Προς το περιεχόμενο

Google Pixel 4A: Το budget smartphone της Google ανακοινώθηκε


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, cgioris είπε

Έχουμε καταντήσει 400 ευρώ να θεωρείται φυσιολογική τιμή για ένα αξιοπρεπές κινητό. Για ναυ-αρχιδες έχουμε ξεφύγει τελείως στις τιμές. Η xiaomi είναι κάπως η εξαίρεση, αλλά όχι σε όλα πλέον τα μοντέλα, γλυκάθηκε και αυτή.

Με το μέσο μισθό πλέον στο 400 και αν, και το κόστος ζωής στο Θεό, συχνά αναρωτιέμαι που τα βρίσκουν τα λεφτά και αγοράζει ο κόσμος αβέρτα πανάκριβες συσκευές και αν αξίζει όλο αυτό.

Εξωτερικο τα περνουν τσαμπα με 2 χρονια συμβολαιο τα περισσοτερα κινητα ακομα και αυτα των 1000 ευρω ειδικα Αμερικη λιγοι πληρωνουν την αρχικη τιμη ενος κινητου 1000+ ευρω. Ελλαδα που ειμαστε μπανανια πολλοι βαζουν 48 δοσεις σε καποια μεγαλη αλυσιδα και το ξεχρεωνουν 4 χρονια δινοντας και ενα σεβαστο ποσο παραπανω λογω τοκων. Παντα θα υπαρχουν και αυτοι που βγαζουν 5-10 χιλιαρικα μεροκαματο οποτε και 5000 ευρω κινητο να βγαλουν θα το παρουν day one αλλα ειναι ουτε το 1% του παγκοσμιου πληθυσμου και Ελλαδα ουτε το 0.1%.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, nikman74 είπε

Τέλος ξαναλέω, ότι σε πωλήσεις παγκοσμίως τα pixel απλά δεν υπάρχουν. Οι λόγοι είναι προφανείς.

Να μη σε ταράξω αλλά ξεπούλησε για την ώρα.

Πράγμα λογικό γιατί η Google ήταν τρελή όταν νόμιζε ότι μπορεί να χτυπήσει Apple και Samsung.

Στη τιμή που έχει το 4a ξεπουλάει, στις αγορές που είναι διαθέσιμο φυσικά.

Google Pixel 4a becomes best-selling unlocked smartphone at Amazon and Best Buy

https://www.androidpolice.com/2020/08/06/google-pixel-4a-becomes-amazons-best-selling-unlocked-smartphone/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aypnia είπε

Να μη σε ταράξω αλλά ξεπούλησε για την ώρα.

Πράγμα λογικό γιατί η Google ήταν τρελή όταν νόμιζε ότι μπορεί να χτυπήσει Apple και Samsung.

Στη τιμή που έχει το 4a ξεπουλάει, στις αγορές που είναι διαθέσιμο φυσικά.

Google Pixel 4a becomes best-selling unlocked smartphone at Amazon and Best Buy

https://www.androidpolice.com/2020/08/06/google-pixel-4a-becomes-amazons-best-selling-unlocked-smartphone/

 "It's not necessarily impressive for a product to sell out, since there's no way of knowing how much inventory was available in the first place". αυτό είναι από το λινκ που εσύ έγραψες. αυτογκολ.......με λίγα λόγια πούλησε 150 κομμάτια!!!! παγκοσμίως.   ρε ξεκολλάτε με τα σκουπίδια. είσαστε όλοι κι όλοι 3 ανθρωποι που αγοράσατε pixel σε όλη την Ελλάδα και μου συγκρίνετε pixel του χιλιάρικου με τηλέφωνα mid range 7αετίας. Και ακόμα το 4α δεν το πιάσατε στα χέρια σας και είδατε ότι βγάζει φωτογραφιάρες και τι κινητάρα είναι αυτή θεέ μου.... γελάει ο κόσμος

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikman74 είπε

 "It's not necessarily impressive for a product to sell out, since there's no way of knowing how much inventory was available in the first place". αυτό είναι από το λινκ που εσύ έγραψες. αυτογκολ.......με λίγα λόγια πούλησε 150 κομμάτια!!!! παγκοσμίως.   ρε ξεκολλάτε με τα σκουπίδια. είσαστε όλοι κι όλοι 3 ανθρωποι που αγοράσατε pixel σε όλη την Ελλάδα και μου συγκρίνετε pixel του χιλιάρικου με τηλέφωνα mid range 7αετίας. Και ακόμα το 4α δεν το πιάσατε στα χέρια σας και είδατε ότι βγάζει φωτογραφιάρες και τι κινητάρα είναι αυτή θεέ μου.... γελάει ο κόσμος

