Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Η καταναλωση ειναι λογικη συμφωνα με το enginnering manual.
Οταν εχει ελαχιστη 300w με ζητηση 20 ειναι λογικο να εχει ελαχιστη 400+ με ζητηση 25..
Και το Perfera δεν πιστευω να επαιζε παρακατω απο 300 σημερα με ζητηση 25.

Στη θερμανση δε θελω κιολας κατω απο 250w.

Το Psel δεν κανει διαφορα σε αυτο το φορτιο.

Μαλιστα.

Φαινεται πως τα 250w για χρηση τον χειμωνα , λογικα θα τα δεις.

Το θεμα ειναι να παιζουν σταθερα και οχι με on-off, ωστε να εχεις σωστη και ποιοτικη θερμανση.

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, filipN είπε

Και το καλοριφέρ, αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο και αν δεν έχεις ποιοτικό θερμοστάτη, σαν on-off λειτουργεί και την αίσθηση του on-off έχεις.

Αυτό που αισθάνεσαι εσύ τώρα με το shorai το αισθάνονται άλλοι εδώ και 8-10 χρόνια και με μάλλον φτηνότερα κλιματιστικά.

Αυτό δεν ισχύει για όλα τα κλιματιστικά, και για μερικά άλλα δεν έχουμε επίσημη ενημέρωση.

Δεν διαφωνω κάπου, απλα με το προηγούμενο κλιμα που ειχα.. (καινουριο κιολας) δεν υπήρχε αυτη η αίσθηση ούτε κατα διάνοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimostr είπε

αντε γεια τοτε καλα ειπα midea φασον 

Το κακό με τα φασον είναι ότι δεν έχουν eco / ίδιο προγραμματισμό.
Σίγουρα τα On/off είναι λιγότερα έως μηδαμινά όταν ο θερμοστάτης είναι 25.



Screenshot_381.png.f10ea96c18bf0bc56bc1575dfa827eb1.png

 

Ελάχιστη κατανάλωση που έχω πετύχει:


119950681_1148086708918884_3081888406150817534_n.jpg.a5f4cc104e70f306c479e22b022c4ee2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, danaos7 είπε

Που?

https://www.germanos.gr/product/tp-link-eksupni-priza-hs110/20383825/

Σωστός... Νόμιζα ότι είχα βάλει το λινκ

Επεξ/σία από velissarios1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 41ex είπε

Καλημέρα επειδή βλέπω ότι παίζουν ακόμα κάποιες μειώσεις τιμών νομίζω ήρθε η ώρα και για μένα.
Περιστασιακή χρήση για κρεβατοκάμαρα κάτι value for money.

1. 300-330 ευρώ (μόνο για το μηχάνημα, χωριστά η εγκατάσταση)
2. Νέα αγορά
3. προτιμώ απο μαγαζί με σωστούς ψυκτικούς αλλά νικάει το πιο φτηνό
4. 50 - 50
5. Ψύξη όταν δεν έχει πολύ κρύο και δε θέλω να ανοίξω καλοριφερ
   Θέρμανση μόνο στους μεγάλους καύσωνες.
6. κρεβατοκάμαρα 10-12 τμ
7. 27 το καλοκαίρι, 20 το χειμώνα
8. σχετικά ήσυχο για ύπνο
9. νοτιο δωμάτιο με ήλιο, παλιά κουφώματα αλουμινίου
10. Θερμικές Απώλειες
  2472.84Watt
  2126.65KCal/h
  247.28Watt/m2
  212.66KCal/h/m2

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html??qid=3pbhrKlGG4u_465c1&seq=3&qo=elite&from=cat

Προσοχή στο κόκκινο μπανερ στο tclgreece

2η πρόταση , έτοιμο εγκατεστημένο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198275-carrier-42qhb09d8sa-crystal-ii

 Το δεύτερο το έχω. Στην τιμή αυτή συνιστάται. Ρίξε μια ματιά στην κριτική μου στο Σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτώντας κάποια data-books/capacity-tables βρίσκω κλιματιστικά που έχουν καλύτερη απόδοση στο 10% και χειρότερη στο 100%, άλλα που έχουν καλύτερη απόδοση στο 40%-50% και χειρότερη στα δυο άκρα και άλλα που έχουν καλύτερη απόδοση στο 100% και χειρότερη στο 10%.

Οπότε νομίζω ότι δεν υπάρχει μια απάντηση για το αν δουλεύοντας συνέχεια χαμηλά χωρίς να κλείνει βολεύει από θέμα κατανάλωσης. Ούτε και για το αντίθετο φυσικά, αν ανοιγοκλείνοντας (μέσα στα φυσιολογικά όρια) συμφέρει.

Αν έχεις κλιματιστικό που αποδίδει καλύτερα χαμηλά δεν θες on-off αν έχεις κάποιο που έχει την πολύ καλή απόδοση οπουδήποτε αλλού εκτός από χαμηλά τα on-off θα το κάνουν να δουλεύει σε πιο αποδοτική περιοχή.

 

Ας φανταστούμε ότι βάζουμε στον ίδιο χώρο τα 3 κλιματιστικά.

