η πάνω κάτω νιώθεις το ίδιο με όλα? Πιστεύεις ολα τα κλιματιστικά την ίδια ποιότητα θερμού αέρα προσφέρουν σε θεμα ανεσης σε γενικές γραμμές πάνω κάτω (λόγω τρόπου λειτουργίας) με αναπόφευκτη μια μικρή δυσφορα έπειτα απ ώρες συνύπαρξης στον ίδιο χωρο? Δεν ρωτάω σε θέμα απόδοσης. Εγώ ανέκαθεν τα κλιματιστικά μόνο για ψύξη τα λειτουργούσα σε αναλογία 95-5 χωρις υπερβολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για περίπου 80 τ.μ. σκοπεύω να αγοράσω ένα κλιματιστικό και έχω κάποιες απορίες:

Έχω ξεχωρίσει αυτά τα μοντέλα: 

1. https://www.skroutz.gr/s/29966630/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-21AP-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

2. https://www.skroutz.gr/s/33005462/Toyotomi-Izuru-eco-II-TRN-TRG-2171ZR-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-Ιονιστή.html

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Θεωρείτε ότι θα πρέπει να αποφύγω την Toyotomi? Παλαιότερα θυμάμαι είχε καλό όνομα αλλά πλέον δεν ξέρω...

2. Γνωρίζετε ποια είναι η διαφορά της γραμμής Umi και Izuru?

3. Ποιο θα προτιμούσατε μεταξύ των δύο και γιατί;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dnalba είπε

για περίπου 80 τ.μ. σκοπεύω να αγοράσω ένα κλιματιστικό και έχω κάποιες απορίες:

Έχω ξεχωρίσει αυτά τα μοντέλα: 

1. https://www.skroutz.gr/s/29966630/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-21AP-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

2. https://www.skroutz.gr/s/33005462/Toyotomi-Izuru-eco-II-TRN-TRG-2171ZR-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-Ιονιστή.html

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Θεωρείτε ότι θα πρέπει να αποφύγω την Toyotomi? Παλαιότερα θυμάμαι είχε καλό όνομα αλλά πλέον δεν ξέρω...

2. Γνωρίζετε ποια είναι η διαφορά της γραμμής Umi και Izuru?

3. Ποιο θα προτιμούσατε μεταξύ των δύο και γιατί;

Ευχαριστώ!

Συνήθως αποφεύγουμε να συνιστούμε toytomi κυρίως λόγω χαμηλής εγγύησης ( 2 έτη), μέτριων τιμών απόδοσης και ειδικά στα μεγάλα μοντέλα υψηλών ελάχιστων watts με συνέπεια τα έντονα φαινόμενα onoff αλλά και την υψηλή κατανάλωση.

Για τι χρήση το θέλεις; Αν έχεις τη δυνατότητα, συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω τα 2 παρακατω κλιματιστικα

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=18285886%2C8539793

το haier ειναι περιπου 5ετιας και το skyworth 2ετιας.
Θα μετακομισουμε και το ενα απο τα 2 κλιματιστικα (μεχρι να αγορασουμε ενα μεγαλο) θα μπει στο νεο σαλονι περιπου 40 τετραγωνικα για να βοηθησει καθως μονο του δεν θα μπορει να ζεστανει/κρυωσει ολο το σαλονι.
Ποιο θα επιλεγατε;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Ρε παιδια εχω τα 2 παρακατω κλιματιστικα

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=18285886%2C8539793

το haier ειναι περιπου 5ετιας και το skyworth 2ετιας.
Θα μετακομισουμε και το ενα απο τα 2 κλιματιστικα (μεχρι να αγορασουμε ενα μεγαλο) θα μπει στο νεο σαλονι περιπου 40 τετραγωνικα για να βοηθησει καθως μονο του δεν θα μπορει να ζεστανει/κρυωσει ολο το σαλονι.
Ποιο θα επιλεγατε;
 

δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά το Haier που έβαλες. 3 καταστήματα με σήμανση "παράδοση εντός 30 ημερών" που συνήθως είναι "δεν το έχω αλλά το βάζω για να φαίνεται ότι έχω πολλά εμπορεύματα" και όταν καταργείται μένει απλά ξεχασμένο το listing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Ρε παιδια εχω τα 2 παρακατω κλιματιστικα

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=18285886%2C8539793

το haier ειναι περιπου 5ετιας και το skyworth 2ετιας.
Θα μετακομισουμε και το ενα απο τα 2 κλιματιστικα (μεχρι να αγορασουμε ενα μεγαλο) θα μπει στο νεο σαλονι περιπου 40 τετραγωνικα για να βοηθησει καθως μονο του δεν θα μπορει να ζεστανει/κρυωσει ολο το σαλονι.
Ποιο θα επιλεγατε;
 

To Haier.

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά το Haier που έβαλες. 3 καταστήματα με σήμανση "παράδοση εντός 30 ημερών" που συνήθως είναι "δεν το έχω αλλά το βάζω για να φαίνεται ότι έχω πολλά εμπορεύματα" και όταν καταργείται μένει απλά ξεχασμένο το listing.

Τα έχει λέει και ψάχνει να δει ποιο να κρατήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.. Ίσως να είμαι offtopic αλλά δε βρήκα ψάχνοντας κάποιο thread..

Ψάχνω για ένα καλό θερμόμετρο εσωτερικού χώρου αξιόπιστο σχετικά, νορμάλ σε τιμή, δλδ μη φτασει 20€, με σκοπό ίσως να πάρω και 2 ή 3.. Θέλω κάτι διακριτικό, απλό, χωρίς να έχει προβλέψεις και διάφορα άλλα παπατζιλίκια, εχω ένα από bg, τρία χρόνια τίμιο θα έλεγα αλλά αρχίζει και τα παίζει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yositosi είπε

δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά το Haier που έβαλες. 3 καταστήματα με σήμανση "παράδοση εντός 30 ημερών" που συνήθως είναι "δεν το έχω αλλά το βάζω για να φαίνεται ότι έχω πολλά εμπορεύματα" και όταν καταργείται μένει απλά ξεχασμένο το listing.

Υπαρχει στο σπιτι μου! Απλα ποιο απο τα 2 να βαλω ρωταω. Τα εχω και τα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Αν δεν θα αργήσεις ιδιαίτερα να βάλεις ένα μεγαλύτερο και  εχεις κάποιο άλλο θερμαντικό μέσο, κανένα,γιατί και την δουλειά σου σωστά δεν θα κάνεις και θα διπλοπληρώσεις  εγκατάσταση -απεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια απορία. Σε ένα απο τα κλιματιστικά του σπιτιού μου, δεν βολεύει η εξωτερική μονάδα στο σημείο στο οποίο βρίσκεται. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί ο ψυκτικός να επεκτείνει τον υπάρχοντα σωλήνα με κάποιο τρόπο ώστε να μετακινηθεί η μονάδα, ή πρέπει να περάσει σωλήνωση απο την αρχή?

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pano είπε

^Αν δεν θα αργήσεις ιδιαίτερα να βάλεις ένα μεγαλύτερο και  εχεις κάποιο άλλο θερμαντικό μέσο, κανένα,γιατί και την δουλειά σου σωστά δεν θα κάνεις και θα διπλοπληρώσεις  εγκατάσταση -απεγκατάσταση.

Δεν ξερω ποτε θα μπορεσω να βαλω μεγαλυτερο. Για θερμανση θα συνδιαστει με τζακι και με κανονικα καλοριφερ πετρελαιου. Για ψυξη δεν υπαρχει κατι αυτη την στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Ρε παιδια η αφυγρανση πως δουλευει στα a/c??

Ειχα βαλει στο dry χθες το a/c κ ειχε γινει παγακι το δωματιο κ η κεντρικη μοναδα ελεγε 15..

 Λογικό αφού αφυγρανση τα κλιματιστικά κάνουν μόνο σε λειτουργία ψύξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...