Και γιατί να μας νοιάζει εάν πουλάει η όχι; Μέτοχοι είμαστε; Η εσένα σου αρέσει να είσαι μετοχος της Xiaomi κατά φαντασίαν; 

Ο μόνος λόγος που ίσως με ενδιαφέρει εάν πουλάει πολύ κάποιο προϊόν, είναι ότι αυτό το προϊόν θα έχει μια παρουσία για πολλά χρόνια στην αγορά και δεν θα εξαφανιστεί, όπως εξαφανίστηκε ας πούμε η Essential με το PH-1.

Άλλοι είναι οι λόγοι που αγοράζουμε Pixels η OnePlus εμείς οι "3-4". Ένας από αυτούς; Μακριά από κινέζικα UI's της πλάκας, με παιδικά εικονίδια, καρτουνίστικα themes, δύσχρηστα UI's, παιδικές ασθένειες και λογισμικά φιλοσοφίας, ρύθμιζε το 5-6 ώρες, για να έχεις με κάτι να παίζεις όλη μέρα.

Οπότε λοιπόν, πάρε τα χαμηλής ποιότητας κινέζικα τουβλάκια σου και βρες άλλη αλάνα να παίξεις με την Gcam σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Και γιατί να μας νοιάζει εάν πουλάει η όχι; Μέτοχοι είμαστε; Η εσένα σου αρέσει να είσαι μετοχος της Xiaomi κατά φαντασίαν; 

Ο μόνος λόγος που ίσως με ενδιαφέρει εάν πουλάει πολύ κάποιο προϊόν, είναι ότι αυτό το προϊόν θα έχει μια παρουσία για πολλά χρόνια στην αγορά και δεν θα εξαφανιστεί, όπως εξαφανίστηκε ας πούμε η Essential με το PH-1.

Άλλοι είναι οι λόγοι που αγοράζουμε Pixels η OnePlus εμείς οι "3-4". Ένας από αυτούς; Μακριά από κινέζικα UI's της πλάκας, με παιδικά εικονίδια, καρτουνίστικα themes, δύσχρηστα UI's, παιδικές ασθένειες και λογισμικά φιλοσοφίας, ρύθμιζε το 5-6 ώρες, για να έχεις με κάτι να παίζεις όλη μέρα.

Οπότε λοιπόν, πάρε τα χαμηλής ποιότητας κινέζικα τουβλάκια σου και βρες άλλη αλάνα να παίξεις με την Gcam σου.

Δεν μπορούν να χωνέψουν πως τα Pixel ξεφτιλίζουν τις Κινεζιές με 1 κάμερα και χωρίς Gcam, και πως είναι ανώτερα σε επίπεδο hardware και  software κυρίως.

Είμαι από τους λίγους που έχουν συσκευή Sony και συγκεκριμένα το XZ1.Οι πιο πολλοί λένε πως κανείς δεν παίρνει Sony, μεγάλα bezels κλπ, όμως είναι κινητό του 2017 και ξεφτιλίζει πολλά Xiaomi και Huawei σε διάφορα σημεία.Πχ αδιάβροχοποίηση, stereo speakers, GPS, ποιότητα κατασκευής, smooth UI, κανένα software bug, cpu+gpu, και και και....

Μήπως να πάρω Xiaomi η Huawei που το έχει όλος ο πλανήτης να είμαι μέσα στην μόδα του κιλού;Να παλεύω με το MIUI η το EMUI;Καλύτερα όχι, γιατί αν δω bugs η προβλήματα hardware πχ σε ακουστικό, μικρόφωνο κλπ θα νευριάσω.Η να μην λειτουργούν σωστά οι ειδοποιήσεις η να πετάγονται διαφημίσεις.

Μετά θα νευριάσω ακόμα πιο πολύ που θα πρέπει να δώσω το κινητό Xiaomi στο κατάστημα του Σκρούτζ για να το στείλει Κίνα, αν δεν έχει κλείσει.

