Προς το περιεχόμενο

Google Pixel 4A: Το budget smartphone της Google ανακοινώθηκε


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, JcD είπε

Ναι δεν περιμένω να είναι ίδιες αλλά όχι και σάπιες που λεν οι άλλοι! Θα πρέπει να ξεφύγω λίγο από τις ναυαρχίδες να δοκιμάσω μεσαία κατηγορία για λίγο.

Κανένα κινητό από τις γνωστές μάρκες δεν έχει σάπια κάμερα, το θέμα είναι αν μπεις στην διαδικασία σύγκρισης καμερών, οι μεσαίες σειρές υστερούν σε πάρα πολλά σημεία από αυτές των ναυαρχίδων...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ενδιαφέρουσα οπτική.

Πλέον σε αντίστοιχα θέματα θα αναφέρω πρώτα πως έχω ξεκινήσει το Android από το HTC Magic και μετά θα γράφω γνώμη. 

Θα εμπνέει ένα σεβασμό! :lol:

Μιλάμε για Xiaomi. Δε σου έγραψα για Android γενικά κι αόριστα.

Πόσοι από όλους αυτούς τους υπέρμαχους της σήμερα, ήξεραν την Xiaomi το 2013-2014; 5; 10; Πόσο μάλλον για μια εταιρεία που δεν είχε καμία παρουσία στην Ευρώπη και συσκευές της έβρισκες μόνο από Κίνα. Που κανείς δεν έδινε σημασία όταν μεσουρανούσαν οι Samsung, HTC, Sony κλπ. Που ούτε καν η Huawei δεν είχε κάνει μέχρι τότε τόσο ισχυρό μπάσιμο εδώ και έφερνε συσκευές των 300€ στην Ελλάδα.

Το Miui το δούλεψα από εποχές Miui 3-4 έκδοση, ως custom ROM σε άλλες συσκευές. Οπότε έχω εάν λόγο παραπάνω να γράψω τα όποια επιχειρήματα μου σε αυτό.

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Κι εγώ σου λέω ότι το γυαλί είναι το φθηνότερο υλικό που υπάρχει εκεί έξω μετά το πλαστικό. Επειδή λέγεται gorilla glass, πήρε μια ανιούσα στην τιμή.

Έχεις δει πολλές επώνυμες εταιρείες να κοστολογούν όσο θα θέλαμε εμείς ως καταναλωτές; Και με το επώνυμες δεν εννοώ την Xiaomi προφανώς.

Η google έκανε την παρουσίαση χτες για να κόψει τις πωλήσεις του nord που βγαίνει σήμερα. Με μόνο 50$ διαφορά, με λιγότερη ram, χειρότερη (αλλά όχι κακή) cpu, μικρότερη μπαταρία και οθόνη, με οθόνη στα 60hz και οχι στα 90hz, με τον οικονομικό αναγνώστη αποτυπωμάτων στην πλάτη και με πλαστικό σώμα. Ο,τι και να λέμε το nord έχει πιο ακριβά υλικά και θα έπρεπε να είναι ακριβότερο ή το pixel φθηνότερο. Μπροστά στο pixel το nord ειναι vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JcD είπε

Ναι δεν περιμένω να είναι ίδιες αλλά όχι και σάπιες που λεν οι άλλοι! Θα πρέπει να ξεφύγω λίγο από τις ναυαρχίδες να δοκιμάσω μεσαία κατηγορία για λίγο.

Κανείς δεν είπε ότι είναι σάπιες. Μόνος σου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vaiosss είπε

Μιλάμε για Xiaomi. Δε σου έγραψα για Android γενικά κι αόριστα.

Πόσοι από όλους αυτούς τους υπέρμαχους της σήμερα, ήξεραν την Xiaomi το 2013-2014; 5; 10; Πόσο μάλλον για μια εταιρεία που δεν είχε καμία παρουσία στην Ευρώπη και συσκευές της έβρισκες μόνο από Κίνα. Που κανείς δεν έδινε σημασία όταν μεσουρανούσαν οι Samsung, HTC, Sony κλπ. Που ούτε καν η Huawei δεν είχε κάνει μέχρι τότε τόσο ισχυρό μπάσιμο εδώ και έφερνε συσκευές των 300€ στην Ελλάδα.

Το Miui το δούλεψα από εποχές Miui 3-4 έκδοση, ως custom ROM σε άλλες συσκευές. Οπότε έχω εάν λόγο παραπάνω να γράψω τα όποια επιχειρήματα του σε αυτό.

