Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ δεν είπα να πέσει πιο κάτω αφού δε μπορεί , αλλά η daikin πρέπει να μου εξηγήσει γιατί παίρνει μπρος ανα τρίλεπτο  η αλλιώς κάνει short cycling  όπως το λέτε , εαν αυτό δεν είναι επιλήψιμο τότε μιλάμε για μια εταιρεία που απλά κοροϊδεύει τους πελάτες της 

Γιατί έτσι είναι προγραμματισμένο να κάνει όταν είναι στο μεταίχμιο.

Ορίστε ένα ακόμα στο μεταίχμιο. 24άρι που μπορεί να πέσει στα 100W. Να πω ότι κοροϊδεύει και η fujitsu;

1825587961_Annotation2020-08-18162749.jpg.7112e5580d58ef7eab675767cbd24670.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί έτσι είναι προγραμματισμένο να κάνει όταν είναι στο μεταίχμιο.

Ορίστε ένα ακόμα στο μεταίχμιο. 24άρι που μπορεί να πέσει στα 100W. Να πω ότι κοροϊδεύει και η fujitsu;

1825587961_Annotation2020-08-18162749.jpg.7112e5580d58ef7eab675767cbd24670.jpg

Είναι ανα τρίλεπτο ?και το shorai κάνει πριόνια αλλά το μικρότερο διάστημα είναι 8 λεπτά 
επισης θεωρείς μεταίχμιο να έχει έξω 15 βαθμούς να τ9 βάζω στο 21 και να σβήνει ανα τρίλεπτο ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε αγορά από μαγαζί πχ blue dealer όπως λέγονται αυτά που διακινούν daikin η συμβαίνει μόνο σε αλυσίδες και μη εξουσιοδοτημένα καταστήματα ?

Μήπως γι'αυτό το atxc έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ τα ftxc έχουν 5 και παίρνει και επέκταση ?

- Δεν ξέρω για τα Daikin.

Ξέρω όμως, από τα μέσα, πως άλλες-μικρότερες-αντιπροσωπείες δεν εισάγουν αυτά τα κλιματιστικά. Κατά συνέπεια το βλέπω δύσκολο έως αδύνατο να μην το εφαρμόζει και η ελληνική αντιπροσωπεία της Daikin.

- Η διακίνηση αυτού του είδους εμπορευμάτων γίνεται συνήθως μέσω των παρα-εισαγωγών.

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Υποθετικά όλα αυτά που λες φαντάζομαι έτσι;

Το υποθετικά είναι σχετικό.

Προ αμνημονεύτων ετών, είχα βρει κατασκευαστικό ελάττωμα σε φωτογραφικό φακό κορυφαίας Γερμανικής εταιρίας (είχαν πουληθεί εκατοντάδες στην Ελλάδα). Όμως το ελάττωμα αυτό δεν επηρέαζε την τυπική λειτουργία του και δεν μπορούσα να κάνω ουσιαστική χρήση του νόμου "για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων" (καταλαβαίνω ποιόν σας θυμίζει το τελευταίο), δεν είχα πολλές ελπίδες. Ευτυχώς, αποδέχτηκε την ύπαρξή του η εταιρία κατασκευής και τον επέστρεψα στον εισαγωγέα. Η ίδια σειρά φακών συνέχισε να πωλείται στην Ελλάδα για καιρό. Εγώ απέκτησα άλλον φακό μέσω UK ο οποίος δεν είχε αυτό το ελάττωμα...

Είναι διεθνής πρακτική που εφαρμόζουν και άλλες εταιρίες που παράγουν διαφορετικά καταναλωτικά προϊόντα, δεν την εφαρμόζουν μόνο οι εταιρίες που κατασκευάζουν κλιματιστικά. Σειρές καταναλωτικών προϊόντων που δεν γίνονται αποδεκτά ή δεν μπορούν να εισαχθούν στην αγορά των ΗΠΑ διοχετεύονται σε άλλα μικρότερα κράτη.

Δεν έχω νομικές γνώσεις, αλλά δεν νομίζω ότι είναι παράνομο να πουλάς προϊόντα που είναι λειτουργικά και έχουν μικρές ή μεγάλες ατέλειες ή αστοχίες εφόσον δεν το απαγορεύει ρητώς η τοπική νομοθεσία. Η καταναλωτική νομοθεσία είναι πολύ αυστηρή στις ΗΠΑ. Σε άλλα κράτη δεν υπάρχουν ούτε οι στοιχειώδεις κανόνες της.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί έτσι είναι προγραμματισμένο να κάνει όταν είναι στο μεταίχμιο.