Τουλάχιστον στα Huawei έχεις εγγύηση αντιπροσωπείας στην Ελλάδα.

Στα Samsung το ίδιο με ακόμα καλύτερη αντιπροσωπεία.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δεν μπορούν να χωνέψουν πως τα Pixel ξεφτιλίζουν τις Κινεζιές με 1 κάμερα και χωρίς Gcam, και πως είναι ανώτερα σε επίπεδο hardware και  software κυρίως.

Είμαι από τους λίγους που έχουν συσκευή Sony και συγκεκριμένα το XZ1.Οι πιο πολλοί λένε πως κανείς δεν παίρνει Sony, μεγάλα bezels κλπ, όμως είναι κινητό του 2017 και ξεφτιλίζει πολλά Xiaomi και Huawei σε διάφορα σημεία.Πχ αδιάβροχοποίηση, stereo speakers, GPS, ποιότητα κατασκευής, smooth UI, κανένα software bug, cpu+gpu, και και και....

Μήπως να πάρω Xiaomi η Huawei που το έχει όλος ο πλανήτης να είμαι μέσα στην μόδα του κιλού;Να παλεύω με το MIUI η το EMUI;Καλύτερα όχι, γιατί αν δω bugs η προβλήματα hardware πχ σε ακουστικό, μικρόφωνο κλπ θα νευριάσω.Η να μην λειτουργούν σωστά οι ειδοποιήσεις η να πετάγονται διαφημίσεις.

Μετά θα νευριάσω ακόμα πιο πολύ που θα πρέπει να δώσω το κινητό Xiaomi στο κατάστημα του Σκρούτζ για να το στείλει Κίνα, αν δεν έχει κλείσει.

Τουλάχιστον στα Huawei έχεις εγγύηση αντιπροσωπείας στην Ελλάδα.

Στα Samsung το ίδιο με ακόμα καλύτερη αντιπροσωπεία.

Η Sony απλά πρέπει να ασχοληθεί περισσότερο με το software των καμερών της. Έχει τις δυνατότητες, αλλά δεν το κάνει εσκεμμένα όπως είχαμε διαβάσει ενα-δυο χρόνια πριν. Κατά τ' άλλα, μονίμως προσφέρει features στην κάμερα, που ο ανταγωνισμός προσθέτει πολύ αργότερα. Πχ 960fps η τώρα τα διάφορα κόλπα του Xperia 1 II. Κι ενώ τώρα σου βγάζει αυτή την ολοκληρωμένη πρόταση από κάθε άποψη, έχει κι αυτή τα ελαττώματα της. Την ξέχασε ο κόσμος και στην Ιαπωνία ακόμα, δεν ξέρω εάν επιβιώνει το mobile τμήμα της.

Μετά μια άλλη επιλογή, ήταν η HTC με το sense UI. Και αυτή πολύ δυνατή στις κάμερες, τουλάχιστον μέχρι το U12+. Δυνατές συσκευές, αλλά με κάποια πισωγυρισματα που τα πληρώνει εδώ και χρόνια. Δεν ακολούθησε τον ανταγωνισμό, έβγαζε κάπως παρωχημένα smartphones σχεδιαστικά, πουλούσε σε εξωφρενικές τιμές ακόμα και όταν η Samsung ήταν φθηνότερη, αργούσε από πολύ έως παρα πολύ με τα updates και απλά έχασε το τρένο. Αλλιώς μόνο και μόνο για το software και τις κάμερες, θα την είχα από τις πρώτες μετά την Google. 

Οπότε μένει μόνο η OnePlus σαν τρίτη εναλλακτική (μεταξύ Google και Sony) που και αυτή όμως, έχω αρχίσει να την αποφεύγω για άλλους λόγους. Κάμερες εφάμιλλες του ανταγωνισμού, όχι κορυφαίες βέβαια, θέλει κι αυτή πολλή δουλειά στο software των καμερών, καταπληκτικό το Oxygen OS, με όση παραμετροποίηση χρειάζεται κανείς και updated συνεχώς με 3 Android. Στα συν, ότι σου επιτρέπει το ξεκλείδωμα του Bootloader, χωρίς να χάνεις την εγγύηση. Όπως και η Google δηλαδή. Αλλά λίγο οι υποκλοπές δεδομένων, λίγο οι διαρροές πιστωτικών καρτών, λίγο κάτι καραγκιοζιλίκια από εδώ κι από εκεί, με την κινεζική ψυλη μύτη που έχουν στην OnePlus, σπάζομαι τελευταία.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vaiosss είπε