Τι μου θύμισες τώρα... φίλος πήγε Κίνα και μου έφερε το πρώτο Redmi... δύο μέρες χρειάστηκε για να γίνει λειτουργικό κινητό... 

Κατά τα άλλα, βλέπω πολύ κόσμο να μένει ευχαριστημένος με τις roms της Xiaomi... δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν έχουν χρησιμοποιήσει άλλες συσκευές ή απλά υπομένουν λόγω τιμής...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Vaiosss said:

Μιλάμε για Xiaomi. Δε σου έγραψα για Android γενικά κι αόριστα.

Πόσοι από όλους αυτούς τους υπέρμαχους της σήμερα, ήξεραν την Xiaomi το 2013-2014; 5; 10; Πόσο μάλλον για μια εταιρεία που δεν είχε καμία παρουσία στην Ευρώπη και συσκευές της έβρισκες μόνο από Κίνα. Που κανείς δεν έδινε σημασία όταν μεσουρανούσαν οι Samsung, HTC, Sony κλπ. Που ούτε καν η Huawei δεν είχε κάνει μέχρι τότε τόσο ισχυρό μπάσιμο εδώ και έφερνε συσκευές των 300€ στην Ελλάδα.

Το Miui το δούλεψα από εποχές Miui 3-4 έκδοση, ως custom ROM σε άλλες συσκευές. Οπότε έχω εάν λόγο παραπάνω να γράψω τα όποια επιχειρήματα μου σε αυτό.

Χιουμοριστικο ήταν το σχόλιο. :P

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Η google έκανε την παρουσίαση χτες για να κόψει τις πωλήσεις του nord που βγαίνει σήμερα. Με μόνο 50$ διαφορά, με λιγότερη ram, χειρότερη (αλλά όχι κακή) cpu, μικρότερη μπαταρία και οθόνη, με οθόνη στα 60hz και οχι στα 90hz, με τον οικονομικό αναγνώστη αποτυπωμάτων στην πλάτη και με πλαστικό σώμα. Ο,τι και να λέμε το nord έχει πιο ακριβά υλικά και θα έπρεπε να είναι ακριβότερο ή το pixel φθηνότερο. Μπροστά στο pixel το nord ειναι vfm.

Κανείς δεν είπε ότι το Nord είναι σκουπίδι, αντίθετα με κάτι άλλες εταιρείες. Αυτό που λέμε είναι, ότι δημιούργησε τόσο πολύ hype για το τίποτα. Ούτε κάμερες ναυαρχίδας έχει, ούτε την ταχύτητα και την smooth εμπειρία ενός OnePlus 7/7 Pro η 8/8 Pro έχει.

Γι' αυτό μετά σκάνε μύτη και οι xiaomoταλιμπάνς και γράφουν τα δικά τους. Γιατί με το δίκιο τους, από μια οπτική γωνία, μπορούν να σου βρουν μια χούφτα συσκευές παρόμοιες με το Nord, σε χαμηλότερη τιμή, που κάπου θα χάνουν και κάπου αλλού θα κερδίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Η google έκανε την παρουσίαση χτες για να κόψει τις πωλήσεις του nord που βγαίνει σήμερα. Με μόνο 50$ διαφορά, με λιγότερη ram, χειρότερη (αλλά όχι κακή) cpu, μικρότερη μπαταρία και οθόνη, με οθόνη στα 60hz και οχι στα 90hz, με τον οικονομικό αναγνώστη αποτυπωμάτων στην πλάτη και με πλαστικό σώμα. Ο,τι και να λέμε το nord έχει πιο ακριβά υλικά και θα έπρεπε να είναι ακριβότερο ή το pixel φθηνότερο. Μπροστά στο pixel το nord ειναι vfm.

Το pixel ήταν για να ανταγωνιστεί το SE 2020 και δυστυχώς το έχασε το τρένο.. άσε που την Google δεν την νοιάζει τι κάνει η Xiaomi ή η One+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vaiosss είπε

Κανείς δεν είπε ότι το Nord είναι σκουπίδι, αντίθετα με κάτι άλλες εταιρείες. Αυτό που λέμε είναι, ότι δημιούργησε τόσο πολύ hype για το τίποτα. Ούτε κάμερες ναυαρχίδας έχει, ούτε την ταχύτητα και την smooth εμπειρία ενός OnePlus 7/7 Pro η 8/8 Pro έχει.

Γι' αυτό μετά σκάνε μύτη και οι xiaomoταλιμπάνς και γράφουν τα δικά τους. Γιατί με το δίκιο τους, από μια οπτική γωνία, μπορούν να σου βρουν μια χούφτα συσκευές παρόμοιες με το Nord, σε χαμηλότερη τιμή, που κάπου θα χάνουν και κάπου αλλού θα κερδίζουν.

