Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά να αναφέρω ότι από τις 3 Ιανουαριου που κάλεσα την toshiba από Ηρακλειο Κρητης με κάλεσαν χθές για ραντεβού την παρασκευή.Κάλεσα συνολικά 6 φορές και απαντούσαν με δικαιολογίες ότι βλέπουν οτι έχει καθυστερήσει και θα το προωθήσουν άμεσα.Ευτυχώς που υπάρχουν τα καλοριφέρ!Θα ξανά ενημερώσω με το τι θα μου πούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα φορητά κλιματιστικά , τι διαφορές έχουν στην κατανάλωση σε σχέση με τα κανονικά;

Σε δωμάτιο σπιτιού περίπου 20τμ στο οποίο δεν μπορεί να περαστεί κλιματιστικό, θα ήταν συμφέρουσα λύση για θέρμανση ένα φορητό κλιματιστικό ή θα έχει την ίδια κατανάλωση με έναν θερμοπομπό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paojim είπε

Παιδιά παίζει γνώμη για αυτό εδώ το sendo https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-sendo-eco-9000-btuh-80703833 ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εχω δύο sendo ένα 9αρι και ένα 12αρι. Είναι από τη σειρά Αίολος που έχουν 10 χρόνια εγγύηση. 

Είμαι σε όλα ικανοποιημένος εκτός από το ότι δεν πέφτουν κάτω από 360 watt το 9αρι και 340watt το 12αρι. Καλά πλαστικά, αθόρυβη λειτουργία, wi fi, φίλτρα, αυτοκαθαρισμος κλπ. Για τα λεφτά τους είναι μια τίμια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

36 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Εχω δύο sendo ένα 9αρι και ένα 12αρι. Είναι από τη σειρά Αίολος που έχουν 10 χρόνια εγγύηση. 

Είμαι σε όλα ικανοποιημένος εκτός από το ότι δεν πέφτουν κάτω από 360 watt το 9αρι και 340watt το 12αρι. Καλά πλαστικά, αθόρυβη λειτουργία, wi fi, φίλτρα, αυτοκαθαρισμος κλπ. Για τα λεφτά τους είναι μια τίμια επιλογή.

Αυτό που λέω να πάρω δε το βρίσκω κάπου στο σάιτ και δε ξέρω και πόσο εγγύηση έχει σε ευχαριστω ωστόσο για τις πληροφορίες

Επεξ/σία από paojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Σχετικα με το toshiba shorai edge σε 9 και 12 αρη εχει καποιος αποψη εαν αξιζει;σε mitsubishi υπαρχει καποιο καλο αντιστοιχο;Και κατι ακομη μετα απο παροτρυνση δικη μου φιλος εβαλε πριν ενα χρονο toshiba shorai premium αν δεν κανω λαθος 24 λαι σημερα που το εφερε η κουβεντα τον ρωτησα εαν ειναι ευχατιστημενος και μου λεει οτι στην θερμανση δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενος.ειναι τοποθετημενο σε σπιτι μικρο και τοποθετημενο σε ενιαιο σαλονι κουζινα..και μου κανει εντυπωση.ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας,

Σχετικα με το toshiba shorai edge σε 9 και 12 αρη εχει καποιος αποψη εαν αξιζει;σε mitsubishi υπαρχει καποιο καλο αντιστοιχο;Και κατι ακομη μετα απο παροτρυνση δικη μου φιλος εβαλε πριν ενα χρονο toshiba shorai premium αν δεν κανω λαθος 24 λαι σημερα που το εφερε η κουβεντα τον ρωτησα εαν ειναι ευχατιστημενος και μου λεει οτι στην θερμανση δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενος.ειναι τοποθετημενο σε σπιτι μικρο και τοποθετημενο σε ενιαιο σαλονι κουζινα..και μου κανει εντυπωση.ευχαριστω!!

Εγώ από εμπειρίες μελών κ από δική μου χρήση 2 τοσιμπα κατώτερης σειράς κιόλας, έχω να πω ότι το μόνο που έχει να φοβηθεί κανείς προς το παρόν στα τοσιμπα είναι οι διαθεσιμότητες ανταλλακτικών.