Και γιατί να μας νοιάζει εάν πουλάει η όχι; Μέτοχοι είμαστε; Η εσένα σου αρέσει να είσαι μετοχος της Xiaomi κατά φαντασίαν; 

Ο μόνος λόγος που ίσως με ενδιαφέρει εάν πουλάει πολύ κάποιο προϊόν, είναι ότι αυτό το προϊόν θα έχει μια παρουσία για πολλά χρόνια στην αγορά και δεν θα εξαφανιστεί, όπως εξαφανίστηκε ας πούμε η Essential με το PH-1.

Άλλοι είναι οι λόγοι που αγοράζουμε Pixels η OnePlus εμείς οι "3-4". Ένας από αυτούς; Μακριά από κινέζικα UI's της πλάκας, με παιδικά εικονίδια, καρτουνίστικα themes, δύσχρηστα UI's, παιδικές ασθένειες και λογισμικά φιλοσοφίας, ρύθμιζε το 5-6 ώρες, για να έχεις με κάτι να παίζεις όλη μέρα.

Οπότε λοιπόν, πάρε τα χαμηλής ποιότητας κινέζικα τουβλάκια σου και βρες άλλη αλάνα να παίξεις με την Gcam σου.

Εσύ δεν ανέφερες πρώτος τα περί πωλήσεων; Θα μας τρελάνεις; Σου απάντησα σε αυτό που έγραψες.

Για να σε καθησυχάσω λοιπόν, μην ανησυχείς, δεν θα πάνε χαμένοι όσοι δεν έχουν καταλάβει ακόμη το μεγαλείο της ξιαομάρας, πουλάνε οπότε δεν θα μπουν στο killedbygoogle.

Όσον αφορά τα περί κινέζικών τουβλακίων... μάθε τουλάχιστον που τα βγάζει.

Δεν βγαίνουν πια στη Κίνα, η παραγωγή έχει μεταφερθεί στο Βιετνάμ, όποτε δεν είναι κινέζικα τα τουβλάκια 😄

Google Pixel 4a manufacturing to move to Vietnam

https://www.techradar.com/news/google-pixel-4a-manufacturing-to-move-to-vietnam

1 ώρα πριν, nikman74 είπε

 "It's not necessarily impressive for a product to sell out, since there's no way of knowing how much inventory was available in the first place". αυτό είναι από το λινκ που εσύ έγραψες. αυτογκολ.......με λίγα λόγια πούλησε 150 κομμάτια!!!! παγκοσμίως.   ρε ξεκολλάτε με τα σκουπίδια. είσαστε όλοι κι όλοι 3 ανθρωποι που αγοράσατε pixel σε όλη την Ελλάδα και μου συγκρίνετε pixel του χιλιάρικου με τηλέφωνα mid range 7αετίας. Και ακόμα το 4α δεν το πιάσατε στα χέρια σας και είδατε ότι βγάζει φωτογραφιάρες και τι κινητάρα είναι αυτή θεέ μου.... γελάει ο κόσμος

150 πενήντα κομμάτια έβγαλε και τα πούλησε. Άρα 100% πωλήσεων.

Θες να μας πεις ότι δεν είναι καλά κινητά επειδή δεν τα φέρνει στην Ελλάδα;

Καινούργιο κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εσύ δεν ανέφερες πρώτος τα περί πωλήσεων; Θα μας τρελάνεις; Σου απάντησα σε αυτό που έγραψες.

Για να σε καθησυχάσω λοιπόν, μην ανησυχείς, δεν θα πάνε χαμένοι όσοι δεν έχουν καταλάβει ακόμη το μεγαλείο της ξιαομάρας, πουλάνε οπότε δεν θα μπουν στο killedbygoogle.

Όσον αφορά τα περί κινέζικών τουβλακίων... μάθε τουλάχιστον που τα βγάζει.

Δεν βγαίνουν πια στη Κίνα, η παραγωγή έχει μεταφερθεί στο Βιετνάμ, όποτε δεν είναι κινέζικα τα τουβλάκια 😄

Google Pixel 4a manufacturing to move to Vietnam

https://www.techradar.com/news/google-pixel-4a-manufacturing-to-move-to-vietnam

150 πενήντα κομμάτια έβγαλε και τα πούλησε. Άρα 100% πωλήσεων.