Ορίστε ένα ακόμα στο μεταίχμιο. 24άρι που μπορεί να πέσει στα 100W. Να πω ότι κοροϊδεύει και η fujitsu;

1825587961_Annotation2020-08-18162749.jpg.7112e5580d58ef7eab675767cbd24670.jpg

Μεταίχμιο όλη μέρα όλη την εβδομάδα,τι μεταίχμιο είναι αυτό;  του dimostr 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι ανα τρίλεπτο ?και το shorai κάνει πριόνια αλλά το μικρότερο διάστημα είναι 8 λεπτά 
επισης θεωρείς μεταίχμιο να έχει έξω 15 βαθμούς να τ9 βάζω στο 21 και να σβήνει ανα τρίλεπτο ?

Ναι, ανά 3λεπτο

7bf6705f53c36f380d6c3d1374cd6705.png

Δεν έχει σημασία πόσο έχει έξω αλλά πόσο χρειάζεται μέσα.

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μεταίχμιο όλη μέρα όλη την εβδομάδα,τι μεταίχμιο είναι αυτό;  του dimostr 😛

Με 1500 btus απώλειες που έχει ο ΄χώρος του, είναι πανεύκολο να μπει σε λούμπα on-off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μεταίχμιο όλη μέρα όλη την εβδομάδα,τι μεταίχμιο είναι αυτό;  του dimostr 😛

Είπα και πιο πάνω κάνει και το shorai πριόνια αλλά σε οριακές θερμοκρασίες και με μικρότερο διάστημα τα 8 λεπτά όχι 3 που κάνει το daikin και όχι σε οριακές θερμοκρασίες μέσα έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είπα και πιο πάνω κάνει και το shorai πριόνια αλλά σε οριακές θερμοκρασίες και με μικρότερο διάστημα τα 8 λεπτά όχι 3 που κάνει το daikin και όχι σε οριακές θερμοκρασίες μέσα έξω 

Θύμησε μου λίγο κάτι, τι επιθυμητή το βάζεις και πόσο  θερμοκρασία έχει ο χώρος όταν κάνει τα αψυχολογητα ;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θύμησε μου λίγο κάτι, τι επιθυμητή το βάζεις και πόσο  θερμοκρασία έχει ο χώρος όταν κάνει τα αψυχολογητα ;

Στην θέρμανση το βάζω 21 και μέσα ο χώρος φτάνει 22,5 αλλά αυτό κόβει ανά τριλεπτο δε κάθεται σβηστό σε μια διαφάνεια που έχω ανεβάσει πιο πριν το είχα βάλει 18 είχε μέσα 22 και αναβοσβηνε πάλι ,μιλάμε για παράνοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στην θέρμανση το βάζω 21 και μέσα ο χώρος φτάνει 22,5 αλλά αυτό κόβει ανά τριλεπτο δε κάθεται σβηστό σε μια διαφάνεια που έχω ανεβάσει πιο πριν το είχα βάλει 18 είχε μέσα 22 και αναβοσβηνε πάλι ,μιλάμε για παράνοια 

Αυτό θα σε ρωτούσα. Το βάζεις επιθυμητή  21 φτάνει  22.5C ο χώρος και αρχίζει τα χαζά. Κατεβάζεις εσύ την επιθυμητή στους 18C και αυτό συνεχίζει τα χαζά; Και 16 να το βάλεις πάλι χαζά θα κάνει; Η υπάρχει μια επιθυμητή θερμοκρασία και κάτω που απλά θα σταματήσει να ανοίγει χωρίς λογο; Με λίγα λόγια υπάρχει μεταίχμιο; Η όχι;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Αυτό θα σε ρωτούσα. Το βάζεις επιθυμητή  21 φτάνει  22.5C ο χώρος και αρχίζει τα χαζά. Κατεβάζεις εσύ την επιθυμητή στους 18C και αυτό συνεχίζει τα χαζά; Και 16 να το βάλεις πάλι χαζά θα κάνει;

16 δε το έχω δοκιμάσει μέχρι 18 έχω βάλει αλλά το περίεργο είναι ότι ότι θερμοκρασία και να έχει έξω πχ πέρυσι είχε μέρες που εδώ Λαμία είχε 5-6 βαθμούς εάν το βάλεις κάτω από 22 μπαίνει σε αυτη την κατάσταση ,αυτό είναι ενοχλητικο γιατί είναι σε κρεβατοκάμαρα και δε μπορείς να έχεις το κλιματιστικό στους 22 εγώ το βράδυ τα κλιματιστικά τα βάζω στο 20 και τη μέρα στους 21 ,αυτό το κλιματιστικό θέλει να δουλεύει στους 25 ψύξη θέρμανση για να δουλέψει σερί (είμαι σίγουρος ότι αυτή η φράση σου θυμίζει κάτι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

