Προς το περιεχόμενο

Αποστολή εξετελέσθη: Ιστορική επιστροφή της επανδρωμένης κάψουλας της SpaceX


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρώτη επανδρωμένη αποστολή στο διάστημα από ιδιωτική εταιρεία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Η ιστορική αποστολή του πληρώματος της κάψουλας Dragon της SpaceX ολοκληρώθηκε με επιτυχία έπειτα από σχεδόν δύο μήνες από την ημέρα που εκτοξεύθηκε στο διάστημα. Οι αστροναύτες Bob Behnken και Doug Hurley προσθαλασσώθηκαν στον Ατλαντικό Ωκεανό στις 2:48μμ ET, με την επιστροφή στη Γη να διαρκεί σχεδόν 20 ώρες. Η αποστολή της SpaceX είναι η πρώτη που ολοκληρώνεται με επιτυχία με ιδιωτική χρηματοδότηση ενώ ταυτόχρονα το Dragon είναι το πρώτο αεροσκάφος με πλήρωμα από τις ΗΠΑ τα τελευταία 9 χρόνια, έπειτα την απόσυρση της NASA και του διαστημικού λεωφορείου (space shuttle) το 2011. Μάλιστα, πρόκειται και για την πρώτη προσθαλάσσωση επανδρωμένου αεροσκάφους εδώ και 45 χρόνια.

spacex-dragon-prosthalassosi-oloklirothike-me-epitixia.jpg.394924cbef943225677ff00d6db63c13.jpg

Όπως και η εκτόξευση, έτσι και η προσθαλάσσωση του Dragon ήταν πολύ πιο αυτοματοποιημένη σε σύγκριση με πολλές προηγούμενες επανδρωμένες αποστολές. Ωστόσο, οι Behnken και Hurley πέτυχαν πολλά, συμπεριλαμβανομένης της εκτέλεσης και της συνεισφοράς σε πολλά πειράματα ενώ βρίσκονταν στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό.

Η εντυπωσιακή προσθαλάσσωση έγινε στον Κόλπο του Μεξικού όπου είχαν μαζευτεί πολλά σκάφη τόσο της ίδιας της αποστολής αλλά και επισκεπτών ώστε να υποδεχθούν τους αστροναύτες. Μία αποστολή που χαιρέτισε και ο ίδιος ο πρόεδρος των ΗΠΑ, Donald Trump.

Αυτή ήταν και η τελευταία δοκιμαστική πτήση του Crew Dragon. Μόλις η SpaceX πάρει την πιστοποίηση της NASA, οι μελλοντικές πτήσεις θα είναι πιο τακτικές κατά τις οποίες θα μεταφέρονται αστροναύτες στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό. Εκτός από τη SpaceX, σημαντικό βήμα προόδου είναι και για τη NASA, αφού θα μπορούσε να επιτρέψει περισσότερες πτήσεις με χαμηλότερο κόστος. Και καθώς αυξάνεται η ζήτηση για το διάστημα, με την Boeing να εξακολουθεί να σχεδιάζει να θέσει σε λειτουργία την κάψουλα Starliner, η NASA θα μπορούσε να έχει περισσότερες ευκαιρίες αξιοποίησής του όπως ακόμη και εμπορικές πτήσεις αναψυχής.

spacex-dragon-prosthalassosi-oloklirothike-me-epitixia-2.jpg.8b31468e3c67943c51a230e2f97201da.jpg

Η επόμενη αποστολή της SpaceX προετοιμάζεται κατά τα τέλη Σεπτέμβρη, όπου τέσσερις αστροναύτες θα παραμείνουν στον Διαστημικό Σταθμό για έξι μήνες. Και όσο αφορά τα τουριστικά ταξίδια, αυτά προετοιμάζονται για το φθινόπωρο του 2021.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κίνηση ματ από τους Αμερικάνους η όλη εξέλιξη του Commercial Crew Program.

Απέσυραν ένα λειτουργικό αλλά  χωρίς μέλλον σχέδιο (Shuttle), κράτησαν ζωντανό το πρόγραμμα επανδρωμένων αποστολών νοικιάζοντας θέσεις στα Soyuz, έβαλαν τις ιδιωτικές εταιρίες (SpaceX, Boeing, Blue Origin κ.α.) στο παιχνίδι - και τώρα πλέον έχουν το πάνω χέρι.

Αυτή τη στιγμή μπορούν να χρησιμοποιήσουν πυραύλους και σκάφη τόσο της NASA,  όσο και ιδιωτών αλλά και της Αεροπορίας για αποστολές κάθε είδους, επιλέγοντας κάθε στιγμή τη βέλτιστη λύση απο πλευράς δυνατοτήτων και κόστους.

Τη μία μέρα μπορεί να εκτοξεύει φορτίο η ULA απο τη Vanderberg στη Δυτική ακτή και την επομένη η SpaceX αστροναύτες απο το KSC στην άλλη άκρη των ΗΠΑ.

Ήθελε ατσάλινα νεύρα ώστε να υπομείνουν για σχεδόν δέκα χρόνια τον "εξευτελισμό" του να ταξιδεύουν ως επιβάτες στις ρώσικες κάψουλες με εισιτήριο 50 εκατομμύρια ανά θέση αλλά τώρα δεν τους πιάνει κανείς.