Αν τα κλιματιστικά είναι αυτά που πρέπει για τον χώρο δεν θα έπρεπε να υπάρχει παράπονο για θέρμανση. Εκτός αν υπάρχει σφάλμα εγκατάστασης άρα μειωμένη απόδοση ή βλάβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μικρή εμπειρία που απέκτησα πλέον στην χρήση των κλιματιστικών, ως θερμαντικά, υποστηρίζω ότι όλα χρειάζονται το καλιμπράρισμα τους στον εκάστοτε χώρο ώστε  να βρεις αυτό που στα...ελληνικά λέμε sweet spot, ανάμεσα στην απόδοση, την οικονομία και τελικά την επιθυμητή ατμόσφαιρα!!! Όσο τα δοκιμάζουμε σε διαφορετικές συνθήκες τόσο γινόμαστε καλύτεροι εμπειρικά σε αυτό...Προσωπικά θεωρώ ένα καλό τεστ απόδοσης αυτό που τα περιμένει το Σκ με τον επερχόμενο χιονιά! Σκοπεύω να τα δουλέψω για μέρες ασταμάτητα με απλές διακυμάνσεις στην θερμοκρασία και φυσικά με λίγο αυξημένη επιθυμητή θερμοκρασία. Μέχρι τώρα δεν τα έχω δουλέψει  περαν του 22-23 το μεγαλο και 20-21 τα μικρά! Στο +1 όλα το Σκ για να δούμε τελικά τι κάνουν στα δύσκολα!!! Ελπίζω να μην χρειαστώ παλτά  και κουβέρτες.... 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας,

Σχετικα με το toshiba shorai edge σε 9 και 12 αρη εχει καποιος αποψη εαν αξιζει;σε mitsubishi υπαρχει καποιο καλο αντιστοιχο;Και κατι ακομη μετα απο παροτρυνση δικη μου φιλος εβαλε πριν ενα χρονο toshiba shorai premium αν δεν κανω λαθος 24 λαι σημερα που το εφερε η κουβεντα τον ρωτησα εαν ειναι ευχατιστημενος και μου λεει οτι στην θερμανση δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενος.ειναι τοποθετημενο σε σπιτι μικρο και τοποθετημενο σε ενιαιο σαλονι κουζινα..και μου κανει εντυπωση.ευχαριστω!!

Λίγο γενικά αυτά που ρωτάς. Αν μπορείς συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου για τους δύο χώρους που ζητάς.

Όσον αφορά τον φίλο σου, βάλτον καταρχάς να δει το ερώτημα 10 πόσες απώλειες του βγάζει και επίσης πως το λειτουργεί γιατί αν το βάζει διακοπτομενα....χαιρετα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λίγο γενικά αυτά που ρωτάς. Αν μπορείς συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου για τους δύο χώρους που ζητάς.

Όσον αφορά τον φίλο σου, βάλτον καταρχάς να δει το ερώτημα 10 πόσες απώλειες του βγάζει και επίσης πως το λειτουργεί γιατί αν το βάζει διακοπτομενα....χαιρετα μου.

Εαν μπορεις στειλε μου το link καθως δεν το βρισκω..οι χωροι ειναι 2 κρεβατοκαμαρες(13-14τετραγωνικα περιπου) και ενα σαλονι κουζινα 20 με 25 τετραγωνικα .ειναι ημιυπογειο και θα γινει και μονωση εξωτερικα.γενικα απο απωλειες δεν θα ειναι πολλες καθως ειναι αρκετα προστατευμενο λογω της σταθμης που βρισκεται.το θεμα ειναι οτι εαν παω στο toshiba mirai η seyia δεν βκεπω και ιδιαιτερους δεικτες scop seer ενω στο edge φαινεται να υπερτερει .Εν τω μεταξυ σκεφτομαι το 12αρη να βαλω το daisekai αν και θεωρω οτι ειναι υπερβολη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Εαν μπορεις στειλε μου το link καθως δεν το βρισκω..οι χωροι ειναι 2 κρεβατοκαμαρες(13-14τετραγωνικα περιπου) και ενα σαλονι κουζινα 20 με 25 τετραγωνικα .ειναι ημιυπογειο και θα γινει και μονωση εξωτερικα.γενικα απο απωλειες δεν θα ειναι πολλες καθως ειναι αρκετα προστατευμενο λογω της σταθμης που βρισκεται.το θεμα ειναι οτι εαν παω στο toshiba mirai η seyia δεν βκεπω και ιδιαιτερους δεικτες scop seer ενω στο edge φαινεται να υπερτερει .Εν τω μεταξυ σκεφτομαι το 12αρη να βαλω το daisekai αν και θεωρω οτι ειναι υπερβολη..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, iCyd είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα φορητά κλιματιστικά , τι διαφορές έχουν στην κατανάλωση σε σχέση με τα κανονικά;

Σε δωμάτιο σπιτιού περίπου 20τμ στο οποίο δεν μπορεί να περαστεί κλιματιστικό, θα ήταν συμφέρουσα λύση για θέρμανση ένα φορητό κλιματιστικό ή θα έχει την ίδια κατανάλωση με έναν θερμοπομπό;

Καλύτερα να το αποφύγεις αφού είναι και πολύ θορυβώδης και έχουν και έναν σωλήνα που πρέπει να τοποθετήσεις ώστε να έχουν επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον. Αυτά με την θέρμανση θα πρέπει να μην έχουν και τόσο καλή απόδοση και είναι και πολύ ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...