Θες να μας πεις ότι δεν είναι καλά κινητά επειδή δεν τα φέρνει στην Ελλάδα;

Καινούργιο κι αυτό.

Μπερδευεσαι και απαντάς σε μένα μάλλον.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vaiosss είπε

Και γιατί να μας νοιάζει εάν πουλάει η όχι; Μέτοχοι είμαστε;

Καλα δεν ειναι ετσι στην πραξη τα πραγματα.

Εαν πουλαγανε πολυ πχ τα pixel για παραδειγμα,θα εβλεπες πρωτα απο ολα πολυ μεγαλυτερη ποικιλια σε αξεσουαρ,κοινως τζαμακια,φορτιστες(ή βασεις φορτιστων)και κυριως θηκες.

Επισης θα υπηρχε καλυτερη διαθεσιμοτητα παγκοσμιως οπως και επισημα service/αντιπροσωπειες σε παραπανω χωρες οπως ηταν παλιοτερα με τα Nexus.

Τελος υπαρχει κοσμος(πολλοι ή λιγοι δεν εχει σημασια)που τον ενδιαφερει και η μεταπωληση. Κινητα τα οποια δεν πουλανε πολυ,δεν εχουν μεγαλη ζητηση και στις αγγελιες,κοινως δυσκολα θα το πουλησεις και για να το πουλησεις θα πρεπει να πεσεις αρκετα και χρηματικα(οτι παρατηρειται πχ πλεον για τα Sony κινητα).

Αυτα βεβαια ισχυουν για οποιαδηποτε εταιρεια οχι μονο για την Google. Βαλε μεσα και Sony,LG ,HTC κλπ

Αυτο δεν σημαινει οτι τα pixel ειναι μαπα το καρπουζι σαν κινητα και να μην αγοραζει κανεις.

50 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Είμαι από τους λίγους που έχουν συσκευή Sony και συγκεκριμένα το XZ1.Οι πιο πολλοί λένε πως κανείς δεν παίρνει Sony, μεγάλα bezels κλπ, όμως είναι κινητό του 2017 και ξεφτιλίζει πολλά Xiaomi και Huawei σε διάφορα σημεία.Πχ αδιάβροχοποίηση, stereo speakers, GPS, ποιότητα κατασκευής, smooth UI, κανένα software bug, cpu+gpu, και και και....

Καλα ηρεμισε λιγο μαστορα. Το XZ1 εχεις με τον Snap835 και μολις 4GB ram. Να σου θυμισω δε οτι εχεις μια απο τις τελευταιες Android snapdragon ναυαρχιδες που πηραν μολις 1μεγαλο update? Να υ ποθεσω οτι το αγορασες και στα 199 ή 250ευρω οταν τα ξεπουλαγανε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Μπερδευεσαι και απαντάς σε μένα μάλλον.

Ναι σωστός. Δεν απαντούσα σε σένα, δεν έχεις εσύ τη σκορδοκαίλα αν πουλάει 150 κομμάτια ή το πόσα πουλάνε.

Άλλος την έχει, sorry φίλε.

Πάντως να μην ανησυχεί, δεν θα πέσουν οι πωλήσεις της ξιαόμαρας, δεν πουλιούνται εδώ ή σε αγορές που πουλάει η ξιαόμι.

Μάλλον για αυτό πουλάνε εκεί, δεν έχουν έρθει σε επαφή με το μεγαλείο της ξιαομάρας 🙂

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καλα δεν ειναι ετσι στην πραξη τα πραγματα.

Εαν πουλαγανε πολυ πχ τα pixel για παραδειγμα,θα εβλεπες πρωτα απο ολα πολυ μεγαλυτερη ποικιλια σε αξεσουαρ,κοινως τζαμακια,φορτιστες(ή βασεις φορτιστων)και κυριως θηκες.

Επισης θα υπηρχε καλυτερη διαθεσιμοτητα παγκοσμιως οπως και επισημα service/αντιπροσωπειες σε παραπανω χωρες οπως ηταν παλιοτερα με τα Nexus.

