Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις τον χρόνο να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου;

  1. Ποσό που διαθέτουμε :  μέχρι 1100 ανά μονάδα (μπορεί να αγοραστούν 2)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Αντικατάσταση από Mitsubishi 22άρι. Θα έλεγα γενικά επαρκές και οριακό στα πολλά κρύα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Σχεδον αποκλειστική πηγή θέρμανσης, υπάρχει σε ανάγκη και πετρέλαιο.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοτραπεζαρία 55τμ, ενωνεται μέσω πόρτας με κουζίνα 15τμ, υπάρχει και εσωτερική σκάλα που οδηγεί στον κάτω όροφο).
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ηλιούπολη Αττικής
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιονιστής, wifi κλπ nice to have αλλά δεν θα καθορίσουν την αγορά, μεγάλη εγγύηση ναι επιθυμητή, μπορεί να την παραβλέψω αν το scop κάνει τόσο μεγάλη διαφορά, σε λογική τιμή πάντα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 2007 κατασκευή, τελευταίος όροφος, οροφοδιαμέρισμα, οι 2 μεγάλες πλευρές εκτεθειμένες, από πάνω ταράτσα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

4797.69Watt

4126.01KCal/h

68.54Watt/m2

58.94KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή

Επιθυμητή Θερμοκρασία:  22 Αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nixi είπε

Δεν το ξέρω, έχω αμφιβολίες... Για αυτό άνοιξα την συζήτηση

1 Μήπως είναι μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε?

2. Αυτό θα ήθελα να το συζητήσουμε γιατί δεν είμαι σίγουρος

Αν για το διάστημα που είναι κλειστό καταλαβαίνεις αλλαγή θερμοκρασίας/σε ενοχλεί οκ.

Οχι δεν ειναι μεγαλύτερο απο όσο έπρεπε.. απλα για καποιο λογο ηταν ετσι περιέργα προγταμματισμένο το toyo (800-900w ελάχιστη ειναι παρααα πολλα!!! οσο έχει ενα  κλιμα 9000btu τελικες ) . Η ερώτηση ειναι ομως.. πως θα δουλέψεις ενα κλιματιστικο. Εαν το κλεινεις (κρυώνει το σπιτι) και το ανοίγεις για 5-6 ωρες π.χ. πιθανον  δεν θα εχεις κανενα θέμα και ουτε θα καταλάβεις διαφορα. Εαν ομως το αφηνεις να δουλεύει 24/7 τοτε αλλάζει η ιστορια..(τότε και μονο τοτε εγω εκτίμησα την "θαλπωρη" ζεστης του κλιματιστικου).

Για την κατανάλωση οταν ζητας 22 και πάει σωνει και καλα 24 καίει παραπάνω, απο ενα αλλο που ζητας 22 και έχεις μονιμα 22 μέσα. Επίσης οσο πιο χαμηλα δουλευει το κλιματιστικο τοσο καλυτερο COP έχεις θεωρητικα.. αρα και απο εκει κερδισμένος εισαι..

Εγω την καταλαβαινα την διαφορα. Ειχα 2 επιλογες: α) με τον αισθητηρα πανω του κλιματιστικου, οπου ανοιγόκλεινε σαν χαζο συνεχεια.. ξεκινουσε σταματουσε συνεχως.. (πολλα ενοχλητικα ρευματα αέρα + φασαρια) β) με τον αισθητηρα follow me στο τηλεκοντρολ.. Οπου εβαζα απο 22, δουλευε πολλες ωρες... καποτε εφτανε 24C και μετα απο μιση ωρα? μια ωρα? αναλογα τις συνθηκες ξαναναβε.. οσο ηταν κλειστο.. ακουγα γκρίνια απο την γυναικα.. Με αποτέλεσμα να "αναγκάζω" να ξυπνήσει το κλιματιστικο με το τηλεκοντρολ.

