Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού γίνεται κουβέντα για την σειρά edge να σας δείξω πραγματικα δεδομενα χρήσης για αυτο το καλοκαίρι με το 22αρι.

Η χρήση είναι για χώρο 60+ τμ (όχι ενιαίος) με πρόσβαση σε σοφίτες(40τμ) που είχαν παράθυρα ανοιχτά μόνιμα. Τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα λειτουργίας στους 26 εκτός ΣΚ και μερικές μέρες τον Αύγουστο..

Συνολική κατανάλωση 155kw, περίπου 30-35 ευρω για 3 μηνες!

Στις ζεστες μέρες ελάχιστη κατανάλωση κατω απο 260-250w δεν είδα και τωρα στις πιο κρύες που αναψα έχει παει 230w. Στον δικο μου χώρο έχει κατσει καλα γιατι φαινεται στις πολυ ζεστες μερες χρειάζεται τουλαχιστον 300-400w στους 26 παντα για να διατηρήσει θερμοκρασία..

Για τα on-off τωρα στις πιο κρυες μερες έχω δει να κανει 2-3 φορές την ώρα και η αλήθεια είναι οτι δεν το καταλαβαίνεις ουτε μυρωδια ουτε ζεστος αερας..ισως επειδη η ροη του αερα ειναι προς τα πανω.

Τώρα για κάποιες ακραίες δοκιμές που έκανα πχ όλα τα παράθυρα-μπαλκονόπορτα ανοιχτά στους 33+ κατάφερε να κρατήσει την θερμοκρασία στους 25-26 με καταναλωση βεβαια 2100w :D Αυτο που θέλω να πω είναι οτι δεν υπάρχει θέμα capacity με τίποτα, τουλάχιστον για τις δικές μου συνθήκες. 

Οποτε review για τελος "σεζον"

+ κατανάλωση, υποκειμενικά 10 ευρώ τον μήνα δεν είναι τίποτα..

+ αθόρυβο, όμορφο, δεν μυρίζει, εξαιρετικά πολύ καλή διάδοση ψύξης 

-ελάχιστη κατανάλωση, πολύ μεγάλο πρόβλημα για 24ώρη λειτουργία ή σε χώρους με μικρές απώλειες

Σίγουρα θα το πρότεινα σε χώρους που έχουν μεσαία ή μεγάλες απώλειες ή για μη 24ώρη χρήση, αλλά με τίποτα σε μικρούς ή καλά μονωμένους χώρους.. Πχ το επόμενο μου κλιματιστικό κατα πασα πιθανότητα θα είναι ενα 18ρι daikin που θα είναι σε καλύτερα μονωμένο χώρο..

 

Screen Shot 2020-09-22 at 2.05.47 PM.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Μαζι σου 100% σε αυτα που έγραψα εχω δικιο? είναι λαθος ο πινακας ο πρωτος? η ακομα πιστευεις οτι ειναι σωστος και οτι ειναι συγκρισιμες οι τιμες που έβαλες?

Αυτον τον πινακα εννοω:

image.png.8e93dfdd183ce7803f1fd0ed6f862fa1.png

Οσο για Izuru / Shorai εχω μία άποψη επειδη  περασα εναν ολοκληρο χρόνο με το izuru.  (χειμωνα + καλοκαιρι)

Ανυπομονώ για την αποψη σου για τα συγκεκριμένα μηχανηματα σε κανονικές συνθηκες μετα απο ενα χρονικό διάστημα  και οχι .. με τις τωρινες συνθηκες που ουτε ψύξη ουτε θερμανση χρειαζομαστε.

Διαφωνεις με  καποια στοιχεια του πινακα?
Αν οχι δεν τιθεται θεμα λαθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρεις αν είναι πτώση capacity από defrost ή προγραμματισμένη πτώση για καθυστέρηση του defrost στα πρότυπα του current control για την υπερθέρμανση. Αν ισχύει το δεύτερο τότε είναι λογικό που κάνει λιγότερα. Αν ισχύει και αυτό δηλαδή μιας και δεν έχουμε δείγματα από 24αρια.