Τελος υπαρχει κοσμος(πολλοι ή λιγοι δεν εχει σημασια)που τον ενδιαφερει και η μεταπωληση. Κινητα τα οποια δεν πουλανε πολυ,δεν εχουν μεγαλη ζητηση και στις αγγελιες,κοινως δυσκολα θα το πουλησεις και για να το πουλησεις θα πρεπει να πεσεις αρκετα και χρηματικα(οτι παρατηρειται πχ πλεον για τα Sony κινητα).

Αυτα βεβαια ισχυουν για οποιαδηποτε εταιρεια οχι μονο για την Google. Βαλε μεσα και Sony,LG ,HTC κλπ

Αυτο δεν σημαινει οτι τα pixel ειναι μαπα το καρπουζι σαν κινητα και να μην αγοραζει κανεις.

 

Δεν διαφωνώ γενικά. Αλλά ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει το άθλημα των πωλήσεων και πόσο πουλάει κάτι. Αγοράζω αυτό που μου αρέσει, αυτό που μου κάνει, αυτό που με διευκολύνει και φυσικά ότι υποστηρίζεται. Έγραψα για ποιον και μοναδικό λόγο, μπορεί να με ενδιαφέρει το κομμάτι αυτό. Άλλωστε για εμένα μιλάω και δεν εκπροσωπώ κανέναν αλλον η άλλους.

Με τα αξεσουάρ μια χαρά κάνεις την δουλειά σου. Κυρίως σε θήκες. Γεμάτο το Amazon. Στην Ελλάδα είναι σαφώς λιγότερες οι επιλογές, αλλά κι εδώ, βρίσκεις ότι χρειάζεσαι.

7 λεπτά πριν, aypnia είπε

Ναι σωστός. Δεν απαντούσα σε σένα, δεν έχεις εσύ τη σκορδοκαίλα αν πουλάει 150 κομμάτια ή το πόσα πουλάνε.

Άλλος την έχει, sorry φίλε.

Πάντως να μην ανησυχεί, δεν θα πέσουν οι πωλήσεις της ξιαόμαρας, δεν πουλιούνται εδώ ή σε αγορές που πουλάει η ξιαόμι.

Μάλλον για αυτό πουλάνε εκεί, δεν έχουν έρθει σε επαφή με το μεγαλείο της ξιαομάρας 🙂

Ας πουλάει όσο θέλει κι όπου θέλει. Να μην με ενοχλούν οι καλικάντζαροι της μπορούνε 😛

Πιο γραφικοί και από τη ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης έχουν καταντήσει. Και το αστείο είναι ότι μέχρι πριν 3 χρόνια, όλοι αυτοί με Samsung και Touchwiz ασχολούνταν. Τώρα βέβαια το One UI, παίζει να είναι κλάσεις ανώτερο από το Miui τους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vaiosss είπε

 

Ουτε εμενα προσωπικα με απασχολουν οι συνολικες πωλησεις προφανως,αλλα σιγουρα ''απολαμβανω''τα οφελη μιας πιο δημοφιλους εταιρειας οπως ορισμενα που αναφερερα παραπανω.

Και πιστεψε με προσωπικα εκτιμω παρα πολυ το θεμα Software,ειδικα οταν μιλαμε για 400+ευρω κινητων,οπως εχω εκφρασει ποσες φορες την αντιθεση μου στα της Gcam,ειδικα σε ακριβοτερες συσκευες.

Μακαρι ομως να ειχαμε και στην Ελλαδα με αναλογη υποστηριξη(service)pixel κινητα,γιατι απο amazon δυστηχως πεφτουν πιο δυσκολα οι τιμες(για αγορα απο εκει).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2020 στις 5:46 ΜΜ, Vaiosss είπε

Αυτό που οι xiaomoταλιμπάνς μπαίνετε σε κάθε θέμα να μας πείτε το μακρύ σας και το κοντό σας, να το κοιτάξετε λίγο. 

Ποιος σας είπε πρώτον και κύριον, ότι θέλουμε Miui; Κάποιοι μπορεί να θέλουμε out of the box εμπειρία, απλότητα και καθαρά πράγματα. Όχι να ρυθμίζουμε και να κάνουμε tweaks για να δουλέψει σωστά μια συσκευή.