16 δε το έχω δοκιμάσει μέχρι 18 έχω βάλει αλλά το περίεργο είναι ότι ότι θερμοκρασία και να έχει έξω πχ πέρυσι είχε μέρες που εδώ Λαμία είχε 5-6 βαθμούς εάν το βάλεις κάτω από 22 μπαίνει σε αυτη την κατάσταση ,αυτό είναι ενοχλητικο γιατί είναι σε κρεβατοκάμαρα και δε μπορείς να έχεις το κλιματιστικό στους 22 εγώ το βράδυ τα κλιματιστικά τα βάζω στο 20 και τη μέρα στους 21 ,αυτό το κλιματιστικό θέλει να δουλεύει στους 25 ψύξη θέρμανση για να δουλέψει σερί (είμαι σίγουρος ότι αυτή η φράση σου θυμίζει κάτι )

Εναλλακτική ερώτηση, έχει τύχει ποτέ να κλείσει το Daikin στην θέρμανση (έφτασε την επιθυμητή) και να άνοιξει πχ μετά από 15 λεπτά όταν κρύωσε λίγο ο χώρος;  Ηρεμεί ποτέ το ρημαδι δηλαδή, η πάντα προσπαθεί να δουλέψει στην θέρμανση;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στην θέρμανση το βάζω 21 και μέσα ο χώρος φτάνει 22,5 αλλά αυτό κόβει ανά τριλεπτο δε κάθεται σβηστό σε μια διαφάνεια που έχω ανεβάσει πιο πριν το είχα βάλει 18 είχε μέσα 22 και αναβοσβηνε πάλι ,μιλάμε για παράνοια 

Πάντως χθες το βράδυ στις 20:30 με δωματίου 25.3 το έβαλα στους 25. Πήρε στιγμιαία, έσβησε και μετά πήρε ο συμπιεστής στις 05:30 το πρωί. Λογική συμπεριφορά θα έλεγα.

7728f96cd4e9fede086f02d757f075fa.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εναλλακτική ερώτηση, έχει τύχει ποτέ να κλείσει το Daikin στην θέρμανση (έφτασε την επιθυμητή) και να άνοιξει πχ μετά από 15 λεπτά όταν κρύωσε λίγο ο χώρος; 

Μόνο όταν το είχα βάλει στον mode auto και μετά άρχισε τα ίδια όταν ξαναπήρε , το διάγραμμα που έχω στην 96 σελίδα ε8ναι αυτό που σου περιγράφω 

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως χθες το βράδυ στις 20:30 με δωματίου 25.3 το έβαλα στους 25. Πήρε στιγμιαία, έσβησε και μετά πήρε ο συμπιεστής στις 05:30 το πρωί. Λογική συμπεριφορά θα έλεγα.

7728f96cd4e9fede086f02d757f075fa.png

Αυτή είναι λογική συμπεριφορά έπιασε επιθυμητή και εφόσον δεν υπάρχουν απωλειες για να κρυώσει καθεται σβηστό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Μόνο όταν το είχα βάλει στον mode auto 

Mode Auto? Εννοεις αυτό που επιλέγει αυτόματα ψύξη/θέρμανση;

Στην θέρμανση mode δηλαδή δεν ηρεμεί ποτέ το μηχανήμα; Δεν έχεις σε κανένα διάγραμμα να κλείνει για 10/15 λεπτά όλο τον χειμώνα;  Αυτό που έκανε ο λιακ χθες μπορείς να το κάνεις; Η το δικό σου θα πολεμάει να θερμάνει ανά τρία λεπτά τον χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Mode Auto? Εννοεις αυτό που επιλέγει αυτόματα ψύξη/θέρμανση;

Στην θέρμανση mode δηλαδή δεν ηρεμεί ποτέ το μηχανήμα; Δεν έχεις σε κανένα διάγραμμα να κλείνει για 10/15 λεπτά όλο τον χειμώνα;  Αυτό που έκανε ο λιακ χθες μπορείς να το κάνεις; Η το δικό σου θα πολεμάει να θερμάνει ανά τρία λεπτά τον χώρο;

Το διάγραμμα που έχω στην 96 σελίδα είναι auto mode επιλογή αυτ9ματα ψύξη θέρμανση έμεινε σβηστό αλλά όταν ξαναπήρε άρχισε τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...