Βεβαια μιλαω για τεράστια διαφορα στην ελάχιστη καταναλωση .. το ενα ειχε 800w+ και το αλλο δεν θυμαμαι καπου στο 100w?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οχι δεν ειναι μεγαλύτερο απο όσο έπρεπε.. απλα για καποιο λογο ηταν ετσι περιέργα προγταμματισμένο το toyo. Η ερώτηση ειναι ομως.. πως θα δουλέψεις ενα κλιματιστικο. Εαν το κλεινεις (κρυώνει το σπιτι) και το ανοίγεις για 5-6 ωρες π.χ. πιθανον  δεν θα εχεις κανενα θέμα και ουτε θα καταλάβεις διαφορα. Εαν ομως το αφηνεις να δουλεύει 24/7 τοτε αλλάζει η ιστορια..(τότε και μονο τοτε εγω εκτίμησα την "θαλπωρη" ζεστης του κλιματιστικου.

Για την κατανάλωση οταν ζητας 22 και πάει σωνει και καλα 24 καίει παραπάνω, απο ενα αλλο που ζητας 22 και έχεις μονιμα 22 μέσα. Επίσης οσο πιο χαμηλα δουλευει το κλιματιστικο τοσο καλυτερο COP έχεις θεωρητικα.. αρα και απο εκει κερδισμένος εισαι..

Εγω την καταλαβαινα την διαφορα. Ειχα 2 επιλογες: α) με τον αισθητηρα πανω του κλιματιστικου, οπου ανοιγόκλεινε σαν χαζο συνεχεια.. ξεκινουσε σταματουσε συνεχως.. (πολλα ενοχλητικα ρευματα αέρα + φασαρια) β) με τον αισθητηρα follow me στο τηλεκοντρολ.. Οπου εβαζα απο 22, δουλευε πολλες ωρες... καποτε εφτανε 24C και μετα απο μιση ωρα? μια ωρα? αναλογα τις συνθηκες ξαναναβε.. οσο ηταν κλειστο.. ακουγα γκρίνια απο την γυναικα.

Μαζί σου είμαι εγώ. Το δουλεύεις όπως θέλεις εσύ. Άρα 24/7 και καλά κάνεις. 

Εγώ λέω ότι αν ο χώρος σου χρειάζεται 2000W capacity να σου έχει την θερμοκρασία στους 22 για μια ώρα τι μας πειράζει αν θα είναι με 200W κατανάλωση συνεχόμενα ή 50 λεπτά με κατανάλωση 240W και 2 πεντάλεπτα κλειστό?

Στην ψύξη από ότι είδα σε κάνα δυο την καλύτερη απόδοση την έχουν κοντά στο 40%. Άρα θεωρητικά μας συμφέρει να δουλεύει όσο περισσότερη ώρα γίνεται εκεί και ας είναι κλειστό για κάποια διαστήματα. Εκεί που έχουμε την καλύτερη απόδοση θέλουμε να δουλεύει περισσότερο θεωρητικά.

Άρα ίσως είναι καλό τουλάχιστον για την κατανάλωση που κλείνουν. Δεν ξέρω τι απόδοση έχουν αυτά που κατεβαίνουν πολύ χαμηλά. Ανεβάστε ένα part load όποιος έχει να δούμε τι απόδοση έχει στα 100W ας πούμε και αν συμφέρει να δουλεύει μια ωρα στα 100W ή μισή ώρα στα 200W.

Με την προυπόθεση ότι δεν σε ενοχλεί το διάστημα που παραμένει κλειστό κ δεν "υπερλειτουργεί" όταν είναι ανοιχτό.

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nixi είπε

Μαζί σου είμαι εγώ. Το δουλεύεις όπως θέλεις εσύ. Άρα 24/7 και καλά κάνεις. 

Εγώ λέω ότι αν ο χώρος σου χρειάζεται 2000W capacity να σου έχει την θερμοκρασία στους 22 για μια ώρα τι μας πειράζει αν θα είναι με 200W κατανάλωση συνεχόμενα ή 50 λεπτά με κατανάλωση 240W και 2 πεντάλεπτα κλειστό?

