Προς το περιεχόμενο

Google Pixel 4A: Το budget smartphone της Google ανακοινώθηκε


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, makridis είπε

Ναι αλλά σου εξηγώ ότι οι φωτό που βγάζει το poco F2 με gcam είναι εκπληκτικές. Εφάμιλλες του pixel 4 και σε σημεία καλύτερες και από το iPhone 11 που έχω σαν βασική συσκευή αυτή την περίοδο.

Καλά εσείς θα μας γράψετε στο τέλος ότι βγάζετε και καλύτερες φωτό από Pixel η βίντεο από iPhone.

Το θέμα φωτογραφία είναι εντελώς υποκειμενικό. Σε άλλους αρέσουν τα παστέλ, σε άλλους τα υπερκορεσμένα και cartoonήνστικα χρώματα, σε άλλους τα φυσικά, σε άλλους αρέσει το κόκκινο να φαίνεται ροζ, το μπλε πράσινο και το καφέ κίτρινο. Τι πάει να πει εφάμιλλες λοιπόν; 

Για εμένα ας πούμε παίζει ρόλο να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό που βλέπω με τα μάτια μου και όχι να αλλοιώνει χρώματα και καταστάσεις. Είναι γαλάζιος ο ουρανός; Γαλάζιο θα τον φωτογραφίσει. Είναι κίτρινος ο τοίχος; Κίτρινο θα τον φωτογραφισει και όχι πορτοκαλί. Μου αρέσει να έχει λεπτομέρειες ακόμα και στο πιο μικρό αντικείμενο η απομακρυσμένο τοπίο. Κι όταν λέμε λεπτομέρεια, εννοούμε λεπτομέρεια και όχι θολουρες και artifacts. 

Από εκεί και πέρα, καμία Gcam δε θα σου δώσει το ίδιο με ένα Pixel. Και στην χρήση και στην ποιοτητα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

5 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Ναι αλλά σε θέμα κάμερας θα έχει στοκ xiaomi , και θα θέλει να ψάχνεις και να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο GCAM APKs . Άσε που το mia3 έκανε 1 χρόνο σχεδόν να πάρει το επόμενο αντροιτ ... Προσωπικά θα επέλεγα Google αλλά λογικά το mi a4 θα είναι όντως πιο δυνατό σε specs και ίσως με ζουμ και ευρυγώνιο 

Προσωπικά αδιαφορώ για το GCAM, καλό να υπάρχει αλλά δε δικαιολογώ το επιπλέον κόστος για να το εχεις native.

26 λεπτά πριν, deadth είπε

Έχοντας δει το "καθαρό android 10" του A2 lite, για μένα ποτέ ξανά Xiaomi. Καμία σχέση με στοκ 10άρι, ότι πιο πρόχειρο σε build.

Δε ξερω τι παιζει στο lite, εχω πιασει Android 10 σε Pixel και ειναι το ιδιο ακριβως με το A2, μονο οι εφαρμογες των Pixel του λειπουν.

24 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν έχω πιάσει την σειρά Α στα χέρια μου αλλά το πιθανότερο είναι όλοι εσείς αν δείτε δίπλα δίπλα φωτογραφίες να μην μπορείτε να ξεχωρίσετε τις διαφορές αν δεν σας πουν ποιο είναι ποιο.!

Όλοι εμεις κιολας; Είναι χαρακτηριστικο των ατομων που αγοραζουν την Α συλλογή; Να κανω μερικές προσθήκες στη Wikipedia αν ειναι.

Το ενδεχομενο να εχουμε κανονικη καμερα για τις ληψεις μας και το κινητο μας αντι να το επιλεγουμε με γνωμονα τα παιχνιδια και την καμερα που ειναι το πιο γελοιο 'συν 250 ευρω' εξοδο να το  επιλεγουμε με γνωμονα το value for money για τα χαρακτηριστικα του με την προυποθεση οτι γινεται και δεχεται root / titanium backup / xposed framework / plugins επειδη θελουμε να αξιοποιουμε 100% αυτο που αγοραζουμε, δεν παιζει; Δεν παιρνουμε ολοι κινητα για να λεμε τι ωραια καμερα που εχουν, εχουμε πιασει πολυ καλυτερες καμερες εκτός κινητών με πολυ λογικοτερο κοστος.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μεγέθους και-επιτέλους-σύγχρονου σχεδιασμού θα το σκεφτόμουν, αν τουλάχιστον είχε και έναν υπερ-ευρυγώνιο πίσω και ας κόστιζε και άλλα €30. Με έναν φακό  όμως το 2020 δεν πας μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Εδώ ένα τίμιο review κάμερας μεταξύ 4a nord se2. Σε βράδυ το nord είναι απίστευτο με το night Mode που έχει. Το se2 είναι το χειρότερο στην κάμερα από τα 3 ειδικά σε βράδυ. Σε ταχύτητα το se2 είναι το καλύτερο. Αλλά υπερβολικά μικρή οθόνη και τεράστια bezels. 