Ποιος σας είπε ότι έχουμε όρεξη να κάνουμε disable η uninstall με ADB commands, το bloat, η όποια άλλη σάπιο-εφαρμογή του κινεζο-UI σας;

Ποιος σας είπε ότι έχουμε όρεξη η την διάθεση, να ρυθμίζουμε 2 μέρες μια συσκευή για, να δουλέψουν σωστά οι ειδοποιήσεις της, οι οποίες έρχονται όποτε τους καπνίσει; 

Ποιος σας είπε ότι θέλουμε να μπλέκουμε με bugs κάθε λογής και από update σε update, 2 να φτιαχνουνε και να εμφανίζονται άλλα 10. 

Ποιος σας είπε ότι θέλουμε να χαλάσουμε την ζαχαρένια μας, με αισθητήρες εγγύτητας που δε δουλεύουν κατά την διάρκεια κλήσεων και πατιούνται κουμπιά και αποκούμπια; Ποιος σας είπε ότι θέλουμε να ακούμε hissing sounds από τα άθλια μικρόφωνα της Xiaomi, κατά την αναπαραγωγή βίντεο που τραβήξαμε; Ποιος σας είπε ότι θέλουμε μηχανισμούς δόνησης, που τρέμουν σαν μοτέρ από καντίνα σε πανηγύρι; Ποιος σας είπε ότι θέλουμε να ασχολούμαστε με Gcams και XML για φωτογραφίες της προκοπής; Ποιος σας είπε ακόμα ακόμα, ότι θέλουμε να έχουμε ένα λογισμικό, απόλυτη αντιγραφή του iOS; Αν θέλω iOS, ένα είναι και το μοναδικό.

Άντε κάντε μας την χάρη, που μάθατε ολοι την Xiaomi από πέρυσι, όταν κάποιοι ασχολούμασταν από το '14, με συσκευές απ' έξω κι εσείς ακόμα υποστηρίζατε τα lags του touchwiz και της Samsung.

Δεν αμφιβάλλω ότι έχει ανώτερη οθόνη. Εξαρτάται όμως και τι ζητάς από μια συσκευή. Και οι δύο είναι FHD+. Απλά η μία είναι μεγαλύτερη σε ιντσες. Και; Εάν εγώ θέλω φορητότητα και one hand χρήση, τι με βολεύει περισσότερο; 

Η OnePlus πολλά έχει πει και δηλώσει στο παρελθόν και πολλά από αυτά τα έχει αναιρέσει. Δεν είναι ευαγγέλιο ότι λέει. Κατά τ' αλλά και για εμένα, μετά τα 3Τ, 5 και 7 Pro που είχα στην κατοχή μου, είναι η μοναδική εναλλακτική μετά τα Pixels.

εγω παληκαρακι την ξερω απο το 2013 και μην μιλας ετσι γιατι σε πειραζει το θεμα και φυσικα υπαρχουν πολλα κινητα με αυτα τα λεφτα δικη σου επιλογη να παρεις οτι θελεις τα υπολοιπα ειναι δικο σου τεχνικο θεμα!!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fanourisfz6 είπε

εγω παληκαρακι την ξερω απο το 2013 και μην μιλας ετσι γιατι σε πειραζει το θεμα και φυσικα υπαρχουν πολλα κινητα με αυτα τα λεφτα δικη σου επιλογη να παρεις οτι θελεις τα υπολοιπα ειναι δικο σου τεχνικο θεμα!!!!

Ωραία. Πήγαινε στο https://news.xiaomi-miui.gr/

να ευλογήσετε τα γένια σας μεταξύ σας οι Xiaomoταλιμπάνς και ασχοληθείτε με τα κινεζο-UI σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Ωραία. Πήγαινε στο https://news.xiaomi-miui.gr/

να ευλογήσετε τα γένια σας μεταξύ σας οι Xiaomoταλιμπάνς και ασχοληθείτε με τα κινεζο-UI σας.

ενω εσυ θα αγορασεις αμερικανικο κινητο χχαχχαχα φτιαγμενο στην κινα και οι μισοι ντεβελοπερ ειναι κινεζοι οτι ναναι να ξερεις η xiaomi εχει την μεγαλυτερη κοινοτητα  στον κοσμο που αυτη φτιαχνει τα περισσοτερα προγγραματα για ολα τα κινητα της που ειναι απιστευτος αριθμος συσκευων και οχι μια συσκευη καθε χρονο. https://fortune.com/global500/

ψαξε να βρεις πιος ειναι ταλιμπαν τωρα σου επιστρεφω την δηλωση σου  οτι ναναι

 

Επεξ/σία από fanourisfz6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...