Στην ψύξη από ότι είδα σε κάνα δυο την καλύτερη απόδοση την έχουν κοντά στο 40%. Άρα θεωρητικά μας συμφέρει να δουλεύει όσο περισσότερη ώρα γίνεται εκεί και ας είναι κλειστό για κάποια διαστήματα. Εκεί που έχουμε την καλύτερη απόδοση θέλουμε να δουλεύει περισσότερο θεωρητικά.

Άρα ίσως είναι καλό τουλάχιστον για την κατανάλωση που κλείνουν. Δεν ξέρω τι απόδοση έχουν αυτά που κατεβαίνουν πολύ χαμηλά. Ανεβάστε ένα part load όποιος έχει να δούμε τι απόδοση έχει στα 100W ας πούμε και αν συμφέρει να δουλεύει μια ωρα στα 100W ή μισή ώρα στα 200W.

Με την προυπόθεση ότι δεν σε ενοχλεί το διάστημα που παραμένει κλειστό κ δεν "υπερλειτουργεί" όταν είναι ανοιχτό.

http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels produits/DB_SuzumiR32_101316182224_GB.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nixi είπε

Μαζί σου είμαι εγώ. Το δουλεύεις όπως θέλεις εσύ. Άρα 24/7 και καλά κάνεις. 

Εγώ λέω ότι αν ο χώρος σου χρειάζεται 2000W capacity να σου έχει την θερμοκρασία στους 22 για μια ώρα τι μας πειράζει αν θα είναι με 200W κατανάλωση συνεχόμενα ή 50 λεπτά με κατανάλωση 240W και 2 πεντάλεπτα κλειστό?

Με την προυπόθεση ότι δεν σε ενοχλεί το διάστημα που παραμένει κλειστό κ δεν "υπερλειτουργεί" όταν είναι ανοιχτό.

Α γεια σου, αν στο 5λεπτο-10λεπτο που κλείνει χάνεις θερμική άνεση είναι πρόβλημα.

Ωστόσο και για ναμαι σωστός ως προς τα λεγόμενά μου το χειμώνα, στα πολύ λίγα watt θερμανση συνεχόμενα εγώ το αντιλαμβανόμουν ως κρύο ρεύμα και δεν μου άρεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

ουτε μανταλακι που να γραφει daikin δε ξανααγοραζω 

Μιλας εσυ με το entry level Daikin....
Τι να πω κι εγω με την επιτομη?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μιλας εσυ με το eνtry level Daikin....
Τι να πω κι εγω με την επιτομη?

δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα φαινεται την πατησες με το συγκεκριμενο και ελπιζω να μην κανει τα ιδια στη θερμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα φαινεται την πατησες με το συγκεκριμενο και ελπιζω να μην κανει τα ιδια στη θερμανση 

Από θέρμανση είναι το τελευταίο σκρινσοτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Κάποια στιγμή (από άμεσα αν υπάρξει κάποια καλή ευκαιρία μέχρι αρχές Νοέμβρη ή βαριά βαριά black Friday), θα προβώ σε αγορά κλιματιστικού 24άρι που θα αντικαταστήσει ένα 22άρι Mitsubishi το οποίο παρέδωσε.

Προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση (στη ψύξη θα χρησιμοποιηθεί ελάχιστα), οπότε και ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με τον αν θα πάω σε υψηλό scop και μικρή εγγύηση ή σε μεγάλη εγγύηση θυσιάζοντας το scop.

Συγκεκριμένα λέω για αυτό (αν κινηθώ σε αυτό το budget), με τη λογική ότι το inventor nemesis pro που κοίταζα πάει πολύ παραπάνω σε τιμή ενώ έχει ίδιο scop και ίδια εγγύηση οπότε δεν έχει και νόημα. Μια εναλλακτική εδώ είναι να περιμένω τον Κώτσο μπας και ξαναβγάλει το Morris στα 600 το οποίο είναι αξιοπρεπές από ότι έχω καταλάβει.

https://www.skroutz.gr/s/23190373/TCL-Elite-Premium-PRM-24CHSA-White.html

Τώρα αν πάω για υψηλό scop, τότε η προφανέστατη επιλογή είναι το παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

