Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οχι οκ ίδια ειναι συγκρίσιμα.. απλα το toshiba ειναι μαπα και πέφτει αποδοση  λογο παγου ενω το Fujitsu δεν χάνει αποδοση :P

Αναφέρεσαι σε άλλον πίνακα. Είμαι απ'κινητό τώρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αναφέρεσαι σε άλλον πίνακα. Είμαι απ'κινητό τώρα .

Δεν εχω δει κανεναν πίνακα που να εχει η Fujitsu με capacity που να εχει πτώση αποδοσης στην θέρμανση λόγο frost/defrost.. (maximum capacity  πινακα θυμαμαι μονο) Αν εχεις με χαρα να τον δω.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οχι οκ ίδια ειναι συγκρίσιμα.. απλα το toshiba ειναι μαπα και πέφτει αποδοση στους 6C και κατω  λογο παγου/defrost ενω το Fujitsu δεν χάνει αποδοση :P

Η Toshiba, γενικά και αόριστα και διαχρονικά, είναι καλύτερη κατασκευάστρια κλιματιστικών από τη Fujitsu.

Για πολλούς (για όλους σε μερικά κράτη) μαζί με Daikin και Mitsubishi και Panasonic είναι ένα σκαλί ψηλότερα από την Fujitsu, κάτι που φαίνεται και από τις πωλήσεις σε πλούσια και με υψηλή τεχνολογία κράτη. Από κει και πέρα ένα μοντέλο, οποιασδήποτε εταιρίας, μπορεί να αποκλίνει από ή να ξεπερνά τα στάνταρντ μιας κατηγορίας κλιματιστικών. Όμως αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα απολύτως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, filipN είπε

Η Toshiba, γενικά και αόριστα και διαχρονικά, είναι καλύτερη κατασκευάστρια κλιματιστικών από τη Fujitsu.

Για πολλούς (για όλους σε μερικά κράτη) μαζί με Daikin και Mitsubishi και Panasonic είναι ένα σκαλί ψηλότερα από την Fujitsu, κάτι που φαίνεται και από τις πωλήσεις σε πλούσια και με υψηλή τεχνολογία κράτη. Από κει και πέρα ένα μοντέλο, οποιασδήποτε εταιρίας, μπορεί να αποκλίνει από ή να ξεπερνά τα στάνταρντ μιας κατηγορίας κλιματιστικών. Όμως αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα απολύτως...

To μόνο που απλα υποστηριζω οτι η Toshiba στους πίνακες της δείχνει την πτώση αποδοσης λόγο παγου, αποπαγοποίησης ενω π.χ. η Fujitsu δεν το κανει αυτο. Αυτες οι τιμές των δυο πινάκων δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Επίσης στο πινακα σου  αν θες βάλε και του KURO 18 το οποιο αν δεν εχω κανει κατι λαθος ειναι σαφως καλύτερο απο το PERFERA.(λέμε τωρα...) (συγκρίσιμες τιμες.. του Pdesign)

KURO

20C 94 1600 (17 ΕΕR)
25C 290 2500 (8.62)
30C 638 3700 (5.79)
35C 1528 5500 (3.59)

PERFERA
20C 130 1830 (14 EER)
25C 290 2370 (8.17)
30C 660 3680 (5.57)
35C 1450 5000 (3.44)

Το ξέρω ότι το Kuro είναι κορυφαίο σε ψύξη. Το έχω σε 12αρι. Φοβερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

To μόνο που απλα υποστηριζω οτι η Toshiba στους πίνακες της δείχνει την πτώση αποδοσης λόγο παγου, αποπαγοποίησης ενω π.χ. η Fujitsu δεν το κανει αυτο. Αυτες οι τιμές των δυο πινάκων δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους.

Κατάλαβα τι λες από πριν, και το βρίσκω λογικό.

Απλά προχώρησα ένα βήμα παραπάνω απαντώντας με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο και σε άλλες αναρτήσεις. Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να απαντώ σε όλες και, κυρίως, άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το ξέρω ότι το Kuro είναι κορυφαίο σε ψύξη. Το έχω σε 12αρι. Φοβερό.

Δεν το αμφισβητω αυτο.. Aπλα θελω να δειξω οτι αν συγκρίνουμε τα ιδια νουμερα βγαίνουμε σε λογικα συμπερασματα οπως π.χ. οτι το  KURO εχει καλυτερο SEER απο το Perfera (που έχει με μικρη διαφορα στο φορτιο σχεδιασμου).

Εαν ομως ειχε η Toyo Part Load πινακα οπως η Toshiba και χρησιμοποιούσαμε αυτα (αντι του Pdesign) θα βγαίναμε  κατα πάσα πιθανοτητα σε λάθος συμπέρασμα.