Στο δεύτερο σκέλος δεν έχω άποψη. Δυσκολεύομαι να σας παρακολουθήσω.

Το μόνο που κρατάω είναι ότι τα πρότυπα είναι για τα εργαστήρια.

Δυο χρόνια , δυο χειμώνες δεν ειδα πτώση εγω δεν ειδα.. Για το Fujitsu ομως 100% εισαι σίγουρος οτι εχει υποψιν το defrost?

Δευτερο σκελος... Πηρε τιμες απο Perfera PDesign, τις εβαλε σε μια στηλη.

ΔΕΝ ΠΗΡΕ PDesign για το Shorai/Edge.., αλλα πηγε στον PART LOAD Πινακα ειδε την κατανάλωση του Perfera και βρηκε την αντίστοιχη των Toshiba.

Λαθος συγκριση. ΧΑΩΔΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξυ των κλιμαστικων...

Σωστος πίνακας? (αυτος με τα χρωματα παλι του RBX)

Πηρε τιμες απο Perfera PDesign(EUROVENT), τις εβαλε σε μια στηλη.

Πηρε τιμες απο Edge/Shorai (EUROVENT).

Ιδιες τιμες, σωστη σύγκριση. ΚΟΝΤΙΝΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ μεταξυ τους..

10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Διαφωνεις με  καποια στοιχεια του πινακα?
Αν οχι δεν τιθεται θεμα λαθους.

100% ειναι οτι να ναι ... Ειναι τιμες / νουμερα απο το  PDESIGN στο PERFERA Και τιμες / νουμερα απο PART LOAD στα αλλα δυο.

Ο πολυχρωμος πινακας σου ομως ειναι σωστος για σύγκριση. Αυτος δεν ειναι. To εχω πει 1000φορες.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δυο χρόνια , δυο χειμώνες δεν ειδα πτώση εγω δεν ειδα.. Για το Fujitsu ομως 100% εισαι σίγουρος οτι εχει υποψιν το defrost?

Δευτερο σκελος... Πηρε τιμες απο Perfera PDesign, τις εβαλε σε μια στηλη.

ΔΕΝ ΠΗΡΕ PDesign για το Shorai/Edge.., αλλα πηγε στον PART LOAD Πινακα ειδε την κατανάλωση του Perfera και βρηκε την αντίστοιχη των Toshiba.

Λαθος συγκριση. ΧΑΩΔΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξυ των κλιμαστικων...

Σωστος πίνακας? (αυτος με τα χρωματα παλι του RBX)

Πηρε τιμες απο Perfera PDesign(EUROVENT), τις εβαλε σε μια στηλη.

Πηρε τιμες απο Edge/Shorai (EUROVENT).

Ιδιες τιμες, σωστη σύγκριση. ΚΟΝΤΙΝΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ μεταξυ τους..

Προσωπικά έχω καταλάβει ότι προσπαθεί να υποστηρίξει αυτά τα οποία διαπίστωσε στο σπίτι του με γραπτά δεδομένα από έξω.

Της eurovent προσωπικά δεν τα πολυλαμβανω υπόψη. Νομίζω ότι είτε κάτι μας ξεφεύγει, είτε είναι τόσο εργαστηριακά που δίνουν όχι τόσο ρεαλιστικά αποτελέσματα.

Το pdesign επίσης δεν το κατέχω. Μου φαίνεται λογικοφανες πάντως να το έχεις ως κάποιο δεδομένο και να το συγκρίνεις με ένα άλλο δεδομένο. Στην τελική ίδιες θερμοκρασίες , ρεύματα μπαίνουν, ενέργειες βγαίνουν.

