Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση TP-Link WA5210g με ρουτερ


Dimitris24sta23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα έχω ένα wa5210g το οποίο το έχω σετάρει σαν client και συνδεομαι κανονικα στο ιντερνετ με το ethernet στο laptop μου.

Μπορώ να το συνδέσω με ένα ρουτερακι της Vodafon που έχω, να δώσω wifi?

Αυτό γίνεται με αντάπτορα rj45 σε rj11? Θα παίξει έτσι? Πρεπεί να το συνδέσω στο dsl?

Δοκιμασα να το βάλω στα LAN αλλά δεν έπαιξε.

 

Ευχαριστώ

20200804_031627.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει. Το θεμα ειναι πως δινω το ιντερνετ απο το Tp link στο vodafone router, για να το βγαλω μετα wifi. Δεν εχει εισοδο ethernet το vodafone. Επισης δε θελω να λειτουργησω το Tp link απευθειας σαν repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά διότι δεν τα αναφέρεις ξεκάθαρα, έχεις το 5210G ως ΑΡ Client Router να παίρνει ασύρματα σύνδεση από κάποιον φίλος σου και θέλεις να το συνδέσεις στο ΖΤΕ  ώστε αυτό να δουλεύει ως απλό switch και ΑΡ.

Γίνεται, αρκεί να το συνδέσεις σε μία από τις 4 θύρες LAN και να του κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις. Ελπίζω να ξέρεις πως γίνεται αυτό ή τουλάχιστον πως αλλάζεις διευθύνσεις στη κάρτα δικτύου του υπολογιστή, στο ΑΡ και στον Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν κατάλαβα καλά διότι δεν τα αναφέρεις ξεκάθαρα, έχεις το 5210G ως ΑΡ Client Router να παίρνει ασύρματα σύνδεση από κάποιον φίλος σου και θέλεις να το συνδέσεις στο ΖΤΕ  ώστε αυτό να δουλεύει ως απλό switch και ΑΡ.

Γίνεται, αρκεί να το συνδέσεις σε μία από τις 4 θύρες LAN και να του κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις. Ελπίζω να ξέρεις πως γίνεται αυτό ή τουλάχιστον πως αλλάζεις διευθύνσεις στη κάρτα δικτύου του υπολογιστή, στο ΑΡ και στον Router.

Ααααααα τώρα που το είπες και εσύ το κατάλαβα. Ναι θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα σου. Είναι εύκολο το configuration σε αυτή την περίπτωση, ελπίζω ο ts να το καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

Ναι ακριβως αυτο. Παιρνω inrenet με το tp link σαν ap client. Τα κανω ολα αυτα τα εχω σεταρει μεχρι εκει. Αλλαζω διευθυνσεις στην καρτα που λεει και ο φιλος @jkoukos Απλα στο ρουτερ της vofafone δεν ξερω τι πρεπει να κανω στο admin. Συνδεσα το ethernet σε μια Lan πορτα αλλα δεν εγινε κατι. Ισως κατι αλλο πρεπει να γινει αλλα δεν ξερω τι.

Το tp link δινει internet κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το κατάφερα...

Θα το αφήσω λίγο πιο αναλυτικά σε περίπτωση που το θέλει και κάποιος άλλος.

Έχω ένα TP Link panel WA5210g και τραβάω internet από κάποιον άλλο σε AP Client Router mode (WISP Client Router το λέει)

Και θέλω να το συνδέσω με ένα ρουτερακι για να βγάλω το σήμα με wifi.

Πήρα ένα router της Vodafon (δεν έχω γραμμη vodafon απλά αγόρασα ένα με το brand της vodafone) Συγκεκριμένα ένα μοντέλο Bewan

Σύνδεσα λοιπόν το ethernet απο το TP Link σε ενα LAN port του router.

Οπότε για να παίξει:

Αν η IP του Α στην περίπτωσή μου το TP Link WA5210g έχει 192.168.1.1 τότε το έυρος του είναι από το 192.168.1.2 έως το 192.168.1.254

Στο ρούτερ Β (Bewan) βάζουμε μια IP μέσα στο εύρος του A. πχ 192.168.1.5

Απενεργοποιούμε το DHCP server (στο Β) οπότε παίζει σαν access point.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...