Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Θερμοπομπό, τζάkι, σωστα, ό,τι θέλει κανείς. 

Το καλό μεγάλο που πέφτει στα 350-300 (μπορεί και παρακάτω watt) δύσκολα να σου χαλάσει θερμική άνεση. Για αυτό πρότεινα αυτές τις εταιρίες καθώς με τα δεδομένα που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα φαίνεται ότι μπορούν να πέφτουν χαμηλά.

Δεκτό. Αλλά βλέπω και από σοβαρές αντλίες θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών να έχουν μπακ απ θερμικές αντιστάσεις σε περιπτώσεις ακραίων φαινομένων που για να καλυφτεις θα πρέπει να έχεις κάνει υπερδιαστασιολογηση. Με την εφεδρεία των αντιστάσεων βάζεις μια νορμάλ αντλία με πολύ χαμηλότερο κόστος με το οποίο θα καλύπτεις την ανεπάρκεια της τις ελάχιστες μέρες που διαρκούν τα ακραία φαινόμενα. Άλλωστε στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες πέφτει κατά πολύ η απόδοση οπότε περιορίζεται το όφελος από τον τρόπο λειτουργίας της αντλίας. 

Εννοείται ο καθένας λύνει το πρόβλημα όπως προτιμάει και μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν παγώσει η εξωτερική μονάδα, κάνει de-frost, ώστε να συνεχίσει να δουλεύει.

Δε κάνεις καλό κλείνοντας και ξανανοίγοντάς το, άστο να ολοκληρώσει την διαδικασία. Αναγκαίο κακό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9αρι Carrier Crystal III ion εξωτερική -3,5 βαθμούς με 47% υγρασία, ζητούμενη 22 και στα 10 λεπτά γράφει df. Αναμονή 3 λεπτά και δούλευε ρολόι. Η εξωτερική μονάδα κοιτά Νότια οπότε δεν επηρεάζεται από αέρα κλπ.

Από την άλλη το 18αρι TOYOTOMI IZURU βράχος με τις ίδιες συνθήκες δουλεύει αδιάλλειπτα. Δεν έκανε κιχ. Δοκιμαστική κυρίως η χρήση τους για να δω την συμπεριφορά τους στα κρύα.

Επειδή θα γίνει αγορά για άλλα 2 9,5άρια η αντίδραση του Carrier με έβαλε σε σκέψεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

9αρι Carrier Crystal III ion εξωτερική -3,5 βαθμούς με 47% υγρασία, ζητούμενη 22 και στα 10 λεπτά γράφει df. Αναμονή 3 λεπτά και δούλευε ρολόι. Η εξωτερική μονάδα κοιτά Νότια οπότε δεν επηρεάζεται από αέρα κλπ.

Από την άλλη το 18αρι TOYOTOMI IZURU βράχος με τις ίδιες συνθήκες δουλεύει αδιάλλειπτα. Δεν έκανε κιχ. Δοκιμαστική κυρίως η χρήση τους για να δω την συμπεριφορά τους στα κρύα.

Επειδή θα γίνει αγορά για άλλα 2 9,5άρια η αντίδραση του Carrier με έβαλε σε σκέψεις....

Τι πάει να πει στα 10' defrost; Κάθε 10' ή έβγαλε μια φορά και τέλος;

ΥΓ Πόσα ελάχιστα watts είχε το toyo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Από φασαρία πώς τα πάει γενικά?

Ήρεμο σχετικά. Στο auto όταν πιάσει θερμοκρασία είναι σχεδόν αθόρυβο. Αλλά αυτά είναι υποκειμενικά. Το καλοκαίρι στον ύπνο δεν με ενοχλούσε και ας το είχα πάνω από το κεφάλι μου.

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι πάει να πει στα 10' defrost; Κάθε 10' ή έβγαλε μια φορά και τέλος;

ΥΓ Πόσα ελάχιστα watts είχε το toyo;

Στα πρωτα 10 λεπτά λειτουργίας έβγαλε μία φορά df και μετά δεν ξανά έκανε. Μετά το df δούλεψε άλλα 40 λεπτά και μάλιστα η θερμοκρασια έπεσε στους -4,5!

Δεν έχω δυστυχώς ακόμα καταναλώσεις για κανένα. Είχα πει να πάρει τώρα στην BF shelly pro 4 που τα είχε super τιμή αλλά......

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

310kwh σε 26 ημέρες χωρίς βοήθεια και με χιόνι στις μονάδες έξω. Το κόστος με την τιμή που πληρώνω τώρα είναι 45€ και πολλά λέω. Αν αγόραζα όμως σύμφωνα με τις τωρινές τιμές θα ήταν 100€+ και μου φαίνεται ακριβό για AC. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης τι θα πλήρωνα με Φυσικό Αέριο αλλά νομίζω ότι αν με ΦΑ ήταν στα 150€ στην προκειμένη μάλλον θα προτιμούσα το ΦΑ. 

Προς το παρόν δεν έχουμε δυνάτοητα σύνδεσης γιατί αν και περνάει σε κοντινό δρόμο δεν προβλέπεται σύντομα να βάλει να περάσει από εμάς χωρίς επιπλέον έξοδα τα οποία έχουμε πει με τον γείτονα ότι δεν θέλουμε να πληρώσουμε.

Σε περίπτωση που περάσει όμως λογικά θα βάλουμε. 

Ερώτηση, αν για θερμανση με ρευμα δίνατε 100€/μήνα και με ΦΑ 150€ θα το αλλάζατε? 