εδώ αυτό που με προβληματίζει είναι η εγγύησή του η οποία είναι μέτρια και τυχόν ευπάθειά του σε defrost όπως έχει αναφερθεί εδώ. Μιλάω για περιοχή Ηλιούπολη Αττικής, οπότε δεν ξέρω αν τα defrost θα με ταλαιπωρήσουν σε μεγάλο βαθμό ή όχι. Για το θέμα θορύβου εσωτερικής μονάδας, φαντάζομαι ότι δεν θα με ενοχλήσει ιδιαίτερα, αφού μιλάμε για σαλόνι, με παιδιά να παίζουν κλπ.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας επι των παραπάνω σκεπτικών μου.

Είδα και Asyg24kmta να πέφτει η τιμή του, αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τα +350 από το klca. Να έδινε έστω παραπάνω εγγύηση...

Ευχαριστώ

 

2 ώρες πριν, jaguar13 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :  μέχρι 1100 ανά μονάδα (μπορεί να αγοραστούν 2)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Αντικατάσταση από Mitsubishi 22άρι. Θα έλεγα γενικά επαρκές και οριακό στα πολλά κρύα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Σχεδον αποκλειστική πηγή θέρμανσης, υπάρχει σε ανάγκη και πετρέλαιο.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοτραπεζαρία 55τμ, ενωνεται μέσω πόρτας με κουζίνα 15τμ, υπάρχει και εσωτερική σκάλα που οδηγεί στον κάτω όροφο).
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ηλιούπολη Αττικής
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιονιστής, wifi κλπ nice to have αλλά δεν θα καθορίσουν την αγορά, μεγάλη εγγύηση ναι επιθυμητή, μπορεί να την παραβλέψω αν το scop κάνει τόσο μεγάλη διαφορά, σε λογική τιμή πάντα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 2007 κατασκευή, τελευταίος όροφος, οροφοδιαμέρισμα, οι 2 μεγάλες πλευρές εκτεθειμένες, από πάνω ταράτσα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

4797.69Watt

4126.01KCal/h

68.54Watt/m2

58.94KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή

Επιθυμητή Θερμοκρασία:  22 Αλλαγή

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ισχυριζεσαι πως το 22αρι δεν επαρκούσε μιας και οι απώλειες με το εργαλείο υπολογισμού δεν είναι πολλές.

Οπότε ως πιο αξιόπιστη πηγή κρατάμε την παλιότερη εμπειρία και ορθά κοιτάς για 24αρι.

Νομίζω ότι θα έχεις καταλάβει ότι ειδικά στη θέρμανση και όσο περισσότερη χρήση θα έχει το κλιματιστικό, τόσο αξίζει η επένδυση σε κάτι καλό.

Οπότε θα πρέπει να αποφασίσεις σε ποιον τομέα θα δώσεις βαρύτητα. Ίσως σε βοηθήσει και το διάγραμμα απόφασης που έχω βάλει στο sticky.

Όσον αφορά το asyg24klca θεωρώ ότι είναι απίθανο να αντιμετωπίσεις θέμα defrost στην περιοχή που μένεις. Οπότε αν δεν σε προβληματίζει ο θόρυβος της εσωτερικής και η όντως σχετικά μικρή εγγύηση, τότε είναι πιθανότατα η πιο καλή λύση έχοντας ως κριτήριο την απόδοση.

Ίσως στο black Friday να παίξει και καμιά προσφορά του asyg24kmta.

Εννοείται ότι υπάρχουν και λύσεις με εγγύηση αλλά χάνεις σε άλλους τομείς πχ το Morris, το Haier tundra green ή κάνα Inventor black ή το tcl που λες. Γενικά είναι θέμα που θα δώσεις προτεραιότητα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμο και το Toshiba Shorai premium 24Κ . Με αυτά που έχουμε δει, δεν θα προτιμούσα το edge. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμο και το Toshiba Shorai premium 24Κ . Με αυτά που έχουμε δει, δεν θα προτιμούσα το edge. 