Προσωπικά πάντα, δίνω βαρύτητα στην εμπειρία του άλλου. Ειδικά αυτή που προέρχεται από τον συγκεκριμένο χρήστη πού φαίνεται να το ψάχνει. Συμφωνώ ότι θέλει περισσότερες δοκιμές. Την έχω πατήσει άλλωστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δυο χρόνια , δυο χειμώνες δεν ειδα πτώση εγω δεν ειδα.. Για το Fujitsu ομως 100% εισαι σίγουρος οτι εχει υποψιν το defrost?

Δευτερο σκελος... Πηρε τιμες απο Perfera PDesign, τις εβαλε σε μια στηλη.

ΔΕΝ ΠΗΡΕ PDesign για το Shorai/Edge.., αλλα πηγε στον PART LOAD Πινακα ειδε την κατανάλωση του Perfera και βρηκε την αντίστοιχη των Toshiba.

Λαθος συγκριση. ΧΑΩΔΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξυ των κλιμαστικων...

Σωστος πίνακας? (αυτος με τα χρωματα παλι του RBX)

Πηρε τιμες απο Perfera PDesign(EUROVENT), τις εβαλε σε μια στηλη.

Πηρε τιμες απο Edge/Shorai (EUROVENT).

Ιδιες τιμες, σωστη σύγκριση. ΚΟΝΤΙΝΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ μεταξυ τους..

100% ειναι οτι να ναι ... Ειναι τιμες PDESIGN στο PERFERA Και τιμες απο PART LOAD στα αλλα δυο. Ο πολυχρωμος πινακας σου ομως ειναι σωστος για σύγκριση. Αυτος δεν ειναι. To εχω πει 1000φορες.

Οι περισσοτερες τιμες του Pdesign ειναι αναγκαστικα και τιμες part load.
Δε γινεται αλλιως.

Τις τιμες στο eurovent τι τις θεωρεις?
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οι περισσοτερες τιμες του Pdesign ειναι αναγκαστικα και τιμες part load.
Δε γινεται αλλιως.

Τις τιμες στο eurovent τι τις θεωρεις?
 

Οι τιμές Eurovent θεωρω οτι ειναι επαληθευμένες τιμες του Pdesign που εχει δηλώσει η Toshiba. Για αυτο λεω οτι ο πινακας με τα χρώματα ειναι σωστος για σύγκριση.

Y.Γ. I quit. Ας βρει ενας Χριστιανος το PDESIGN της ΤΟSHIBA EDGE/SHORAI να δουμε ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ωστε να ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΙΔΙΕΣ τιμές..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δυο χρόνια , δυο χειμώνες δεν ειδα πτώση εγω δεν ειδα.. Για το Fujitsu ομως 100% εισαι σίγουρος οτι εχει υποψιν το defrost?

 

Δεν χρειάστηκε για αυτό δεν είδες.

Για το Fujitsu είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχει λάβει υπόψη τα defrost γιατί δεν έχει τέτοια πολιτική. Ίσα ίσα αν δεις ανεβάζει ρεύματα. Δίνει αν θυμάμαι καλά 500W για λίγους βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οι περισσοτερες τιμες του Pdesign ειναι αναγκαστικα και τιμες part load. Που το ειδες αυτο και εβγαλες αυτο το συμπέρασμα?

Οι τιμές Eurovent θεωρω οτι ειναι επαληθευμένες τιμες του Pdesign που εχει δηλώσει η Toshiba. Για αυτο λεω οτι ο πινακας με τα χρώματα ειναι σωστος για σύγκριση.

Οταν στους 30 εχεις rated 5,32 kw και στο Pdesign βγαζεις 3,68kw. Αυτη η τιμη δεν ειναι part load?
Oποιαδηποτε τιμη αναμεσα στη rated και στη min ειναι part load. Αν διαφωνουμε σε αυτο δεν υπαρχει λογος συνεχειας της κουβεντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οταν στους 30 εχεις rated 5,32 kw και στο Pdesign βγαζεις 3,68kw. Αυτη η τιμη δεν ειναι part load?
Oποιαδηποτε τιμη αναμεσα στη rated και στη min ειναι part load. Αν διαφωνουμε σε αυτο δεν υπαρχει λογος συνεχειας της κουβεντας.