 

image.png.12f27caa5888b40639e561cd45e65092.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

310kwh σε 26 ημέρες χωρίς βοήθεια και με χιόνι στις μονάδες έξω. Το κόστος με την τιμή που πληρώνω τώρα είναι 45€ και πολλά λέω. Αν αγόραζα όμως σύμφωνα με τις τωρινές τιμές θα ήταν 100€+ και μου φαίνεται ακριβό για AC. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης τι θα πλήρωνα με Φυσικό Αέριο αλλά νομίζω ότι αν με ΦΑ ήταν στα 150€ στην προκειμένη μάλλον θα προτιμούσα το ΦΑ. 

Προς το παρόν δεν έχουμε δυνάτοητα σύνδεσης γιατί αν και περνάει σε κοντινό δρόμο δεν προβλέπεται σύντομα να βάλει να περάσει από εμάς χωρίς επιπλέον έξοδα τα οποία έχουμε πει με τον γείτονα ότι δεν θέλουμε να πληρώσουμε.

Σε περίπτωση που περάσει όμως λογικά θα βάλουμε. 

Ερώτηση, αν για θερμανση με ρευμα δίνατε 100€/μήνα και με ΦΑ 150€ θα το αλλάζατε? 

 

image.png.12f27caa5888b40639e561cd45e65092.png

Με φυσικό αέριο θα είχες και ζνχ οπότε η ζυγαριά ίσως είναι λίγο διαφορετική.

8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ήρεμο σχετικά. Στο auto όταν πιάσει θερμοκρασία είναι σχεδόν αθόρυβο. Αλλά αυτά είναι υποκειμενικά. Το καλοκαίρι στον ύπνο δεν με ενοχλούσε και ας το είχα πάνω από το κεφάλι μου.

Στα πρωτα 10 λεπτά λειτουργίας έβγαλε μία φορά df και μετά δεν ξανά έκανε. Μετά το df δούλεψε άλλα 40 λεπτά και μάλιστα η θερμοκρασια έπεσε στους -4,5!

Δεν έχω δυστυχώς ακόμα καταναλώσεις για κανένα. Είχα πει να πάρει τώρα στην BF shelly pro 4 που τα είχε super τιμή αλλά......

Πάντως το δικό μου 9αρι carrier παρόλο που είναι σε εκτεθειμένο βορινό μπαλκόνι χωρίς τέντα ή κάτι άλλο, κάνει ελάχιστα defrost ή για να το πω αλλιώς, δεν θεωρώ ότι αποτελεί μειονέκτημα ( παρά μόνο τον θόρυβο που παράγει όταν το κάνει καθώς και το περιοδικό τουρμπισμα που κάνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και κάποια στατιστικά μέσης θερμοκρασίας για Χαλάνδρι, Βριλήσσια, Μαρούσι από κοντινό μου για όσους ενδιαφέρονται. Οι χειμώνες 2016 και 2019 ήταν οι πιο κρύοι και η μέση θερμοκρασία από το 2016 και έπειτα είναι 12,8.

 

  2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022   Average
Οκτ 17,9 18,4 18,1 18,1 20,6 20,2 16,8     18,6
Νοε 16 14 13,8 14,5 16,9 14 14,8     14,9
Δεκ 10,5 7,8 11,3 9,5 11,4 12,7 10,6     10,5
Ιαν   9,7 6,5 10 8,3 8,6 10,8 8,3   8,9
Φεβ   13,4 10,3 11,3 9,1 10,6 10,9     10,9
Μαρ   12,4 13 14,3 12,8 12,5 11,1     12,7
                     
Average 14,8 12,6 12,2 13,0 13,2 13,1 12,5      
                     
                     
average ανά χειμώνα                    
οκτ-μαρ   13,3 11,7 13,1 12,1 13,4 13,3 12,6   12,8

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με φυσικό αέριο θα είχες και ζνχ οπότε η ζυγαριά ίσως είναι λίγο διαφορετική.

ας πούμε ότι δεν το βάζουμε στην εξίσωση

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς καταλαβαίνω ότι κάνει defrost το edge? Γιατί ούτε κάποια ένδειξη μου βγάζει ούτε ακούω κάποιο θόρυβο. Απλά δεν βγάζει αέρα  κάνα 2λεπτο και δεν κουνιούνται οι περσίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως το δικό μου 9αρι carrier παρόλο που είναι σε εκτεθειμένο βορινό μπαλκόνι χωρίς τέντα ή κάτι άλλο, κάνει ελάχιστα defrost ή για να το πω αλλιώς, δεν θεωρώ ότι αποτελεί μειονέκτημα ( παρά μόνο τον θόρυβο που παράγει όταν το κάνει καθώς και το περιοδικό τουρμπισμα που κάνει).

Το ίδιο μοντέλο πρέπει να έχουμε αν θυμάμαι crystal ion III?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Το ίδιο μοντέλο πρέπει να έχουμε αν θυμάμαι crystal ion III?

Όχι, έχω το προηγούμενο μοντέλο το ΙΙ ( και χωρίς ιονιστη).

12 λεπτά πριν, adok13 είπε

Πώς καταλαβαίνω ότι κάνει defrost το edge? Γιατί ούτε κάποια ένδειξη μου βγάζει ούτε ακούω κάποιο θόρυβο. Απλά δεν βγάζει αέρα  κάνα 2λεπτο και δεν κουνιούνται οι περσίδες.

Τι λέει στο manual;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adok13 είπε

Γιατί ούτε κάποια ένδειξη μου βγάζει ούτε ακούω κάποιο θόρυβο

μου κάνει εντύπωση που δεν ακούς θόρυβο. νομίζω ότι όλα κάνουν και ακούγεται η εσωτερική μονάδα. τουλάχιστον στο shorai ακούγεται ξεκάθαρα και στο hitachi που είχα προηγουμενως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...