Στο θέμα hype συμφωνώ απόλυτα. Δεν το χειρίστηκε καλά η oneplus και της γύρισε μπούμερανγκ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τι μου θύμισες τώρα... φίλος πήγε Κίνα και μου έφερε το πρώτο Redmi... δύο μέρες χρειάστηκε για να γίνει λειτουργικό κινητό... 

Κατά τα άλλα, βλέπω πολύ κόσμο να μένει ευχαριστημένος με τις roms της Xiaomi... δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν έχουν χρησιμοποιήσει άλλες συσκευές ή απλά υπομένουν λόγω τιμής...

Σίγουρα έχουν βελτιωθεί κάποια πράγματα από τότε. Ειδικά στις global ROMs. Προσωπικά όμως, κάτι διαφημίσεις στο άκυρο, λίγο το bloatware, λίγο τα  μικρο-bugs από εδώ κι από εκεί, λίγο το φθηνιάρικο hardware από το τελευταίο ράφι, με κούρασαν και τα σιχαθηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Είμαι χρήστης android αλλά δεν μπορώ να μην πω την αλήθεια το κινητό δεν μπορεί να συγκριθεί με το iPhone se το οποίο έχει υπέρ τούμπανο επεξεργαστή πάρα πολύ καλή κάμερα καλή κατασκευή υλικών και παρά το ότι η οθόνη του έχει μεγάλα περιθώρια και μικρή ανάλυση είναι ips από τις κορυφαίες.

Τώρα σε σχέση με το Nord είναι καλύτερο σε θέμα τιμής φωτογραφικής και υποστήριξης σε όλα τα άλλα το Nord ειναι καλύτερο

Το se το χάνει στο σασί για εμένα . 4.7 ιντσες με αυτά τα bezels . Αν η apple τιμολογιακα είχε το iPhone 11 εκεί που είναι το se τώρα και ας είχε τον 12 αντί του a13 , δεν θα είχε αντίπαλο . Παρόλο την χαοτική διάφορα ταχύτητας που θα έχουν , θα προτιμούσα το pixel 4a για αυτόν και μόνο το λόγο .

Επεξ/σία από chris_g92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Κανείς δεν είπε ότι είναι σάπιες. Μόνος σου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. 

Δεν διαβάζεις όλα τα σχόλια προφανώς, πήγαινε προς τα πίσω και δες το σχετικό σχόλιο περί σαπιων καμερών της σειράς Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ναι ειδικα το βραδυ τι να σου πω. Ο θορυβος ειναι απιστευτος. Γενικα το iphone se ειναι χειροτερο και σε κανονικες φωτογραφιες και σε βιντεο απο τα παραπανω 2 κινητα. 

Φίλε να άκους λίγο πριν μιλήσεις χωρίς να ξέρεις.. Τραβάω βίντεο με μηχανές πολλαπλής αξίας από αυτά τα κινητά καιρό τώρα.. Ξέρω για τι πράγμα μιλάω..

Το βίντεο των iPhone δε συγκρίνεται με βίντεο άλλου κινητού τηλεφώνου.. 

Δες και samples στο Ίντερνετ για να πειστείς.

Και επαναλαμβάνω δε μιλάω για φωτογραφία. Μιλάω για βίντεο..

Αν θες να υποστηρίζεις το δικό σου κανένα πρόβλημα.. 

Keep walking..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Το se το χάνει στο σασί για εμένα . 4.7 ιντσες με αυτά τα bezels . Αν η apple τιμολογιακα είχε το iPhone 11 εκεί που είναι το se τώρα και ας είχε τον 12 αντί του a13 , δεν θα είχε αντίπαλο . Παρόλο την χαοτική διάφορα ταχύτητας που θα έχουν , θα προτιμούσα το pixel 4a για αυτόν και μόνο το λόγο .

Μα έχει το XR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν διαβάζεις όλα τα σχόλια προφανώς, πήγαινε προς τα πίσω και δες το σχετικό σχόλιο περί σαπιων καμερών της σειράς Α.

Μπροστά σε ένα οποιοσδήποτε κατηγορίας Pixel, στο θέμα φωτογραφία πάντα, μπορείς με υπερβολικό τρόπο, να τις χαρακτηρίσεις και σάπιες. Σίγουρα βέβαια δεν είναι οι κάμερες του παρελθόντος στην mid range κατηγορία, που ήταν πραγματικά σάπιες τότε, αλλά δεν δίνουν και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...