Προς το περιεχόμενο

Συνειδητοποίησα οτι ξέχασα να προγραμματίζω..


JLEE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τα τελευταία 5 χρόνια λόγω εργασίας σε τμήμα μηχανοργάνωσης και διαχείρισης συστηματων εκτός απο κάτι μικρά web project δεν έχω π.

Πριν 3 μήνες πήγα να κάνω ένα προγραμματάκι που πριν 7 χρόνια θα μου έπαιρνε κάποιες ώρες (άντε 2 μέρες μαζί με debugging) και τα βρήκα σκούρα.!

Εκεί χτύπησε ο συναγερμός και άρχισα πάλι να διαβάζω και να κάνω απλά πράγματα σε C και Java.

Και τώρα ήρθε η ώρα να ξεκινήσω με το web development.

Θεωρώ οτι έχω πολύ καλή γνώση με Java (Servlets) απλά βλέπω οτι έχουν βγεί διάφορα Framework που σου κάνουν την ζωή εύκολη.

Και εδώ έρχεται η ερώτηση: Τι χρησιμοποιείτε για Front-End και τι για Back-end?

πχ (Angular για το Front και κάτι άλλο για το backend? )

Επίσης τι IDE σας κάνουν πλέον την ζωή πιο εύκολη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IntelliJ IDEA ?

Δεν την έχω κατεβάσει αλλά με μπερδεύει λίγο το community σε σχέση με το ultimate. Εκεί που λέει Spring, Java EE, Micronaut...

Όταν λές όλη έχεις αγοράσει το ultimate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, JLEE είπε

Το IntelliJ IDEA ?

Δεν την έχω κατεβάσει αλλά με μπερδεύει λίγο το community σε σχέση με το ultimate. Εκεί που λέει Spring, Java EE, Micronaut...

Όταν λές όλη έχεις αγοράσει το ultimate?

Δεν το έχω αγοράσει. Μου το προμηθεύει η εταιρεία. 

8 λεπτά πριν, seloner είπε

Πριν ξεκινήσεις να μαθαίνεις κάποιο framework ειδικότερα για το front ξεκίνα μα μαθαίνεις Javascript.

Όλοι αυτό λένε, αλλά εγώ μια χαρά έμαθα react χωρίς να έχω ιδέα από JavaScript.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν το έχω αγοράσει. Μου το προμηθεύει η εταιρεία. 

Όλοι αυτό λένε, αλλά εγώ μια χαρά έμαθα react χωρίς να έχω ιδέα από JavaScript.

Έμαθες React και ταυτόχρονα js χωρίς να το καταλάβεις. Απλά είναι καλύτερο να μάθεις τα fundamentals και μετά να μάθεις React κατά την γνώμη μου.Αν δεν ξέρεις τι κάνουν το map,filter αν δεν ξερεις τα βασικά της js πως θα μάθεις σε βάθος ένα framework που είναι πάνω σε js .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, seloner είπε

Έμαθες React και ταυτόχρονα js χωρίς να το καταλάβεις. Απλά είναι καλύτερο να μάθεις τα fundamentals και μετά να μάθεις React κατά την γνώμη μου.Αν δεν ξέρεις τι κάνουν το map,filter αν δεν ξερεις τα βασικά της js πως θα μάθεις σε βάθος ένα framework που είναι πάνω σε js .

Εννοείται οτι ξέρω JavaScript.. Φρεσκάρισμα θέλω γιατί το άφησα και με άφησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, seloner είπε

Έμαθες React και ταυτόχρονα js χωρίς να το καταλάβεις. Απλά είναι καλύτερο να μάθεις τα fundamentals και μετά να μάθεις React κατά την γνώμη μου.Αν δεν ξέρεις τι κάνουν το map,filter αν δεν ξερεις τα βασικά της js πως θα μάθεις σε βάθος ένα framework που είναι πάνω σε js .

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Απλά τα ήξερα από την java αυτά. Και γενικώς συμφωνώ με αυτά που λες. Η js όμως ποτέ δεν μου άρεσε, αντίθετα την react (μαζί με redux και όλα τα άλλα καλουδια της) την λατρεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Με intermediate γνώσεις js kai jquery και c++ σκεφτόμουν για php και joomla. 
Μήπως κάτι τέτοιο είναι πλέον ξεπερασμένο;
Τι θα μου προτείνατε;
 

Υπάρχει μεγάλο κομμάτι του web που χρησιμοποιοεί ακόμα php . Βέβαια πλέον δύσκολα θα δεις καινούρια μεγάλη εφαρμογή να χρησιμοποεί σαν stack την php . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά βλέπω πως υπάρχουν πολλές επιλογές κι εύκολα μπορείς να χαθείς.
Ποιός συνδυασμός απ' όλα έχει ρεαλιστική προοπτική και δεν είναι απλά trendy;
Πχ έριξα μια ματιά πριν λιγο στο react.js κι έχει ενδιαφέρον αλλά φαντάζομαι πως το ίδιο ενδιαφέρον θα έχουν κι άλλα "ανταγωνιστικά'.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να διαλέξεις είτε front end είτε back end  .  Να το τερματίσεις πχ είτε στο front είτε στο back . Μην πας να τα κάνεις μαζί . Για front end angular/vue/react είναι τα πιο διαδεδομένα αυτήν την στιγμή με την React αν δεν κάνω λάθος να είναι πιο μπροστά .  Μετά είναι και τι τραβάει και εσένα πιο πολυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, seloner είπε

Θα πρότεινα να διαλέξεις είτε front end είτε back end  .  Να το τερματίσεις πχ είτε στο front είτε στο back . Μην πας να τα κάνεις μαζί . Για front end angular/vue/react είναι τα πιο διαδεδομένα αυτήν την στιγμή με την React αν δεν κάνω λάθος να είναι πιο μπροστά .  Μετά είναι και τι τραβάει και εσένα πιο πολυ. 

Ναι όντως έχεις δίκιο αλλά τερματίζεται ποτέ το front end ή το back end?
Ποτέ δεν τερματίζεται, απλά το φτάνεις σ' ένα καλό/άνετο επίπεδο και μετα ξεκινάς το κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...