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα είμαι αναστατωμένος που ο Elon ξοδεύει τόσο χρόνο στην Tesla αντί να ασχολείτε μόνο με την SpaceX. Ηλεκτρονικό αυτοκίνητο πολλοί μπορούν να μας δώσουν, εμείς τον χρειαζόμαστε στο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, merphi είπε

Εγώ ακόμα είμαι αναστατωμένος που ο Elon ξοδεύει τόσο χρόνο στην Tesla αντί να ασχολείτε μόνο με την SpaceX. Ηλεκτρονικό αυτοκίνητο πολλοί μπορούν να μας δώσουν, εμείς τον χρειαζόμαστε στο διάστημα.

 

Όπως επίσης και ηλεκτρονικό τσιγάρο!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το μόνο που αποδεικνύεται με την προσθαλάσσωση μιας κάψουλας είναι ότι θα χρειαστούν πολλές δεκαετίες, ίσως και εκατονταετίες μέχρι να φτάσει το πρόγραμμα των nasa & esa στο σημείο να διαθέτει σκάφη τύπου Σταρ Τρεκ.

Κι αυτό, την ίδια ώρα που κάποιοι ονειρεύονται πως θα τα δούμε στην επόμενη 30ετια...

 

Επεξ/σία από Gk2016
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Κατά την ταπεινή μου ηνη, το μόνο που αποδεικνύεται με την προσθαλάσσωση μιας κάψουλας είναι ότι θα χρειαστούν πολλές δεκαετίες, ίσως και εκατονταετίες μέχρι να φτάσει το πρόγραμμα των nasa & esa στο σημείο να διαθέτει σκάφη τύπου Σταρ Τρεκ.

Κι αυτό, την ίδια ώρα που κάποιοι ονειρεύονται πως θα τα δούμε στην επόμενη 30ετια...

Όταν θα έρθουν οι Vulcans και μας δώσουν το warp drive θα λυθεί αυτό το προβλημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Gk2016 said:

Κατά την ταπεινή μου ηνη, το μόνο που αποδεικνύεται με την προσθαλάσσωση μιας κάψουλας είναι ότι θα χρειαστούν πολλές δεκαετίες, ίσως και εκατονταετίες μέχρι να φτάσει το πρόγραμμα των nasa & esa στο σημείο να διαθέτει σκάφη τύπου Σταρ Τρεκ.

Κι αυτό, την ίδια ώρα που κάποιοι ονειρεύονται πως θα τα δούμε στην επόμενη 30ετια...

 

Ο τρόπος με τον οποίο επιστρεφουν οι πύραυλοι της spaceX , σε κάθετη κίνηση στη προσγείωση, προσωπικά δεν το είχα δει σε καμιά ταινία επιστημονικής φαντασίας. Ακόμα και τώρα μου κάνει εντύπωση πως το καταφέρνουν και δεν γερνουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Όταν θα έρθουν οι Vulcans και μας δώσουν το warp drive θα λυθεί αυτό το προβλημα

οι Vulcan θα έρθουν αφου ανακαλύψουμε πρώτα εμείς  το warp drive. Σε παρακαλω φιλε μου να μην λεμε ότι μας κατεβαινει απο  το μυαλο! Ελεος πια, συγχύστηκα πρωινιάτικα....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MixalisX είπε

οι Vulcan θα έρθουν αφου ανακαλύψουμε πρώτα εμείς  το warp drive. Σε παρακαλω φιλε μου να μην λεμε ότι μας κατεβαινει απο  το μυαλο! Ελεος πια, συγχύστηκα πρωινιάτικα....

Άσε που σύμφωνα με τις γραφές, δεν θα μας αφήσουν να κάνουμε εξερεύνηση για ακόμα 100+ χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Κατά την ταπεινή μου ηνη, το μόνο που αποδεικνύεται με την προσθαλάσσωση μιας κάψουλας είναι ότι θα χρειαστούν πολλές δεκαετίες, ίσως και εκατονταετίες μέχρι να φτάσει το πρόγραμμα των nasa & esa στο σημείο να διαθέτει σκάφη τύπου Σταρ Τρεκ.

Κι αυτό, την ίδια ώρα που κάποιοι ονειρεύονται πως θα τα δούμε στην επόμενη 30ετια...

Το αρχικό σχέδιο ήταν να κάνουν την προσγείωση με τις μηχανές του πυραυλου αλλά η NASA έδωσε stop γιατί θεώρησε ότι τα αλεξιπτωτα ήταν αξιοπιστη και δοκιμασμένη λύση. Το γεγονός ότι προσγειώνουν τους πυραύλους με τους προωθητήρες δείχνει ότι έχουν την τεχνολογία και θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το κάνουν με την κάψουλα. Το starship, το διαστημόπλοιο που τώρα ετοιμάζουν και ηδη δοκιμάζουν, θα προσγειώνεται χωρίς αλεξίπτωτα στην σελήνη και τον Αρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Droulas13 είπε

Τις ίδιες ταινίες βλέπετε με τον Έλονα φαίνεται😋

δυστυχώς δεν έβλεπα σοβιετική επιστημονική φαντασία  αλλά έβλεπα thunderbirds

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...