 

Ναι απλά ξέχασες να πεις ότι στο βίντεο το pixel και το nord απλα βρισκοντα 2-3 χρονια πισω απ το SE.. 

Γτ όταν μιλάμε για κάμερες δε μιλάμε μόνο για φωτογραφίες, μιλάμε και για βίντεο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Ναι απλά ξέχασες να πεις ότι στο βίντεο το pixel και το nord απλα βρισκοντα 2-3 χρονια πισω απ το SE.. 

Γτ όταν μιλάμε για κάμερες δε μιλάμε μόνο για φωτογραφίες, μιλάμε και για βίντεο..

Ναι ειδικα το βραδυ τι να σου πω. Ο θορυβος ειναι απιστευτος. Γενικα το iphone se ειναι χειροτερο και σε κανονικες φωτογραφιες και σε βιντεο απο τα παραπανω 2 κινητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, NT1G είπε

Τι διαφορά έχει δηλαδή το SOC του Nord που είναι τόσο καλύτερο του 4a ;

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-765g-vs-qualcomm-snapdragon-730g

Εδώ ειναι οι διαφορες (που δεν είναι και λίγες). Ο 765 είναι καλύτερος και οι φήμες ήθελαν το pixel 4a να είχε αυτόν και οχι τον 730. Με διαφορά 50$ δεν ξέρω εαν μπορεί να 'χτυπήσει' το nord με 8gb ram, 765g cpu, gorilla glass 5 και μπροστα και πισω (το 4a εχει gorilla glass 3 μονο μπροστά), μεγαλύτερη μπαταρία κ.α.

Μόνο στις αναβαθμίσεις ειναι καλύτερο (αλλα θα πρέπει να το κρατήσεις τουλάχιστον τρία χρόνια) και στην κάμερα (gcam).

Επεξ/σία από alexis67676767
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρήστης android αλλά δεν μπορώ να μην πω την αλήθεια το κινητό δεν μπορεί να συγκριθεί με το iPhone se το οποίο έχει υπέρ τούμπανο επεξεργαστή πάρα πολύ καλή κάμερα καλή κατασκευή υλικών και παρά το ότι η οθόνη του έχει μεγάλα περιθώρια και μικρή ανάλυση είναι ips από τις κορυφαίες.

Τώρα σε σχέση με το Nord είναι καλύτερο σε θέμα τιμής φωτογραφικής και υποστήριξης σε όλα τα άλλα το Nord ειναι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-765g-vs-qualcomm-snapdragon-730g

Εδώ ειναι οι διαφορες (που δεν είναι και λίγες). Ο 765 είναι καλύτερος και οι φήμες ήθελαν το pixel 4a να είχε αυτόν και οχι τον 730. Με διαφορά 50$ δεν ξέρω εαν μπορεί να 'χτυπήσει' το nord με 8gb ram, 765g cpu, gorilla glass 5 και μπροστα και πισω (το 4a εχει gorilla glass 3 μονο μπροστά), μεγαλύτερη μπαταρία κ.α.

Μόνο στις αναβαθμίσεις ειναι καλύτερο (αλλα θα πρέπει να το κρατήσεις τουλάχιστον τρία χρόνια) και στην κάμερα (gcam).

Και στο gorilla glass είναι χειρότερο το Nord. Το GG 5 παίζει να είναι πιο ευάλωτο από το GG 2 και 3. Σπάει και γρατσουνιεται για πλάκα. Και τι το θες το GG πίσω; Έχεις ασύρματη φόρτιση ας πούμε; Η μήπως ταιριάζει περισσότερο με την φιλοσοφία του πλαστικού frame; 

Σε ram και soc συμφωνώ ότι είναι καλύτερος το OnePlus. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Vaiosss said:

Άντε κάντε μας την χάρη, που μάθατε ολοι την Xiaomi από πέρυσι, όταν κάποιοι ασχολούμασταν από το '14, με συσκευές απ' έξω κι εσείς ακόμα υποστηρίζατε τα lags του touchwiz και της Samsung.