Οπως ακριβως και εγινε με τον πρώτο πινακα που εβαλες για σύγκριση τα τρια κλιματιστικα μαζι, με τιμες απο Pdesign του Perfera, ενω οι τιμες απο Shorai/Edge είναι απο αλλον διαφορετικό πινακα. (και φαινόταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα αποδοσης..) ενω μόλις βάλαμε τις σωστες ΙΔΙΕΣ τιμές (εστω απο Eurovent, αφου δε βρηκαμε καπου το Pdesign) ειδαμε ποσο ΚΟΝΤΑ ειναι τα μηχανηματα μεταξυ τους.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22.PNG.73b77a326cc1de0afe7df3c736203f7e.PNG

Λέτε ότι μια εταιρεία (τοσιμπα) πουσάρει τα data που μας δίνει.

Τότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι πουσαρισμένα τα στοιχεία που δίνει η Daikin? (όπως τα παραπάνω πχ)

Η μια (Daikin) είναι καλή και η άλλη κακιά? 

Σας ξαναρώτησα και τους δυο, όταν μας ενημερώσατε με τις παραπάνω τιμές για την διαφορά υπέρ του perfera γιατί δεν μας δώσατε και τις τιμές του capacity table από το ΙΔΙΟ pdf που τα  δείχνει ισοδύναμα. Ξαναρωτάω το ίδιο. Γιατί?

Εγω δεν καταλαβαίνω πολλά. Για αυτό ρωτάω.

Μας δείχνει κάτι αυτό το πινακάκι? 

    20 25 30 32 35 40
    Capacity Input Capacity Input Capacity Input Capacity Input Capacity Input Capacity Input
FTXM50N / RXM50N9 5,70 1,09 5,47 1,16 5,23 1,23 5,14 1,3 5 1,36 4,77 1,45
edge 5,96 1,11 5,64 1,21 5,32 1,31 5,19 1,36 5 1,42 4,68 1,52

 

Να το πούμε αυτό στην Eurovent ότι η τοσιμπα πουσάρει τιμές γιατί δεν θα το πρόσεξαν.

Από την τοσιμπα τα έχετε όλοι τα capacity tables

Από την Daikin είναι αυτά

ff.PNG.34c2825a73c0cac311eab38b7207172b.PNG

 

Το να πιστεύω ότι η εταιρεία "μου" είναι καλύτερη και εμένα μου λέει αλήθεια ενώ τους άλλους τους κοροϊδεύουν με ξεπερνάει πάντα όμως 

Προσπαθούμε να δείξουμε ότι ένα ακριβότερο κλιματιστικό είναι καλύτερο/αποδοτικότερο από ένα φτηνότερο (έως πολυ φτηνότερο). Ε και?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν το αμφισβητω αυτο.. Aπλα θελω να δειξω οτι αν συγκρίνουμε τα ιδια νουμερα βγαίνουμε σε λογικα συμπερασματα οπως π.χ. οτι το  KURO εχει καλυτερο SEER απο το Perfera (που έχει με μικρη διαφορα στο φορτιο σχεδιασμου). Εαν ομως ειχε η Toyo Part Load πινακα οπως η Toshiba και χρησιμοποιούσαμε αυτα (αντι του Pdesign) θα βγαίναμε  κατα πάσα πιθανοτητα σε λάθος συμπέρασμα. Οπως ακριβως και εγινε με τον πρώτο πινακα που εβαλες για σύγκριση τα τρια κλιματιστικα μαζι, με τιμες απο Pdesign του Perfera, ενω οι τιμες απο Shorai/Edge είναι απο αλλον διαφορετικο πινακα. (που φαινόταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα αποδοσης..) ενω μόλις βάλαμε τις σωστες τιμές (εστω απο Eurovent, αφου δε βρηκαμε καπου το Pdesign) ειδαμε ποσο κοντα ειναι τα μηχανηματα μεταξυ τους.

Όπως έχεις εσύ άποψη σχετικά με shorai vs izuru, έχω κι εγώ άποψη σχετικά με EDGE vs prefera. 

Η διαφορά είναι ότι εγώ μπορώ και τα συγκρίνω δουλεύοντας τα στις ίδιες συνθήκες και ταυτόχρονα. 

Επίσης μπορώ να έχω και data και logs.

Το ότι τα data μου συμφωνούν μέχρι στιγμής με τα manuals των εταιρειών απλώς επιβεβαιώνουν αυτό που έγραψα και πάντα για το χαμηλό φορτίο που έχω δείγμα.

Μακάρι σε μεγαλύτερο φορτίο να αποδειχτεί ότι το EDGE είναι καλύτερο.

Στο χαμηλό όμως δεν είναι.

Επίσης συνολικά το shorai είναι υποδεέστερο μηχάνημα και από το EDGE και από το pefera σύμφωνα και με την Τοσιμπα αλλά και με την eurovent.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Όπως έχεις εσύ άποψη σχετικά με shorai vs izuru, έχω κι εγώ άποψη σχετικά με EDGE vs prefera. 