Στο PDesign ορίζει ο κατασκευαστής το ΦΟΡΤΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (που ειναι διαφορετικο απο το φορτίο που μπορει να βγάλει μία αντλία) πάνω στο οποίο βγαίνουν τα νούμερα του PDesign.

Το part load του μηχανηματος είναι άλλο πράγμα. Ειναι καθαρα η απόδοση του μηχανήματος σε σχεση με εξ θερμοκρασια κτλ

Μπορει να μην εκφράζομαι σωστα.. μπορει να λεω μπαρουφες .. η λυση ειναι μια να βρουμε το Pdesign της Toshiba Shorai Η Edge.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στο PDesign ορίζει ο κατασκευαστής το ΦΟΡΤΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (που ειναι διαφορετικο απο το φορτίο που μπορει να βγάλει μία αντλία) πάνω στο οποίο βγαίνουν τα νούμερα του PDesign.

Το part load του μηχανηματος είναι άλλο πράγμα. Ειναι καθαρα η απόδοση του μηχανήματος σε σχεση με εξ θερμοκρασια κτλ

Ναι σωστά. Και μπορεί να είναι παραπάνω από το μέγιστο της αντλίας οπότε το πρότυπο βάζει virtual ωμικο φορτίο όπου χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στο PDesign ορίζει ο κατασκευαστής το ΦΟΡΤΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (που ειναι διαφορετικο απο το φορτίο που μπορει να βγάλει μία αντλία) πάνω στο οποίο βγαίνουν τα νούμερα του PDesign.

Το part load του μηχανηματος είναι άλλο πράγμα. Ειναι καθαρα η απόδοση του μηχανήματος σε σχεση με εξ θερμοκρασια κτλ

Το pdesign και το part load στα Τοσιμπα ειναι στο ιδιο φορτιο. Αλλιως θα εβγαζαν διαφορετικο rated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το pdesign και το part load στα Τοσιμπα ειναι στο ιδιο φορτιο. Αλλιως θα εβγαζαν διαφορετικο rated.

Ας το αφήσουμε εδω.

Εχεις δυο πινακες.. με διαφορετικές τιμές για τα ίδια πράγματα (εναν ασπρομαυρο και εναν πολυχρωμο). Διαλέγουμε και παίρνουμε οποιο θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.. Ο ένας παρουσιαζει τρελη διαφορα μεταξυ EDGE και PERFERA, ενω ο αλλος κοντινη.. Αν βρεθει καποτε το Pdesign των μηχανηματων θα δουμε τι ισχύει..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αστο αφήσουμε εδω.

Εχεις δυο πινακες.. με διαφορετικές τιμές για τα ίδια πράγματα (ενας ασπρομαυρος και εναν πολυχρωμο). Διαλέγουμε και παίρνουμε οποιο θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.. Αν βρεθει καποτε το Pdesign των μηχανηματων θα δουμε τι ισχύει..

Του περφερα γιατί το λέτε pdesign; Τα πινακακια που δίνει part load δεν γράφουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Του περφερα γιατί το λέτε pdesign; Τα πινακακια που δίνει part load δεν γράφουν;

Δεν μπορω να βρω το manual.. του Daikin μισο.. το ειχα βρει το πρωι με τις παραπανω τιμες που έβαλε ο rbx και έλεγε Pdesign.. θα το ξαναβρω.. (φαινεται ωστόσο και απο τις εξ. θερμοκρασίες..)

Δυστυχως δεν το βρισκω.. @rbx1000 αν μπορεις δωσε μας Link που πηρες τις τιμές του PERFERA στον ασπρομαυρο πίνακα..  :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...