Ο Κωτσοβολος παντως δε μπορουσε να μου το φερει...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Testing Edge στην θερμανση.
Μην την πατησει αλλος.

1995973272_Screenshot_2020-09-21EDGE18-EnergyMonitor(2).png.4dc98c4e854f7fbe73bb9e6ff50fcd1b.png

Ωχ  ...  Ευχομαι να ηταν τυχαιο. Περιμενα οτι στη θερμανση θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Ξερω οτι εισαι ψαγμενος χρηστης, αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι.

Το enginnering pdf το εχεις ελεγξει φανταζομαι : https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e20-res002_01_en_t -1.pdf

Σε 20c εξωτερικη, για part load 10% χρειαζεται 300w απο τη μπριζα.  Η θερμοκρασια φανταζομαι καπου εκει πρεπει να ειναι... αντε 25c σημερα. Ισως να το χτυπαει λιγο ηλιος και να μετραει λιγο πιο ψηλα ο εξωτερικος σενσορας. Βεβαια, εαν ισχυει ο πινακας ... θα ειναι δυσκολο να δεις κατω απο 200w.

Δοκιμασες με το psel στο ελαχιστο ? Sleep mode οπως το λενε νομιζω. Επισης ανεμιστηρα καρφωτα στο ελαχιστο. Μηπως ετσι δουμε (εστω για δοκιμη) μια πιο ομαλη λειτουργια της μοναδας.

Γενικα, η συμπεριφορα αυτη μου θυμιζει αυτο που βιωνω απο τον Ιουλιο με την ψυξη.

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

[...]

Με το shorai είναι σαν να έχω καλοριφερ και ισως και ακομα καλυτερα. (μιλαω για χρήση 24/7)

Και το καλοριφέρ, αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο και αν δεν έχεις ποιοτικό θερμοστάτη, σαν on-off λειτουργεί και την αίσθηση του on-off έχεις.

Αυτό που αισθάνεσαι εσύ τώρα με το shorai το αισθάνονται άλλοι εδώ και 8-10 χρόνια και με μάλλον φτηνότερα κλιματιστικά.

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

[...]

Επίσης οσο πιο χαμηλα δουλευει το κλιματιστικο τοσο καλυτερο COP έχεις θεωρητικα.. αρα και απο εκει κερδισμένος εισαι..

Αυτό δεν ισχύει για όλα τα κλιματιστικά, και για μερικά άλλα δεν έχουμε επίσημη ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Ωχ  ...  Ευχομαι να ηταν τυχαιο. Περιμενα οτι στη θερμανση θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Ξερω οτι εισαι ψαγμενος χρηστης, αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι.

Το enginnering pdf το εχεις ελεγξει φανταζομαι : https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e20-res002_01_en_t -1.pdf

Σε 20c εξωτερικη, για part load 10% χρειαζεται 300w απο τη μπριζα.  Η θερμοκρασια φανταζομαι καπου εκει πρεπει να ειναι. Ισως να το χτυπαει λιγο ηλιος και να μετραει λιγο πιο ψηλα ο εξωτερικος σενσορας. Αν και ... εαν ισχυει ο πινακας ... θα ειναι δυσκολο να δεις κατω απο 200w.

Δοκιμασες με το psel στο ελαχιστο ? Sleep mode οπως το λενε νομιζω. Επισης ανεμιστηρα καρφωτα στο ελαχιστο. Μηπως ετσι δουμε (εστω για δοκιμη) μια πιο ομαλη λειτουργια της μοναδας.

Η καταναλωση ειναι λογικη συμφωνα με το enginnering manual.
Οταν εχει ελαχιστη 300w με ζητηση 20 ειναι λογικο να εχει ελαχιστη 400+ με ζητηση 25..
Και το Perfera δεν πιστευω να επαιζε παρακατω απο 300 σημερα με ζητηση 25.

Στη θερμανση δε θελω κιολας κατω απο 250w.

Το Psel δεν κανει διαφορα σε αυτο το φορτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...