Η διαφορά είναι ότι εγώ μπορώ και τα συγκρίνω δουλεύοντας τα στις ίδιες συνθήκες και ταυτόχρονα. 

Επίσης μπορώ να έχω και data και logs.

Το ότι τα data μου συμφωνούν μέχρι στιγμής με τα manuals των εταιρειών απλώς επιβεβαιώνουν αυτό που έγραψα και πάντα για το χαμηλό φορτίο που έχω δείγμα.

Μακάρι σε μεγαλύτερο φορτίο να αποδειχτεί ότι το EDGE είναι καλύτερο.

Στο χαμηλό όμως δεν είναι.

Επίσης συνολικά το shorai είναι υποδεέστερο μηχάνημα και από το EDGE και από το pefera σύμφωνα και με την Τοσιμπα αλλά και με την eurovent.

Μαζι σου 100% σε αυτα που έγραψα εχω δικιο? είναι λαθος ο πινακας ο πρωτος? η ακομα πιστευεις οτι ειναι σωστος και οτι ειναι συγκρισιμες οι τιμες που έβαλες?

Αυτον τον πινακα εννοω:

image.png.8e93dfdd183ce7803f1fd0ed6f862fa1.png

 

Οσο για Izuru / Shorai εχω μία άποψη επειδη  περασα εναν ολοκληρο χρόνο με το izuru.  (χειμωνα + καλοκαιρι)

Ανυπομονώ για την αποψη σου για τα συγκεκριμένα μηχανηματα σε κανονικές συνθηκες μετα απο ενα χρονικό διάστημα  και οχι .. με τις τωρινες συνθηκες που ουτε ψύξη ουτε θερμανση χρειαζομαστε.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Δεν εχω δει κανεναν πίνακα που να εχει η Fujitsu με capacity που να εχει πτώση αποδοσης στην θέρμανση λόγο frost/defrost.. (maximum capacity  πινακα θυμαμαι μονο) Αν εχεις με χαρα να τον δω.

Δεν αναφέρομαι σε πίνακα defrost.

Σε συγκρισιμους πίνακες μιλάω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν αναφέρομαι σε πίνακα defrost.

Σε συγκρισιμους πίνακες μιλάω.

Για θέρμανση ειπα το παραδειγμα.. οχι για ψύξη.. για το κλασσικο που συζηταμε ανα τακτα χρονικα διαστήματα.. Πτωση το κακο Toshiba (λογο frost/defrost κατω απο 6C εξωτερική) , αγέρωχο το Fujitsu στην απόδοση (χωρις να εχει υποψιν την πτώση αποδοσης λογο frost/defrost). Και τα συγκρινουμε μεταξυ τους.. *ΛΑΘΟΣ για μενα

Ασε και το οτι εχουμε δει στην πραξη να κανει πολλαααα defrost  απο πολλους το συγκεκριμενο μηχανημα ενω απο τα κακα Τοshiba ένας μια φορα το ειδε να κάνει Defrost.

Πες μου αν θες, ακομα πιστευεις οτι ο πινακας του rbx ειναι σωστος? Για τον πινακα στο προηγουμενο ποστ μου αναφέρομαι..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για θέρμανση ειπα το παραδειγμα.. οχι για ψύξη.. για το κλασσικο που συζηταμε ανα τακτα χρονικα διαστήματα.. Πτωση το κακο Toshiba (λογο frost/defrost) , αγέρωχο το Fujitsu στην απόδοση (χωρις να εχει υποψιν την πτώση αποδοσης λογο frost/defrost). Και τα συγκρινουμε μεταξυ τους.. *ΛΑΘΟΣ για μενα

Ασε και το οτι εχουμε δει στην πραξη να κανει πολλαααα defrost  απο πολλους το συγκεκριμενο μηχανημα ενω απο τα κακα Τοshiba ένας μια φορα το ειδε να κάνει Defrost.

Πες μου αν θες, ακομα πιστευεις οτι ο πινακας του rbx ειναι σωστος? Για τον πινακα στο προηγουμενο ποστ μου αναφέρομαι..

Δεν ξέρεις αν είναι πτώση capacity από defrost ή προγραμματισμένη πτώση για καθυστέρηση του defrost στα πρότυπα του current control για την υπερθέρμανση. Αν ισχύει το δεύτερο τότε είναι λογικό που κάνει λιγότερα. Αν ισχύει και αυτό δηλαδή μιας και δεν έχουμε δείγματα από 24αρια.

Στο δεύτερο σκέλος δεν έχω άποψη. Δυσκολεύομαι να σας παρακολουθήσω.

Το μόνο που κρατάω είναι ότι τα πρότυπα είναι για τα εργαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...