Το ένα αποδίδει καλύτερα στο 10% το άλλο στο 50% και το άλλο στο 100%

Θα δούμε τελείως διαφορετικά αποτελέσματα αν αλλάξουμε λίγο τις απαιτήσεις του χώρου και αυτό θα αλλάζει κι άλλο αν διαφοροποιηθούν και οι εξωτερικές συνθήκες.

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Μιλας εσυ με το entry level Daikin....
Τι να πω κι εγω με την επιτομη?

Ρε μήπως μπερδευτικανε και αντί επιτομή ήθελαν να γράψουν περιτομή?? Αχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nixi είπε

Κοιτώντας κάποια data-books/capacity-tables βρίσκω κλιματιστικά που έχουν καλύτερη απόδοση στο 10% και χειρότερη στο 100%, άλλα που έχουν καλύτερη απόδοση στο 40%-50% και χειρότερη στα δυο άκρα και άλλα που έχουν καλύτερη απόδοση στο 100% και χειρότερη στο 10%.

Οπότε νομίζω ότι δεν υπάρχει μια απάντηση για το αν δουλεύοντας συνέχεια χαμηλά χωρίς να κλείνει βολεύει από θέμα κατανάλωσης. Ούτε και για το αντίθετο φυσικά, αν ανοιγοκλείνοντας (μέσα στα φυσιολογικά όρια) συμφέρει.

Αν έχεις κλιματιστικό που αποδίδει καλύτερα χαμηλά δεν θες on-off αν έχεις κάποιο που έχει την πολύ καλή απόδοση οπουδήποτε αλλού εκτός από χαμηλά τα on-off θα το κάνουν να δουλεύει σε πιο αποδοτική περιοχή.

Ας φανταστούμε ότι βάζουμε στον ίδιο χώρο τα 3 κλιματιστικά.

Το ένα αποδίδει καλύτερα στο 10% το άλλο στο 50% και το άλλο στο 100%

Θα δούμε τελείως διαφορετικά αποτελέσματα αν αλλάξουμε λίγο τις απαιτήσεις του χώρου και αυτό θα αλλάζει κι άλλο αν διαφοροποιηθούν και οι εξωτερικές συνθήκες.

Συμφωνώ με αυτά που τα λες ωστόσο πάρε υπόψιν και την υπερθέρμανση/υπερψυξη!  2 βαθμούς διαφορά στην επιθυμητή σίγουρα έχει κάποια επιπλέον κατανάλωση (όταν μιλάμε για on/off λόγο θερμοκρασίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ρε μήπως μπερδευτικανε και αντί επιτομή ήθελαν να γράψουν περιτομή?? Αχαχαχαχα

Άστο. Ήδη σε έχουν προλάβει κάτι μήνες. Τελικά ο guzel ήταν πολύ μπροστά. Το είχε δει το όνειρο. Απλά δεν το ήξερε. Έπρεπε να μιλήσει το υποσυνείδητο !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Συμφωνώ με αυτά που τα λες ωστόσο πάρε υπόψιν και την υπερθέρμανση/υπερψυξη!  2 βαθμούς διαφορά στην επιθυμητή σίγουρα έχει κάποια επιπλέον κατανάλωση (όταν μιλάμε για on/off λόγο θερμοκρασίας)

Εφόσον πάει 2 βαθμούς παραπάνω ή/και το νιώθεις/σε ενοχλεί εγώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις τον χρόνο να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου;

Φίλε liakjim στο asyg24klca οι περσίδες στην οριζόντια θέση πόσο πραγματικά οριζόντια είναι;

Αν έχει κάποιος το Morris ή το TCL elite premium, αντίστοιχα πόσο οριζόντια μπορούν να πάνε οι περσίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nixi είπε

Εφόσον πάει 2 βαθμούς παραπάνω ή/και το νιώθεις/σε ενοχλεί εγώ μαζί σου.

Για κατανάλωση μιλάω :)

Άλλη κατανάλωση έχει ένα κλιματιστικό όταν συντηρεί τους 22C, και άλλη στους 23/24C(και προσπαθεί με νύχια και με δόντια μην την ξεπεράσει και κλείσει)

Μάλλον αλλιώς,άλλες απώλειες έχει ένας χώρος να διατηρηθεί στους 22C,και άλλες στους 23-24C. (Άσχετα που εσύ έχεις επιθυμητή πχ 22C)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Για κατανάλωση μιλάω :)

Άλλη κατανάλωση έχει ένα κλιματιστικό όταν συντηρεί τους 22C, και άλλη στους 23/24C(και προσπαθεί με νύχια και με δόντια μην την ξεπεράσει και κλείσει)

Ναι αυτό είπα "εφόσον πάει 2 βαθμούς παραπάνω"

Για αυτό το είπα....

Αλλά να σου πω την αλήθεια 2 βαθμοί νομίζω είναι τεράστιο νούμερο....

Δηλαδή στην ψύξη βάζεις 27 και πάει 25 για να σταματήσει. Για να πάει 25 θέλει πολύ ώρα/ρεύμα και θα έχεις παγώσει εν τω μεταξύ.

Δεν ξέρω, δεν το έχω συναντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...