Ενδιαφέρουσα οπτική.

Πλέον σε αντίστοιχα θέματα θα αναφέρω πρώτα πως έχω ξεκινήσει το Android από το HTC Magic και μετά θα γράφω γνώμη. 

Θα εμπνέει ένα σεβασμό! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Φυσιολογικά το A4 της Xiaomi θα είναι ισχυρότερο και φθηνοτερο, με καθαρό Android και παρόμοια υποστήριξη (το A2 παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις και είχα πάρει την 128αρα έκδοση με 6GB Ram στα 220€, άσχετα που τώρα η τιμή του έχει πάει +50%)

Με άθλια κάμερα συγκριτικά με το Pixel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καλά να πούμε την αλήθεια τώρα, όλοι μας έχουμε βαρεθεί να αλλάζουμε κάμερες και στο τέλος να θέλουμε και δύο τρείς λείψεις για σωστό αποτέλεσμα...

Σεβαστή η αποψη αλλα δεν θα συμφωνήσω, προτιμώ τις τρεις των s10 - iphone 11 το λιγότερο, τέσσερις ακόμα καλύτερα. Μια στο τόσο όταν βγάζω φωτο θέλω να βγαίνει το δυνατόν καλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JcD είπε

Σεβαστή η αποψη αλλα δεν θα συμφωνήσω, προτιμώ τις τρεις των s10 - iphone 11 το λιγότερο, τέσσερις ακόμα καλύτερα. Μια στο τόσο όταν βγάζω φωτο θέλω να βγαίνει το δυνατόν καλύτερη

Αμ νομίζεις ότι οι τρεις ή οι τέσσερεις κάμερες των ναυαρχίδων που αναφέρεις είναι ίδιες με της σειρές που έγραψες στο πρώτο σου ποστ γελάστηκες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Και στο gorilla glass είναι χειρότερο το Nord. Το GG 5 παίζει να είναι πιο ευάλωτο από το GG 2 και 3. Σπάει και γρατσουνιεται για πλάκα. Και τι το θες το GG πίσω; Έχεις ασύρματη φόρτιση ας πούμε; Η μήπως ταιριάζει περισσότερο με την φιλοσοφία του πλαστικού frame; 

Σε ram και soc συμφωνώ ότι είναι καλύτερος το OnePlus. 

Το gorilla glass 3 είναι πιο χοντρο και γι'αυτο είναι πιο ανθεκτικό. Το γυαλί πίσω δεν του δίνει κάποια επιπλέον λειτουργία, αλλα ειναι πιο ακριβό απο το πλαστικό σώμα του 4a και όλα αυτά μαζί με τον αισθητήρα στην οθόνη και τα 90hz μόνο με 50$ επιπλέον. Αυτο που λέω είναι ότι το pixel θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερο για το hardware και την κατασκευή που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Αμ νομίζεις ότι οι τρεις ή οι τέσσερεις κάμερες των ναυαρχίδων που αναφέρεις είναι ίδιες με της σειρές που έγραψες στο πρώτο σου ποστ γελάστηκες...

Ναι δεν περιμένω να είναι ίδιες αλλά όχι και σάπιες που λεν οι άλλοι! Θα πρέπει να ξεφύγω λίγο από τις ναυαρχίδες να δοκιμάσω μεσαία κατηγορία για λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexis67676767 είπε

Το gorilla glass 3 είναι πιο χοντρο και γι'αυτο είναι πιο ανθεκτικό. Το γυαλί πίσω δεν του δίνει κάποια επιπλέον λειτουργία, αλλα ειναι πιο ακριβό απο το πλαστικό σώμα του 4a και όλα αυτά μαζί με τον αισθητήρα στην οθόνη και τα 90hz μόνο με 50$ επιπλέον. Αυτο που λέω είναι ότι το pixel θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερο για το hardware και την κατασκευή που έχει.

Κι εγώ σου λέω ότι το γυαλί είναι το φθηνότερο υλικό που υπάρχει εκεί έξω μετά το πλαστικό. Επειδή λέγεται gorilla glass, πήρε μια ανιούσα στην τιμή.

Έχεις δει πολλές επώνυμες εταιρείες να κοστολογούν όσο θα θέλαμε εμείς ως καταναλωτές; Και με το επώνυμες δεν εννοώ την Xiaomi προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...